Autor Tema: Багрем 2017.  (Pročitano 38489 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #60 poslato: Maj 15, 2017, 13:41:38 »
Ja sa mojim klincem ( 12 godina ) pcelarim od Juna 2015. Znaci ta, kako kazu, dobra godina je za mene bila dobra tek toliko da sam od 3 roja koja sam nabavio uspeo da razrojavanjem dobijem 5. I sa toliko drustva sam uspeo da udjem u 2016. Te godine, za koju svi znate kakva je bila, sam se na svoj rizik odlucio da ako vec nema berbe daj da makar uvecam pcelinjak. I razrojih ja tako svih 5 drustva u Julu 2016. Uzimio sam 10 komada a prolece je docekalo 8. Ove godine je od 8 kosnica tek 5 donelo nesto bagrema. Asd cekam lipu pa livadu pa ako nesto pretekne za mene dobro je ali je meni bitnije da imaju za sebe. Plan je da tih 5 opet razrojim u Julu pa da u 2018 udjem sa makar 12.

Sve u svemu, od kada pcelarim, redovno kupujem med kako sam ga i pre 2015 kupovao, ulozio dosta novaca, vremena i zivaca pa se nadam da cu do 2020 da sakupim za jednu teglu :-)

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #61 poslato: Maj 15, 2017, 14:36:53 »
Ove godine sam prvi put selio 10 košnica na bagrem u Deliblatskoj peščari. Kada sam vršio pregled 09.05. sve je bilo suvo na ramovima. Međutim, juče popodne izvršim ja kontrolni pregled, a ono prijatno iznenađenje. Jače pčelinje zajednice su unele nektar i u prvi i polovinu drugog medišnog nastavka. I plodište je zatrpano nektarom. U  plodištima novo dodate satne osnove ekspresno izgrađene i popunjene nektarom, tako da matica nije stigla da ih zalegne. Ove ramove sam digao gore u medište pazeći da na njima nema legla. U slabijim zajednicama ima unosa nektara samo u jednom medišnom nastavku.
Sve su ovo pčelice uradile za 4 dana promenljivog vremena sa večernjim pljuskovima, sunčanim i sparnim danima. Nadam se da će potrajati još par dana sa unosom. 
Obzirom da je na svim ramovima nektar, za koliko vremena će ga pčele preraditi u med i poklopiti ?

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #62 poslato: Maj 15, 2017, 14:40:33 »
Tako treba... Biti optimist.   pćelarenje je samo za strpljive.
Mislim da je moj primjer dobar za strpljenje. Jer u sedam godina ovo će mi biti prva da ću imati dva vrcanja. Sam kad bi jos prodaja nukleusa krenula.
Svaku skolu u pcelarenju sam dosad bas skupo placao.. Al eto ja strpljiv.
Pcelari lijepi pozdravi.

This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #63 poslato: Maj 15, 2017, 14:42:35 »
Edi, kako je kod tebe zamedio bagrem na Šušari. Napiši nešto. Pozdrav.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #64 poslato: Maj 15, 2017, 17:39:18 »
Citat
Sve u svemu, od kada pcelarim, redovno kupujem med kako sam ga i pre 2015 kupovao, ulozio dosta novaca, vremena i zivaca pa se nadam da cu do 2020 da sakupim za jednu teglu :-)

Ovo mi nešto mnogo poznata priča...  ;D ;D ;D

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #65 poslato: Maj 15, 2017, 18:08:22 »
Poznata ili ne ja se stalno pitam da li nesto pogresno radim :-)...a samo zelim npr 10 tegli meda. Vise mi zao klinca kome tek nista nije jasno. Ne znam vise sta da mu kazem. Ono mogo sam ja da im uzmem sav med za zimu ( DB10-ke) i da ih drukam secerom ali nije to poenta. Zar ne ?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #66 poslato: Maj 15, 2017, 18:23:42 »
Kod mene zamedio ali slaba vajda, nesto mi se desava sa RV.Slabe nikako da se pokrenu, u trecem nastavku nema nista, cak ni pcele ga nisu zaposele,nisu uspele da izgrade 10 SO od 25 aprila u drugom nastavku ima pcela na pet ulica i toliko nektara..Moram naci uzrok, ili sam ja problem... Ako neko ima neku sugestiju, kao da je u jednom momentu stao razvoj sve cetiri zajednice.. Kupljeni paketni rojevi prosle god. Ili su matice problem ali bas sve cetiri...

