Autor Tema: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?  (Pročitano 21356 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #30 poslato: Jun 18, 2015, 13:36:41 »
Esade:

Sve smo se razumjeli i sve je primljeno k znanju. Treba neko vrijeme da se termini iz ove za mene nove oblasti pohvataju i zapamte ali ide to lagano naprijed.

I da, jasno mi je da je knjiga majka svega.
Danas se smatram više može naučiti slušajući tuđa iskustva i učeći na tuđim greškama (bolje nego na svojim :) ), nego li čitajući suvoparne knige ali, naravno te knjige su izvorište znanja i nemogu se zaobići.

Citat
Uostalom, pa, mi smo komšije, a to ipak nešto znači.

Kod mene u kraju kažu: "prvo pogledaj u komšiju pa u sunce..." :)
Na koncu priče svi smo mi ovdje komšije jer kako se vidi dobro se razumijemo, slažemo i pomažemo a to i jeste odraz dobrih komšijskih odnosa.

Sretno...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #31 poslato: Jun 18, 2015, 22:46:22 »
Bojan:
Citat
Kod mene u kraju kažu: "prvo pogledaj u komšiju pa u sunce..."

Znam mnogo izreka, ali za ovu krasnu nisam znao. Eto što znači druženje i razgovor.

Inače, dio vojnog roka bivše JNA služio sam u Banjaluci 1980. godine. Poslije rata bio sam u onoj velikoj zadrugi, gdje ima skoro sve za pčelarstvo, i u onoj maloj prodavnici na pijaci. I, zato, samo za tebe i društvo u ćošku koje svugdje hoće, samo kući neće (tako smo se mi nekad zezali u kafanama kad smo "trijezni" poručivali pjesme), ide pjesma:

https://www.youtube.com/watch?v=ZU8whKZqFS0

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #32 poslato: Jun 19, 2015, 00:06:27 »
Nije da je baš moj omiljeni melos ali je poruka shvaćena i prihvaćena na pravi način...  ;)

Sretno!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #33 poslato: Jun 22, 2015, 09:44:20 »
Dopuna...

Da kažem da sam naizad zadovoljan kako izgleda moja 3u1 košnica. :)
Legla zatvorenog ima na 4 okvira i to ih je matica popunila od kraja do kraja sa obje strane. Preostali okviri su već zaleženi jajašcima tako da će i tu ubrzo biti sve puno.
Na jednom okviru sam primjetio matičnjak pa me zanima dal da ga ostavim ili...? Da li se sprema tiha smjena ili...?
Kako bilo vrijeme je za drugi nastavak kako bi se matici oslobodio prostor za širenje legla.

Da, umalo da zaboravim reći da sam naizad upoznao svoju prvu kraljicu. Kad sam je tražio nisam je mogao naći a kad je nisam tražio sama se ukazala. :)

http://imageshack.com/a/img673/5947/IBEHBO.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Njeno kraljevsko visočanstvo...


http://imageshack.com/a/img537/4285/pbKufM.jpg
Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?

Zatvoreno leglo.

Poslednjih dana vremenski uslovi ne pogoduju razvoju društva jer su noći jako hladne, jutros svega 9 stepeni, a bilo je i padavina, ali ja redovno stimulišem sirupom 1:1 pa matica vrijedno radi.
Nadam se da će dalji razvoj vremenskih prilika omogućiti bolji unos i dobru pripremu za zimu. Lipa je procvala ali vrijeme ne pogoduje pčelama pa mi se čini da nije sirupa teško da bi tu bilo nekog legla. Ipak čim se sunce pojavi unose dosta polena mada ga i mnogo troše na leglo.
Molim kolege da me posavjetuju do kada nije kasno razrojavati a da se očekuje dobro zazimljavanje? Nešto me strah od kasnog razrojavanja. Koliko god želio proširiti toliko ne želim da mi zima napravi probleme jer ja nemam napunjenih okvira da im dam osim onoga što one same unesu do zime i prihrane šećernim sirupom i pogačama.

