Autor Tema: Medovina  (Pročitano 49245 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #15 poslato: Septembar 18, 2016, 03:52:15 »
ovo bi moglo nekom da posluži...
http://www.instructables.com/id/How-to-make-Mead-Honey-Wine/
Sve u svemu, ono što se pravi u slovenskim zemljama je medovina, a ostalo bih ja nazvao vinom od nečeg drugog, što nema šećera u sebi, pa ga dopunjujemo medom... :)
S tim što Poljaci pored normalne imaju i superslatke varijante - sirup 3:1. Tu verovatno nije baš tako jednostavno. Pretpostavljam da prvo obave vrenje sa normalnom koncentracijom, pa naknadno dodaju još meda, jer u tako slatkoj sredini teško da bi kvasci odradili posao. Opet, možda i bi, do odredjenog % alkohola, obzirom na pojavu fermentacije ( kvarenja ) meda.

Uvek sam za to da vino ima ukus groždja, medovina ukus meda, pivo piva, jabukovača jabuke, a ne dunje, a sajderi ( ne znam baš tačno šta je to -  nešto nepotpuno prevrelo, rampoš... ) valjda treba da imaju ukus sajdera.
Posebno mi je za oko zapala jedna fotografija. ;)

Posebna je priča što recepat daju Amerikanci, čuveni proizvodjači svega i svačega, a najviše svetskih kriza, pa u medovinu trpaju i KUKURUZNI ŠEĆER I LIMUN!!! Čudi me da nisu rekli 2kg meda, 20kg belog šećera, 200g ACME praha ( to je ono što koriste Duško Dugouško i mip-mip ptica trkačica, za sve i svašta )

poz

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #16 poslato: Septembar 18, 2016, 04:58:49 »
Kao što ste već primetili, Amerikance smatram klovnovima i šarlatanima, pa bih se radije usredsredio na neke domaće recepte:
http://casopisvino.co.rs/vino-21/medovina-vino-od-meda/ itd, itd

Mnogi recepti, po prepisivačkoj, resavskoj školi, predvidjaju pripremu "ukvase" od groždja, što je danas ( prepisuju se "stari" recepti) više nego deplasirano. Ne koristi se ni u tehnologiji pravog vina, obzirom na rizike koje sobom nosi. Neki preporučuju i kuvanje meda. Nije čudno, obzirom da u vreme kada je recepat nastao, nije postojala ni pretpostavka o štetnosti izlaganja meda visokoj temperaturi.

Iskreno, da bi medovina imala ukus meda ( a to valjda želimo ) držao bih se tri osnovna sastojka: med voda i kvasac. I to kvasac koji poštuje sortu. Sigurno ne želimo upotrebu kvasca "red fruit", koji će nam ukus meda pretvoriti u ukus šumskog voća, zar ne? Pomoćna enološka sredstva, poput hrane i prihrane za kvasce, vinobrana i sredstava za bistrenje ( bentonit - clarol, želatin, belance, riblji mehur ), ne utiču na primarni ukus ( mogu ga samo poboljšati ), već samo pospešuju fermentaciju, bistrenje i održavanje medovine ( vina ).

Ovi amerikanski dodaci me podsećaju na "bambus" ( vino i cola ), gin-tonic, votka-djus...
Strane ukuse uvek možete dodati i naknadno.

Sve čekam da se izjasni i kolega Saša Živić, koji spravlja bela vina, a on jok.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Medovina
« Odgovor #17 poslato: Septembar 18, 2016, 13:42:23 »
Ne znam za medovinu,zvali su je pice bogova. Ja sam u flasu sipao mozda 300 g meda (nisam merio) i ostalo nalio proslogodisnjom rakijom od jabuka.Muckao par dana i kada se ujednacilo,stavio u zamrzivac, Posto rakiju ne pijem probali su clanovi porodice,cerka.. Budem li nastavio da pravim,bojim se precice u alkoholicare, Kazu jako dobro...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #18 poslato: Septembar 18, 2016, 16:24:37 »
Ne znam za medovinu,zvali su je pice bogova. Ja sam u flasu sipao mozda 300 g meda (nisam merio) i ostalo nalio proslogodisnjom rakijom od jabuka.Muckao par dana i kada se ujednacilo,stavio u zamrzivac, Posto rakiju ne pijem probali su clanovi porodice,cerka.. Budem li nastavio da pravim,bojim se precice u alkoholicare, Kazu jako dobro...
Eeee to je medovača, liker od raćiju i med. jedan od načina da se popravi loša rakija i turistima uzmu pare... ;) To nije taj napitak bogova, jer da su ga konzumirali, ko zna kako bi svet izgledao, hahahaha.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Medovina
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 03, 2016, 10:07:38 »





