Autor Tema: HELJDA - ELJDA  (Pročitano 25525 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Sević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Zimi kolko leda, leti tolko meda
HELJDA - ELJDA
« poslato: Januar 23, 2011, 22:40:31 »
Molim kolege sa iskustvom na paši heljde?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2011, 23:39:39 »
Ja sam pre dve godine na Ponikvama slikao pčele na cvetu heljde, moram potražiti gde sam ih sklonio. Kolega Zorane, kakva su tvoja iskustva sa paše na ovim slikama. Slike su ti odlične. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2011, 22:03:10 »
Evo jednog video prikaza kolege Zečevića vezanog za finalne proizvode na bazi heljde.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #3 poslato: Februar 23, 2011, 22:54:40 »
Slike pčela na heljdi od pre dve godine, na Ponikvama. Pozdrav.

Van mreže Djoko Zecevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
  • pozdrav Kolegama
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #4 poslato: Februar 24, 2011, 08:36:54 »
Kolega Zoki,
tvoji snimci sa njiva pod heljdom su cini mi nacinjeni na prostorima Zlatarskih padina?
Zbog malo vremena retko se ukljucijem na forum ali jutros videh tvoje snimke sa Zlatarskih njiva.
O heljdi sam pisao u nasem Pcelaru a i u Hrvatskoj pceli pre neku godinu!
Kada dobijem malo vise vremena nesto cu napisati i ovde.
Imam i jednu vrlo interesantnu slicicu pcele na heljdi pa cu je pronaci i postaviti.

Kolega Savo izgleda detaljno prati sve moje video zapise sa Youtub-a (ima ih preko 60), pa postavlja ovde one za koje misli da su interesantni.
Zahvalan sam kolegi Savu na tome.

Pozdrav svim Kolegama sa veoma snegovitog Zlatara

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #5 poslato: Februar 24, 2011, 09:01:01 »
Količine snega koje mi trenutno imamo u našem okruženju nisu vredne pažnje količinama koje je
kolega zabeležion svojim viveo zapisom

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #6 poslato: Mart 09, 2011, 17:12:26 »
Pozdrav svima imam jako dobra iskustva sa heldom.2005 godina i 2006 su mi narocito bile dobre.Heljda medi dugo,prakticno 25 do 30 dana tihe pase,uz dosta polena,ali je dobro sto i kasnije stalno ima novih cvetova,nesto polena i nesto unosa.Medi tokom prepodneva ujutro,do 11 ili 12 h,barem na mojim parcelama na nadmorskoj oko 450 MNM.Mozda je drugacije na Zlataru,na 1000 mnm.Med odlican,tamnobraon,kristalise,ima nesto i gorcine,ali je svojom aromom i snagom izuzetan.Traznja odlicna,cena 5E.bez problema.
2008 nisam nista vrcao sa 2,5 ha niti sam ista poznjeo,seme,oranje,setva,cist gubitak oko 400e,jakih,ali mi je bas ona spasila drustva jer to sto su na njoj uradile je bilo sve u toj teskoj godini.Posto je bagrem bio 0 te godine,doneo sam ispravnu odluku i sve ostavio pcelama,nisam uzeo ni gram.Ali zato zahvaljujuci heljdi su sve opstale,cak i rojevi,mada sam njih tokom jula morao dobro prihranit sa sirupom secera uz dodatak zalfije.

Moj savet,ko ima mogucnosti vredi da seje heljdu ili da seli na nju.Ali znam iskustvo pre 7,8 godina da je jedan kolega imao masovan pomor pcela na heljdi,jer je pcele ojadio,racunajuci na siguran prinos heljde,a udarila kisa,hladno u cvetu,pa suv vetar,a on nije kontrolisao,covek parkirao i dosao 20tak dana kasnije,i zatekao masovan pomor usred leta,crkavanje od gladi uzrok.

Heljdi jako smeta suv vetar,zaboravite na nektar ako se to desi...

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #7 poslato: Mart 20, 2011, 21:50:54 »
Aco brate
Ja sejao prosle godine heljdu na 60 ari i lose prosao
Sejem na 400 m nadmorske ali je trava pokrila i jedva sam
kombajnom pokupio.
Nije medila jer je bilo dosta kise.
Kako spasiti heljdu od korova. Moze li neki herbicid i slicno.
Molim za pomoc

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #8 poslato: Mart 20, 2011, 23:08:26 »
Rado bih pomogao ali ništa ne znam oko heljde. Valjda će se javiti neko ko ima više iskustva.
Neko mi je pričao da slabije medi u vojvođanskoj ravnici nego na planinama.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #9 poslato: Mart 21, 2011, 07:32:19 »
Pozdrav Radisa,nazalost heljda je jako osetljiva na korove,ali i na hemikalije.Zato je dobra priprema zemljista sustina.Poorati u pravom momentu,najbolje u letnjim mesecima tanko da se koren korova sprzi,pa ujesen sto kasnije duboko oranje.U prolece takodje onda potanjirati,vlaciti i sejati sto ranije,ali ne prerano,zemlja mora biti vlazna i topla.U Timockoj krajini na 400 mnm gde su mi parcele i pcelinjak taj optimalni rok je uglavnom izmedju 25 aprila i 5 maja.Jako je vazno da u prvih mesec dana heljda poraste 1 m,znaci nakon setve treba joj brza kisa ili polivanje i to u 2 navrata barem.U tom slucaju kada je u prvih mesec dana postigla 1 m,ne brinite za korove,a unos nektara je prilicno pouzdan,pod uslovom da ne dune suv vetar,ili da zahladni.Ali obicno je jun topao mesec,pa uz jos po koju junsku kisu,tu je onda i nektar i prinos.

