Autor Tema: Brstivar - uputstvo za upotrebu  (Pročitano 95137 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #60 poslato: Avgust 06, 2011, 08:12:54 »
Kolega Vojo, dal si u koju košnicu stavio neko drugo sredstvo osim Brstivara, da bi kontrolisao učinak Brstivara.
I ja sam dve RV košnice tretirao sa Brstivarom ali gde je varoja. Iz jedne sam uzeo tri a iz druge 1 varoju.
Gde je varoja?
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #61 poslato: Avgust 06, 2011, 10:50:52 »
Kolega Vojo, dal si u koju košnicu stavio neko drugo sredstvo osim Brstivara, da bi kontrolisao učinak Brstivara.
I ja sam dve RV košnice tretirao sa Brstivarom ali gde je varoja. Iz jedne sam uzeo tri a iz druge 1 varoju.
Gde je varoja?
Lp Branko

Kolega Branko, ako varoe nema na pčelama u velikom broju onda je Brstivar ne može ni ubiti i onda nađemo samo onoliko koliko je ima. Mislim da je u ovom periodu varoa preko 90% u leglu.
 
Ja u dejstvo Brstivara ni ne pomišljam da posumnjam jer sam prošle godine na mom pčelinjaku imao i po 400 varoa u nekim najzaraženijim košnicama posle svakog tretmana. I to u nekoliko navrata dok nisam potpuno očistio varou.
Takođe poslednji jesenji tretman u novembru kad nije više bilo legla u košnicama odradio sam Brstivarom . Naravno sve su zajednice preživele jer su bile zdrave i očišćene od varoe.

Da je bilo potrebe ja bih taj jesenji tretman ponovio još jednom ili dva puta. Ali nije bilo potrebe jer sam zajednice kao što rekoh očistio od varoe.
Kod kolega koji imaju puno varoa a koji su tretirali pčele amitrazom, znači tamo gde ima dosta varoe, treba besplatno istretirati Brstivarom pa tek onda videti dejstvo Brstivara.

U Brstivaru se nalazi mnoštvo monoterpena, diterpena, seskviterpena i  i drugih terpena i snažno su pojačani dejstvom prirodnih biljnih parafina.
Neke komponente u Brstivaru poput karvakrola imaju za oko 20 puta jače dejstvo od timola ali su one u  malom i odgovarajućem procentu.

Brstivar istovremeno ima izuzetno antibakterijsko dejstvo i deluje na mnoga bakteriološka i gljivična obolenja.

 Dargi moj Brsnko samo pronađi pčelinjak u kome ima dosta varoe i zamoli pčelare da im bespaltno istretiraš pčele i veoma brzo ćeš se uveriti sa kakvim sredstvom radiš.

Brstivar je odličan preparat i njime se može vršiti kontrola dejstva amitraza. To smo već radili kod nekih pčelara kod mene u Novom Miloševu.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #62 poslato: Avgust 06, 2011, 11:40:50 »
Vojo hvala ti na brzom i pedantnom odgovoru.
Lp Branko

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #63 poslato: Avgust 07, 2011, 10:11:06 »
Dobio sam izveštaj od komšije Batanjskog.
Kod njega je takođe mala zaraženost krpeljom tako da je u podnjačama našao u proseku po 5-6 varoa.
U nekim zajednicama ima po desetak varoa a u nekim tek po koja.

Zbog raznih obaveza i vrcanja meda na kućnom pčelinjaku nismo odlazili na dva druga pčelinjaka da bi utvrdili količinu ubijene varoe.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #64 poslato: Avgust 08, 2011, 20:54:15 »
Zdravo Vojo i ostali drugoivi pčelari.
Prvo da se izvinim zbog tako kasnog odgovora ali stvarno nisam stigao da posle odmora pregledam i odgovorim na sve poruke na svih 5 foruma :)

Kolega Marko, možeš li nam nešto reći o tvojim rezultatima rada sa Brstivarom.
Na jednom slovenačkom forumu: http://www.apislo.info/forum/viewtopic.php?id=122&p=4
 našao sam ovo:
Odisej je napisal:
klopotec je napisal:
A si prvič in drugič uporabil Brstivar ne da bi predhodno popgledal naravni odpad varoje? Ker če je naravni odpad bil, potem bi po tretiranju moral biti odpad. Ali pa ni bilo učinka?
Ne, ne ... seveda sem prej gledal "naravni odpad". Nič ni bilo praktično nikjer.
Danes sem na hitro pogledal tri panje. Po treh dneh od uporabe Brstivara.
V enem sem našel eno varojo na podnici, v drugem okoli 50, v tretjem 7 ali 8. Migale so še.
LP
--------------------------------------.
Ovo je sve  napisano juče i jutros.