Pozdrav i sretno...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #34 poslato: Jun 23, 2015, 00:27:16 »
Bojan:
Citat
Molim kolege da me posavjetuju do kada nije kasno razrojavati a da se očekuje dobro zazimljavanje?

Već je to tu negdje, što prije - to bolje. Što kasnije razrojavaš, to više legla i pčela moraš dodavati kad formiraš nova društva. Nekakvo pravilo je: 3 rama legla i 2 rama hrane (naravno, sve sa pčelama) i još sa 1-2 rama omesti mlade pčele.

Citat
Na jednom okviru sam primjetio matičnjak pa me zanima dal da ga ostavim ili...? Da li se sprema tiha smjena ili...?

Je li samo 1 matičnjak i je li zaležen? Kako god, ti samo dodaj nastavak, prevjesi 2 rama legla i ti si svoje uradio. Kasnije samo pratiš šta se dešava, naravno - moraš računati i tome radove prilagođavati. Ako ti je stara matica ofarbana, izračunaj kad bi zajedno mogao naći majku i kćerku (ako bude tiha smjena). Probaj izračunati pa napiši da korigujemo ako bude potrebno.

Čestitam što si uspio naći maticu. Ma, nije to teško, samo mi sami sebe često opteretimo bespotrebno. Vjeruj u sebe, čitaj, radi i biće dobro, dobro ti i želim.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #35 poslato: Jun 23, 2015, 22:23:55 »
Esade:

Ma muči me ovo vrijeme. Lipa fino miriše ali je hladno i vjetrovito a i oblaci se navlače svako malo pa je pitanje šta će da unesu. Ima još vremena biće do zime tihe paše ali ja ove svoje mučenice jedva spasih od propasti pa nebih da im ja dođem glave.

Matičnjak je samo jedan e sada nije bio zaležen a ni matica tada nije bila stigla sa zalijeganjem do tog predzadnjeg okvira. Danas sam dodao nastavak i prevješao leglo pri čemu sam onako u žurbi bacio pogled i na taj okvir sa matičnjakom i matica ga je već zalegla ali čini mi se da je matičnjak manji nego je bio što će reći kao da ga ruše. Nisam imao mnogo vremena pa ću narednih dana ponovo da provjerim. Matica nije obilježena jer nemam pribor za to ali naručio sam sve boje a i ostali pribor... ;)

Svako dobro...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #36 poslato: Jun 24, 2015, 00:38:22 »
Bojane, i nemoj im ti doći glave, ali nemoj ni ne uraditi ono što je potrebno.

Kažeš:
Citat
Danas sam dodao nastavak i prevješao leglo pri čemu sam onako u žurbi bacio pogled i na taj okvir sa matičnjakom i matica ga je već zalegla ali čini mi se da je matičnjak manji nego je bio što će reći kao da ga ruše.

Dobro. Problem je što ti stara matica nije obilježena. Neko i ne bilježi, nego potkraćuje krila.
Hajmo računati. Recimo da ti je tom matičnjaku danas starost dva dana. Pošto za maticu treba 16 dana, mlada bi se mogla izleći oko 07. 07., spariti i pronijeti oko 12. 07., a ja bih sve provjerio 17. 07. i tad reagovao po potrebi.

Ako je matičnjak uredan, a stara matica fino nosi, ja bih pomoću tog matičnjaka formirao novo društvo. Poslije 5-6 dana provjerio bih staro društvo da vidim kako nese stara matica i jesu li opet povukle matičnjake , i tu bi bila odgonetka.