Jako je vazno da se seje na rastojanju ne manje od 20 cm,optimalno 25 cm,da moze da se razgrana.

Gospodin Voja je u pravu,ravnice nisu pogodne za heljdu,njena optimalna nadmorska visina je 1000mnm.Zato kod nas najbolje uspeva na Zlataru,Zlatiboru,gde je jos uvek seju.
Naravno,tamo nije optimalni rok pocetak maja,verujem bar 2,3 nedelje kasnije,jer zemljiste mora biti vlazno,ali i TOPLO,inace je korovi preteknu i uguse.

Veliki pozdrav,Aca

usput,zaboravih da spomenem,moji dobri prinosi na stacionarnom pcelinjaku u 2005 i 2006 godini u velikoj meri su ostvareni ne samo zbog dobrog bagrema,nego i zbog2,5 ha heljde,koja je u te 2 godine imala odlicne uslove i za medenje i za prinos.Bez dosejavanja znacajnih povrsina adekvatnog medonosnog bilja,pogodnog za reon u kome je pcelinjak stacioniran,tesko da se dobri prinosi mogu ostvariti,izuzev ako ima dovoljno bagrema,makar par ha bez selecih pcelara, ili suncokreta,ali u Banatu ili Backoj,kod nas vec skoro 20 godina suncokret uopste ne medi i naravno lipe,koje kod mene nazalost zbog sece odavno nema.

Zato je dosejavanje facelije,heljde,esparzete,kokotca,korijandera,moraca na raspolozivim parcelama nacin da se dodje do bitnih prinosa.Ali treba pre odluke sta sejati dobro ispitati zemljiste i klimatske uslove,sta vredi a sta ne.
« Poslednja izmena: Mart 21, 2011, 07:39:03 od strane aca peric »

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #10 poslato: Mart 21, 2011, 19:57:33 »
Aco
Orao jesenas preorao u prolece
sejao zitnom sejalicom za psenicu
i desilo se da je trava oklopi i ugusi.
Na svim forumima kazu trava joj nista ne moze
a evo kod mene je napravila lom.
Sada imam muku da odvojim cisto seme da posejem u
drugu parcelu.
Moze li negde da se nabai kupi trijer ili slicno za
odvajanje cistog semena od korova.
Vojo sta si ti saznao o heljdi i mojim mukama
Veliki pozdrav

Van mreže Djoko Zecevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 98
  • Pol: Muškarac
  • pozdrav Kolegama
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #11 poslato: Mart 21, 2011, 23:21:03 »
Evo nešto ovde pročitah o heljdi!
U časopisu Pčelar br. 7/2008. godine str. 322 pisao sam poprilično o heljdi.
U tekstu sam dao i neka pojašnjenja u vezi sejanja, cvetanja, zrenja i naročito medenja ove cvetaste žitarice.
Da najkraće kažem da se ona dosta seje na ovim prostorima i to od davnina. Uspeva najbolje na visinama preko 700 metara!
Dakle, Zlatarski kraj je poznat po sejanju heljde.
U Sloveniji se takođe seje na tim visinama.
Naravno, može se sejati i na manjim nadmorskim visinama ali često se desi da ne da prinos kakav daje na ovim prostorima.
Ako neko ima navedeni broj časopisa proičitaće sve što sam pisao pa će nadam s eponešto biti i jasnije.
Takođe o heljdi sam pisao i u časopisu Hrvatska pčela.
U tekstovima sam dao i opis meda od heljde.

Iako imam na stotine snimaka heljde i pčela na cevtu ove žitarice, prosleđujem samo dve a po želji kolega mogu postaviti još
koliko hoćete?
Samo da se zna da sam svojevremeno sa fotkom pčela na heljdi "Zlatar" konkurisao na jednom forumu i dobio osmo mesto!
Da nije bilo tužno, bilo bi smešno jer ova slika ima dušu (ko ume da čita) ali tada žiri nije imao sluha pčelarskog pa niti snimateljskog!?

Ali na sreću ova slika mi je donela veliko prijateljstvo još 2006. godine sa profesionalnim snimateljem g. Adamovićem iz Bgd sa kojim i danas održavam veoma prijateljske odnose.
On me je mnogo naučio iz oblasti fotografisanja.
Pozdrav sa Zlatara
« Poslednja izmena: Mart 21, 2011, 23:32:34 od strane Djoko Zecevic »

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #12 poslato: Mart 22, 2011, 07:29:35 »
Slike izvranredne.
Kad god imate slobodnog vremena, ulepšajte svojim slikama svaku temu.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Ćirković Radiša

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #13 poslato: Mart 22, 2011, 22:03:49 »
Gospodine Djoko
Ima li casopisa u pdf formatu na netu da se procita
Ako ima dajte link ili ako imate tekst prikacite ga.
Hteo bih da procitam sve o HELJDI.
Pozdrav

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: HELJDA - ELJDA
« Odgovor #14 poslato: April 08, 2011, 14:54:54 »
Evo slike,kad se dobro odradi priprema i poseje u pravo vreme...heljda je osetrljiva na korove,dobra priprema zemljista,pravovremena i pravilna setva su neophodni uslovi...