Autor Tema: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe  (Pročitano 83903 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #30 poslato: Avgust 23, 2013, 13:49:55 »
Završio sam sa tretiranjem u Makovištu(20.08.). Ostaje mi još kontejner, a zbog zauzetosti moraće da sačeka početak septembra. Možda ću krajem septembra da zadimim Brstivarom radi kontrole. Pozdrav.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #31 poslato: Avgust 29, 2013, 12:50:29 »
Јуче, 28. августа урађен последњи (пети) третман мрављом киселином, мада је могуће да би и четири третмана била сасвим довољна. Послије сваког појединачног третмана на подњачи је било 5 - 25 вароа. Дакле укупан број отпале  варое  од 10. августа у блок третману био би 50 - 130 по друштву. Ово не мора ништа да значи јер су на улошцима подњача присутни мрави па је могуће да је варое било и више.
Примијетио сам слично понашање пчела као и приликом третмана Би витал хајв клином током прошле године. Изражена је "хигијенска актвивност", пчеле око 17 часова излазе масовно на полетаљку и међусобно се чисте што је случај код свих друштава. То са прекидима потраје све до вечери. Нежељене ефекте нисам констатовао осим након другог третмана када је температура ишла на 34 степена дошло је до формирања мањих брада на полетаљци (10х5 цм). Нисам потуно сигуран али ми се чини да су матице дјелимично смањиле залијегање. Међутим, непоклопљеног легла свакако има. Јасно је да захваљујући Бони улошцима (а и скоро оптималним температурама) нема шок ефекта, вароа отпада полагано и споро али континуирано.
 Да напоменем да сам киселину претходно пар сати држао у замрзивачу на - 20 степени. На почетку сам користио дозу 30 ml 60% МК за ројеве (7-9 ДБ рамова) и 40 ml за прошлогодишња друштва (ЛР на два наставка и ДБ плодиште). Убрзо ми је рачунањем  постало јасно да су ове дозе више и да их треба кориговати, јер тако "замрзнута" тачније охлађена МК смањује своју запремину за 15-20% па сам дозу смањио на 25 ml  односно 35 ml.
Сачекаћу 7 дана и урадити контролу на пола друштава Херба стрипом а другу половину БВХК мада ми се чини да је МК добро одрадила посао. Третман МК се може искористити и за брже сакупљање прополиса пошто се (како је Свето већ написао) пчеле труде да улошке ужурбано испрополишу и блокирају испарења. Улошке сам ставио преко мрежице за прополис и милина је гледати како је филују  :D . Код старих кошница то није било могуће па сам преко уложака дјелимично ставио фолију да би спријечио  контакт и влажење лесонита поклопне даске.
Резерве хране су релативно добре  али сам искористио прилику за допуњавање. Шећерни сируп 1,5 : 1 четири вечери по 1,2 литра, укупно по 4 kg шећера по друштву. Ово и из разлога пошто на неким рамовима има и храстове медљике ( до 20% у односу на укупну количину хране).

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #32 poslato: Septembar 01, 2013, 11:14:59 »
Verovatno ću mnogima biti dosledno dosadan, ali i dalje tvrdim da je lakše koristiti dozator za tretman MK (ja ga koristim i za tretman oksalnom). Izuzetno ga je lako napraviti, a mnogo olakšava posao kada radite sami na pčelinjaku.
 Na slikama koje sam dao, upotrebljana je flaša od alkohola (može bilo koja, samo je potrebno da ima jače zidove zbog bržeg usisavanja vazduha kroz špric nazad u bocu), i klasičan špric zapremine 50 ml.
 U bocu sipate kiseline koliko vam je potrebno i nema prosipanja i nošenja drugih posuda po pčelinjaku, ako se boca i okrene nema prolivanja kiseline, Jedino na šta treba obratiti pažnju, pored uobičajenih mera zaštite pri radu sa kiselinama, je da nakon tretmana treba isprazniti bocu ili je okrenuti pološke jer ako se temperatura okoline poveća, tečnost se širi i dolazi do "samoinicijativnog" upumpavanja kiseline u špric. Ako je boca punija pa se zapremina ne može širiti na račun sabijanja vazduha, može doći i do curenja dela kiseline kroz špric...
 Veliki pozdrav

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #33 poslato: Septembar 16, 2013, 23:59:24 »
Овај дозатор дјелује као доста добро рјешење.

Десетак дана након последњег третмана МК урађена је контрола Херба стрипом. Број отпалих вароа 0-12, просјечно 3. Рекло би се да је МК завршила посао.

