Autor Tema: Problemi prihrane drustva  (Pročitano 3469 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Problemi prihrane drustva
« poslato: Decembar 27, 2020, 10:43:39 »
Postovani forumasi,
mislim da je krajnje vreme da ovu temu objedinimo i razmenimo misljenja. Iznecu svoje misljenje, a od vas ocekujem da iznesete svoja, odnosno da zajedno prokomentarisemo na ovu temu. Sto se prihrane tice , mislim da ce se vecina sloziti da je najidealnije resenje prihrane zimi , prihrana ramom meda u zbegu sa urezanim delom, koji omogucava dodavanje rama sa medom iznad klubeta u horizontalnom polozaju, po meni drugo resenje, je dodavanje kristalisanog meda u zenskoj carapi iznad klubeta. Ostaju po meni, jos dve prihvatljive mogucnosti prihrane, prihrana pogacom i prihrana suvim secerom. Ovde bih se osvrnuo na prihranu pcela suvim secerom i probleme oko prihrane pcela koji smatram da su nedovoljno obradjene. Naime , interesuje me vasa misljenja i iskustva o prihrani pcela suviom secerom, i ukazao bih na problem oko prihrane koja se vrsi dodavanjem hrane direktno iznad kubeta na satonose. Kod dodavanja direktno na satonose javlja se problem prekida komunikacije pcela preko satonosa , moje pitanje je koliko je vazna ta komukacija zimi preko satonosa (smatram da vredi razmotriti) , i koliko bi bila efikasna prihrana, recimo stavljanje pogace u zbeg gde cemo zaheftati metalnu pletenu zicu, a na nju staviti pogacu, time dobijamo distancu-razmak izmedju satonosa i pogace sto omogucava komunikaciju preko satonosa, ali ujedno udaljava pogacu od klubeta. Voleo bih takodje da ramenimo miljenja o prihrani suvim secerom preko zime. Srdacan pozdrav iz srca Sumadije.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #1 poslato: Decembar 27, 2020, 12:05:50 »
Miodraže, ta komunikacija o kojoj govoriš, mislim da nije veliki problem...pčele će za kratko vreme napraviti sebi prolaz. Najverovatnije kroz samu dodatu hranu ili (ako im je to neobhodno) brobušiće ram, saće. To sam viđao.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #2 poslato: Decembar 27, 2020, 13:29:09 »
Dobro Dusane, verovatno ste u pravu.... Bitnije je da hrana bude blize klubetu.... Zanima me misljenje o prihrani suvim secerom... Naime ovaj nacin prihrane je poznat od davnina, dobre strane su mu : 1. Najmanja opasnost od izazivanja grabezi, 2. Pcele nece uzimati secer ,ako joj je dostupno i malo meda u kosnici. Lose osobine su verovatno jako opterecivanje pcela da ga prerade. Video sam i da dosta koriste taj metod po inostranstvu, klasican zbeg, na satonose stave 3,4 lista novine stave zbeg, sipaju secer i na sredinu naprave malu uvalu i poprskaju secer vodom. U dnu uvale probuse par rupica, preko toga ide najlon  i krov sa stiroporom. Secer ce apsorbovati svaki kondenzaciju i delovati ka izolator (cuva toplotu) ,a ujedno i kao pokazatelj stanja hrane u kosnici vodeci se tiime da pcele nece uzimati secer ako im je dostupno i malo meda u kosnici. Da napomenem samo da ja pcelarim sa par kosnica iskljucivo za svoje potrebe i kao hobi, volim pcele i nikada im ne uzimam vise nego sto bi trebao. Zazimljujem svoje zajednice cesto sa punim nastavkom RV-a plus med u plodistu, samo me zanima ako bi se desilo iz nuzde da mora da se prihrane, da li bi ovako nesto doslo u obzir???

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #3 poslato: Decembar 27, 2020, 14:18:38 »
Sve si dobro rekao; ovo bih podvukao: "ako bi se desilo iz nužde..."
Pozdrav.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #4 poslato: Decembar 27, 2020, 14:19:43 »
Нисам о томе размишљао. Трудим се да пчеле изнад будућег клубета имају довољно хране. То се уради у августу и септембру и нема зиме. Онда само Бог одлучује шта ће бити. Прошле године сам покушавао да извучем једно килаво друштво са три рама клубета и ставио му три погаче током зиме и пролећа али од њега ништа није било. Остало је килаво и на крају сам га расформирао.
Зато само јака друштва, да се остави што више природне хране и да се допуни на време сирупом са нозевојем. И чекати пролеће па како Бог да.
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2020, 23:39:59 od strane Global Administrator 1 »
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #5 poslato: Decembar 27, 2020, 15:37:40 »
Колега Миодраже можете ли ме подсетити са којим рамовима пчеларите?
Па да лепо размотримо и појаснимо шта је добро и у којим условима и временском периоду можемо помоћи пчелама.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #6 poslato: Decembar 27, 2020, 16:02:35 »
Vojo, tvojim RV ramovima. Inace, kao sto napisah u temi pcelarenje bez MR ,pcelarim sa 3-5 RV kosnica iz hobija i ljubavi prema pcelama. Vojo , zamolio bih te da procitas i tu temu , pcelarenje bez MR , sa nestrpljenjem ocekujem tvoje misljenje i pozivam i druge kolege da se prikljuce diskusiji. Inace , moj mini pcelinjak nalazi se na oko 250 metara nadmorske visine , u srcu Sumadije. Na imanju ima voca, ljudi seju detelinu, u blizini je i jedna sumica, a ja sam pre desetak godina posadio 30 lesnika(nalaze se nedaleko od kosnica).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #7 poslato: Decembar 27, 2020, 17:11:21 »
Прихрана шећером у кристалу је обично проблематична и мислим да није добра ни лети а да не говоримо о зимској прихрани.