Koliko sam razumeo treći dan nakon upotrebe Brstivara u podnjačama si našao u jednoj košnici jednu varou u drugoj oko 50 varoa i u trećoj oko 7-8 varoa. Prethodni dan si video mrave pa si posumnjao da oni odnose varoe iz podnjače.
Jesam li ja ovo dobro razumeo ?
Pozdrav svima.....
Da, skoro sve si tačno razumeo.
Kod kontrole prirodnog odpada praktički nisam našao varoe ali sam u nekim košnicama video po kojeg mrava na podnjači koji bi mogao biti uzrok tome. Kolega na forumu me je naime pitao zašto sam tretirao Brstivarom ako nije bilo pre toga prirodnog odpada.
Da, 3 dana nakon tretiranja broj odpalih varoa bio takav kao što si napisao. Nisam kontrolirao na svim košnicama. A moram i da dodam da je to bio treći tretma u periodu od kraja jula.
Kod prvog i drugog tretmana gotovo da nije bilo varoa na podnjači. Želeo sam da 'obuhvatim' jedan ciklus u razvoju varoe pa sam odlučio da to uradim 3 puta u jednom mesecu (julu).
Šta predlažeš za u buduće, Vojo ?

Pozdrav svima.


Uzastopna Poruka: Avgust 09, 2011, 07:35:02
Danas smo brat i ja izvršili tretman svih zajednica Brstivarom.
Istretirano je preko 200 pčelinjih zajednica na 3 pčelinjaka. U nekim zajednicama mlade matice još nisu pronele  ali sve jedno bile su predmet današnjeg tretmana.
Tretman smo započeli nešto posle 19 sati na prvom pčelinjaku na kome se nalazi oko 50 pčelinjih zajednica. zatim smo se odvezli na drugi pčelinjak udaljen nekih 4 kilometra od prvog i tamo istretirali oko 80 pčelinjih zajednica.
Posle toga smo se odvezli na treći pčelinjak udaljen oko 15 kilometara od drugog i tamo istretirali još nešto oko 90 pčelinjih zajednica.
Sve je odrađeno pre mraka.
Vojo, molim te, da mi nešto objasniš: ova tri tretmana uradili ste dosta kasno, pre mraka kao što si napisao.
A u uputstvu kažeš da treba uraditi tretma na dan, kada nisu u klubetu i mogu normalno da izleću odnosno kada je spoljna temperatura odgovarajuća za izlet pčela iz košnica.
Ja sam to razumeo kao 'preko dana' a ne tako kasno naveće.
Znači nije toliko bitno da se recimo tretma uradi rano poslepodne ili čak prije podne ?
Kod mene se uvek dešavalo da nakon tretmana ima dosta pčela na letu, podnjači i ispred košnice ali posle pet minuta situacija postaje normala.
Ako bi tretma radio kasno (prije mraka) onda bi pčele uznemiravao jer naveće kao što sam primetio njima treba mir.

Pozdrav.

« Poslednja izmena: Avgust 09, 2011, 07:35:02 od strane admin »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #65 poslato: Avgust 08, 2011, 21:18:23 »
Marko, najpre želim da ti se zahvalim na odgovoru.

Predložio bih ti da nastaviš sa tretmanima Brstivarom na svakih 3 ili 4 dana a mislim da bi bilo bolje svakih 3 dana i to u trajanju od 19 dana.

Ovo zato što se krajem jula i početkom avgusta oko 90% varoe ili čak nešto više nalazi u leglu.
Ako se nebi vršio redovan tretman i ako bi se dozvolilo da ponovo uskoči u leglo vrlo brzo varoa bi se namnožila. U zajednici u kojoj si posle upotrebe Brstivara krajem jula našao 50 ili preko 50 varoa sredinom avgusta bi mogao da nalaziš od 200 - 300 varoa posle svakog tretmana .

I ja sam danas posle podne kod mene, treći dan nakon tretmana,(prethodna dva dana nisam imao vremena da kontrolišem, jer cedim med ) u nekim zajednicama našao po 30-40 varoa dok u mnogim drugim zajednicama nema ih ni 10.

