Autor Tema: Kako lako udesetostručiti pčelinjak  (Pročitano 175700 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #165 poslato: Januar 01, 2017, 14:13:20 »
Има искусних пчелара, који пчеларе другим типовима кошница, а који сматрају, да је овај посупак неизвољив. Њихово искуство, једна РВ кошница и рад по Војиним фазама, довео би их до циља. Страх од великог успеха њих кочи.

Da iz esem svoje mišljenje. Ovaj metod je dokazan u praksi i tu nema nikakve sumnje. Ipak za početnike mislim da je prvi krug razrojavanja sasvim prihvatljiv. Ne stvara velike troškove a dobiju se jaka društva već u junu koja lako uz malo truda ulaze i zimu.


Као почетник од 3 РВ кошнице, у прошлој години, која је због кишних периода у погрешно време, давала мали принос меда и полена, при чему је принос у повољном периоду, био у високом проценту расход у кишном периоду, од сваког друштва сам успео, да створим још два нова друштва. При овом нисам вршио прихрану ПД шећерним сирупом. Све младе матице су након оплодње пронеле  и са њима су друштва ушла у зиму.
Могао сам и више нових пчелињих друштава да направим, али нисам имао кошница.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #166 poslato: Januar 01, 2017, 15:04:06 »
Kolega i imenjace, ajde objasni malo postupak, da li si koristio i deo ove metode..

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #167 poslato: Januar 02, 2017, 08:07:33 »
Kolega i imenjace, ajde objasni malo postupak, da li si koristio i deo ove metode..

Оно што сам радио, написао сам на форуму СПОС-а, пост 4373 http://spos.info/forum/index.php?topic=254.4360.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #168 poslato: Januar 02, 2017, 09:14:23 »
Nazalost, nisam na tom forumu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #169 poslato: Januar 02, 2017, 11:08:17 »
Nazalost, nisam na tom forumu.
Na sreću...

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #170 poslato: Januar 02, 2017, 12:28:36 »
      Одг: Pčelarenje Rodnom Vojom  « Одговор #4373 послато: 19-06-2016, 23:57:17 »    Чика Душане, ни кишни дани, нису спречили пчеле из те кошнице, да Вам донесу преко 50 кг багремовог меда.
Морам да наведем моје овогодишње искуство са РВ кошницом. Као прво, захвалан сам, што су ми стари кућни пријатељи омогућили, да кошнице поставим на њихов плац, који је окружен са доста багремове шуме, а има и простора које се воде као ливаде, које због високог водостаја тренутно нису покошене, и на разном ливадском цвећу и више врста детелине, пчеле вредно раде на сакупљању полена и нектара.
Да се вратим на почетак цветања багрема, који је пратио добар прилив нектара и полена. Био сам задивљен, како РВ друштва развијена на воћној паши, на три РВ наставка или РВ+2ЕВ+РВ, пуне наставке кошница. Све то искориштавам, постављам по две матичне решетке и у трећи наставак (код РЕВ, у горњи РВ наставак који је изнад ЕВ наставака) извлачим колико могу рамова  отвореног и поклопљеног легла, Честе кише и слаб излет пчела, стварају гужву у кошници, због којег у вршним наставцима настају матичњаци. У тај део одабира квалитета ларве, на којој ће бити повучем матичњак, нисам се мешао, јер нисам пчелар научник, већ пчелар њихов слуга, за кога ће вероватно нешто остати, али прво да обезбедимо за њих. Висок проценат влажности у багремовом меду, који су пчеле сакупиле и висока влажност ваздуха, довели су до слабог затварања, а због повећаног легла и до добре потрошње.
Први наставак (на подњачи) напуњен са рамовима са изграђеним саћем и сатним основама, помереним до рамова са пергом и медом био је мамац за матицу, на који је кренула да залеже.
Тренутак када су свим матичњаци били затворени, за мене је био знак, да кренем са планираним проширењем. На израђеним постољима, кошницу са средине померам у страну и постављам нову до ње. Отварам кошницу до првог наставка, где проналазим рам са матицом и преносим у нови наставак, допуњавам са два рама затвореног легла, рамом перге и рамом меда. Кошницу дрско допуњавам са сатним основама и након тога затварам. Тако радим и са осталима. Мојој дрскости нема краја, па у старој кошници, спуштам део рамова са матичњацима, постављам МР, враћам други наставак, другу МР и на врх наставак, у коме је остатак матичњака.
Све то су прикупиле за време цветања багрема, остављено им је да троше на свој развој. Хвала богу, та храна у кошницама је потрајала до интензивнијег доношења новог нектара, који је почео јуче. Другог викенда од извршеног разројавања, мојој срећи није било краја, јер сам у свим косницама, где су остављени матичњаци, да буду као двоматична друштва,  пронашао младе матице које су пронеле.
Те младе матице сеју по рамовима од врха до дна рама, тако да су данас добиле по трећи наставак, као и новоформирана друштва . По трећи наставак су добила новоформирана друштва, са старим матицама. Данас, видно боље расположење друштава, за сакупљање нектара, прекинуо је град и провала облака. Чим је прошло невреме, настала је гужва испред кошнице, јер је близу процветала липа.
Морам се захвалити Воји, што у тренутку, када многи наводе, да су почели са прихраном, како би одржали континуитет у залегању матице и обезбедили преживљавање друштава, нисам имао потребе за таквим радњама.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #171 poslato: Januar 03, 2017, 09:00:50 »
Hvala na trudu i pojasnjenju imenjace.... Ja sam uporan u tvdnjama da meni kao pocetniku takav nacin dobijanja matica odgovara, probacu to ove god.  Jedino sto cu sestog dana u tom gornjem nastavku porusiti sve zatvorene maticnjake, da izbegnem one sto su izgradjeni na najstarijim larvama..