Што се тиче начина допуне зимнице и онога под 1 (мислим на опасност од грабежи), то сам решио на други начин. Променио сам начин прихране и показао се одличним. Навео бих да се један колега жалио на лоше стање хране јер је имао проблем са кваром камиона и одселио на сасвим друго место (сунцокрет је у питању) где је јако лоше прошао. Рекао сам како и после ми се захваљивао што сам му спасао пчелињак (мада не видим чему захваљивање- ту смо да се помажемо). Додатни проблем је што му је пчелињак удаљен око 100-тинак км.

Са овим начином прихране је решио често сипање сирупа и проблем грабежи. Ритам прихране је на 6-7 дана и пчеле дневно односе умерену количину која не „загуши“ легло (избегава се блокада), боље прераде мању количину и има ту још неких предности а једна од њих је да безбедно можеш отварати кошницу више пута у току дана са минималном опасности од грабежи.

Зими је мед најбоље решење и зависно од ситуације се бира начин на који се додаје.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Pera Benedek

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Mostanica,
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #8 poslato: Decembar 27, 2020, 20:04:08 »
Прихрана шећером у кристалу је обично проблематична и мислим да није добра ни лети а да не говоримо о зимској прихрани.

Што се тиче начина допуне зимнице и онога под 1 (мислим на опасност од грабежи), то сам решио на други начин. Променио сам начин прихране и показао се одличним. Навео бих да се један колега жалио на лоше стање хране јер је имао проблем са кваром камиона и одселио на сасвим друго место (сунцокрет је у питању) где је јако лоше прошао. Рекао сам како и после ми се захваљивао што сам му спасао пчелињак (мада не видим чему захваљивање- ту смо да се помажемо). Додатни проблем је што му је пчелињак удаљен око 100-тинак км.

Са овим начином прихране је решио често сипање сирупа и проблем грабежи. Ритам прихране је на 6-7 дана и пчеле дневно односе умерену количину која не „загуши“ легло (избегава се блокада), боље прераде мању количину и има ту још неких предности а једна од њих је да безбедно можеш отварати кошницу више пута у току дана са минималном опасности од грабежи.

Зими је мед најбоље решење и зависно од ситуације се бира начин на који се додаје.


Van mreže Pera Benedek

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Mostanica,
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #9 poslato: Decembar 27, 2020, 20:06:29 »
Dragane,Molim Vas da mi objasnite koji je to nacin prehrane.Verovatno ste to negde I to napisali pa me uputite gde .Hvala

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #10 poslato: Decembar 27, 2020, 20:44:55 »
Не могу да вас упутим где је то написано јер нисам то раније радио.

Још зимус (већ у фебруару), имао сам „непогрешиви“ осећај да ће година бити неугодна. Осећај јесте психолошко стање и није меродавна категорија, али сам изгледа извежбао себе да ми подсвест ради у складу са потребама пчела и верујем да је та моја подсвест обрађивала метеоролошке податке, количину падавина (изузетно сува јесен и може се речи сува зима – касније се испоставило да је и пролеће било сушно) и друге ситнице битне за пчеларство.

Прво на чему сам инсистирао је да се направи мешач за сируп. Мешач са трофазним мотором и редуктором, који меша сируп и са потпуно хладном водом (релативно хладном – не хладимо је у фрижидеру :) ). Мој колега који је направио по упутству мог сина (син је морао је да уступи „лиценцу“ јер му је будући таст :) ) је направио тако да прави сируп у бурету од 200л (мислим да је толико буре). Човек сада каже да је до тог момента живео у 18-том веку :).

Даље сам видео да је велики проблем давати сируп у малим оброцима (ми хранимо са 0,45 л) јер то траје јако дуго. Треба то издржати. Решење је било у кофицама за прихрану. У мислима сам разрађивао цео поступак (некоме може деловати смешно, јер сам ово написао као да правим свемирски брод :) али када нешто примењујеш ново мораш узети у обзир све – грешке не долазе у обзир). Нисам имао пуно времена и пробао сам само са једном кофицом (нека од еурокрема запремине 2 л). Са пробушених 4 отвора промера 2,5 мм (бушени зумбом јер је тако најбоље) ритам одношења је био спор. Улази се у могућност врења сирупа. Одокативно сам додао још 3 отвора, јер сматрам да неке могу затворити лепљивом траком ако се покажу сувишни.

Када се ради по правилу ово је све врло једноставно и врло ефикасно. Овај роман што сам написао делује сувишно али није сувишно како изгледа јер има неких ситница које наведу човека да одустане. Моја Биљана одмах склонила прве кофице јер сметају у раду, а проблем је био јер се проспе мања количина сирупа. Онда увече кука како мора да иде да сипа сируп. Сада би ме убила када бих био против кофица. Показао сам јој како можеш много пута подићи и вратити кофицу без проблема (мада не треба у овоме претерати :) ).

Ако некога занима даље могу написати које су кофице (јер су најбоље), шта и како радити и слично и још бих напоменуо да сам ја имао ту предност пошто ми стоји стотинак полумедишта за џабе јер је димензија лоша. Сада су обојени и нађена им је намена. То би било нешто што се може назвати недостатком јер је потребан празан наставак изнад да се може овако хранити.

Упркос неким недостацима, предности су немерљиве.

Ето, то је то онако на „брзака"  и "лирски" :D набацано.
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2020, 21:13:04 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #11 poslato: Decembar 27, 2020, 21:14:17 »
Dragane, Vaše poruke je milina čitati i ništa nije suvišno što napišete jer se oseti znanje i iskustvo u njima koje rado delite sa svima.

Van mreže Miodrag Alempijevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kragujevac
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #12 poslato: Decembar 27, 2020, 23:41:52 »
Hocete da kazete da hladnim sirupom u kanticama prihranjujete pcelinje zajednice zimi u kanticama ako sam dobro shvatio, ako nisam,ispravite me. Ovde je rec o nuznoj prihrani pcela tokom.zimskog perioda. Voleo bih da pojasnite tu prihranu sirupom zimi. S'postovanjem, Modrag

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #13 poslato: Decembar 28, 2020, 02:33:46 »
Vojo, tvojim RV ramovima. Inace, kao sto napisah u temi pcelarenje bez MR ,pcelarim sa 3-5 RV kosnica iz hobija i ljubavi prema pcelama. Vojo , zamolio bih te da procitas i tu temu , pcelarenje bez MR , sa nestrpljenjem ocekujem tvoje misljenje i pozivam i druge kolege da se prikljuce diskusiji. Inace , moj mini pcelinjak nalazi se na oko 250 metara nadmorske visine , u srcu Sumadije. Na imanju ima voca, ljudi seju detelinu, u blizini je i jedna sumica, a ja sam pre desetak godina posadio 30 lesnika(nalaze se nedaleko od kosnica).
Касно је за ноћас а чим ухватим мало времена укључујем се да прочитам коментаре и дам неко својим мишљење...
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Problemi prihrane drustva
« Odgovor #14 poslato: Decembar 28, 2020, 12:05:31 »
Hocete da kazete da hladnim sirupom u kanticama prihranjujete pcelinje zajednice zimi u kanticama ako sam dobro shvatio, ako nisam,ispravite me. Ovde je rec o nuznoj prihrani pcela tokom.zimskog perioda. Voleo bih da pojasnite tu prihranu sirupom zimi. S'postovanjem, Modrag
Онда се нисмо разумели уопште (моја кривица и видећу са уредницима да се моје поруке склоне, а сличне ћу написати у теми Техника пчеларења). Две ствари су ме навеле да напишем што сам написао, а то је сам наслов и ваша друга порука која говори о прихрани сувим шећером и спомиње се и грабеж. Лепо су наведене све те ставке али је то у пракси мало другачије.

Не да не бих зими хранио сирупом у кофицама, него не бих ни помислио то да радим   - пре бих то радио са нпр. кристалисаним медом у кофицама (и то сам најозбиљније узео у обзир као могућност у случају да друштво потроши све залихе – било је и таквих случајева). О шећеру у кристалу (или сувом шећеру), изјаснио сам се у две реченице (прва о сувом шећеру и последња која говори шта је најбоље) и даље не бих улазио у расправу јер то касније иде у расправу чиме пчеле растварају кристале (водом или ензимима из свог тела), рукама или ногама :) и сличне филозофске расправе.

Иначе док сам разматрао прихрану кофицама и када сам све осмислио (што значи и транспорт на дужа растојања и неке могуће проблеме), задовољан тиме сам мало погледао на интернету шта има по овом питању. Нашао сам оног Канађанина и он храни и лети и зими. Не знам да ли су у пределу где држи пчеле толико благе зиме или прави сируп са антифризом :).

Нпр. сазнао сам да је колега у Обреновцу „осмислио“ :) исти начин прихране као и тај Канађанин и то кофама од 10 л. За припрему се користи, практично цистерна од 600 л (тако кажу упућени, ја само пишем оно што сам чуо). Значи, људи са интернета виде нешто и примене по систему вид'ла жаба да се коњ кује...или је намера мало "зезнутија": осим природног постоји и лажни мед и може да се "ували" на тржишту. Мада, не бих да улазим у намере подухвата...Колико ће ту бити "алкохолисаног" меда било би занимљиво видети.

Као што рекох у уводу, видећу са уредницима да се моје поруке склоне јер сам очигледно промашио тему, а сличне ћу написати у теми Техника пчеларења, када незнатно изменим и прилагодим теми.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).