                 На прекјучерашњем дружењу на Ташу не пробасмо медовину али добро , баш добро вино Ненада Туцакова смо са задовољством дегустирали. Човек обећао и испунио обећање. За медовину више не бринем. Посредовао сам у упознавању Градимира и Ненада па кад медовима буде готова мене сигурно неће прескочити.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Medovina
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 03, 2016, 20:16:59 »
Kao što ste već primetili, Amerikance smatram klovnovima i šarlatanima, pa bih se radije usredsredio na neke domaće recepte:
http://casopisvino.co.rs/vino-21/medovina-vino-od-meda/ itd, itd

Mnogi recepti, po prepisivačkoj, resavskoj školi, predvidjaju pripremu "ukvase" od groždja, što je danas ( prepisuju se "stari" recepti) više nego deplasirano. Ne koristi se ni u tehnologiji pravog vina, obzirom na rizike koje sobom nosi. Neki preporučuju i kuvanje meda. Nije čudno, obzirom da u vreme kada je recepat nastao, nije postojala ni pretpostavka o štetnosti izlaganja meda visokoj temperaturi.

Iskreno, da bi medovina imala ukus meda ( a to valjda želimo ) držao bih se tri osnovna sastojka: med voda i kvasac. I to kvasac koji poštuje sortu. Sigurno ne želimo upotrebu kvasca "red fruit", koji će nam ukus meda pretvoriti u ukus šumskog voća, zar ne? Pomoćna enološka sredstva, poput hrane i prihrane za kvasce, vinobrana i sredstava za bistrenje ( bentonit - clarol, želatin, belance, riblji mehur ), ne utiču na primarni ukus ( mogu ga samo poboljšati ), već samo pospešuju fermentaciju, bistrenje i održavanje medovine ( vina ).


Nenade, na ovom forumu nisam navikao da se neko( bilo ko ) naziva bilo kakvim "imenima" i to moram da ti kažem.
Sve što je postavljeno na forum možeš i ne moraš da prihvatiš, ali nikoga ne treba nazvati klovnom i šarlatanom. Uostalom, da nije tih klovnova ne bi sigurno bilo ni ovog načina razmene znanja (čitaj interneta).

A sad o temi...

Kad je nastala medovina, sigurno je nastala prirodnim vrenjem najverovatnije nezrelog meda, tako da kvasac kao originalni element sigurno nije učestvovao. Svako korišćenje novih tehnologija u vinarstvu ne može se podvesti pod "piće starih slavena" ili "nektar bogova"...Ukoliko želimo da koristimo modernu tehnologiju i sve prednosti koje ona pruža ne branim, ali to nije , bar po meni ono pravo...Ono pravo trebalo bi biti po nekom prastarom receptu....Trenutno pravim manju količinu medovine po nekom receptu iz 14. veka kog je zapisao neki sveštenik u skandinaviji pa ako uspe videćemo...

Inače ukus medovine najviše zavisi od meda od kojeg se medovina pravi pa ako se pravi od poliflornog meda ukus bar po teoriji bude neizražen i to je razlog više za korišćenje aromatičnih biljaka i voća u proizvodnji medovine...

