Autor Tema: ZIMSKI GUBICI 2011/2012  (Pročitano 39888 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tihomir Micanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 22
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brčko-Cerik
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #45 poslato: Februar 28, 2012, 18:38:31 »
Hvala kolega Milicu sto ste mi pojasnili neke stvari i nadam se da tu gresku necu vise napraviti. Imam jos toga da naučim i mislim da je ovaj forum dobro mjesto za to.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #46 poslato: Februar 29, 2012, 11:30:16 »

Uh Vojko, ovo je strašno...

Znate li ko je vlasnik i kakvo je njegovo mišljenje?

Zna li se uzrok ovakvog stradanja?


Za sada raspolažem samo ovim podacima:

Цвејић Живорад, из Ћириковца, на својој парцели, на улазу у Ћириковац из правца Пожаревца, са десне стране, 200 метара од главног пута, на приколици 35 АЖ, а на земљи 15 полошки. Нигде живе пчеле. Телефон напред поменутог: 012/564:053. Ове гоидине пчеле нигде нису сељене.


Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #47 poslato: Februar 29, 2012, 11:42:03 »
Još samo kada bi javio koliko je u zoni leta pčela bilo kukuruza?!
Siguran sam da ga je bilo i da je seme bilo tretirano  KRUJZEROM!  >:(

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #48 poslato: Mart 18, 2012, 14:05:44 »
Pozdrav kolege.Prosle nedelje sam obisao moj pcelinjak na Deli Jovanu.Svih 39 drustava su mi prezimela.Od toga su 2 roja zazimljena sa svega 3 rama pcela,ali sam ih zazimeo iznad jacih susednih drustava,pa su i ona ok.Nisam otvarao ni jednu i ne planiram sve dok ne otopli i ne krene unos sa dzenerike pocetkom aprila.Tad planiram da im dam i po litar do 2 sirupa sa Nozevojem i to je sve do bagrema,kada ce nadam se biti unosa i za njih i za nas.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #49 poslato: Mart 22, 2012, 01:01:37 »
Gubici mogu biti iz raznih razloga, ali samouvereno tvrdim da poslednjih godina glavni razlog jeste upotreba neonikotinoida u zaštiti semena suncokreta i kukuruza.
Evo još jednog dokaza:
http://www.pcelinjak.hr/index.php/Vijesti-i-obavijesti/pomori-pela-radi-upotrebe-neonikotinoida-u-biljnoj-proizvodnji-na-to-obratiti-panju.html

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #50 poslato: Mart 25, 2012, 20:56:48 »
Mnogi pčelari, takozvani hobisti, a i neki ozbiljniji, to je činjenica sa terena, imaju gubitke, a košnice još uvek drže sa otvorenim letom, tako da su tuđice već učinile svoje.

Ostaje nam da se nadamo da nisu obolele od neke opake bolesti, jer se to brzo šiti, pogotovu ako su pčelinjaci skoncentrisani na relaciji kraćoj od 3 km.

Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #51 poslato: Mart 25, 2012, 21:50:10 »
S obzirom da ne medi, ići će u te košnice za med. Spremi brate centrifugu i problem rešen. 8)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #52 poslato: Mart 27, 2012, 20:26:01 »
S obzirom da ne medi, ići će u te košnice za med. Spremi brate centrifugu i problem rešen. 8)

Brate, sa centrifugom mogu da iscentrifugiram samo med. 8)

A sa čim da iscentrifugiram i ono što donesu pored meda? ;) :D

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #53 poslato: Mart 27, 2012, 21:30:52 »
Evo vesti iz Slovenije!
Pa posle koristite Apiguard!!! >:(


VAROA JE U SLOVENIJI USMRTILA
POLOVINU PČELA

Veliki ovogodišnji gubici pčelinjih zajednica u Sloveniji, koji prema nekim izvorima iznose i preko pedeset posto pripisuju se slabomApiguardu , ekološkom sredstvu za suzbijanje varooze pčela.  Novine Slovenske novice donose zanimljiv članak koji govori o ovom problemu u kojem se mogu pročitati izjave vodećih slovenskih pčelara.


LJUBLJANA Varoa je na pčelinjacima u zimskim mesecima  ubila 75.000 pčelinjih društava, što je polovina slovenačkih pčela. Krivac ove tragedije  u ovo vreme  nisu bili  pesticide ili sredstava za zaštitu bilja koji ubijaju pčele u proleće  i leto, kada poljoprivrednici prskaju svoje njive sa pesticidima, već apiguard,  sredstvo protiv varoe, propisanim od strane Veterinarske uprave  (Vurs). Ovo bi trebalo biti održiv način da kontrolišu grinje Epifitska, ali se ispostavilo  da je  potencijalno  delotvoran ali neefikasan. Najveća ironijaja je u tome das u  pčelari  apiguard  dobili besplatno od ministarstva za poljoprivredu. S druge strane, oni  su  ponudili, umesto apiguard, skupe sintetičke  lekove  checkmite. Neki pčelari su pčele  ilegalno tretirani sa  zabranjenim  sredstvima, koja sadrži rotenone. To je  supstanca  koja je vrlo efikasan protiv varoe, ali se pokazalo opasno za ljude, jer uništava  nervne ćelije u mozgu glavnih centara, koji može da doprinese razvoju neurodegenerativnih  bolesti  poput  Parkinsonove  i  Alchajmerove bolesti.


