Autor Tema: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium  (Pročitano 14759 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže daliborsicanica

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kiseljak, BiH
Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« poslato: Jul 20, 2012, 18:22:02 »
Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium  -  video - pogorelica 1200 m.n.v.
http://www.youtube.com/watch?v=Pz2QtdirPuk&feature=plcp

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #1 poslato: Avgust 15, 2012, 21:33:38 »
Izuzetna medonosna biljka na našem području.
Pozdrav

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #2 poslato: Avgust 15, 2012, 22:24:55 »
i lekovita kao caj za prostatu tek da se zna.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #3 poslato: Avgust 16, 2012, 17:10:56 »
Kod nas je to vrbolika kopriva bar je tako ovde zovu dobra medonoša

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2014, 11:32:30 »
Dugo nije pisano u ovoj temi, ali želeo bih dopunim neke detalje vezano za Kiprovinu.

 Vrbovica - mlečika -svilovina (Epilobium parviflorum Schreb)
Sitnocvetna mlečika
U Rusiji, koristi se naziv Кипрей мелкоцветковый ili Ivan-čaj.
Opis
Zeljasta višegodišnja biljka. Raste uspravno u visnu od 30cm do 1m. Obrasla sitnim dlačicama. Listovi do 10cm dužine i do 3 cm širine u obliku lancete, spiralno raspoređeni u odnosu na stablo. Stablo je golo, nerazgranato, a pri vrhu crvenkaste boje. Cvetovi su rasporedjeni u grozdaste, dugačke cvasti od roze do purpurne boje. Cveta od juna do septembra na vlažnim mestima. Cveta druge godine od momenta kada je seme dospelo u zemlju, 30-35 dana. Na jednom hektaru površine može da bude od 300-350 000 stabljika. Prinos meda može da bude od 150-580 kg po hektaru zavisno od vremenskih prilika. Svež med je zelenkaste boje, prozračan, nežne arome. Jako brzo se kristalizuje u sitnozrnastu - kremastu strukturu belog cveta.
   
Lekovita svojstva mlečike
Biljka se bere na polovinu zeljaste stabljike, da bi se sačuvala i da bi se omogćio daljnji rast. Odmah se isecka radi sušenja. Iseckana masa suši se rastresita, u hladu. Sadrži flavonoide, pektin, tanin, triterpenske kiseline, sluzi i vitamine. Adaptogena je. Ima antiupalne, sedativne, ekspetorantne i regenerativne osobine. Izolovano je i antitkancerogeno sredstvo hanerol.
Nisu sve vrste kirpovine lekovite. Za čajeve se koristi uglavnom sitnocvetna mlečika (Epilobium parviflorum Schreb).


Ako je neko zainteresovan za vrlo dobru knjigu  o lekovitim travama može je naći na:

http://vratimosenaselo.com/Maria%20Treben%20-%20Zdravlje%20iz%20Bozje%20apoteke.pdf

Van mreže Dalibor Tanasijevic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornja Batocina
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #5 poslato: Mart 13, 2014, 14:10:01 »
Kako stici do semena ove biljke? Pozdrav

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #6 poslato: Mart 13, 2014, 15:43:20 »
Poštovani kolega Dalibore,

http://ivanchaj.ru/component/virtuemart/56/41/semena-i-korni-ivan-chaj/semena-ivan-chaj-kiprej-uzkolistnyj-detail?Itemid=0

Planiram za sebe da kupim nekoliko kesica semena, pa ako ste zainteresovani mogu i vama kupiti.
Cena za kesicu od 0,01 grama je 50 rublji ili 1 Euro. U kesici, kako prodavac navodi je više od 200 semenki.
Klijavost semenki 95-97%. Šta je tačno od svega ne znam ni sam i dok ne otvorim kesicu i ne uverim se u sve to.

Razlog zašto sam postavio prethodni post je bio veliki problem i dijagnoza lekara adenom prostate (hronična upala od prethodnih žestokih
zima po Rusiji). Nekoliko meseci sam bio na lekovima bez većeg efekta ili bolje rečeno sa sve većim i većim problemima.
Onda sam negde naišao da pomaže čaj od mlečike i krenuo da ga primenjujem kako je propisano, dva puta dnevno, jednu šolju mlakog čaja ujutru,
pola sata pre doručka i drugu šolju pola sata pre spavanja. Čaj se ne sme koristiti više od dve šolje (2 x 2 dcl) dnevno.
Pored čaja od mlečike koristio sam i med od Ivan-čaja sa propolisom i polenom (po malu kafenu kašičicu uz čaj).
Čaj se priprema tako da se kafena kašika čaja prelije sa kipućom vodom, pusti da provri i prekrivena ostavi da se hladi da čaj bude mlak.
Meni je navedena primena čaja pomogla, a poboljšanje sam osetio posle nekoliko dana. Čaj sam koristio dva meseca.

Ako budete imali dodatnih pitanja, stojim Vam na raspolaganju.

S poštovanjem od
Maria




Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #7 poslato: Mart 13, 2014, 23:37:10 »
Хвала за Књигу г. Марио.
Одлична је.

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #8 poslato: Mart 14, 2014, 04:22:33 »
Kolega Nikola,

nema na čemu. Toga bar ima.

S poštovanjem od
Maria

Van mreže Михаило Мишко Васојевић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 75
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okruglica
Odg: Kiprovina - vrbica - epilobium angustifolium
« Odgovor #9 poslato: Jun 27, 2017, 12:55:22 »
Главна паша или једна од главних паша наших високих планина. Обично почиње са цвјетањем од прве половине јула и траје до краја августа. Воли полусјеновита и осојна мјеста, обично на крчевинама, и тамо зна да порасте до два метра висине. Пчеле је радо посјећују и приноси знају да буду веома високи. Мед није неког квалитета и да се вријеме паше не поклапа са цвјетањем планинске бијеле ситнозрне детелине и мајчине душице вјероватно би био још прозирнији и светлији него што јесте. Има и ману да релативно брзо кристалише...