Autor Tema: Pčelarenje bez satne osnove  (Pročitano 32333 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #30 poslato: Jul 16, 2016, 22:30:56 »
Поздрав Зоране,ту је Мирослав само нема нових искустава.Пролетос сам имао мало разочарења у такве рамове.Ја сам то радио на неколико кошница више из радозналости.Све је лепо ишло,Такви рамови се лепо понашају приликом врцања,не срозавају се приликом великих температура.Једина мана је по мени што пчеле граде неке са трутовским,неке са радиличким а нека измешају и изграде онако како оне хоће....Тако је на пролеће у две кошнице било пола трутовског легла.Пола рама трутовског,трутова колико хоћеш....Оно што је очито са трутовским саћем сам још пред зазимљавање одвајао за медиште али оно половично ми је правило проблеме.....Могу се и ти проблеми решити али уз велики рад и сортирање свих рамова у кошници....Можда и ту има нека цака да граде више радиличког ако не и сво,то вероватно могу да нам кажу искусније колеге.Због недостатка времена и због тог што сам нашао основе по 780 динара које изузетно граде нисам хтео да се мучим са рамовима без сатних основа...а и мислим да би то било добро за чиста медишта које планирам да формирам догодине са ЕВ наставцима...До нових искустава,живи били...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #31 poslato: Jul 17, 2016, 12:05:18 »
Hvala Miroslave i ovo je iskustvo. Necu se ja igrati, i ovako mi je sve novo.

Van mreže slavko mirkovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Barosevac
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #32 poslato: Jul 17, 2016, 19:55:01 »
Ove godine u ovakvim uslovima dobio sam sve trutovsko leglo i ispalo je kao ram gradjevnjak.Samo su stavljeni drveni stapici, bez s.o.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #33 poslato: Septembar 09, 2016, 08:12:27 »
Ima li kakvih novih saznanja u vezi sa ovom temom. Meni je jako interesantna i razmišljao sam u pravcu rada bez SO.

Ako se dobro sjećam Miodrag Stanković radi u RV košnicama bez SO i sa štapićima. Neznam da li kolega Miodrag prati ovu temu ali bi bilo dobro čuti i njegova iskustva.

Čini mi se da sam negdje čitao da prirodni rojevi prilikom naseljavanja i izgradnje saća u početnoj fazi grade minimalnu količinu trutovskih ćelija.
To je razumljivo jer roju trutovi nisu potrebni na početku. U proljećnom razvoju se pčele pripremaju za prirodni proces očuvanja vrste tj. rojenje pa je razumljiva i potreba za trutovima. Otud vjerovatno i gradnja trutovskih ćelija u većoj mjeri. Postoje li osim SO, neke druge metode kojima se pčele mogu usmjeriti na gradnju isključivo ili uglavnom radiličkih ćelija?

Znamo šta se dešava kada se trutovsko saće nađe u plodištu. Zanima me kako trutovsko saće utiče na PZ i na prinose ako se nalazi u medištu. Ima li kakve prednosti ili mane u odnosu na radiličko saće?

Ako kod RV selekcijom ramova dođemo do dva nastavka ramova koji zadovoljavaju tj. nemaju mnogo trutovskog saća i njih koristimo u plodištima a ostale ramove sa trutovskim koristimo isključivo za medišta, da li se može raditi bez problema?
Tema je po meni jako interesantna i bilo bi prava šteta da je zapustimo pa da je malo pokrenem...

Pozdrav svima.

Van mreže Robert Vinkler

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Prekopakra
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #34 poslato: Septembar 09, 2016, 21:56:44 »
Za prirodne rojeve je točno da grade minimalno trutovskog saća.Provjereno.Trutovsko saće pčele rado koriste za skladištenje meda i peludi a po potrebi ga preprave u radiličko.Stjenke čelija budu nešto deblje pa je manji broj čelija po okviru nego kada izgrade isključivo radiličko saće.Ne treba pretjerivati sa dodavanjem praznih okvira.Jedan po jedan.Dug je to proces uz čestu kontrolu izgradnje i selekciju izgrađenih okvira.Zanimljivih se situacija može vidjeti ako se u Google upiše: top bar hive comb.
Pčela treba suradnika a ne gospodara...

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #35 poslato: Januar 03, 2018, 19:03:41 »
Нека нова искуства? Дуго нешто није писано...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #36 poslato: Januar 03, 2018, 19:25:48 »
Evo malo mog iskustva kako doći do dobrih ramova bez satne osnove. Oplodnjaci! Ove god sam formirao 24 oplodnjaka. Ram sa leglom i pčelama plus jedan sa nešto hrane i jedan prazan bez satne osnove. Izgrađen perfektno.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #37 poslato: Maj 07, 2018, 07:52:06 »



              Још прошле године сам кренуо са формирањем кошнице у којима неће бити рамова изграђених на сатним основама већ искључиво оних које су пчеле саме изградиле. Ове године сам наставио са знатно бољим резултатима.
              Приликом ограничавања матица у свако производно друштво сам ставио у плодиште по један рам без сатне основе. Укупно 30.рамова. На некима је била повучена само црта од воска а код неких која су имала жљеб сам убацивао по траку сатне основе које сам залио и учврстио истопљеним воском. Јача друштва су изградила комплетан рам , нешто слабија још увек граде. У суботу сам спремио још један наставак таквих рамова које ћу убацити следећег викенда. У току дана и слике од овог посла. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #38 poslato: Maj 07, 2018, 10:55:17 »



Ево и слика . Рамови у раду и на крају наставак спреман за додавање друштвима.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #39 poslato: Maj 07, 2018, 21:17:31 »



              Још прошле године сам кренуо са формирањем кошнице у којима неће бити рамова изграђених на сатним основама већ искључиво оних које су пчеле саме изградиле. Ове године сам наставио са знатно бољим резултатима.
              Приликом ограничавања матица у свако производно друштво сам ставио у плодиште по један рам без сатне основе. Укупно 30.рамова. На некима је била повучена само црта од воска а код неких која су имала жљеб сам убацивао по траку сатне основе које сам залио и учврстио истопљеним воском. Јача друштва су изградила комплетан рам , нешто слабија још увек граде. У суботу сам спремио још један наставак таквих рамова које ћу убацити следећег викенда. У току дана и слике од овог посла. Поздрав.

Мени извуку трутовско саће, где ја грешим?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #40 poslato: Maj 08, 2018, 08:16:47 »



              Рамове са тракицом ( празне ) стављам када вршим ограничавање матице матичном решетком . Тај рам најчешће стављам у плодиште у центар између два рама легла. Истом приликом у плодиште стављам и два изграђена ЕВ рама на друго и девето или треће и осмо место. Пчеле ми испод ЕВ рамова извуку трутовско а у овом празном радиличко легло.
              У изузетно јаким друштвима , оним најбољим ставим по један овакав рам и у центар другог медишног наставка.
              Обзиром да су ови рамови скоро у свим друштвима потпуно извучени наредног викенда им поново у центар легла додајем још по један. На крају маја - почетком јуна из свих кошница вадим све ове рамове и стављам их у посебну кошницу која има искључиво природно саће од воска који су пчеле излучиле.
              Усликаћу све и објавити.
             

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #41 poslato: Maj 08, 2018, 13:44:58 »
Ja sam ove godine dodao gomilu EV okvira sa trakicama. Koristio sam jako uske trakice da smanjim količinu parafina u saću i samim tim izbjegnem srozavanje saća jer nisam uvlačio žice. Ipak sam imao slučaj da mi se na dva rama sa leglom sroza saće tj. da se pokida po sredini horizontalno. To je dosta neobično s obzirom da je saće prirodno i veoma nisko.

Istina je da kada se dodaje mnogo takvih ramova bude i mnogo trutovskog saća.
Ono što se dalo primjetiti je da dok je unos bio manji pčele manje nektara lageruju u trutovskim ćelijama. Na ramovima sa mješovitim saćem radiličke ćelije su punjene nektarom prije dok su trutovske bivale prazne i kao da su pčele iz nekog razloga izbjegavale da u njih lagrruju nektar. Sada sa povećanjem unosa pčele više ne biraju i lageruju nektar u sve ćelije.

Ja se pitam ima li trutovsko saće u medištima nekih nepovoljnih karakteristika u odnosu na radiličko?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #42 poslato: Maj 08, 2018, 14:00:09 »



          Бојане не може се додавати " гомила " оквира. Ја додајем у  кошнице по један у центар легла . Изграђено саће је 99 % радиличко. Ако додајем у медишни наставак опет га стављам у центар између два превешана рама са леглом. Чему журба ? Постави се по један рам и прати. Када га изграде дода се други. На овај начин се добија пре свега у квалитету изграђеног рама. Осим тога мој утисак је да их и брже граде. Не каже се џабе : " Брзо - кусо ". У стрпљењу је спас.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #43 poslato: Maj 08, 2018, 19:34:22 »

          Бојане не може се додавати " гомила " оквира. Ја додајем у  кошнице по један у центар легла . Изграђено саће је 99 % радиличко. Ако додајем у медишни наставак опет га стављам у центар између два превешана рама са леглом. Чему журба ? Постави се по један рам и прати. Када га изграде дода се други. На овај начин се добија пре свега у квалитету изграђеног рама. Осим тога мој утисак је да их и брже граде. Не каже се џабе : " Брзо - кусо ". У стрпљењу је спас.

Kod mene kažu "strpljen - spašen".  ;D

Gorane ti si u pravu al' nužda zakon mijenja. :)
Uglavnom ja sam imao 200 EV ramova koje nisam užičavao niti stavljao SO a kako će na kraju da izgledaju vidjećemo. Ti si se dobro pripremio i organizovao ove sezone što je za pohvalu ali kod mene to nije slučaj. Meni je falilo svega od ambalaže do raspoloživog vremena. Možda svi nešto i naučimo iz moje žurbe...  ;)

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelarenje bez satne osnove
« Odgovor #44 poslato: Maj 17, 2018, 08:35:50 »



                   Наставак поруке бр.40.
                   Ево слике рама који је постављен у јаку кошницу при ограничавању матице. Савршено изграђен , радиличко саће , напуњен медом. Чист восак без трунке било каквих других примеса. Код овог рама није постављана чак ни тракица сатне основе. Шприцом је нането само мало растопљеног воска а оне су касније све саме одрадиле.