Inače pomoglo bi ako neko zna gde ima da se nabave biljke Medunika (Filipendula ulmaria) i Suručica (Filipendula hexapetala)....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 03, 2016, 21:17:54 »
Kao što ste već primetili, Amerikance smatram klovnovima i šarlatanima, pa bih se radije usredsredio na neke domaće recepte:
http://casopisvino.co.rs/vino-21/medovina-vino-od-meda/ itd, itd
Nenade, na ovom forumu nisam navikao da se neko( bilo ko ) naziva bilo kakvim "imenima" i to moram da ti kažem.

Borise, hvala što si mi rekao...
Ja sam primetio da je u nekim drugim temama bilo "epiteta" usmerenih na pojedince lično. Ako baš insistiraš, mogu to i citirati, ali, budući da imam pozitivan stav prema "deliocu epiteta", bolje da to od mene ne tražiš javno, kako se to ne bi shvatilo na pogrešan način.

No, što kažeš, da se vratimo na temu.
Sve je stvar pristupa. Neko voli da se igra tradicionalnim metodima, a neko pak želi da iskoristi savremene tehnologije...
Jedno je sigurno - alkoholnog vrenja nema bez uzročnika alkoholnog vrenja. Uglavnom su to kvasci. Bakterije su bića, koja će rado izvršiti sirćetno vrenje. Elem, ukoliko u medu postoje bilo kakvi, kažem bilo kakvi kvasci, pokrenuće se alkoholno vrenje. Ono će se i okončati. A kako, to niko ne može predvideti. Da li će se svi ugljeni hidrati preraditi u alkohol, kolika će na kraju biti "jačina" vina od meda i kakav će ukus imati, te koliko će ta medovina vremenski izdržati, pre nego sirćetne bakterije odrade posao, ni to ne možemo znati.
Ista se pitanja postavljaju i prilikom spravljanja pravog vina ( od groždja ).
Ukoliko u samom medu nema autohtonih kvasaca, ili uopšte neće doći do alkoholnog vrenja, ili će rastvoreni med odmah biti meta nekih drugih mikroorganizama i zasigurno skončati kao sirće. U tom slučaju, onaj ko je dao recept nije to najbolje uradio, jer ako su ljudi u srednjem veku pravili ukvasu za hleb, pravili su je i za vino i medovinu.
Mada, ima po netu i recepata za medovinu, koji objašnjavaju pripremu ukvase od groždja, ponavljam da je to sve nesigurno, obzirom da ne znamo karakteristike "divljih" kvasaca, koje ćemo tom prilikom koristiti...

Sasvim na kraju - nažalost, tvoj prekor nije promenio moje mišljenje o onima preko bare.
Ostaje mi samo da ti poželim uspešno spravljanje i održavanje medovine, pa da je, ako Bog da i probamo.

Po ovoj temi sam rekao sve što sam imao, a ako neko želi da medovinu spravi uz upotrebu modernih tehnologija, mogu mu neke detaljčiće, uz upit, poslati na PP.

pozdrav

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Medovina
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 04, 2016, 12:08:37 »
Nenade..

Kolegama se ne obracati tako....Te, cije ime necu ni da spominjem,si preblago nazvao. Da nije njih, danas bi ova zemlja mnogo lepse izgledala, deca su bila u podrumima, ubijali su nas i rusili nam zemlju a mi nesmemo ubice da nazovemo pravim imenom....

Treba otvoriti temu, DA SE NE ZABORAVI....

Izvinjavam se,morao sam, po cenu  da me urednici i domacin izbace...

Moderator 4

  • Gost
Odg: Medovina
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 04, 2016, 12:17:50 »
Нико никога неће избацити.

Тема: "Да се не заборави", већ постоји на нашем форуму: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=1640.0

Са поштовањем,
Модератор 4

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 04, 2016, 13:13:28 »
Nenade..

Kolegama se ne obracati tako...
Ovo ne razumem. Nisam ništa loše rekao o bilo kojem kolegi sa foruma.
Nenade..
Te, cije ime necu ni da spominjem,si preblago nazvao. Da nije njih, danas bi ova zemlja mnogo lepse izgledala, deca su bila u podrumima, ubijali su nas i rusili nam zemlju a mi nesmemo ubice da nazovemo pravim imenom....
Zorane, ja sam uspeo da se uzdržim i ne odgovorim Borisu ovako, kako si ti učinio...
I ne samo nas, našu decu i našu otadžbinu. I svet bi lepše izgledao, pa makar i bez i-neta.
Što napisa neko na grafitu - Kolumbo j...m te radoznala.  ;) :P

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Medovina
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 04, 2016, 13:47:20 »
Ovo prvo je bilo,da prema kolegama imamo postovanje i uzajmno razumevanje, i nikome se ti do sada nisi tako obracao, nego onima u nastavku. Svako dobro..

