Autor Tema: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja  (Pročitano 40493 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #15 poslato: Januar 15, 2011, 01:35:15 »
Da li se na nekom ramu mogli primetiti započeti matičnjaci?

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #16 poslato: Januar 15, 2011, 01:46:37 »
Da li se na nekom ramu mogli primetiti započeti matičnjaci?

Sigurno ne! Razmišljao sam o tome. A ima toga dosta kao i kod svakog drugog, a ovdje nam je sada i Brnda pa ćemo zajedničkim snagama.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #17 poslato: Januar 15, 2011, 01:54:12 »
Dešava se da kada matica pređe na neki krajnji ram, bolje je reći, kad se našom manipulacijom sa ramovima nađe na nekom krajnjem ramu, mislim isključivo na DB košnicu, ramovi sa medom deluju kao pregradna daska i pčele počinju da povlače matičnjake. Nailazio sam na takve slučajeve.

Kada krajnji ram sa maticom i leglom, kao i ostale ramove sa leglom, grupišem u centralnom delu, pčele poruše matičnjake. Tako sam siguran da je to bila "spontana " pregradna daska, a ne tiha zamena, jer bi se u ovom drugom slučaju, započeti matičnjaci održali.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #18 poslato: Januar 15, 2011, 02:02:30 »
Dešava se da kada matica pređe na neki krajnji ram, bolje je reći, kad se našom manipulacijom sa ramovima nađe na nekom krajnjem ramu, mislim isključivo na DB košnicu, ramovi sa medom deluju kao pregradna daska i pčele počinju da povlače matičnjake. Nailazio sam na takve slučajeve.

Kada krajnji ram sa maticom i leglom, kao i ostale ramove sa leglom, grupišem u centralnom delu, pčele poruše matičnjake. Tako sam siguran da je to bila "spontana " pregradna daska, a ne tiha zamena, jer bi se u ovom drugom slučaju, započeti matičnjaci održali.
Bravo,
Pošteno govoreći, ja to nisam primijetio, a mogu vjerovati jer je DB široka. No, pošto sam se bazirao na Đerzonovo "Dijamantno pravilo" i "Hunjadijev metod", sada se lakše rješavam okvirova koji su za pretopiti (u pravilu, to su najčešće oštećeni okvirovi: popucale žice, napukla neka letvica, iskrivljeni, vlagom i gljivicama napadnuti i sl.). Ali, pošto je ovo druga tema, neću dalje o tehnikama da se ne bih ogriješio o pravila, a to ne želim.
Pozdrav, svako dobro. 

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #19 poslato: Januar 15, 2011, 13:11:53 »
Делим ваше ставове, нарочито Жикине и Драганове. Сви смо приметили да пчеле у пролеће радо залежу извучене сатне основе, док то у каснијем периоду максимално избегавају. Рам са остацима кокона је бољи изолатор то је више него логично и објашњава много, то вреди и за пергу. Такође велика залиха меда поред резерве хране има, по мом мишљењу оређену улогу у одржавању микроклиме у кошници. (пегла екстремне температуре) мед се релативно споро загрева и хлади и тако у одређеном делу помаже пчелама код одржавања микроклиме.
Да млади пчелари не би правили грешке, важно је да знају и поштују оређена правила, и да рад са пчелињим заједницама прилагођавају потребама пчела а не својим.
Ако пчеле преферирају старије саће у клубету онда им то треба и обезбедити, ако то оне саме већ нису урадиле, али на време( до краја јула) да би имале довољно времена да прилагоде распоред хране за зимски период. То практично значи да се из клубета уклоне девичански (нележени) рамови а  рамови са излежене две до три генерације помере према крају клубета. Тако се неће догодити да се пчелиње клубе подели на два дела или повуче до зида кошнице (бежећи од "хладног" рама) и ту потпуно или делимично страда због недостатка хране иако исте има на другом крају кошнице.

Van mreže elvismujovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #20 poslato: Januar 15, 2011, 20:48:52 »
Dešava se da kada matica pređe na neki krajnji ram, bolje je reći, kad se našom manipulacijom sa ramovima nađe na nekom krajnjem ramu, mislim isključivo na DB košnicu, ramovi sa medom deluju kao pregradna daska i pčele počinju da povlače matičnjake. Nailazio sam na takve slučajeve.

Kada krajnji ram sa maticom i leglom, kao i ostale ramove sa leglom, grupišem u centralnom delu, pčele poruše matičnjake. Tako sam siguran da je to bila "spontana " pregradna daska, a ne tiha zamena, jer bi se u ovom drugom slučaju, započeti matičnjaci održali.