Sutra bi trebali da izvršimo drugi tretman na sva 3 pčelinjaka.
Ako ujutro budemo krenuli sa tretmanom odmah kako završimo tretiranje nastavljamo da vadimo med iz istih košnica.

Pozdrav svima.....

Danas smo brat i ja izvršili tretman svih zajednica Brstivarom.
Istretirano je preko 200 pčelinjih zajednica na 3 pčelinjaka. U nekim zajednicama mlade matice još nisu pronele  ali sve jedno bile su predmet današnjeg tretmana.
Tretman smo započeli nešto posle 19 sati na prvom pčelinjaku na kome se nalazi oko 50 pčelinjih zajednica. zatim smo se odvezli na drugi pčelinjak udaljen nekih 4 kilometra od prvog i tamo istretirali oko 80 pčelinjih zajednica.
Posle toga smo se odvezli na treći pčelinjak udaljen oko 15 kilometara od drugog i tamo istretirali još nešto oko 90 pčelinjih zajednica.
Sve je odrađeno pre mraka.
Vojo, molim te, da mi nešto objasniš: ova tri tretmana uradili ste dosta kasno, pre mraka kao što si napisao.
A u uputstvu kažeš da treba uraditi tretma na dan, kada nisu u klubetu i mogu normalno da izleću odnosno kada je spoljna temperatura odgovarajuća za izlet pčela iz košnica.
Ja sam to razumeo kao 'preko dana' a ne tako kasno naveće.
Znači nije toliko bitno da se recimo tretma uradi rano poslepodne ili čak prije podne ?
Kod mene se uvek dešavalo da nakon tretmana ima dosta pčela na letu, podnjači i ispred košnice ali posle pet minuta situacija postaje normala.
Ako bi tretma radio kasno (prije mraka) onda bi pčele uznemiravao jer naveće kao što sam primetio njima treba mir.

Pozdrav.



Marko ovo se odnosilo na zimski period kada pčele formiraju zimsko ili prolećno klube kada temperatura pada ispod 12-13 stepeni.
Preko leta ili u toku proleća ili jeseni, kad god je temperatura iznad 15 stepeni slobodno može da se tretira i u sami sumrak.
Ali ipak da ne bude mrak pa ako neke izlete da mogu da se vrate u košnicu. (Ako je mnogo pčela u košnici i još dosta hrane a malo slobodnog prostora tada iz košnice jedan manji  deo pčela, obično 50-100 pčela, posle tretmana izleti napolje).
Znači makar 5-10 minuta pre nego se spusti mrak.   

Pozdrav svima.....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #66 poslato: Oktobar 15, 2011, 12:26:52 »
Pitanje za gospodina Voju,vezano za doziranje Brstivara kapanjem na papirice za dimljenje.
Postovani gospodine Vojo.Koliko sam vas razumeo,posto jos nemam dimni top,treba 2 papirica sa po 12 kapi Brstivara,ali predhodno odliti parafinsko ulje koje je iznad.
No zbog moljaca,ja sam svoja LR drustva,29 komada,uglavnom zazimeona sledeci nacin,dole je mediste sa 8 ramova,pa je iznad pcelinji medisno plodisni nastavak sa 9 ramova,pa je iznad plodiste sa 10 ramova.15tak LR drustava cak prvo imaju EV pomocni nastavak na AV podnjaci,pa iznad idu 3 LR nastavka gorenavedenim redosledom.Moje pitanje je da li i za takvu zapreminu kosnice za finalni tretman je dovoljno samo 2 papirica sa po 12 kapi ili treba pojacati dozu i kolika ona treba da bude?Dim uduvavam elektrodimilicom,kojom sam ranije uduvavao Vas lekic protiv varoe.Inace siguran sam da su mi drustva prilicno cista od varoe,jer redovno 7 godina neizostavno i blagovremeno tretiram i uvek radim i finalne tretmane krajem oktobra ili tokom novembra kad je temperatura oko plus 15 stepeni,obicno oko 14h lepim suncanim danima.

Inace kosnice sam zazimeo na ovaj nacin,kao sto obicno i cinim svih ovih godina,jer verujem ruskim isprazivanjima da pcele bolje zimuju u kosnicama vece zapremine,jer je onda logicno vlaznost manja,pa ili nema budjanja krajnih ramova,ili je ona minimalna u najnizem delu krajnjih ramova na podnjaci,pa zato te ramo ve obicno stavljam prazne,bez saca i bez SO.Klube bezbedno zimuje u najvisem delu kosnice,a topao vazduh takodje ostaje u najgornjem nastavku,po zakonu fizike,pa se leglo u prolece dovoljno dobro razvija.

