Autor Tema: ZIMSKI GUBICI 2011/2012  (Pročitano 39901 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #15 poslato: Januar 31, 2012, 00:11:58 »
Нека се Славко распита да ли у околини има још пчелара којима су страдала пчелиња друштва и нека контактира, ако може, са пчеларима којису селили пчеле на исте пашне терене као и он, па, ако је код њих све у реду, значи, неко му је отровао пчеле.

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #16 poslato: Januar 31, 2012, 00:32:53 »
U jednom stručnom radu, sprovedenom od strane grupe naučnika, istraživano je delovanje imidaklorida (Gaučo) na pčele i utvrđeno da je dovoljno da pčela bude zatrovana sa 0,0009 mikrograma
i da od tog momenta nepovratno počinje proces uginuća pčele. Proces nije moguće zaustaviti niti ima bilo kakve šanse da pčela preživi takvo trovanje.
Kako se kaže bomba sa usporenim delovanjem.
0,0037 mikrograma je "100%-na" doza koja dovodi do uginuća pčela. Potražiću taj rad u arhivi, pa ću i preneti rezultate istraživanja i metodologije ispitivanja.
Ako se dobro sećam, u radu je navedeno da unošenjem "bojnih otrova", preko nektara i polena, ne mora da znači i momentalno delovanje na pčele pogotovo ako je
pčelar vršio pripremu pčela za zimu prihranjivanjem sa šećernim sirupom ili medom iz saća koje je sakupljeno napr. na bagremovoj paši.
U zimskom periodu pčele će prvo da koriste poslednju unešenu hranu, a zatim redom ostale rezerve po redu  kako su unošene u košnicu.
Može se desiti da je "obogaćeni" nektar i polen došao na red posle dva ili tri meseca od momenta pripreme pčelinje zajednice za prezimljavanje.

Saglasan sam s kolegom Žikom da je besmisleno raditi bilo kakve analize kod nas. Takve analize su već rađene u inostranstvu a princip analogije je više nego
očigledan. U rano proleće, prošle godine, sam se susreo s mojim starim poznanikom pčelarom, koji mi je naveo podatak da je imao nameru da postavi pčelinjak
uz veliki voćnjak jabuka, a onda su ga vlasnici upozorili da se vrši prskanje svaki drugi dan tokom cvetanja biljki uz objašnjenje da ako to ne rade neće imati prinosa
a time ni zarade. Naravno, kolega je po kratkom postupku premestio svoj pčelinjak na drugo mesto.

Ostaje jedno pitanje koje me stalno muči, ne radi mene, nego radi naše dece, naših unuka i praunuka. Dokle će se proizvoditi zatrovana hrana u trci za profitima?
Ja nisam naišao, do sada, ni na  jedan stručni rad koji  daje odgovor koliko je štetna zaštita biljaka i industrijskih kultura po ljudsko zdrave i kakve sve posledice
ostavlja na našu decu. Poznat mi je podatak da rezidui imidaklorida ostaju u zemlji izmedju 5 i 7 godina.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #17 poslato: Januar 31, 2012, 07:17:14 »
Podatke koje sam ja izneo o stepenu otrovnosti(LD50) neonikotinoida sam preuzeo iz Zbornika radova sa Martovskog savetovanja u Novom Sadu 2008, a koje nam je tada predstavila prof. dr R.Šovljanski.
Tada je naš gost bio i Henri Clement, tadašnji predsednik Francuske unije pčelara(UNAF). Prema njegovim rečima, preporuka Ministarstva poljoprivrede Francuske je da pčelari ne doseljavaju svoje pčele na parcele gde je sejano tretirano seme neonikotinoidima naredne još 3 godine.

Ovaj šokantni video snimak je odavno poznat:

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #18 poslato: Januar 31, 2012, 10:04:52 »
Podatke koje sam ja izneo o stepenu otrovnosti(LD50) neonikotinoida sam preuzeo iz Zbornika radova sa Martovskog savetovanja u Novom Sadu 2008, a koje nam je tada predstavila prof. dr R.Šovljanski.
Tada je naš gost bio i Henri Clement, tadašnji predsednik Francuske unije pčelara(UNAF). Prema njegovim rečima, preporuka Ministarstva poljoprivrede Francuske je da pčelari ne doseljavaju svoje pčele na parcele gde je sejano tretirano seme neonikotinoidima naredne još 3 godine.

Monistarstvo poljoprivrede bi trebalo da prikupi podatke o parcelama gde je sejano tretirano seme neonikotinoidima i da to objavi kao neku kartu za celu Srbiju, inače, ostasmo bez pčela.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #19 poslato: Januar 31, 2012, 10:19:29 »
Kolega Ziko mnogo Vam hvala,jasno je iz Vaseg teksta da Slavko realno ne moze da napravi analizu uginuca kod nas.On sam je verovatno svestan toga i doneo odluku da ne vrsi analizu uginulih pcela.S obzirom da je suncokretova pasa glavna pasa na koju on iz godine u godinu je selio pcele,verovatni uzrok uginuca i jeste med i polen zatrovan cesticama neonikotinamida.Kolega Mario je izneo podatak od svega 0,0009 mcg da je neminovno letalno po pcele,mada na tih nacin,sto se verovatno kod njega i desilo.Jedno je sigurno,da vecina ratara,vocara i td,ne mare uopste o tome da li njihova proizvodnja i tretmani zastite ugrozavaju pcelinjake koji su ublizini,ili su doneti tu na pasu.Zalosno,ali tako je i tu se kod nas malo sta da uraditi,to je surova realnost.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #20 poslato: Januar 31, 2012, 10:27:58 »
Monistarstvo poljoprivrede bi trebalo da prikupi podatke o parcelama gde je sejano tretirano seme neonikotinoidima i da to objavi kao neku kartu za celu Srbiju, inače, ostasmo bez pčela.
Ovaj predlog nije loš, ali mnogo je LAKŠE dati podatke o parcelama gde NIJE primenjeno tretirano seme neonikotinoidima, jer je takvih mnooogo manje!!!
Upozoravam, da je u sezoni 2010 NS Institut imao u prodaji i tretirano i netretirano seme suncokreta, ali netretiranog je prodato SAMO 5%.

