Autor Tema: Pčelinjak Obradović  (Pročitano 5282 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Pčelinjak Obradović
« poslato: Jul 04, 2017, 16:59:52 »

Poštovani prijatelji evo setih se i ja da otvorim svoju temu tj temu gde cu pisati o svom pčelinjaku i radovima u istom, za početak trenutno moj pčelinjak broji 20 tak drustava zbog lošeg izimjavanja iz zime sam izasao dosta oslabljen i sa gubicima da nesreca ne bude sama finansijski problemi su ucinili da drustva ne spremim za bagrem a tome je doprineo i mraz koji je unistio i voćnu pašu kao i bagrem ali hvala bogu livada je proradila zadnjih 15-20 dana tako da sam danas posle skoro mesec dana odsustva sa pčelinjaka ( iz zdravstvenih razloga i nekih drugih) izvrsio pregled i stanje je zadovoljavajuće drustva su puna i leglom i pčelama kao i sa dobrim zalihama meda imam par slabijih rojeva tako da cu ih u narednom periodu pojacati sa leglom i pčelama iz jacih kosnica ali nadam se da ce biti i unosa u julu...


ali evo sta se desavalo pre danasnjeg pregleda


Iskreno mnogo sam se razocarao u pčelarstvo ali to je valjda ono početničko VISOKO LETENJE i NISKO PADANJE pa kada taj pad prezivis i ustanes onada povučes Ručnu i krenes sigurnije i pazljivije tj zazimio sam 24-25 drustva isao sam na maksimum pri razrojavanju ali znamo kakva je bila 2016 god tako da ti rojevi nisu mogli da se razviju kako treba i epilog te price se video u martu mesecu kada sam izimio 15 drustva neka slabija sam spajao ostajao bez matica u aprilu tako da sam u maju imao 12 drustva ali su to bila mesana drustva jedno jako ostala su bila srednje jaka i slabija bio sam nemocan nisam imao para da prihranjujem nadao sam se da ce se u bagremu razviti i u svom tom razocarenju reseo sam da proizvedem i par matica novozelandskom metodom presadjivanjem larvi početkom maja ali lose vreme u maju bilo je pogubno za oplodnju od 15 oplodnjaka samo 8 su se oplodile i tu je bilo jos jedno razocarenje i tu sam digao ruke od pčelarstva i to je za mene bilo ono sto kazu dno  ili ti NISKI PAD, kazem vam mesec dana nisam bio na pčelinjaku imao sam neku operaciju pa oporavak od iste ali u tom periodu sam izgubio volju da odem na pčelinjak sve do danas i gle cuda oni oplodnjaci su se sada lepo razvili u rojeve a i drustva su jaka ponovo je u meni uzavrela krv i vratila se ista ona zelja i volja za radom sa pčelama...


I shvatio sam danas pri pregledu da se sve desava sa razlogom i da me je sam bog opravio na pravi put  a to znaci da usporim da nejurim veliki broj kosnica nego da jurim sto veci broj dobro zazimljenih kosnica a kada izimis jaka drustva imas cemu i da se nadas em sto je jeftinije i finansiski je rentabilnije nema ni stresa da li će da prezimi ili neće a i da prezimi slabić je slabić večita sikiracija  zato svim početnicima neka ovo moje iskustvo bude za nauk bez Brzanja u pčelarstvu i visokog letenja jer pad je veoma tezak a pčelarstvo je skup Hobi-profesija i nedozvoljava greske ...


slika će biti uskoro


 puno pozdrava

Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #1 poslato: Jul 04, 2017, 17:43:28 »
Dobrodošao nazad Miloše.
Mlad si ti da bi podlegao trenutnim razočaranjima.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #2 poslato: Jul 04, 2017, 18:07:40 »
Srecan povratak Milose, jos nesto mozes iz tog pada da izvuces poučno, a to je da ono sto je normalno i ne treba im nasa pomoc vec same pcele nameste kako im treba. Nisi bio na pcelinjaku mesec dana i sad je ok. Samo napred bice to sve dobro. Pozdrav

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #3 poslato: Jul 04, 2017, 20:12:57 »
Nešo druže stegnu čoveka razne muke i nevolje i onda se razočara u sve ali to se valjda život zove...