Toliko me nesto dotaklo,izgledalo mi je kao odbrana onih zlotvora,da sam to nelogicno napisao... Eto toliko da ne kvarim ovu prelepu temu o picu nasih predaka, Nemanjica..

 

Van mreže Bojan Jekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pomoravlje
Odg: Medovina
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 16, 2016, 21:11:38 »
U Americi postoji vise od 500 fabrika-vinarija koje proizvode medovinu, postoji posebne zakonska regulativa u americkom zakonu koja definise medovinu, postoji internacionalno takmicenje u kome ucestvuju svi proizvodjaci na zemaljskoj kuli tzv Mejzer kup, postoji cak I casopis AMJ (American mead maker journal) I pored svega toga amerikanci su klovnovi?
Da nije smesno bilo bi zalosno  :)

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 16, 2016, 23:00:31 »
U Americi postoji vise od 500 fabrika-vinarija koje proizvode medovinu, postoji posebne zakonska regulativa u americkom zakonu koja definise medovinu, postoji internacionalno takmicenje u kome ucestvuju svi proizvodjaci na zemaljskoj kuli tzv Mejzer kup, postoji cak I casopis AMJ (American mead maker journal) I pored svega toga amerikanci su klovnovi?
Da nije smesno bilo bi zalosno  :)
Da. Da nije smešno bilo bi žalosno.
Amerikanci imaju ogromnu tradiciju, rekao bih najveću u svetu u spravljanju ( i upotrebi ) atomskih bombi...
Tragično je da oni žele da preuzmu primat baš u svemu. Recimo u proizvodnji piva, votke, vina, pa eto i drevnog, tipično slovenskog napitka.
To je žalosno, a rezultati su najčešće smešni.

Pitanje za moderatore: da li je na forumu dozvoljeno imati više od jednog naloga?

Van mreže Bojan Jekovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Pomoravlje
Odg: Medovina
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 17, 2016, 11:22:29 »
Medovinu su konzumirali u Kini 6500 god pre Hrista (Amfore iskopane u Juznoj Kini na svoe dnu imaju tragove meda, pirinca, I raznog voca, sa tragovima fermentacije) Indijske Vede svedoce o medovini obrednom picu, spominje je Aristotel 230 god pre Hrista, najstariji sacuvani recept iz opusa hispano-rimskog prirodnjaka Kolumele (De re rustica) 60-a godina nase ere...
Cime potvrdjujete svoju tvrdnju da je medovina tipicno Slavensko pice?
Autenticnost mog profila potvrditi preko administratora.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Medovina
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 17, 2016, 11:51:35 »
Cime potvrdjujete svoju tvrdnju da je medovina tipicno Slavensko pice?
Ničim.
Ali, u odnosu na prekobarce je sigurno autentično.
U odnosu na nih, sem c..a-c..e i onog što oni nazivaju pljeskavicom je sve autentično.
Ako bi smo pitali neke naše autore, medovinu su Sloveni odneli u Kinu.  8) :P
Ako ništa drugo, kao etnička grupacija su sigurno stariji od 230 god. PNE.

A čime ti potkrepljuješ tvrdnju da su Ameri pravi, najveći, autentični i najbolji spravljači medovine?
Po onim festivalima i časopisima, koje si naveo?

Ako je tvoj nalog i autentičan, onda si specijalno pozvan ovde, kako bi prosuo svoju Google pamet i stao u odbranu
dične demokratije...
Pčelar sigurno nisi, a i promašio si teren.
Pozdravljam te, jer sam ti posvetio više svoga vremena, nego što verovatno zaslužuješ.