Autor Tema: Spustanje plodista na podnjacu, rotacija  (Pročitano 2073 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovan Klisaric

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novi Pazar
Spustanje plodista na podnjacu, rotacija
« poslato: April 13, 2019, 17:51:04 »
Pozdrav kolege pcelari. Interesuje me da li smem da izvrsim rotaciju tela, da plodiste spustim na podnjacu, a telo koje je bilo ispod plodosta da ga podignem iznad, na temperaturi ispod 15 stepeni. Jer ocih dana je sve niza temperatura, a strqh me da ne udje u rojev nagon?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Spustanje plodista na podnjacu, rotacija
« Odgovor #1 poslato: April 13, 2019, 21:10:30 »
Колико су ти јаке пчеле и када си гледао последњи пут друштва?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jovan Klisaric

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novi Pazar
Odg: Spustanje plodista na podnjacu, rotacija
« Odgovor #2 poslato: April 13, 2019, 21:30:10 »
 Pre 4 dana gledao, imalo 8  ramova legla i dva sa hranom i polenom u gornjem nastavku, a u donjem su mi satne osnove

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Spustanje plodista na podnjacu, rotacija
« Odgovor #3 poslato: April 13, 2019, 22:15:55 »
Тада си требао спустити 2 рама са леглом у први наставак и подићи две основе до легла да граде, ако се плашиш ројевог нагона (тачније да се рзвијају и граде саће), или спустити крајње рамове са храном у приви наставак.

Сада, док је хладно, можеш само подићи горњи наставак да погледаш има ли матичњака (ако се плашиш ројевог нагона). Ипак, мислим да је код тебе хладније време и да вегетација касни у односу на ниже пределе и да не би требало бити ројевог нагона.

8 рамова легла подрзумева легло у свим узрастима и не треба журити са заменом места наставака...нарочити онако како си написао горњи доле и доњи горе, а имаш само сатне основе у том наставку. То се не ради тако, чак ни у багрему.


ПС

Какво је стање цветања медоноша код тебе сада: шта је цветало и шта су пчеле искористиле пре овог захлађења.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Jovan Klisaric

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novi Pazar
Odg: Spustanje plodista na podnjacu, rotacija
« Odgovor #4 poslato: April 14, 2019, 00:34:25 »
U martu dren, pocetak aprlila dzanarika, nastavila sljiva koja jos traje i sad pocinje jabuka.