Autor Tema: Varroa Controller  (Pročitano 5119 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Petar Lukic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 38
  • Pol: Muškarac
Varroa Controller
« poslato: Oktobar 20, 2011, 21:43:58 »
http://www.varroa-controller.com/

zanimljivo...
[ Neispravan YouTube link ]

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #1 poslato: Mart 24, 2012, 05:59:12 »
Стварно је занимљиво. € 2.226 је скупо за већину пчелара али би неко могао да инвестира и да обилази пчелињаке и наплаћује третман.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #2 poslato: Mart 24, 2012, 06:01:04 »
Нешто друго ми се данима врзма по глави; не бих да отварам тему, кад престанете да се смејете замолио бих да размотрите идеју: знате вероватно принцип рада ротационе кошнице коју је изумео наш Мађар Коња - ротирањем за 180 степени једном дневно уништавамо вароу у леглу. Није много заживела, да ли због цене, да ли због % ефикасности, не знам.
Комбинација "брстивар" и оксална су се показали као ефикасни али верујем да већ сада у леглу има варое којој не могу ништа док неко не купи горњу машину.
Гледајући два празна наставка РВ мислим се - лако бих могао да исечем горње лето, да на сатоноше ставим летвице тако да не мрдају и кошницу вежем гуртном. Па да је уз помоћ пријатеља окрећем свако вече месец дана. То би их ваљда проредило?
« Poslednja izmena: Mart 24, 2012, 06:22:38 od strane Рајко Борић »

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #3 poslato: Mart 24, 2012, 08:50:15 »
velika investicija nije kad bi samo znali kritićnu temperaturu za varou gotov posao

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #4 poslato: Mart 24, 2012, 12:50:44 »
Постоји температура негде у литератури. Можда је најбоље сачекати да то Кинези направе за петину цене.
Рачунам да ли би се исплатило када би неко инвестирао у справу и покушао да са њом ради . Пише да третира 18 рамова за 2 сата. 10 сати рада = 90 рамова. Ако рачунамо просек 5 рамова са леглом по кошници, то је 18 кошница на дан.
Да ли би просечан пчалар платио некоме 50 евра и ручак за тај посао?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #5 poslato: Mart 24, 2012, 14:59:25 »
Kolega Spomenko, verovatno si već video ovu tabelu, ali nisi joj pridavao neku naročitu važnost. Ako dobro vidiš ona će ti sve kasti. Pozdrav.

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #6 poslato: Mart 24, 2012, 20:26:58 »
dobro tabela je OK vlažnost na minimumu a temperatura 35 stepeni,
Baš me interesuje ko bi platio najam iste sprave dva dana 50 evra

A sad kako će larva pćele da preživi,ovaj video sam već gledao davno i imao sam i ja spravu za naglu promenu temperature i pritiska nego sam se zeznuo što sam trpao i mravlju kiselinu u isparivać i sa sve tom temperaturom i pritiskom (ćistio košnice od varoe) odmah mi je jedna poludila i video sam da im nije dobro,posle sam smanjio kiselinu tako da mi je ostalo 4 DB 12-ice koje su prošle torturu.
Sve to sam radio kad je bilo vreme za normalno zadimljavanje sa onim papirićima prvu zimu propale još dve a treća pukla u prolječe,
Zadnja 5 stoji od tada evo i treću zimu ali ih nisam dirao uopšte niti otvarao,samo sam im dodavao med radi težine i kolićine hrane,rojila se prošle godine roj preživeo i izgleda prosjećno.
Ali ona nije baš normalna mnogo su aktivnije od drugih pćela ali poklopna daska nije dirana 2 godine.
Uvek me nešto odvede na drugu stranu i o njoj ne brinem uopšte jer od tih 5 pokusnih ostaqla je jedna i ostavio sam je dok je god takva pa šta joj bude.Ako pusti roj uhvatim ali nićim je ne tretiram .Spravu sam davno rasturio za druge eksperimente i điđe.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #7 poslato: Mart 24, 2012, 20:54:18 »
Ova tabela je napravljena na osnovu podataka iz knjige "Болезни и вредители медоносних пчел" од Гробова, Смирнова и Попова. Prevod i tabelu je napravio kolega Živojin uz moju malu pomoć. Ne znam koje su sprave ova trojica koristili da bi došli do ovih podataka u tabeli, ali su ipak došli, a ja nemam razloga da im ne verujem. To im je valjda posao pošto se bave naukom. Tabelu sam postavio da bi se mogla videti koja bi to bila kritična temperatura koja bi očistila pčele od varoe. Do +17je nepokretna, a preko 34 ne podnosi i beži iz te zone. A najinteligentnije pčele se razvijaju na temperaturi 36 (Brnda). To znači da leglo podnosi veću temperaturu od varoe, pa bi neka naprava koju bi kolega Spomenko mogao da  izmisli trebala da uvaži ove podatke iz tabele. Pozdrav.

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #8 poslato: Mart 25, 2012, 08:34:14 »
pogrešno sam proćitao,42 do 44 temperatura i sunćeva svetlost,to može da se napravi,samo larve pćela šta ćemo sa njima,koliko mogu da izdrže,a nešto razmišljam i MK može jer uništava kako sam ćuo i varou u leglu,a vidim da je tretirano tako da se izvade ramovi sa leglom i da se onda tretiraju u kutiji sa temperaturom.

Van mreže Spomenko Todorovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
  • no problemo
Odg: Varroa Controller
« Odgovor #9 poslato: Mart 29, 2012, 20:25:19 »
ko mi posla onaj mail,baš me zarazi,hoće li neko da ja to napravim pa da proba
imam neku kutiju termoizolovanu za jedno pet ramova pa nek istraži.Ja nisam raspoložen da pratim.
BESPLATNO NEK SE JAVI