Noćna mora svakog pčelara

Varoa (Varroa destructor), noćna mora svakogpčelara, poput  grčeva  u  nogama.  Nikad se ne zna kada i kako če da napadne,ali kad se naseli u košnice I nekontrolisano razmnožava, ubijaja čitava društva. To se desilo sa pčelarom  Victor  Svetlinu iz Vira kod Domžala, gde je u toku zimskih meseci umrlo čak 73 od 100 pčelinjih društava. On i njegova supruga Nada pre dve godine odlučili su se za  organsko pčelarstvo. On je verovao veterinarskim menadžerima  i  svoje pčele protive varoe pokušao da zaštiti ekološke  propisanim preparatima  - ove godine izgubio dva tona meda.
Pčelar iz Kozjanskog nam je rekao, kako su im na pčelarskom sastanku  rekli, da će država  pčelarima  podeliti po dva  paket apiguarda po košnici. U Sloveniji postoji 150.000 pčelinjih  društava, Odsek za  poljoprivredu  je  stoga  pčelarima distribuira više od 300.000 pakete održivog apiguarda, koji sadrži aktivni materiju  timol. Kao što znamo, kutija apigarda na tržištu košta  4 do  5 evra, država mora da plati  apiguard najmanje 1.500.000 evra.
"Istovremeno su nam rekli da možemo kupiti sintetički lek checkmite, koji   sadrži  toksičnu  materiju  coumaphos,  koji je bezopasan u normalnim  količinama."
Dakle, očigledno je izabrao bivšeg ministra poljoprivrede Dejana Židan kada je rekao da naša  zemlja neće kupovati otrov za ljude u potencijalno opasnim  lekovima. To nam je potvrdila i direktorica Vursa dr  Vida Čadonič-Špeličeva.



Svako radi po svom

Jedan od najvećih pčelara, Slovenija, Silvo Posl iz Čače vasi kod Rogaške Slatine,  je zbog varoe   izgubio  200  pčelinjih društava od 350. Poslovi žive od pčelarstva. Potvrdio nam je, da su Čadonič-Špeličeva i  ministarstvo poljoprivrede  predložili apiguard pčelarima  pčelarskog saveza. Ministarstvo na osnovu  njihovog  predloga, je naredilo uvoz više od  300.000  paketa.  Predsednik Pčelarskog saveza Boštjan Noč, je potvrdio, da se želelo primenom ekoloških sredstva da se izbegne opasnost od zaostajanja  aktivne  materije  coumaphos u pčelinji voska, koja bi kasnije prešla u med i ugrožavala zdravlje  ljudi.  Ali interesantno,  u isto vreme su ponudili pčelarima  sintetičko sredstvo  checkmite, koji takođe sadrži ovaj sastojak,  naravno, po veoma visokoj ceni.
Pčelarski savez, ministarstvo za poljoprivredu i Veterinarska uprava sup o mišljenju sagovornika dva puta trgovali, jednom je država kupila, a drugi put  pčelari.
Čadonič-Špeličeva nas je uveravali da su veterinari prošle godine testirali 78 uzoraka slovenačkih  proizvođača  meda na 600 opasnih materija.
"Ni u jednom uzorku nisu pronašli nikakav trag pomenutih otrovnih materija", rekla je ona. Verujemo, ali nismo mogli da se otmemo utisku da  predstavnici  institucija  nisu rekli sve.  Zašto su pčelarima istovremeno podelili   prirodan lek i ponudili im po visokoj ceni  sintetički  lek?  Dvostruki  posao  pod  zvaničnim pokroviteljstvom države i Pčelarskog saveza?
Jedan od najvećih pčelara u Sloveniji Janka Pislak mi je rekao da je u Slovenija kompletan haos ove vlade,  da svako radi po svome: "Ne postoji red",  i dodao da ne veruje  u  apiguard, pčele je lečio sa skupljim dozvoljenim lekom checkmitom. "Imao sam pet odsto porodica stradalih, što  je još uvek prihvatljivo." On je dodao da se varoa razvila zbog visoke temperature u septembru, a zatim i u januaru. "Onda je u februaru pritisnuo mraz, koji je" usmrtio" pčele".