Pratio sam u nekoliko društava posle koliko dana od remećenja rasporeda ramova sa leglom i medom i polenom u plodištu dolazi do zatvaranja matičnjaka. Obično je to osmog dana od remećenja rasporeda. Da su ovi matičnjaci prisilni, bili bi zatvoreni dosta ranije. I obično je ovako povučenih matičnjaka 2-3. Slična stvar se dešava i kada se otvoreno leglo podigne iznad matične rešetke. Da li su ovakvi matičnjaci kvalitetni?

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #21 poslato: Januar 16, 2011, 18:00:45 »
To zavisi od pašnih prilika na terenu i jačine pčelinje zajednice. Dosta polena i meda, uz jaku pčelinju zajednicu i odgovarajuću strukturu pčela, daće i kavalitetne matičnjake.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #22 poslato: Januar 17, 2011, 23:37:19 »
??  Prilično uopšteno rečeno. Preciznije (i tačnije), od stanja paše zavisi hoće li uopšte započeti matičnjake. A biće kvalitetni u svakom slučaju jer ih pčele započinju po principu tihe izmene.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #23 poslato: Januar 18, 2011, 00:01:21 »
Dešava se da kada matica pređe na neki krajnji ram, bolje je reći, kad se našom manipulacijom sa ramovima nađe na nekom krajnjem ramu, mislim isključivo na DB košnicu, ramovi sa medom deluju kao pregradna daska i pčele počinju da povlače matičnjake. Nailazio sam na takve slučajeve.

Kada krajnji ram sa maticom i leglom, kao i ostale ramove sa leglom, grupišem u centralnom delu, pčele poruše matičnjake. Tako sam siguran da je to bila "spontana " pregradna daska, a ne tiha zamena, jer bi se u ovom drugom slučaju, započeti matičnjaci održali.

Pratio sam u nekoliko društava posle koliko dana od remećenja rasporeda ramova sa leglom i medom i polenom u plodištu dolazi do zatvaranja matičnjaka. Obično je to osmog dana od remećenja rasporeda. Da su ovi matičnjaci prisilni, bili bi zatvoreni dosta ranije. I obično je ovako povučenih matičnjaka 2-3. Slična stvar se dešava i kada se otvoreno leglo podigne iznad matične rešetke. Da li su ovakvi matičnjaci kvalitetni?
Elvise,
Kojim košnicama pčelariš? Meni u plodištu LR-a nikad nisu povukle matičnjake bez razlike šta da sam radio, osim kad im oduzmem maticu, a matice su sve uredno obilježene. To što kažeš iznad H.R., to je kod mene redovna pojava. No, kako god da sam dobio maticu, uvijek je bila bolja, zdravija i dugovječnija od kupljene (jedna je postala nena, 5 godina). Za mene je tiha smjena samo onda kad ja tačno to vidim (ove godine sam to i uslikao).
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #24 poslato: Januar 18, 2011, 22:16:57 »
Za mene je tiha smjena samo onda kad ja tačno to vidim (ove godine sam to i uslikao).

Ako pčelar ne otvara košnicu duže od mesec dana, tiha smena može i da mu promakne.
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 23:02:00 od strane admin »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #25 poslato: Januar 18, 2011, 23:07:06 »
Komentar na Odgovor #23:
Za mene je tiha smjena samo onda kad ja tačno to vidim (ove godine sam to i uslikao).

Ako pčelar ne otvara košnicu duže od mesec dana, tiha smena može i da mu promakne.
Kako onda da zna da je sigurno riječ o tihoj smjeni, a ne da je možda prignječio maticu i sl? Ja to uspijevam približno odgonetnuti.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #26 poslato: Januar 19, 2011, 10:52:09 »
Da li se prilikom odstanjivanja matice ili njinim ugnječenjem, društvo ponaša na isti način kao kod tihe smene, tj. da li pčele povlače samo par kvalitetnih matičnjaka ili više od toga?

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #27 poslato: Januar 19, 2011, 17:12:40 »
Dobar i iskusan pčelar će nepogrešivo uočiti da li se radi o "tihoj smeni" ili "prinudnoj zameni" matice bilo da se to uoči pre ili posle izvođenja nove matice.
Ako neko ima slike jednog i drugog stanja neka postavi.
Za kvalitetnu maticu pored porekla, neophodan je solidan unos nektara i obilje mladih pčela hraniteljica u vreme negovanja matičnjaka. Ima tu još mnogo "sitnica", ali je ovo od ključnog značaja.
Pozdrav svima.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #28 poslato: Januar 19, 2011, 22:30:33 »
Na osnovu slika se ne može baš mnogo toga zaključiti.

Možda grešim.

U svakom slučaju, bilo bi korisno i interesantno da se pogleda i uporedi.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #29 poslato: Januar 19, 2011, 22:47:40 »
Odosmo daleko od teme. Da ne bude kaznenih poena?
Pozdrav.