Hvala vam unapred na odgovoru,sve najbolje,Vama i porodici zeli kolega Aca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #67 poslato: Oktobar 15, 2011, 15:12:11 »
Kolega Aco, mislim da su za navedenu konfiguraciju od 3 LR nastavka i jenog EV prelaznog nastavka sasvim dovoljna dva listića sa po 12 kapi Brstivara.

Takođe mislim da su Vam razmišljanja i uverenja o zazimljavanju i način zazimljavanja potpuno ispravni.

Želim Vam srećno i uspešno zimovanje.

Pozdrav takođe za Vas i Vašu porodicu...

Pozdrav svima......
 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #68 poslato: Oktobar 15, 2011, 17:31:18 »
Gospodine Vojo,mnogo Vam hvala na brzom odgovoru i jos vise za to sto ste odvojili vase vreme da dodjete eksperimentima i testovima do ovih formula na biljnoj bazi,na prvom mestu za varou,jer su po meni i vas lekic i Brstivar odlicne kombinacije,a i naravno za Nozevoj,takodje vrlo vaznog preparata,za koji ste cak objavili formulu,sto je jako velikodusno sa vase strane i sjajan primer za velikog pcelara i profesionalca.Hvala vam od srca,sve najbolje jos jednom zeli vam kolega Aca

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #69 poslato: Oktobar 20, 2011, 13:21:02 »
Ukoliko je tretiranje brstivarom uz pomoć dimnog topa završeno, kako je najbolje obaviti konzerviranje
dimnog topa do naredne pčelarske sezone.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže ivandojcinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 156
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: naselje drum
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #70 poslato: Oktobar 23, 2011, 20:52:11 »
http://img35.imageshack.us/img35/7701/photo0222ev.jpg
Brstivar - uputstvo za upotrebu


Uploaded with ImageShack.us
  Evo kakvim sam dimnim topom tretirao brstivarom a evo i kako dimi
http://img843.imageshack.us/img843/6463/photo0223r.jpg
Brstivar - uputstvo za upotrebu


Uploaded with ImageShack.us
 Razlika u ceni skoro dupla
  Cika Savo normalno isipate brstivar u flasicu u bocu ulite motorno ulje i aktiviranjem pumpice sve dok ulje ne potece

Van mreže Ivan joksimovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #71 poslato: Maj 03, 2012, 06:48:53 »
Pozdrav svima. Kupio sam prosle godine malu kolicinu Brstivara, pa me zanima da li se on moze koristiti i sada dok na DB12 kosnici imamo polunastavke (medisne).Prosle godine sam vrsio tretman na moje 3 kosnice, ali ne mogu nista reci o ucincima jer sam pocetnik, nisam radio kontrolni pregled, jedino sto sam video da,  ako sam video :), na podnjacama nema varoe.
Znaci pitanje je da li se Brstivar moze koristiti dok se skuplja med, posto koliko znam ostali preparati ne mogu zbog rezidua u sacu i medu.
Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #72 poslato: Maj 03, 2012, 15:46:40 »
Pozdrav svima. Kupio sam prosle godine malu kolicinu Brstivara, pa me zanima da li se on moze koristiti i sada dok na DB12 kosnici imamo polunastavke (medisne).Prosle godine sam vrsio tretman na moje 3 kosnice, ali ne mogu nista reci o ucincima jer sam pocetnik, nisam radio kontrolni pregled, jedino sto sam video da,  ako sam video :), na podnjacama nema varoe.
Znaci pitanje je da li se Brstivar moze koristiti dok se skuplja med, posto koliko znam ostali preparati ne mogu zbog rezidua u sacu i medu.
Hvala

Poštovani Ivane,
Brstivar se može koristiti više godina.
Što se tiče tretmana, Brstivar se može koristiti i u vreme paše. Ne ostavlja nikakve rezidue u medu.
Pre koju godinu posle tretmana zajednica pred pašu nosili smo med na analizu i na analizi nije bilo nikakvih štetnih matetrija u medu a analizu smo radili u najsavremenijoj laboratoriji u Srbiji.