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #54 poslato: Mart 29, 2012, 23:34:47 »

S obzirom da ne medi, ići će u te košnice za med. Spremi brate centrifugu i problem rešen. 8)

Brate, sa centrifugom mogu da iscentrifugiram samo med. 8)

A sa čim da iscentrifugiram i ono što donesu pored meda? ;) :D

Kolega, pomoći ću koliko mogu ;) :D. Evo mape gde se nalazi čuveni “hemičar” koji kreće sa hemijom od pola marta (pa i pre) i nema tog mikro (a možda ni makro organizma zvanog FLEKA) koji će preživeti. I tako do sledeće zime. Letvica, flaša, letvica, dimčić iz topa i nema da brigaš. :D :D


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: ZIMSKI GUBICI 2011/2012
« Odgovor #55 poslato: Mart 30, 2012, 01:28:09 »
I ja sam pre koji dan imao priliku da vidim da mi je zabelelo saće od unosa novog meda koga najverovatnije pčele donose iz košnica sa nastradalim društvima.
Juče sam saznao za potpuno nastradali pčelinjak od oko 25-26 pčelinjih zajednica koji mi je udaljen tek nešto manje od 400 metara od mog pčelinjaka(a pre desetak dana saznajem i za drugi pčelinjak 700-800 metara od mog pčelinjaka, sa 8 zajednica koje su prvi put tretirane u novembru od kojih su 4 već tada nađene umrle).
Pčelar koji je doselio sa Kosova i Metohije a koji je povremeno živio u Novom Miloševu a povremeno u Novom Sadu nije bio član udruženja pčelara u našem mestu niti se uopšte družio sa ostalim pčelarima, na žalost umro je prošle godine a da niko od nas pčelara to nije znao.
I ako sam tokom prošle godine blagovremeno krenuo sa tretmanom protiv varoe i doveo pod stanje kontrole i veoma mali stepen zaraženosti pčela varoom u vreme dok sam se malo opustio misleći da sam rešio problem pčele su mi sa drugih pčelinjaka koji nisu UOPŠTE bili tretirani tokom avgusta i septembra i oktobra, sa tih pčelinjaka verovatno kradući med krajem septembra i početkom oktobra prenele poprilično mnogo varoe. Sreća je pa sam od polovine oktobra krenuo u ponovnu kontrolu varoe i zaustavio njeno dalje širenje u pojedinim zajednicama koje su bile u pljački.
Desetak zajednica koje su se u tom periodu obogatile novim donešenim medom veoma brzo su ostale bez pčela. Matice su zbog značajnog unosa ali i zbog stresa pčela uzrokovanog prisustvom varoe pokrenule leglo tako da su varoi omogućile širenje.
Pčele u ovakvim slučajevima tokom pljačke za nekoliko dana unesu po hiljadu i više varoa u košnicu.
 One skoro odmah ulaze u leglo jer su tamo već uništile zajednicu i dozrele čekajući više dana novu žrtvu  i za veoma kratko vreme to jest za 12 i po dana za koliko izlaze mlade pčele od momenta zatvaranja legla do izlaska mladih pčela + dan do dva dana pre zatvaranja što ukupno iznosi manje od 15 dana od momenta kada se varoa unese u košnicu na pčelama se pojavljuje i trostruko veći broj varoa koje su se u tom periodu namnožile u leglu. 
Praktično za manje od dvadesetak dana od kada pčele krenu u pljačku uništenih zajednica od 1000 prenešene varoe mi dobijamo 3-4000 varoe i toliki stepen invadiranosti pčela koji pčelinja zajednica ne može da preživi.
Kako varoa savlada jednu pčelinju zajednicu ako se hitno ne zaustavi ona se odmah i veoma brzo lančano širi i prebacuje na susedne zajednice tako da stradaju kompletne zajednice u košnicama na istim postoljima.

Napušteni pčelinjaci u okruženju za veoma kratko vreme mogu da naprave poprilične štete ako se ne pazi.
Moji ovogodišnji zimski gubici zbog dva netretirana pčelinjaka na udaljenosti manjoj od 1 kilometar, zbog izuzetno nepovoljnog toplog septembra, pa izuzetno nepovoljnog zimovanja i neizvršenog proičisnog leta više od 50% pčela iz pčelinjih zajednica u trajanju od 116-120 dana iznose oko 20%.

I ako sam se svih prethodnih godina mogao ponositi sa rezultatima zimovanja i veoma malim ili bolje reći beznačajnim procentom umrlih zajednica ove godine to nije slučaj.
Opustio sam se i na pčelinjak nisam dolazio petnaestak dana u vreme kada sam  misio da sam reešio problem varoe za tu sezonu a u vreme dok su pčele prenosile varou iz ovih netretiranih pčelinjaka to jest u vreme kada sam morao to da uočim.

Dobro sam još i prošao kako je moglo da bude.

Za nauk, pčelar mora da prati sva dešavanja u krugu leta svojih pčela i nikada ne sme da se opusti.

Pozdrav svima...... 
« Poslednja izmena: Mart 30, 2012, 01:37:23 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.