A kod poloski cu to isto uraditi sa jednim nukleusom, ali pre barema jos na pocetku razvoja, zato sto isto tako mislim da maticnjaci pre bagrema ,dobijeni na ovaj nacin nisu i nikako ne mogu biti prisilni, nego iskljucivo rojevi. A znamo da su to najbolje matice..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #172 poslato: Mart 03, 2017, 14:28:51 »
Ova tema je dosta neaktivna pa da je malo probudimo.

Ja zimu prezimih sa mojih 8 društava u 8 LR košnica a sve su zimovale na po jednom nastavku. Moje prve RV i EV košnice su spremne još od jesenas samo još da ožičim ramove i utopim satne osnove.
Sada sam u velikoj dilemi kako da najbrže naselim ove moje RV košnice.
Kažem najbrže ne zato što negdje žurim nego zato što sam nestrpljiv. :)
Kako je ovo već treća sezona da se ja po malo bavim pčelama i pčelarstvom plan mi je da ove godine ako Bog da od mojih 8 LR zajednica 6 "ne diram" te da ih razvijem i od njih probam dobiti moj prvi bagremov ili bolje rečeno moj prvi med uopšte. :)
Prošle godine od bagrema nije bilo ništa pa se nadam da će ove godine stanje biti mnogo bolje. Preostale dvije zajednice bih iskoristio da ih razrojim i napunim moje prve RV košnice.
Bilo bi poželjno da za razvoj tih novih rojeva bar djelimično iskoristim bagremovu pašu jer druge burne paše kod mene nema. To znači da bi bilo nužno početi sa pripremama i radom na realizaciji tog plana čim prije.
Ovih dana je kod mene primjetan solidan unos polena sa lijeske i još nekih biljaka. Prije nekih 7 dana sam pregledao sve zajednice i sve su zdrave i imaju legla na po dva-tri okvira veličine dlana.

E sada dilema...

Razmišljam da bih ove dvije predviđene zajednice prebacio u RV isjecanjem i prebacivanjem saća. Sada nemaju mnogo legla pa je možda dobar momenat za tu operaciju.
Vojina metoda umnožavanja pčelinjaka polazi od dobre zajednice koja je zazimljena na bar dva ili tri RV nastavka. Ja moram da počnem od jednog LR nastavka. Naravno da nemoram da udesetostručim društva. Kada bih od 2 napravio 10 bilo bi dobro. Čak bih poslije bagrema mogao da sve potpomognem iz onih 6 LR košnica koje nisu u ovoj priči od početka, da'l istresanjem pokojeg okvira ili slično.

Pitam se da li je rano da krenem sa tim poslom? Recimo da za toplog dana isjecanjem saća prebacim sadržaj u RV košnice i da već sada krenem sa nekom stimulativnom prihranom uz utopljavanje društava sa ciljem ubrzavanja razvoja društva ili je još prerano za prihranu?
Vrijeme je još uvjek nestabilno i ko zna šta još nosi mart ali recimo da prihvatim taj rizik.

Čitam Vojin tekst pa pokušavam da shvatim suštinu i posložim sve kockice ali će biti još pitanja to je sigurno.

