Autor Tema: Odg: Багрем 2020 - е  (Pročitano 23017 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #120 poslato: Maj 25, 2020, 14:06:07 »
Knjiga ti netreba ni jedna, imaš ovaj forum, sve što ti treba pitaj biće ti objašnjeno. A imaš na forumu sve što ima u knjigama. Sadašnje pčelarenje i pčelarenje po knjigama od pre 30 godina nije isto. pozdrav.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #121 poslato: Maj 25, 2020, 14:11:24 »
Kod mene bagrem još medi. Nadam se sutra idu na malo veću visinu prema goču, gore je bagrem tek procvetao, pa ćemo videti stanje za petnaestak dana. pozdrav.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #122 poslato: Maj 25, 2020, 16:43:42 »
И код мене на 500 - 700мнв је у пуном цвату, али време не да...

Van mreže Bobo Raicevic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Niksic
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #123 poslato: Maj 26, 2020, 23:35:56 »
 Pozdrav , ja sam pcelar pocetnik. Pcelarim sa Db kosnicama.
 U polumedistu imam za sad nekih 7-8 ramova punih nektara ali pcele to slabo zatvaraju. Zasto se to desava ?

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #124 poslato: Maj 27, 2020, 06:54:09 »

Здраво Бобо, ево да пробам да ти одговорим иако сам и сам почетник. Не затварају јер нема уноса да допуне до краја ћелије. Пчеле вероватно инстиктивно предвиђају хладно време са мало излазака па ће искористити тај мед за своје потребе.
Нека нам и неко искуснији да свој одговор.
другарски поздрав
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Samir Kotorić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Tuzla
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #125 poslato: Maj 28, 2020, 08:21:47 »
I kolege, kako prodjoste sa bagremom ove godine ?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #126 poslato: Maj 28, 2020, 08:52:01 »

Ево неке моје рекапитулације везане за мој крај.
Локација - Поморавље и први обронци шумадиских брда 100 километара јужно од Београда.
Багрем отворио дан - два пре првог маја. У почетку време послужило и унос се полако повећавао. Било је неколико ударних дана са уносима преко 5 килограма. Два пута га је пресекла киша и захлађење. Медио доста дуго до 15/16 маја.
Један не мали број пчелара је врцао одмах по престанку медења. Квалитет меда слаб. Мед редак , пун пене и предваја се. Посебно је то код оних који су дошли са репице. Овај мед није за теглу. Питање је како ће проћи и у откупу на велико је су услови построжени. Већина оних који су тада врцали су отишли на други багрем у Хомоље или на Рудник. Време није ишло на руку због кише и великог захлађења. Највећи број се већ вратио са празним кошницама и гладним пчелама којима хитно треба прихрана. Многи су заглављени са камионима и контејнерима по брдима. Други багрем је дакле ове године потпуни промашај.
Са неколико колега сам организовао врцање 23/24. До тада је мед сазрео и квалитет је по питању густине и укуса одличан. Проблем мало прави боја јер је било и другог уноса који га је мало затамнео. Ипак проћи ће као прва класа.
И поред солидних уноса током медења за врцање није било очекиваних количина. Захлађења су учинила своје и пчеле су мед спуштале у плодишта која су тешка као тучак. Просек зрелог меда по кошници је како код кога између 12 и 15 килограма. Један део нису затвориле па је у кошницама остало поприлично хране за допуну.
Све у свему година није сјајна и поред почетног оптимизма. Ту је негде око просека. Уз то година је и ројевита па су многи имали проблема. Оцена би била негде између 3+ и 4- . Боље ишта него ништа. У сваком случају боља је од прошле године. Идемо даље.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Багрем 2020 - е
« Odgovor #127 poslato: Maj 30, 2020, 19:07:07 »
Sve je tako Gorane kao sto si napisao,posto smo skoro na istom terenu,samo sam ja zakasnio par dana sa vrcanjem pa je kolicina izvrcanog meda 8-9 kila po kosnici
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.