I ponavljam, da sam to sve preživeo: u sezoni 2009/2010 kada sam od 60 društava ostao na 15 komada, a i tih prezimelih 15 je bilo na nivou nukleusa!!!

Evo, kako se to sve kod mene odražavalo na prinosima od 1996 do 2009:

1) Bez insekticida (do 2000 i 2005)
 prosek  53,83 kg,
2) Tretman furadanom  (od 2000-2006, izuzev 2005)
prosek  28,88 kg,
3) Tretman neonikotinoidima (od 2007-2009)
prosek 19,47 kg.
« Poslednja izmena: Januar 31, 2012, 10:48:18 od strane Zika Stojanovic »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #22 poslato: Februar 04, 2012, 18:57:58 »
Ове сметове су једне године преживеле све пчеле, па чак и оне у шесторамном Фараровом никлеусу са жичаном подњачом, на фотографији СМЕТ, у првом реду.

Ни на крај памети ми није падало да чистим снег са лета, или около.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #23 poslato: Februar 04, 2012, 21:26:23 »

Upozoravam, da je u sezoni 2010 NS Institut imao u prodaji i tretirano i netretirano seme suncokreta, ali netretiranog je prodato SAMO 5%.


Kolega Žiko, neke moje komšije prošle godine su kupovali netretirano seme da bi ga kući sami tretirali furadanom. Kukuruz i suncokret su se crvenili od furadana. Tada sam izrazio svoje zaprepašćenje i negodovanje. Ništa nisu vredela moja objašnjenja o nesagledivoj štetnosti ovog bojnog otrova na ljudski organizam i sve one koji koriste plodove tretiranih biljaka i dugoročno zagađivanje zemljišta.
Komšije rekoše da to tako mora.
Taj prokleti novac i profit je na žalost iznad svakog zdravog razuma.

Pozdrav svima.......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #24 poslato: Februar 04, 2012, 22:17:46 »
A ne verujem da će kukuruz i suncokret nešto bolje roditi kad se seme trwetira. Ima li neko podatke o tom (tretirano-netretirano)? Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #25 poslato: Februar 04, 2012, 22:57:28 »
Sveto, oni kažu da im biljke ravnomernije niču jer posejano seme crvi i ostali insekti ne diraju a koliko mi se čini rekli su i da ga ni ptice ne diraju.
Ujednačenost i pravilan raspored između biljaka sigurno će stvarati uslove za povećanje prinosa u nekoj meri. Samo je problem što se u toj trci za kvantitetom
gubi kvalitet i stvaraju nesagledive štete pčelarstvu i uopšte prirodi i čovečanstvu.
Pozdrav svima......


 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #26 poslato: Februar 05, 2012, 08:17:30 »
...Kolega Žiko, neke moje komšije prošle godine su kupovali netretirano seme da bi ga kući sami tretirali furadanom...

Vojo,
furadan jeste opasan, ali ni približno toliko kao Krujzer i Gaučo!!!
Više o njemu ovde: http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Insekticidi/tabid/859/ProdID/568/Language/en-SG/CatID/138/Furadan_350_F.aspx
Proverio sam, u Srbiji je registrovan do 31.12.2014.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #27 poslato: Februar 05, 2012, 16:42:40 »
U Makovištu seju beli kukuruz, "Osmak", ničim ga ne tretiraju, on naraste i do 3m u visinu. Nije velik kao neki hibrid, ali je njegovo brašno veoma kvalitetno, a koristi se za kačamak i proju. Ko jednom proba, nikad ne zaboravlja. Mislim da je upotreba sredstava za zaštitu semena preterana i često nepotrebna, ali izgleda da je farmaceutska industrija nezajažljiva i koristi sva sredstva da ubedi poljoprivrednike da nema uspeha bez tretiranja semena. A ti otrovi ubijaju sve živo, pa i ljude. Bitna je prokleta zarada. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #28 poslato: Februar 18, 2012, 20:13:31 »
Danas je na Paliću bio lep i sunčan dan. Iako je bilo maks 8oC, po sunčanom vremenu moje pčele iz LR košnica koje su u zavetrini i okrenute jugu, lepo su izletale. Od 23 zazimljene LR košnice, stradala je samo jedna! Prezadovoljan sam. Sada mi predstoji strepnja i pregled prikolice sa AŽ-ejkama.
Evo dve fotke za ilustraciju:

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2012, 21:25:53 »
Moje LR-ovke snjeg prekrio nisam mogao niti doči do njih. Jutros otišao rano probio se do košnica bile skroz prekrivene snjegom.Kad sam očistio snjeg i kada je sunce ugrijalo na nekih 8-9 stepeni sve izlazile na prčiščenje i sve su .ok