Nadam se da nećete zamjeriti. :)

Poydrav sima...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #173 poslato: Mart 03, 2017, 19:36:37 »
Pozdrav druze i mene ova tema veoma zanima i procitao sam je mnogo puta i posle prolecnih gubitaka iskreno razmisljam da probam Ovu Vojinu tehnologiju
tako da po meni na nju dosta uticu pasne prilike i da bi uspela mora biti dosta pasnih prilika da bi se rojevi lepo razvili, jer secer nemoze da podstakne razvoj drustva ako nema unosa polena i nektara ...ali kao sto si i ti rekao nemoras da napravis od jednog 10 roja napravi od dva drustva 10 roja i po vojinoj thnici to odradis pred bagrem ( kada je kod tebe to jedina pasa) i uspeces da ostvaris svoj cilj a ako se kasnije ukaze neka iznenadna pasa mozes jos neki roj da napravis a da ti ovih 10 ne oslabis ...

sto se tice prebacivanja drustva sa LR na Rv neznam sta da ti kazem. isecanje saca je veliki problem i veoma je tesko to uraditi a moze doci i do grabezi  i do raznih komplikacija po meni najbolje je da kada krene cvetanje voca u svaku kosnicu tj u svih 8 ubacis po jedan pam rv ( ubacis ram rv sa satnom osnovom u prazan LR ram uvezes zicom prazan prostor izmedju ramova potpunis stirodurom ili bilo cim) svako vece prihranjuj drustva i posle dva tri dana izvrsis kontrolu ako su pcele izvukle sace i matica zalegla dodaj jos jedan ram u svako drustvo i taj postupak ponovi do broja ramova koliko ti treba zanaci da bi formirao dva jaka drustva treba ti minimum da izvadis po 10-15 rama sa leglom i medom po drustvu (ako budes obilno prihranjivao imaces iznad legla i medni venac )

Kada matice zalegnu potreban broj ramova ( vremenski oko 7 dana je sasvim dovoljno da izgrade 3 rama i da ih matica zalegne) a vreme bude lepo tj suncan dan kreni sa formiranjem tvojih RV kosnica izaberi 1 LR kosnicu i na njeno mesto postavi praznu  RV kosnicu sacekaj malo nekih 5 min da se izletnice pocnu vracaju i da ulaze u Rv kosnicu a onda polako pocni da prebacujes prvo iz ove LR sto si sklonio  prebaci tri rama sa leglom i pripadajucim pcelama i bilo bi pozeljno i maticu da prebacis tada a onda jedan deo pcela sa ramaova na kojima nema legla stresi u Rv kosnicu ostavi u toj kosnici samo ramove na kojima ima legla zajedno sa pcelama (da se leglo nebi prehladilo ). otvori drugu kosnicu lr bilo bi pozeljno najblizu izvadi jedan po jedan RV ram stresi pcele sa njega u LR i dodaj rv ramove samo sa leglom u RV kosnicu,isto ponovi sa ostale dve kosnice  kada si prebacio sve leglo u RV kosnicu onda iz one LR sto je ostala samo sa leglom istreses sve pcele u RV kosnicu i zatvoris kosnicu.
 Lr ramove sa leglom sto pre prebacis i raspodelis u one 3 kosnice iz kojih si izvadio ramove a ramove sa  polenom odnesi u kucu i kada se odmoris iseci zatopi voskom na RV ram i dodaj u RV kosnicu do legla u zavisnosti od broja ramova dodaj Satne osnove i nastavi obilno da prihranjujes svako vece kako bi drustva nastavila da se razvijaju i matica nastavila da zaleze...bilo bi dobro da procitas na forumu kako pravilno rasporediti ramove u RV kosnici ( hrana, polen, leglo, satne osnove)

Ostale 4 LR‚iskoristices za formiranje druge Rv kosnice istim postupkom cini se komplikovano ali veruj mi da ces ceo ovaj postupak da odradis za 15 min po RV kosnici uz pomoc nekog prijatelja dok bi sa isecanjem saca samo izgubio vreme i zivce jer zamisli samo to gnjecenje pcela i legla prilikom isecanja pa med koji curi na sve strane pa visak saca itd ...razmisli dobro imas jos vremena ako ovaj postupak odradis za vreme cvetanja prvog voca tj Dzanarike ostaje ti posle toga jos nekih 20-25 dana do bagrema sasvim dovoljno da spremis LR drustva za Pasu i RV za razrojavanje...

Molim iskusnije kolege da me isprave ako sam negde pogresio ili da predloze neko bolje resenje kako bismo kolegi pomogli da oformi RV Drustva, ( isecanje saca , Prelazni nastavak, ili neka druga mogucnost)

Puno pozdrava
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #174 poslato: Mart 03, 2017, 20:10:58 »
Kolega pročitaj temu o prelaznom nastavku sa lr na rv.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #175 poslato: Mart 03, 2017, 23:47:34 »
Miloše druže prvo hvala na sugestijama.