Govrim šta bih ja uradio, ali ti moraš znati da sezona izmiče pa ti ostavi tako kako i jeste (ili već kao ti hoćeš). Ja znam da ti želiš zazimiti više društava i to je i prirodna i normalna želja, samo je treba kanalisati. Najbolje je da staro društvo ne čačkaš, a da , ako ikako možeš, kupiš neko društvance (razvijen roj) pa da na njemu čačkaš. No, imaj na umu računanje i to nikad ne propuštaj. Npr. da sad formiraš novo društvo sa sparenom maticom, prve mlade pčele dobio bi tek oko 15. 07., a da formiraš s matičnjakom, eto te skoro u avgustu, a on je skoro pa zazimljavanje. Zato, uvijek unaprijed računaj, a da bi znao računati - knjigu preda se i ne odustaj. Kad te i iz sna probude, moraš rafalno znati odgovoriti tačno na pitanja tipa:

1. Koliko pčela ima očiju, nogu...?
2. Koliko traje stadij od jajeta do odrasle jedinke: matice, pčele i truta?
3. Zašto vršimo zamjenu mjesta društvima?
4. Zašto vršimo razna spajanja zajednica?
5. Kad pčele poklapaju koje leglo?
6. Razlika između polena i perge?
7. Mliječ/mliječi?, itd, itd.

Ovo sam ti nabacao zbrda-zdola, a ti sam sebe propituj. Jer, nad otvorenom košnicom instinktivno reaguješ, a ne da staneš i pitaš se šta sad. Po meni, kvalitet pčelara je sposobnost snalaženja u svakoj mogućoj problematičnoj situaciji. Možda ti ova moja pisanija sada izgleda kao beskrajna hodžina teravija, ali ćeš s vremenom shvatiti da ima toga puno više, da je pčelarstvo fakultet fakulteta, a ja želim da postigneš maksimum i ne samo ti, nego svako ko se upusti u pčelarske vode. Nisu lahke te vode, nikako nisu, ali nisu ni nesavladive ako plivač trenira i ima bar trun tvrdoglavosti. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #37 poslato: Jun 24, 2015, 00:44:11 »
Bojane, htjedoh ugasiti kompjuter, ali mi nešto naumpade.

Mislim da je iz Banjaluke i Tihomir Mačkić. Raspitaj se malo, protragaj. Ako mogneš, upoznaj ga i pozdravi ga.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #38 poslato: Jun 24, 2015, 22:48:53 »
Esade ostadoh dužan da da se javim na tvoje pisanje. Raspored mi gust pa ne stignem. Hvala na potrošenom vremenu i uoženom trudu. Možda se nekada nekako i odužim ko zna. ;)

Danas sam na brzinu virnuo onaj okvir sa matičnjakom i izgleda da su se pčele predomislile. Manji je nego što je bio u to sam siguran što znači da ga ruše. Izgleda da je matica društvu odavala utisak slabosti zbog sporog zalijeganja u početku pa su spremale tihu smjenu. Rekao sam ranije da je leglo krenulo sa jednog kraja nastavka od samog zida a matičnjak je bio započet na suprotnoj strani nastavka na predzadnjem okviru. Kada je leglo počelo da se brzo širi i one su se izgleda predomislile u pogledu smjene ko bi ga znao.

Za Tihomira nisam čuo ali ako bude prilika biće pozdravljen...


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Prirodni rojevi ostali bez matice, ili nisu...?
« Odgovor #39 poslato: Jun 26, 2015, 00:51:20 »
Bojan:
Citat
Esade ostadoh dužan da da se javim na tvoje pisanje. Raspored mi gust pa ne stignem. Hvala na potrošenom vremenu i uoženom trudu. Možda se nekada nekako i odužim ko zna.

Što se mene lično tiče, nikada se ne trebaš osjećati nikakvim dužnikom. Ja sam ovdje svojom voljom, a ako mi hoćeš vjerovati, kad god nekome nešto odgovaram, činim to samo sa jednom jedinom željom: da uspije i da ga zaobiđu belaji koje sam ja prodeverao. Sretno!

Za Tihomira sam ti sugerisao jer vjerujem da je dobar čova, voli tragati u pčelarstvu, a jedno vrijeme smo se on, Brnda i ja baš lijepo družili i razgovarali, i ostali smo u dobrim odnosima.

Pozdrav, svako dobro!