Sale glavni problem je unos tj hrana polen-nektar bez unosa nema ni razvoja drustva e sada kada nema nektara šećerom mozemo da taj nedostatak ublazimo ali kada nema polena to je malo veći problem ali u sustini hrana je osnovni pokretač razvoja pčelinje zajednice...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #4 poslato: Jul 04, 2017, 22:38:02 »
Biće to sve dobro drug moj. Samo polako. Varljive su ove godine a sam si dobro rekao skup je to hobi. Treba istrajati i naučiti iz svake greške.

Neka si se ti nama oporavio a za drugo ćemo lako...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #5 poslato: Jul 04, 2017, 23:03:17 »
Milose da si ti ziv i zdrav, porodica takodje..I nije problem pasti i deset puta ako covek posle toga ustaje i nastavlja dalje, a ti hoces....

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #6 poslato: Jul 05, 2017, 08:51:37 »





              Se ipsam pusherima res est ( Најтеже је победити себе ). У овоме си успео . Од превелике амбиције , младалачког ентузијазма , нереалних очекивања до разаочарања није далек пут. Није далек али зна бити тежак и болан. То си прошао и сада ће све бити лакше. Како и сам кажеш повукао си ручну и сада полако у прву брзину развијај пчелињак сходно својим и њиховим реалним могућностима. Ако је за утеху ниси једини , мање више сви су у животу имали успоне и падове. Боље је да си их искусио у пчеларењу него у неким другим важнијим стварима.
              Цитираћу Ти још једну мудру изреку Џорџа Пејтона : " Успех је колико одскочиш кад удариш дно ". Сам кажеш да си дошао скоро до дна али ово твоје обраћање показује да си високо одскочио и не бој се успећеш у пчеларењу.
              Велики поздрав теби и твојој породоци од твог Ћалета који ти је увек на располагању.


Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #7 poslato: Jul 05, 2017, 10:18:29 »
Milose, ja nemam puno ali cu ti rado pokloniti neki roj u koliko ti je potrebno. Slobodno se javi.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #8 poslato: Jul 05, 2017, 11:20:14 »
Hvala drugari Hvala Cale Hvala svima na lepim recima, ja sam iz svojih gresaka mnogo naucio zato sam se u prvom postu i obratio pocetnicima da ne jure i ne zure i da izvucu pouku iz mojih gresaka ali isto tako znam da vecina nece ni obratiti paznju jer i sam nisam obracao paznju na tudje greske i upozorenja vec sam terao po svome misleci mogu ja to neznaju oni ali iz prilozenog se videlo ko je bio u pravu a to nisam bio ja....
Neso hvala na ponudi ali za sada mi je 20 tak drustava sasvim dovoljno toliko mogu finansijski da ispratim i da zazimim
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #9 poslato: Jul 11, 2017, 20:09:01 »
Pozdrav prijatelji

Danas je moj Pčelinjak uvećan za još jedno drustvo tj danas u jutarnjim satima u poseti mom domu bio je moj veliki prijatelj Radiša Zdravković iz Naupara kod Kruševca i prijatno me iznenadio poklonom tj poklonio mi je jedno drustvo u RV kosnici na dva nastavka u novoj kosnici, ovom prilikom zelim da mu se javno zahvalim na poklonu i u zdravlju i  veselju da mu se vrati a ja cu vec naći način da mu se odužim...



Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #10 poslato: Jul 12, 2017, 10:03:47 »
Pozdrav prijatelji

Danas je moj Pčelinjak uvećan za još jedno drustvo tj danas u jutarnjim satima u poseti mom domu bio je moj veliki prijatelj Radiša Zdravković iz Naupara kod Kruševca i prijatno me iznenadio poklonom tj poklonio mi je jedno drustvo u RV kosnici na dva nastavka u novoj kosnici, ovom prilikom zelim da mu se javno zahvalim na poklonu i u zdravlju i  veselju da mu se vrati a ja cu vec naći način da mu se odužim...