Kako sam već napisao ideja o isjecanju saća dolazi od moje nestrpljivosti, mada stara poslovica kaže "strpljen‚ spasen" :)

Razumijem opisani postupak koji predlažeš. Ima svoje prednosti to je očigledno. Čitao sam već po temama o takvom načinu prelaska na RV košnice uvezivanjem RV ramova u LR ramove.

Jedina "zamjerka" je što moram da čekam još skoro mjesec dana dok voće ne krene da cvjeta. :)
Nebih umio da kažem kada kod mene počinje da cvjeta prvo voće jer nisam pratio prethodnih godina ali rekao bih krajem marta ako se ne varam.

Kolega Miroslav je spomenuo prelazni nastavak.
Hvala kolega na odgovoru na moje pitanje.
Čitao sam ranije i o prelaznom nastavku. Na žalost nemam ni jedan ali mogao bih iskoristiti jedan RV nastavak kao prelazni a razliku u dimenzijama popuniti daskom.
Razmisliću još šta mi je najbolja varijanta.

Naravno i dalje sam otvoren za predloge i sugestije. :)

Hvala svima i svima svako dobro...



Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #176 poslato: Mart 04, 2017, 00:48:35 »
Ja sam 2015. moje RV formirao isecanjem saća iz DB petoramnih nukleusa posle bagrema koji je kod mene takodje jedina jača paša, ako izuzmemo po koju lipu po dvorištima. Suncokreta nema, a i livada je slaba. Prihranjivao sam ih svako veče sa po pola litra sirupa  dok nisu izgradile drugi nastavak i tako ih zazimio i svih pet prošle godine su prezimele. Jeste bilo malo više razlivanja meda pri isecanju, ali ceo postupak sam radio dalje od pčelinjaka zbog grabeži, a po formiranju, leta na RV smanjio na 2-3 cm i kasnije postepeno otvarao tako da sam izbegao grabež. Takodje sam bio nestrpljiv, mada mislim da je Milošev predlog bezbolniji i manje rizičan. Pozdrav.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #177 poslato: Mart 04, 2017, 08:49:23 »
Hvala Ivice.

Ja sam prošle godine formirao ova moja LR društva od prirodnih rojeva poslije bagrema. Bagrem je i tako podbacio u potpunosti zbog vremenskih prilika ili neprilika pa je sirup bio neophodan. Svejedno sve su izgradile po jedan nastavak i zazimljene su na šećeru jer drugačije nije ni moglo. Žive su i zdrave hvala bogu.

E sad imam i opciju da izgrađen LR nastavak koji je prazan isječem i ubacim u RV pa u LR okvite i tako po Miloševom savjetu dodam LR košnicama to će sugurno ubrzati postupak u odnosu na satne osnove.

Inače kod mene polena ima tokom čitave godine ali obilnije nektarske paše sem bagrema nema.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #178 poslato: Mart 04, 2017, 09:15:49 »
Onda ti je još lakše pošto imaš izgradjeno, a prazno saće, time ih nećeš ni uznemiravati previše.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Kako lako udesetostručiti pčelinjak
« Odgovor #179 poslato: Mart 04, 2017, 14:31:24 »
Upravo je polen glavni faktor kod razvoja pcelinjeg drustva jer ne postoji zamena za isti za razliku od meda gde secerom mozemo da nadoknadimo nedostatK meda, u mnogim krajevima polena prosle godine nije bilo u julu i avgustu sto je rezurtiralo losim izimljavanjem pcela...kod mene su vocna i bagremova pasa jedina pasa sa mogucstvom hrastove medljike ili medne rose ali prosle godine sem vocne sve druge su podbacile...

Boki po meni ako krenes sa isecanjem sada dosta je rano pcele su jos uvek u zimskoj formaciji ne preporucuje se otvaranje kosnica a ramovi kada se vade podizu se svega 10 cm i vracaju nazad...sacekaj da drustva lepo izime a sto se tice cvetanja prvo ti cveta Kajsija posle nje tj nekih 10-15 dana cveta dzanarika pa druge sljive tresnje visnje  a onda 20 tak dana pred bagrem cvetaju jabuke...znaci kada kzjsija bude u punom cvetu a dzanarika spremi pupuljke da otvara mozes poceti sa bilo kojom tehnikom prebacivanja sa LR u RV...

Pozdrav i za  Ivicu
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama