Autor Tema: Pčelinjak "Homolje"  (Pročitano 6180 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Pčelinjak "Homolje"
« poslato: Mart 03, 2022, 22:52:47 »
Drage kolege,

započinjem novu "temu" koja će se ticati beleženja stanja na dedinom pčelinjaku, kako volim da ga nazivam, u Homolju, jer je deda započeo sa pčelarenjem, a ja nastavljam njegov rad i trudim se da ga unapredjujem.

Podstaknut izlaganjem g. Gorana Rakovca na temu "VIKEND PČELARENJE sa osvrtom na Peletov sistem razrojavanja PZ" koje je održano online, putem Zoom aplikacije, a u organizaciji g. Djoke Zečevića, osnivača foruma "Brdsko-planinsko pčelarenje", 2. 3. 2022. g. u 18č, otvaram ovu "temu" kako bih lakše vodio opštu evidenciju o stanju na pčelinjaku kao i moj godišnji plan.

Molim sve kolege pčelare da mi skrenu pažnju na nedostatke mog plana, kao i načine na koji bih plan mogao da unapredim.


PLAN ZA SEZONU 2022/2023. GODINU

Budući da sam ove zime izgubio dva pčelinja društva u RV košnicama, usled mog neznanja i nedovoljnog tretiranja protiv varoe, ostao sam na 1 DB10 i 3 DB12 košnice, koje držim isključivo zbog ljubavi prema dedi, inače planiram da radim samo sa RV košnicima, a kada savladam rad sa njima, i sa EV košnicama.

Mart/April (3/4. mesec): Kupovina dva roja na 10 ramova, faktički cela društva (6 ramova legla i 4 rama hrane), od g. Rakovca.
Posle kupovine mi sledi nastanjivanje društava u stacionarnom pčelinjaku u Kučevu i priprema za bagremovu pašu koja u tom podneblju počinje oko 15. 5.
Pod pripremom podrazumevam dodavanje nastavaka, drugi nastavak ću dodati odmah po donošenju rojeva na pčelinjak, jer će oni već zaposedati 10 ramova, te će moći da prihvate drugi nastavak, posebno jer su ti nastavci sa izgradjenim saćem i neće trošiti snagu za taj posao.
Zatim, početak tretiranja protiv varoe Brstivarom nakapanim na dva listića, na svakih 15 dana po jedan tretman.

Maj/Jun (5/6. mesec): vrcanje bagremovog meda i razrojavanje ova dva društva Peletovom metodom (koji je g. Rakovac predstavio u predavanju), jer planiram da postepeno proširujem pčelinjak, pa mislim da će mi ova metoda prostog dupliranja, barem ove sezone, odgovarati. Nastavak tretmana protiv varoe istim sredstvom.

Jul/Avgust (7/8. mesec): vrcanje livadskog meda iz osnovnih društava, praćenje razvijanja dva nova roja i polako pripremanje za zazimljavanje. Tretman protiv varoe povećati na svakih 7 dana listićima, kao i dodavanjem dve truleks trake natopljene Brstivarom.

Septembar (9. mesec): oko 15. 9. skidanje matičnih rešetki i konačno zazimljavenje društava. Dodavanje lekovitog sirupa (3:2 sa dodatkom 2-3% Nozevoja)

Oktobar/Novembar/Decembar/Januar (10/11/12/1. mesec): Praćenje stanje svih društava sa pregledima jednom do dva puta mesečno, tretman(i) oskalnom kiselinom nakapavanjem.

Februar/Mart (2/3. mesec): Prvi prolećni pregled, procena stanja pčelinjaka i priprema za novu sezonu.

REZEVNI PLAN:

Za sada ga nisam razradjiavao i nema predstavu šta bih mogao da uradim u slučaju da nešto podje po zlu.  :(
Mislim da nemam mogućnosti da uhvatim neku drugu bagremovu pašu, a i nemam adekvatno vozilo za prevoz košnica, osim male Opel Agile...  ;D
Jedino što mi se čini da mogu je da prihranjujem pčele sirupom do livadske paše, pa da se eventualno nadam da ću iz livadske paše izvrcati nekoliko kg meda.

Ako imate predloge, slušam!  :D
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #1 poslato: Mart 04, 2022, 08:59:48 »

Колега, немам предлога већ само желим да ти се испуне планови.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #2 poslato: Mart 04, 2022, 10:00:49 »
Далеко сам ја од "колеге", има ту још да се учи и ради, али хвала на жељама комшија!

Поред предлога, отворен сам за све примедбе.   :D
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #3 poslato: Mart 04, 2022, 15:14:03 »



" ДА БИ ПРЕШАО 10.000 КОРАКА МОРАШ УЧИНИТИ ПРВИ " - стара кинеска пословица.


Отварањем ове теме учинио си тај први корак. Добро је то за почетак. Чека те маратон да би дошао до циља. Храбро и са срећом .


Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #4 poslato: Mart 04, 2022, 16:34:33 »
Тако је!

Само, мислим да сам први корак направио тиме што сам дошао на форум и упознао г. Воју, коме дугујем велику захвалност, јер ме је он, у суштини, увео у свет савременог пчеларства на један диван начин и отворио ми врата ка њему.
Други корак сам направио чувши се са Вама, а остали ће се кораци сами низати. Надам се да ће их бити што мање погрешних, али уз добре менторе и дивне људе, све се лакше преболи.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #5 poslato: Mart 04, 2022, 20:26:06 »



Конструисањем и патентирањем кошница Радна и Еко Воја код нас и у Бриселу Воја Брстина се уписао златним словима у ред великана не само нашег већ и светског пчеларства.
Отварањем и финансирањем овог форума на коме нам је пружио своје гостопримство омогућио нам је да се упознајемо са токовима савременог пчеларства , размењујемо искуства и напредујемо савладавањем нових техника овог прелепог занимања.
На крају својим саветима и препорукама свакоме од нас који је савет и помоћ од њега затражио показао је сву своју несебичност и великодушност делећи своје велико пчеларско знање без икакве задршке.
Због свега што сам напред изнео знај да си почаствован што те је у свет пчеларства увео један такав великан.
И сви ми остали чланови овог форума уживамо привилегију дружећи се међусобно и са њим овде на форуму Родне Воје.


Нажалост , има и оних , великих заједљиваца а малих људи , коју му све његове успехе неће опростити. Нажалост њима а не њему и ни нама.


Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #6 poslato: Mart 05, 2022, 22:30:27 »
Слажем се са свиме, с тим да је моја поента била да без односа са конкретним људима, конкретним личностима (за мене је сваки човек посебна и непоновљива личност у универзуму - сваки човек је икона, слика Божија, макар тај био и најгори зликовац) џаба све друго у животу.
Но, да не залазимо сада у те теме, није ни време ни место, о њима можемо неком другом приликом.  :)

Срдачан поздрав!

Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #7 poslato: Mart 07, 2022, 16:22:29 »
Такође ти желим да се сви планови остваре и сигуран сам да ћеш овде на форуму наћи све потребне информације, као и подршку. Мени се чини да би димљење брстиваром (на папирићима) имало слабо дејство ако се ради на 15 или 7 дана како си написао. Уместо тога ти предлажем стављање трулекса са брстиваром (април или мај) - довољно је да га "освежиш" после 10 дана и то је то. А димљење оставиш за касније (јул или август) и то шест пута на свака три дана.

Мала сугестија од такође колеге почетника, свако добро!

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #8 poslato: Mart 07, 2022, 17:39:07 »
Хвала, Милане!

Моја идеја је била да овим третманима на 15 дана у току 3.,4.,5. и 6. месеца одржавам број варое и да не допустим њено превелико размножавање, а да од јула месеца (7. месеца) повећам број третирања димљењем и да упоредо у кошницама држим две траке са Брстиваром (колико сам разумео, на овај начин бих покрио период излегања пчела радилица и спречио неконтролисано умножавање варое, а димљењем бих само појачао третман) како бих очистио пчеле од варое, да би зимске пчеле биле, колико год је могуће, здраве. Овим начином третирања, уколико сам разумео г. Воју, неће бити потребе за третирање сваки трећи дан (уколико је друштво у великој мери запоседнуто вароом, нисам сигуран ни да димљене сваког треег дан помаже, већ би морало бити на 2 дана) у 7./8. месецу. Исправите ме ако грешим.

Све сугестије су добродошле, зато смо ту - да сугеришимо једни другима и да расправљамо!

Срдачан поздрав...
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #9 poslato: Mart 18, 2022, 15:46:29 »
Drage kolege,

dok pravim pauzu od ukivanja ramova i užičavanja i spremanja nastavaka za sezonu koja nam polako dolazi, javljam se iz prohladnog Kučeva.

Pčele u 1 DB10 i 3 DB12 košnicama su preživele, ali su pojele već dve pogače, a danas sam im stavio još jednu sa stimulansom za maticu, na dedino insistiranje. Dva društva su srednje jaka, jedno je slabo, a jedno u DB 10 je najjače i ono je najmanje pojelo pogaču. Prošle godine sam samo iz nje vrcao bagrem, dok je u ostalima bila vrlo mala količina meda koja je zanemarljiva. Primetio sam da društvo u DB10 košnici najbolje napreduje, najbolje je zimovalo, ali i njima je falilo hrane ili nisu mogle da dodju do nje u krajnjim ramovima, čemu su pogače svedoci. Da napomenem da im iz plodišta nisam vadio med. Pretpostavljam da je razlog jačine ovog društva u tome što imaju manje plodište u odnosu na DB 12 i da lakše održavaju mikroklimu, kao i da imaju manje gladnih usta u bagremovoj paši, što me navodi na zaključak da RV košnice u tome prednjače, budući da se pred bagremovu pašu ograničava plodište na samo jedan nastavak u kojem ima dovoljno posla za mlade pčele i maticu, koja ne može previše da širi leglo i da time povećava obim posla oko održavanja legla, a da smanjuje prinos meda.

Srdačan pozdrav!

P. S. Ovde dženarika još ne planira da cveta, danas je temp. oko 12°C, sunčano je, a sinoć je bio mraz.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #10 poslato: April 14, 2022, 20:27:07 »
Драге колеге,

Хомоље је од јуче богатије за 2 РВ кошнице! Јуче сам донео на пчелињак два купљена роја, један са 7 рамова легла, а други са 6 р. л. (остали рамови су са храном; матица се подразумева), од г. Горана Раковца. Пчеле сам преузео са привременог пчелињака г. Раковца у Смољинцу - прави мали рај.

Да пређемо на ствар. На предлог г. Горана из две, по његовој процени најјаче, кошнице смо извадили горе поменуте рамове и сместили их у наставке које сам донео. Након тог завршеног посла који је прошао врло елегантно, будући да су пчеле, генерално, биле изузетно мирне, прегледали смо и остале кошнице на пчелињаку, којих је били око 20. Након и овог завршеног посла уверио сам се да је процена била врло тачна и да сам заиста добио ројеве из најбољих друштава, мада ни остала нису за подцењивање - напротив!
Да бих вам дочарао о каквим друштвима се ради, споменућу да смо из једног друштва извадили рој, које је имало 14 (словима ЧЕТРНАЕСТ) рамова легла и било је, наравно, на 3 наставка. Матица залеже феномнално, пчеле у радном расположењу, мада су почеле да повлаче матичњаке, што ни не чуди са обзир на број рамова са леглом и количином пчела у кошници. Из овог друштва ми је г. Горан поклонио један рам са леглом, те сам добио право мини друштво на 7 рамова легла и 3 рама хране. Овај гест ме је врло пријатно изненадио, будући да је договор био да ројеве преузмем на 6 р. л., као и чињеница да је ово био поклон од срца, који се не одбија. Након завршеног посла уследио је разговор за који смо имали времена, јер нисмо журили, на којем сам много захвалан г. Горану. Да не дужим даље, већ сви знате ко је поменути господин и свака реч би сада била сувишна.

Када сам доселио пчеле на пчелињак "Хомоље", оставио сам их мало без крова како би дошле до ваздуха и увече (синоћ) сам им додао по 1л лековитог сирупа (2кг шећера:3л воде + 2% Нозевоја) и ставио им кров. Знам да сам претерао са количином сирупа, али сам хтео да их "частим" за преживљени стрес.  ;D
Данас око поднева сам им додао други наставак са следићом поставком:
у 1. кошници (са 7 р. л.) сам из 1. наставка подигао у 2. наставак 3 р. легла и 1 р. хране, а на место тих празних сам додао рамове са изграђеним саћем и то: по један бочно до легла, један рам у средину легла и један поред другог новододатног рама. Мислим да сам направио грешку, јер сам рамове које сам дизао ставио скроз десно у наставку, а не по средини, како ми је г. Горан рекао, ни сам не знам зашто сам тако урадио, ваљда су то почетничке грешке и збуњеност. Плашим се да се услед најављиваног захлађења не одвоје пчеле и због тога претпре штету. Остатак рамова у 2. наставку су рамови, с тим да сам им до легла додао 1 с. о. и 1 р. са храном после с. о. (фотографије у приогу)
у 2. кошници (са 6. р. л.) сам из 1. наставка подигао у 2. наставак 2. р. л. и 1 р. х., а на њихово место ставио рамове са изграђеним саћем, два бочно до легла и један у средину легла. У 2. наставку је исти распоред рамова, само овде нема с. о., и иста грешка је учињена.
Након додавања 2. наставака, обе кошнице сам издимио Брстиваром на два листића по 20 капи.
Сируп нису однеле.


Ето, то би био мој нови почетак са РВ кошницама и надам се да ове године нећу направити грешке које сам претходне учинио. И да буде опет грешака, захвалан сам Богу на сусретну са г. Гораном и надам се наши сусрети неће завршити на том једном!

Као и увек, отворен сам за сваку критику, примедбу, коментар...

Срдачан поздрав!

P. S.
Имам проблем са постављањем фотографија, поставићу их ових дана
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #11 poslato: April 15, 2022, 12:06:54 »
Ово ми показује приликом покушаја да поставим фотографије.
Све фотографије су мање од 200KB, а укупан збир свих фотографија је мањи од 1000KB, као и мање од 20 фотографија по поруци.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #12 poslato: April 15, 2022, 12:15:02 »
Ево фотографија.
Фотографисао сам и једну ДБ 12 кошницу кроз решетку, можда ће помоћи некој будућој аналзији.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #13 poslato: April 18, 2022, 11:42:50 »



Јоване драго ми је да си добро прошао у путу и да си сместио нове кошнице. Немој да будеш збуњен ( немаш разлога ) него увек прво размисли шта ти је чинити пре а не после отварања кошнице. При следећем прегледу врати легло у другом наставку у средедину наставка. Матица ће да носи и горе и доле .  Прати стање па када ти пчеле буду на 11 - 12 рамова легла додај трећи наставак и матичном решетком ограничи матицу. Знаш већ како се то ради а ако ти затреба помоћ слободно позови. Оба друштва ти стижу за багрем и исплатиће ти се до краја маја месеца.
Поздрав и медно.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #14 poslato: April 27, 2022, 17:22:17 »
После 14 дана сам прегледао оба РВ друштва.
Јаче друштво, које је имало 7 р. легла, сада има 8, а оно које је имало 6 р. л. и сада има 6.
Исправио сам грешку од прошлог пута и легло које сам био подигао у 2. наставак, ставио сам у средину наставка. У јачој кошници пчеле запоседају 17 улица, а у слабијој 16, те ћу сачекати са стављањем 3. наставка.
Урадио сам третман Брстиваром димљењем.
Додао сам им по 1л лековитог сирупа 1:1 и за око 2-3 сата су однеле скоро све.

С обзиром да багрем још није пустио ни ресе ни листове, мање-више сам задовољан стањем, мада сам очекивао више. Претпостављам да је период хладнијег, облачног и кишног времена утицао на мањи унос и некрата и полена, а то је узроковало да матице у једном периоду престану са залегањем, тј. смање залегање.

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733