Autor Tema: Suncokret 2017  (Pročitano 29121 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Suncokret 2017
« poslato: Jun 25, 2017, 14:33:53 »
Večeras deset rojeva selim na suncokret, nije se još otvorio ali sad će. Do četvrtka ostalih dvadeset društava i rojeva.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #1 poslato: Jun 27, 2017, 11:50:06 »



                   Сунцокрет кренуо да озбиљно отвара и у Шумадији. Са његовим цветањем се смањује брига за напредовање новоформираних ројева јер меди таман колико треба за њихов несметан развој. Сатне основе се на њему добро и квалитетно граде а може се скинути и мало полена. Штета једино што ће то мало уноса који очекујем покварити мешавину фацелије и хељде којој сам се бар за пробу понадао. Како било да било док озбиљније не крене мораћу да украдем по који рам да видим шта је са ове две поменуте нектаруше урађено у протеклом периоду.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #2 poslato: Jun 27, 2017, 14:57:25 »
Negde oko 9,oo h limčiće na letima sam zatvorio da bih prebacio rojeve Rodna Voja na suncokret. Ma nije prošlao ni minut a unezverene izletnice pune žutog polena pokušavale su da uđu u košnicu. Otvorio sam im leta i ponovio isto posle sat vremena. Ista situacija. Ubacio sam im po dve satne osnove jer rojevi RV ludački iste izvlače. Blizu stacionara ima suncokreta par jutara.
Kod LR društava kojima sam juče uzeo ramove sa lipom već danas otežali ramovi koje sam ostavio.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #3 poslato: Jun 28, 2017, 08:48:27 »



                 Колеге какво је стање са уносом на сунцокрету ? Извештаји из Баната кажу да је добро кренуло са нешто преко 2.килограма док они који су одселили за Бачку још увек таворе на пар стотина грама дневно.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #4 poslato: Jun 28, 2017, 13:50:23 »
Evo Backa, doduse nemam vagu ali prestale su vec tri dana da posecuju pojilo i uveliko su plodista blokirana, sve rojevi formirani 22. maja... Uzgred ide neko nevreme iz Madzarske...

Dvomaticna Poloska je stavljena u formaciju dva plodista sa strana i izletnice oba roja su u zajednickom medistu i to je neverovatno kako rade, ti rojevi su formirani 6. maja....

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #5 poslato: Jun 28, 2017, 21:21:10 »
Ja sam se smestio u ataru 1,5km od sela. U prečniku od 3km imam desetak manjih parcela (1-3h). Kako su različito sejani, tako različito i dospevaju...Na njih računam.
Na 3km udaljenosti od pčelinjaka je velika tabla (100 i više h). Ona dospeva nešto kasnije, ali ...


Sličnu situaciju (još bolju, jer je jedna velika tabla bila daleko bliže) imao sam i prošle godine. I ponadao se...Ali avaj...!
Prve su počele da se otvaraju male parcele i vaga je krenula: 300g, pa 500g, pa 1100g, i ja se (naravno)ponadao.
 A onda  800g, pa 500g, pa 300g, pa 300g,.......Dok se ja nisam setio da otvorim košnicu (jer ko bi otvarao košnicu u sred paše-šta sam imao ja sam uradio pre početka..) i vidim da imam pčela, samo toliko da pokriju leglo!!!NEONIKOTINOIDI.
Napominjem: na poletaljci se ništa ne primećuje. Pčele vredno odlaze i dolaze (s tim što se, najmanje, četvrtina ne vraća). Nema mrtvih pčela. Jedini pokazatelj je vaga. Koja usred paše, sve više pokazuje pad.


Eto. Sad gledam svaki dan u košnice. Pratim svaki dan vagu. Molim Boga.
p.s.
25.06. .................800g
26.06. ...............1200g
27.o6. ...............1000g
28.06. .............. 1300g

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #6 poslato: Jun 29, 2017, 11:03:37 »
Noćas preseljene sve košnice na suncokret. Na kilometar od lokacije se otvorio, a ostalo sve okolo otvoriće se u narednom periodu. Naime sejano je u vremenskoim razmacima. Na par kilometara od mene lokalni pčelar doselio je svojih 200 košnica, a 3 pčelarske prikolice ( nisu iz Elemira) smeštene su jedna do druge nedaleko od njega. Ja sam dublje u ataru, na tastovoj njivi.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #7 poslato: Jun 29, 2017, 11:59:51 »
Ja nemam brige oko suncokreta, nažalost... :(
Kod mene je nastupilo bespašno razdoblje.
Vaga je krenula u minus.
Nešto bijele djetaline na izmaku nije im ni za užinu. Heljda je isto na izmaku. Još uvjek ima cvijeta na njoj ali je to tanko i sve tanje. Do zlatošipke gladujemo.
Suncokret bi sad bio prava stvar ali nema ga kod mene...

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #8 poslato: Jun 29, 2017, 13:47:09 »
Kod nas pljusak pa opet sunce, duva vruć-južni vetar. Čitam na SPOS-ovom forumu da suncokret ne medi nakon kiše i ukoliko duva topli južni vetar? Da li je to tačno?
Na predavanju zimus, u organizaciji našeg lokalnog pčelarskog udruženja, jedna od tema posvećena je trovanju pčela na suncokretu. Naš lokalni pčelar pitao je predavača gde su bile mrtve pčele, on mu je odgovorio ispred poletaljke. Naš lokalac pitao ga je da li je u blizini bilo repe. Da, odgovorio mu je, pčele su do suncokretove paše preletale preko repe... koja je tretirana protiv nekog napasnika- nadovezao se naš pčelar. Otuda, kaže naš pčelar,  mrtvih pčela ispred poletaljke, sa jutarnjom rosom na listu su uzimale potrebnu (otrovanu) vodu.
 Kod neonikotinoida pčele izgube orijentaciju i izgube se.
Zašto sve ovo pišem?! Imam u blizini polje pod repom , ali sam postavio pojilicu i pčele ne bi trebalo da preleću preko repe jer nema suncokreta u tom pravcu?!
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #9 poslato: Jun 29, 2017, 14:26:34 »
Suncokret ne medi samo nakon jake kise, pljuska koji mu spira i razredjuje nektar,povremene toplije kise mu pospesuju lucenje... Istocni i severoistocni vetar, smanjuju takodje lucenje nektara  2 do 3 puta a ako duze duvaju prestane potpuno, dok zapadni i jugozapadni pospesuju lucenje nektara.. Najbolje medi do t 27 a na 33 potpuno prestane da medi,prestaje fotosinteza.... Ako je hladna kisa i duva vetar pocinje da izlucuje lepljivu tecnost od koje se pcelama lepe krila i noge sto moze znatno da oslabi drustva, pcele ostaju na suncokretu..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #10 poslato: Jun 29, 2017, 16:06:53 »
Hvala na odgovoru, temperature su tropske.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #11 poslato: Jun 29, 2017, 21:37:49 »
Danas 1200g.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #12 poslato: Jun 29, 2017, 23:15:59 »
Danas 1200g.
Dušane, celokupan unos meni izgleda dosta tanko. Nemam nikakvo iskustvo, pa me interesuje Vaša ocena.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #13 poslato: Jun 29, 2017, 23:35:28 »
Danas, pri povratku sa suncokreta, u jednom delu, primetih na samoniklom situaciju, kao na slici. Bilo je više ovakvih cvasti.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Suncokret 2017
« Odgovor #14 poslato: Jun 30, 2017, 12:49:27 »
Majkane , da nisi probao da ih otreses, ovo moze da bude i los znak...