Autor Tema: Vremenska situacija  (Pročitano 571201 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2400 poslato: Januar 19, 2023, 22:48:04 »
Pozdrav svima. Početnik sam i ovo mi je prva zima, ako se može uopšte ovo i nazvati zimom. 3 kosnice su mi u dvorištu pa ih redovno posmatram i mogu reci da je 10 dana najduži period da nisu izlazile napolje. I to je bilo u prvoj polovini decembra.  Od 22.12. do 08.01. jedna je svaki dan po ceo dan donosila polen, druga po malo, a treća ni malo. Isto je nastavljeno i do danas u danima kada je toplije. Sve tri su iste jačine, 5-6 ramova pcela i u novembru su imale oko 10-12 kg hrane. Na Bozic sam ih pogledao na brzinu, ova koja ne donosi polen nije potrošila hranu i nema leglo. Druga je počela sa leglom i potrošila je oko 2kg hrane a treća koja najviše donosi polen je imala zatvorenog legla na 2 rama, i vrlo moguće I na trećem otvorenog ali pošto sam zurio nisam siguran, ali je potrošila skoro pola hrane. Iako sam se nadao da neću morati pogace da stavljam, ipak stavio ovoj sa najviše legla pa ću eto imati priliku da pratim dešavanja u 3 različite situacije. Inače pratim vremenske prilike skoro 20 godina zbog bastovanstva i sportskog ribolova i to neko skromno iskustvo mi govori da može doći do zime u periodu Sretenje- kraj marta, mada ako toga ne bude ko zna kakvo nas proleće čeka. Može li da se desi da ove pcele što se sada izlezu i ne dočekaju pravo prolece  :-[

Срећан вам почетак колега Дуле.
Баш лепо да имате такву разлику и то ће вам бити одличан пример за учење.
Не би требало бити никаквих проблема током зимовања за било коју заједницу ако је већ тако било уноса полена из природе.
Припазите мало на ту трећу крајем фебруара и почетком марта да не би случајно потрошила превише хране и да не би остала без хране.
Срећно зимовање.

Поздрав драгим пријатељима..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2401 poslato: Januar 20, 2023, 09:20:53 »
Hvala na željama. Da, zanimljivo mi je da 3 proslogodisnje matice, na istom mestu u istim vremenskim uslovima se ne ponašaju isto. Možda je bolje da kažem 3 zajednice jer nisam siguran ko tu koga tera na rad, ili možda postoji neki uzrok koji jednu zajednicu tera na ozbiljan rad dok druga miruje. Ova što je radila je bas iskoristila cvetanje leske i maslačka. Većina leske je završila, ali ima još malo koja još nije pa će biti još polena kad opet otopli. Pratim, pa videćemo.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2402 poslato: Januar 26, 2023, 22:24:40 »
Код мене од предвече почео снег.
Температура је око 1-2 степена и како пада тако се на асфалту и на бетону топи али по трави се хвата. Мирно је и без ветра.
Трава се још зелени. 
Данас гледам како је леска исцветала и како се жуте ресе који висе. И неки брестови су почели да отварају цветове.

Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2403 poslato: Januar 27, 2023, 13:31:35 »

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2404 poslato: Januar 27, 2023, 20:05:18 »


...a pčelice neka miruju.


Ово је Душан хтео да постави...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2405 poslato: Januar 27, 2023, 20:13:34 »
Hvala Zoki...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2406 poslato: Januar 28, 2023, 11:34:20 »
На дан Светог Саве имали смо облачно и снежно време а негде сам прочитао да су наши стари гледали каково ће време бити за Светог саву па по томе прогнозирали какво нас време очекује у наредном периоду.
Каже се: ако за тај дан буде облачно и снежно без сватлости сунца и ако се навече не виде звезде биће хладно у наредном периоду.
Мисли се вероватно на време у фебруару и марту.

Тај дан је био облачан и снежан и цео дан није излазило сунце као ни увече што се није разведрило него је наставило облачно време и падао је ситан снег.

Претпоставњам да ће тако цео фебруар бити са мразевима и хладноћама. Да ли ће пчеле изаћи током фебруара и колико ће излазити то ћемо да видимо.
Ипак мислим да би најбоље било да наредних месец дана уопште не излазе и да хладноће потрају до почетка марта.