                    Ово и личи на Радишу. Прави домаћин и прави човек. Дар дао и дар дочекао.
                    Него Милоше шта си урадио са контејнером ? Ако си га уселио дај усликај па објави. Поздрав.








Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #11 poslato: Jul 12, 2017, 16:08:27 »
Nisam uselio jos uvek kontejner pčele su mi jos na drugoj lokaciji a kontejner čeka jos jedno farbanje tako da u avgustu planiram povratak na stacionar tj useljavanje u kontejner i prihranjivanje tj zazimljavanje borba protiv Varoe itd...

Trenutno sam zauzet pripremom zemljista za sadnju Jagode nekih 45 ari uz postojećih 15 ari tako da ce to biti jedna lepa parcela od 60 ari, prekljuce sam kopao bunar i nasao vodu na 2,5 m precnik bunara je za sada oko 4 metara i dubine oko 3 metara ali za 10-15 dana krećem sa zidanjem istog tako da cu morati malo da ga prosirim i podubim tj precnik bi trebao da bude oko 5 metara a dubina oko 4 metara...danas sam prvi put crpio bunar ali ne do kraja i izbacio oko 30 kubika vode koja je dosla za nesto malo vise od 24 h i zadovoljan sam rezultatom jer je to za moje podnevlje odlican kapacitet i kada se zavrsi podubi  i ozida bunar nadam se jos jacem kapacitetu vode...


 uglavnom svaki dan je Radni dan uvek nesto iskrsne, sutra sam pre podne zdravlje od boga u pčelinjaku da pregledam drustva slabija da pojacam a ova jaca malo da zaposlim sa satnim osnovama itd
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #12 poslato: Jul 12, 2017, 17:42:57 »
U taj bunar možeš i da se bućneš, kad odeš po vrućini na jagodnjak... :)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #13 poslato: Jul 12, 2017, 19:31:31 »
Majkane, samo polako sa investicijama u jagode..... Vidis sta su nama bitange uradile sa malinama, pustili nas sa dobrim cenama par godina i sada katastrofa, kupine su ove god 40 din.. Visnje posle deset god. dobra cena, a bile su hit.... Radi,mlad si, samo poslusaj majkana, oprez, oprez i opet oprez....Radi povrsine koje moze porodica da radi, eventualno sa par radnika...Ovi kada vide da nesto ide ,eto ih...

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak Obradović
« Odgovor #14 poslato: Jul 12, 2017, 22:23:35 »
U potpunosti se slazem Zoki sa svime sto si rekao jer pored Jagoda imam i par hektara pod sljivom i jabukom do pre 5 godina imali smo i 45 ari pod Malinom koju smo radili preko 15 godina onako porodično uz par radnika kada bude potrebno i cena je uvek bila oko ovog cuvenog EVRA +,- ali bilo je godina kada je bila i jaca ali i slabija cena sve je to igra trzista i monopol jakih hladnjacara i izvoznika i otkupljivaci tj preprodavci su uvek na dobiti jer oni imaju tih 10-20  din od kilograma maline bilo da je ona 250 ili 100 dinara ali seljak je taj koji sve te prekupce koji sa ruke na ruku prebacuju robu i ugradjuju se u cenu isplati tako da mu oni  pokupe zaradu...


glavni problem u uzgoju maline je bio u nedostatku vode za zalivanje zato sam sada iskopao bunar i sisao sa 700m nadmorske visine na nekih 400 jer na ovoj lokaciji vode ima i uslovi za uzgoj jagode su povoljni e sada na meni je da radim i proizvedem kvalitet i na to mogu da uticem svojim radom i ulaganjima ali na ono najvaznije nemogu tj na cenu tu sam kao i svi ostali seljaci prepusten na milost i nemilost OTIMACA tj Otkupljivaca...


Razlog zbog gajenja jagode je taj sto se u srbiji mora svastariti da bi se prezivelo i zaradilo onoliko kolko je dovoljno da se prezivi i malo iznad toga da se zaradi da nam se zamazu oči kako smo zaradili nesto da bismo i dalje radili i ćutali...




Neso Ladna voda probao ja danas pa odustao  :) :) :)
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama