Autor Tema: Visoke temperature u Decembru  (Pročitano 6173 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Visoke temperature u Decembru
« poslato: Decembar 25, 2012, 15:25:26 »
Koliko mogu biti stetne po pcelinje drustvo ovako visoke temperature u Decembru ?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Visoke temperature u Decembru
« Odgovor #1 poslato: Decembar 25, 2012, 15:44:46 »
Ne može se reći da je sav decembar bio topao. Bar kod mene u Užicu bilo je nekoliko dana niže od -10. Kad bi gledali prosek temperatura nije bila viša od 5oC (dnevna), bilo je i snega, još uvek ga ima. Zadnja dva dana je velika temperatura ali to nije ništa neobično. Taman je dobro da se pčelice malo istutnje. Danas sam bio kod jednog drugara na njegovom pčelinjaku koji se nalazi u selu Jakalj (Bajina Bašta). Lepo je bilo gledati pčelice koje su letele kao da je april. Možda ne bi bilo dobro da se ovako lepo vreme oduži na više od nedelju dana jer bi onda, verovatno počelo leglo (ponegde nije ni prekidalo). Biće još hladnih dana, zima samo što je počela. Ne smemo zaboraviti kakva je bila prošla zima i kad je bila. Pozdrav.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Visoke temperature u Decembru
« Odgovor #2 poslato: Decembar 25, 2012, 16:26:04 »
Ja sam danas bio na pcelinjaku evo nekoliko fotografija.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Visoke temperature u Decembru
« Odgovor #3 poslato: Decembar 25, 2012, 18:05:15 »
Baš ste me obradovali ovim prelepim slikama kolega  Dragoslave.

Kod mene i nije tako toplo kao kod vas.

Koliko mogu biti stetne po pcelinje drustvo ovako visoke temperature u Decembru ?

Kolega Dragane, u ovo vreme ne može biti nikakve štete ako naiđe topal period. Dan je ipak najkraći u ovom periodu zime ili godine i pčele toplo i prijatno vreme mogu samo da iskoriste za pročisni izlet i za prebacivanje hrane u zonu zimovanja pčelinjeg klubeta.

Ovako sam malopre pisao o temperaturama u mom kraju i stanju na pčelinjaku u temi "Dnevni izveštaj sa pčelinjaka" :
Ni  kod mene danas pčele nisu izletale.
Juče smo imali 4 stepena a danas 7 stepeni u najtoplijem delu dana.

Ako sutra malo otopli pa temperatura dođe makar na desetak jedanaest stepeni onda bi možda i mogle malo da izađu.
Poslednji pročisni izlet je bio krajem novembra pa i ako ne otopli u mom kraju mogu one bez ikakvih problema izdržati i do kraja februara.
Juče sam čitao kako je na pčelinjacima oko Beograda bilo čak 13 stepeni ili 9 stepeni više nego kod mene oko 100 kilometara severnije. Takođe, juče mi se javio kolega sa Fruške Gore i javlja kako kod njih pčele izlaze na pročisni izlet a kod mene samo 4 stepena.
Jutros gledam na TV na Zlatiboru 9 a kod mene u isto vreme tek nešto oko 1 stepen.
Kao da živimo na dva različita kontinenta.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Visoke temperature u Decembru
« Odgovor #4 poslato: Decembar 25, 2012, 18:17:23 »
Kod mene je danas bilo 17 stepeni a ipak sam imao maler morao sam da angazujem traktor za slepovanje .Pozdrav.