Поздрав драгим пријатељима.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2407 poslato: Januar 30, 2023, 16:53:10 »
Moje pčele su danas šetale po poletaljkama. Mislim da nije bilo više od 5-6 stepeni. U sredu najavljuju 9 stepeni a s obzirom da su mi kosnice okrenute ka jugu i zaštićene sa severa i zapada, mislim da će sve izaći napolje

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2408 poslato: Januar 30, 2023, 17:49:28 »
У повољним условима зимовања, при тој температури не би смеле напуштати клубе (не би смело да их буде на полетаљкама).

Које су кошнице у питању и ако нису ДБ онда на колико наставака зимују? Којом бојом су обојене кошнице?

Колико има хране у непосредној близини клубета?

Ово су неке ствари које су ми онако „на брзака“ пале на памет а битне су по овом питању.

Ако су пчеле у два наставка а појављују се на лету, могуће је да је клубе (или гнездо) у првом наставку. У том случају пчеле трпе по више ствари. Жеђ или неповољна температура су битне.

Тамне боје које утичу да се кошница при осунчаном дану загрева преко мере доводе до заваравања пчела да могу излетати и тамне боје су по мени неприхватљиве за кошнице (и лети и зими су неповољност).

Ако нема хране у близини клубета, пчеле напуштају клубе да пренесу нешто хране у средиште и тиме се због претеране узнемирености оптерећује пробавни систем пчела и нагони их да теже излетању да се ишчисте. При недостатку хране у непосредној близини клубета се подиже и температура клубета, да би уопште могле ићи за храном и то подизање температуре исто условљава да све буде још неповољније и још више оптерећује пчеле јер троше више хране да би подизале температуру.

Ако је друштво зазимљено у два наставка а клубе (а неочито гнездо јер би клубе прешло у други) доле стање је лоше јер су пчеле још више узнемирене јер имају и претерани губитак топлоте (топли ваздух иде ка горе).


ПС

Усмереност лета ка југу је добра. Мада је по мени најбоља југозапад или запад (а у већини књига се говори о усмеравању лета на истоку, што је погрешно за зимовање).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2409 poslato: Januar 30, 2023, 21:01:05 »
U pitanju su 3 LR društvanca, na jednom nastavku, žute boje. Sve tri matice su od prošle godine. Jedna je krenula sa leglom još oko 20. decembra i sve do skoro je imala izraženo donošenje polena. Na brzinu sam je pogledao za Božić, video 2 rama zatvorenog legla, da je dosta hrane pojedeno, i nisam dalje gledao. Druga je dosta manje unosila polen i na pregledu je imala manje legla i više hrane. Njima sam dodao pogaču sredinom Januara. Treća nije imala legla i imala je dosta hrane, njoj ništa nisam dodao. Sve tri imaju najlon preko satonosa i  leto od 6-7cm. U ovima gde je krenulo leglo ima kondeza po najlonu. Pogača je ispod najlona pa sam veceras bacio pogled, pojele su malo, možda 10%. Mada sam na poletaljci kod te 2 video tragove kristal šećera, one su i više izlazile nego ova treća koja nije imala leglo. Pipao sam rukom dasku tj prednji deo košnice, ugreje se na suncu čak i na nižim teperaturama, iza kosnica je zid ka severu i zapadu pa nema hladnih vetrova. Za Božić kad sam gledao imale su po 5-6 ulica pčela.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2410 poslato: Januar 31, 2023, 15:57:42 »
Врло је могуће да су у неповољном положају због тих зидова око њих. При временским условима без ветра и сунчаном времену, простор око кошница се греје (ми смо испред куће имали младу кајсију која је увек изразито прерано цветала и разлог је свакако топлота коју добија од зидова куће).


Ако сте вршило проверу у децембру, да ли сте нешто урадили по питању хране (провера стања хране и ако има јак медни „ћошак“ у задњем делу рама...или рамова, окреће се наставак за 180). По мом мишљењу погача ту није решење. Да не скицирам (а није ми тешко) има већ пример положаја хране на снимку који је Воја поставио (ради се о кошницама Драгана Ђорђевића). На раму који Драган подиже, види се лепа количина хране у задњем делу рама (и суседни су такви, претпостављам). У таквим случајевима, обавезно окрећем наставке за 180...кажем, ако вас занима поставићу скицу зашто то тако треба урадити (наче „такви случајеви“ су редовна појава и то значи окретање наставака, практично на целом пчелињаку и то је редован поступак...кажем, код нас на пчелињаку).