To je potpuno prirodan preparat koji može čak i da se konzumira, ja sam ga konzumirao mnogo puta mada to ne preporučujem drugim.
Slobodno koristi i slobodno istretiraj duplom dozom.
Ja sam Brstivar u erksperimentu koristio i po dva puta u roku od deset minuta ili dva puta na dan ujutro i uveče po duplu dozu i pčelama ništa ne smeta.
Obavezno uradi dupli tretman i prekontroliši količinu opale varoe.
Brstivar je kod nekih pčelara tokom prošlog leta uništavao i po 300 varoa od jednog tretmana ali treba imati u vidu da je to jaka zaraženost varoom i da u leglu tada ima još 8-9 puta to jest preko 2000 varoa.
Čim se vidi da posle jednog tretmana imamo više od 10 varoa treba pristupiti cikličnom tretmanu i to 7 puta na svaka tri dana.

Pozdrav i srećno..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #73 poslato: Jun 21, 2012, 18:28:07 »
Poštovanje gospodine Vojo.
Imam pitanje za Vas vezano za tretman brstivarom.Pošto je jako toplo kod nas i bilo je rojevog nagona zbog dosta kiše u toku maja,a i tokom juna,a sada je jako toplo vreme.Zato sam sada sva društva stavio na AV podnjače ali sam im i skinuo sva lesonitna dna da imaju bolju ventilaciju.Moje pitanje je da li ako sada tretiram brstivarom dok su podnjače dole skroz otvorene tj imaju samo žičano dno bez donje lesonitne fioke to umanjuje dejstvo brstivara.Da li možda umesto 24 kapi nakapane na 3 papirića za dimljenje pošto dimim elektrodimilicom,treba da pojačam dozu i ako da na koliko.Većina društava su mi sada na LR nastavka,sa 1 do 2 EV prelazna nastavka.Neka plodišta su na 1 EV nastavku koji je na podnjači,a neka su sa plodištima direktno na AV podnjači.Sve košnice su na 30 cm iznad tla tako da varoa koja opadne dole kroz žicu na tlo ne može da se više vrati u košnice.Sada ne želim da brojim opalu varou,samo želim da oborim varou koja je na pčelama i da je izbacim iz košnice.Planiram da ponavljam dimljenja sa intervalima od 7 do 8 dana,ali nakon svakog dimljenja planiram tretman na bazi limunovog soka i eteričnog ulja eukaliptusa,da bih aktivirao nagon za čišćenjem kod pčela,tako da se one same u kombinaciji sa brstivarom,limunovim sokom i eukaliptusom u narednih mesec dana oslobode većine varoe u košnici,tako da avgustovsko leglo nije izloženo parazitiranju varoe,te da kao i do sada moje pčele izlaze u potpunosti zdrava i sačuvana iz perioda zimovanja.
Hvala Vam puno,sve najbolje Vama i Vašoj porodici želi Aca

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar - uputstvo za upotrebu
« Odgovor #74 poslato: Jun 22, 2012, 01:03:21 »
Kolega Aco, najpre hvala Vam za pozdrave..
Mislim da je to malo jača doza i da nema potreba za tako jakom dozom.
Sasvim je dovoljno da nakapate jedan papirić sa 8 kapi Brstivara ali pod uslovom da zatvorite podnjaču.
Nema nikakvog efekta zadimljavati Brstivarom dok je antivarozna podnjača otvorena ispod žice.
Možda bi najbolje bilo čak na kratko zatvoriti i leto. Dimljenje bi u ovim uslovima visokih temperatura najbolje bilo uraditi rano ujutro pre nego što pčele krenu na rad.
Imajmo u vidu da po visokim tempretaurama mnogo pčela noćeva na cvetovima i da ni u jednom momentu nećemo tretmanom zahvatiti sve pčele u zajednici..
Preporučio bih Vam kolega Aco da obavezno prekontrolišete broj opale varoe i da prema tom broju odredite broj tretmana u jednom ciklusu koji bi trebao da taje oko 17-18 dana.

Ako sada tokom juna i jula meseca, na vreme oslobodimo pčele od varoe bićemo mirni i bezbedni od moguće kasnije najezde varoe tokom avgusta, septembra ili oktobra.

Mislim da osim Brstivara nemate potrebe za bilo kakvim drugim preparatima.

Ako Vam je pčelinjak blizu tretman možete ponavljati svaki drugi dan u tom ciklusu.
Ovim načinom rada obezbeđuju se očišćene i potpuno zdrave zimske pčele.


Bilo bi dobro da nas obavestite o rezultatima Vašeg rada.

Neka Vam je srećan rad i takođe puno pozdrava za Vas i Vašu porodicu...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.