П.С. Пчелари се на различите начине боре против варое. Неко покушава радити са средствима која остављају минимум резидуа, неки се боре "тешком артиљеријом" тачније тешком хемијом док трећи користе све и свашта и никада им није доста. Један "занимљив" приступ прочитао сам на форуму Спос-а. Ради се о концепту непрекидне баражне ватре чији је резултат спржена земља гдје трава не расте. "Пчелар" који примјењује такав концепт јавно се хвали да производи планински мед изванредног квалитета кога нема нигдје.
Још ми је занимљивији и бољи коментар који је добио. Аферим Црногорац  ;) , данас заиста многи "геније" има слободу и могућност да се огласи.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #34 poslato: Septembar 17, 2013, 13:36:26 »
Pčele neće završiti na "onkologiju", ali pčelar ima velike šanse.
Juče sam završio sa tretiranjem pčela u kontejneru (4. put). Počeo sam 31. avgusta (nikad kasnije). Na nekoliko društava sam kontrolisao opadanje. Bilo je od 5 do 30 varoa svaki put. Naravno, radi se o mravljoj kiselini (60%). Kontrola će mi biti oksalna u novembru. Pozdrav.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #35 poslato: Jul 14, 2014, 08:17:20 »
Nisam siguran da li sam dobro procitao sve ali je meni ostalo jos nejasno da li je svejedno ako se tretira ujutro ili pred vece?

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #36 poslato: Jul 14, 2014, 23:05:12 »
Може да зависи од тренутне температуре али у највећем броју случајева боље је пред вече. Зашто?
- Високе температуре које некада могу бити проблематичне су у паду до јутра. Први талас испарења проћи ће у овом периоду па нема "шок" ефекта на пчеле.
- Излетнице су у кошници, што значи да ће и вароа која се налази на њима бити изложена дејству м.к..
- Пошто је приликом третмана потребно прихрањивати сирупом, пчеле га у току ноћи однесу, мања је могућност да се појави грабеж и сл.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #37 poslato: Jul 14, 2014, 23:40:45 »
Велико хвала на одговору!!!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #38 poslato: Avgust 01, 2014, 08:31:46 »
Gde ima da se nabavi Zorkina mravlja kiseljina?

Uglavnom ima Evrotom-ove ali koristeci njihovu hemiju u stampi kojom nisam bio zadovoljan radije bih koristio Zorkinu.

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #39 poslato: Avgust 01, 2014, 18:07:10 »
Мислим да има да се нађе по добро снабдевеним апотекама или пчеларским радњама.
У Новом Саду су ми препоручили Зелену апотеку (у којој још нисам проверио да ли имају), не знам какво је стање у Београду.
Надам се да сам бар мало помогао.
Поздрав.

Van mreže Miroljub Milic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Smederevska Palanka
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #40 poslato: Avgust 07, 2014, 13:09:41 »
На интернету сам наишао на занимљив начин третирања 60% мрављом киселином.
Можда неком користи. Проблем је што је снимак на немачком.

https://www.youtube.com/watch?v=PmwfsVgdBn0

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 05, 2014, 21:35:38 »
Температуре су главни ограничавајући фактор код третмана мрављом киселином. Што дубље идемо у јесен, ноћи и јутра су све хладнија па је и испаравање све слабије а самим тим и ефикасност.
Ево како је проблем ријешио један њемачки пчелар  :) .


Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 15, 2014, 16:36:28 »
Foliju obavezno stavljam i uložak punim kroz nju (samo prvi put kiselinu u uložak ubrizgavam direktno). Pozdrav.

Поштовани, ако не скидате фолију, како вршите прихрану?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 15, 2014, 19:54:43 »
Foliju obavezno stavljam i uložak punim kroz nju (samo prvi put kiselinu u uložak ubrizgavam direktno). Pozdrav.

Поштовани, ако не скидате фолију, како вршите прихрану?

Foliju pomaknem unazad 2 do 3 cm, jer je kod mojih hranilica ulaz napred. Pozdrav.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 15, 2014, 20:38:18 »
Хвала на брзом одговору.

Моје хранилице су на средини. Пих. Мораћу то у будућности мијењат јар када сам третирао, сваки пут би морао скидати фолију па поново враћат ...

Ако може још једно питање. Пошто је улаз у хранилицу на самој ивици наставка, да ли то повећава могућност грабежи обзиром да ће се мириси лакше ширити јер је отвор ближи самом саставу наставака? Уствари, да ли сте ви примјетили неку разлику приликом храњења да имате већих или истих проблема око грабежи или сличног?

Хвала!!!