Како су постављени најлони и да ли они имају улогу поклопне даске? Ако належу на сатоноше то није добро. Ако је то случај требало би да постоје танке летвице при средини (на два места је довољно) да пчеле могу прелазити у суседне улице преко сатоноша.

Погаче не бих ни разматрао јер их не користим и сматрам да су штетне. Ако говорим о погачи то је погача од чистог кристалисаног меда (сунцокрет јер остали су углавном такви да погача није довољно густа).


ПС

Боја кошница је прихватљива и још ако је потпуно бледа жута тим боље (мада претпостављам да није бледо жута него „шљаштећа“ жута...која лепо изгледа...али се више загрева на сунцу).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2411 poslato: Januar 31, 2023, 18:59:25 »
Ja iskreno nisam imao nameru da stavljam pogače. Imale su 4 puna rama i 4 skoro puna kada sam u novembru stavljao oksalnu kiselinu. I mislio sam da će to biti dovoljno. Međutim, ta jedna je u decembru pokrenula leglo, više od 2 nedelje neprekidno  je baš aktivno donosila polen. Kao da je proleće. Druga je počela da unosi polen 7 dana kasnije, ,ali u mnogo manjoj meri. Kada sam pogledao ramove od prve za Božić skoro pola hrane je nestalo. Bočni ramovi koji su bili puni  su tada bili prazni. A ta 2 na kojima sam video zatvoreno leglo su imala i dalje iznad legla u prednjem delu nekih 5-7 cm meda. U zadnjem delu rama je bilo duplo više, kao što kažete. Da li su one prenele za zadnjih ramova med ili im je nešto odnelo ne znam. Najlon je bio postavljen preko ivica nastavka i pčele su mogle da idu ispod što se i videlo kada se podigne poklopac. E sad je pogača u najlonu preko satonoša a iznad nje je ona mreža na letvicama od 1cm a preko te mreže je najlon...  i tu se sad stvara voda i to mi se ne sviđa. Inače bio sam pod pritiskom okoline da stavim pogače još u decembru na sve 3. Sredinom Januara sam popustio i stavio na 2. Možda nisam ni morao jer je zahladilo bas dan posle I možda bi i stale sa daljim leglom...  Zaboravio sam da pomenem da su sve 3 danima bile napadane od drugih pcela, bilo je dosta borbi na letu pa sam ih suzio na par dana dok nije prestalo.  Mesto je definitivno toplo kada je sunčano jer je u zavetrini i emituje toplotu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2412 poslato: Februar 01, 2023, 03:38:48 »
У повољним условима зимовања, при тој температури не би смеле напуштати клубе (не би смело да их буде на полетаљкама).

Које су кошнице у питању и ако нису ДБ онда на колико наставака зимују? Којом бојом су обојене кошнице?

Колико има хране у непосредној близини клубета?

Ово су неке ствари које су ми онако „на брзака“ пале на памет а битне су по овом питању.

Ако су пчеле у два наставка а појављују се на лету, могуће је да је клубе (или гнездо) у првом наставку. У том случају пчеле трпе по више ствари. Жеђ или неповољна температура су битне.

Тамне боје које утичу да се кошница при осунчаном дану загрева преко мере доводе до заваравања пчела да могу излетати и тамне боје су по мени неприхватљиве за кошнице (и лети и зими су неповољност).

Ако нема хране у близини клубета, пчеле напуштају клубе да пренесу нешто хране у средиште и тиме се због претеране узнемирености оптерећује пробавни систем пчела и нагони их да теже излетању да се ишчисте. При недостатку хране у непосредној близини клубета се подиже и температура клубета, да би уопште могле ићи за храном и то подизање температуре исто условљава да све буде још неповољније и још више оптерећује пчеле јер троше више хране да би подизале температуру.

Ако је друштво зазимљено у два наставка а клубе (а неочито гнездо јер би клубе прешло у други) доле стање је лоше јер су пчеле још више узнемирене јер имају и претерани губитак топлоте (топли ваздух иде ка горе).


ПС

Усмереност лета ка југу је добра. Мада је по мени најбоља југозапад или запад (а у већини књига се говори о усмеравању лета на истоку, што је погрешно за зимовање).

Овде смо сада имали и зазимљавање и зимовање и фарбање кошница а то је заправо све оно о чему морамо водити рачуна.

Тамно офарбане кошнице највеће проблеме стварају у летњим месецима а мању штету прави током зимског периода, мада је Шоле управо навео да је и то штетно. И ја исто тако увек приликом зазимљавања заједница гледам да светли наставци остају на подњачи а да ми пчеле зимују у најгорњем наставку и да тај наставак буде најтамнији од тих наставака који чине једну зазимљену кошницу.
Ја са РВ и ЕВ кошницама сво саће остављам у кошницама и ништа се не носи у магацине или складишта или било где. Плодишни РВ наставак подижем на врх а медишне наставке испод, било два или три. Онај са светлим саћем иде на подњачу.
У ЕВ кошницама два плодишна наставка која су била током сезоне испод решетке подижем на врх кошнице и њих не растављам него их само подигнем оба заједно како су и били на подњачи испод решетке а испод њих остале наставке са рамовима.
Како  током летњег периода плодишта нису била у тамнијим бојама тако их и сада само подигнемо горе приликом зазимљавања.
Ипак ово је сада тема о временској прогнози али неће да смета и ако овде остане.

Данас је код мене у Банату било око 7-8 степени на пчелињаку у најтоплијем делу дана и дувао је јак ветар. час је било сунчано, час облачно и налетало је мало снега како се појави неки облак.  :D

Поздрав драгим пријатељима...
 

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dušan Tanaskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 39
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ljubovija
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2413 poslato: Februar 01, 2023, 13:20:55 »
Sada napolju mislim da nema više od 10 stepeni, duva i zapadni vetar. 2 kosnice koju su u decembru pokrenule leglo I gde sam stavio pogače donose sada polen...  Treća miruje, ne izlazi uopste. Vidim najavljuju minus sledeće nedelje

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Vremenska situacija
« Odgovor #2414 poslato: Februar 01, 2023, 15:57:09 »
Sada napolju mislim da nema više od 10 stepeni, duva i zapadni vetar. 2 kosnice koju su u decembru pokrenule leglo I gde sam stavio pogače donose sada polen...  Treća miruje, ne izlazi uopste. Vidim najavljuju minus sledeće nedelje


Било би занимљиво да утврдимо где се налази та што не излази (надам се да сте утрдили ослушкивањем кроз лето или одизањем поклопне даске да је жива) у односу на остале...и наравно, тиме у односу на зидове. На брзину сам направио цртеж, па ако вам није тешко, не којем је месту та што мање излеће.


Тамно офарбане кошнице највеће проблеме стварају у летњим месецима а мању штету прави током зимског периода, мада је Шоле управо навео да је и то штетно. И ја исто тако увек приликом зазимљавања заједница гледам да светли наставци остају на подњачи а да ми пчеле зимују у најгорњем наставку и да тај наставак буде најтамнији од тих наставака који чине једну зазимљену кошницу.
 

Не мислим да је само штетно, него да је много више штетно у односу на летње време (када тамне боје свакако праве штету друштву, јер уместо да јури полен и нектар, претопла кошница их нагони да јуре воду у циљу хлађења претерано загрејане кошнице).

Зими, међутим, претерано угрејана кошница може животно угрозити друштво па је разлика огромна: лети се може изгубити нешто приноса а зими друштво (а тиме и принос  :) ).

Да ли доле поставити светлије офарбан наставак а тамнији горе, то би знали када би „наука“ извршила мерења па да знамо шта је корисније за пчеле (наука се међутим бави рекламирањем неких производа или...“енергетским стресом“  ;Dали упоредо са рекламирањем наведених „шпеција“  :)).

Ја бих по неком свом осећају ипак доле поставио тамнији наставак зими а светлији горе (наравно, ако то не прави „џумбус“ пчелама у тражењу своје кошнице).


ПС

Ипак ово је сада тема о временској прогнози али неће да смета и ако овде остане.

Ако нам требају само временски услови, онда погледамо први сајт на који натрчимо и „ево решења“ (што би рекао Радован III)...али нас време занима због пчела и утицај тог времена на њих, па није сувишно да се напише и понешто што не припада основним подацима.

Ако ме сећање не вара, раније сам написао (у овој теми) да се на овом форуму и из оваквих тема учи...иако делују да служе само навођењу временских услова. Наравно, то је само моје мишљење и не мора бити општеприхваћено  :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).