Kod Poloski sasvim druga prica, pcela i nektara kao u prici, tri sam razrojio na pocetku bagrema ali su tu pcele kupljene na ramovima sa leglom....

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #67 poslato: Maj 15, 2017, 18:56:17 »
Edi, kako je kod tebe zamedio bagrem na Šušari. Napiši nešto. Pozdrav.
Juče su me kao i tebe prijatno iznenadile, naime dva prošlogodišnja društva napunile su nastavak nektara pa smo ubacili još koji ram, proširili plodišni prostor SO. Ostalima koje su odnete sa 5 ramova legla: sada imaju 8 ramova legla, napunile su medne vence i samo se bele, dva rama sa zatvorenim leglom smo podigli a na njihovo mesto ubacili kafene ramove.
Juče smo bili optimisti, naime stariji pčelari mislili su da će bagrem mediti još 3-4 dana, međutim danas zovem kolegu koji tamo noćiva-čuva pčele, on reče da danas nisu pčele radile iako je danas lep dan u Šušarama. Ne znam razlog tome. Bagrema ima još i to onog koji tek treba da cveta.
Sve u svemu zadovoljniji bi bio da je bagrem medio još koji dan: bilo bi meda a  i pčela za lipu.
A da što ima trutovskog legla. Jednu kompletnu osnovu su izvukle za trutovsko leglo!?

ps
Kolege koje su došle sa jakim društvima samo trljaju ruke koliko su navukle nektara.

ps upravo sam se čuo i sa drugim pčelarima koji su na desetak kilometara od nas i tvrde da je sa pašom gotovo?!
« Poslednja izmena: Maj 15, 2017, 19:27:06 od strane Edi Daruši »
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Kovacevic Aca

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srbija
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #68 poslato: Maj 15, 2017, 21:21:51 »
Pozdrav Svima ,
Pratim duze vreme forum pa da doprinesem ako nekome znaci

Pcelinjak u Beogradu MML
pratim unos od 11.5
11.5 cetvrtak 1kg
12.5petak 2.5kg
13.5 subota 3.2kg
14.5 nedelja 1kg do 12 i pljusak ceo dan
danas 1kg
bagrem bledi ali se ceka lipa na Novom Beogradu pocela da se otvara verovatno na Fruskoj Gori za 10 dana krece.
 

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #69 poslato: Maj 15, 2017, 22:19:45 »
Danas 1400g

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #70 poslato: Maj 15, 2017, 22:44:45 »
Danas kod nas prolom oblaka, unos 850g :(

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #71 poslato: Maj 16, 2017, 08:34:57 »
Pozdrav Svima ,
Pratim duze vreme forum pa da doprinesem ako nekome znaci

Pcelinjak u Beogradu MML
pratim unos od 11.5
11.5 cetvrtak 1kg
12.5petak 2.5kg
13.5 subota 3.2kg
14.5 nedelja 1kg do 12 i pljusak ceo dan
danas 1kg
bagrem bledi ali se ceka lipa na Novom Beogradu pocela da se otvara verovatno na Fruskoj Gori za 10 dana krece.
 


               Слична ситуација са уносом је била и код мене тих дана. Значи податци које добијам од колега су тачни. Узгред , наравно да значи када се јавља више колега. Размена искуства и података о кретању паше је више него драгоцена. Поздрав.

Van mreže Đorđe Milinković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bosuta
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #72 poslato: Maj 16, 2017, 12:47:14 »
Ja sa mojim klincem ( 12 godina ) pcelarim od Juna 2015. Znaci ta, kako kazu, dobra godina je za mene bila dobra tek toliko da sam od 3 roja koja sam nabavio uspeo da razrojavanjem dobijem 5. I sa toliko drustva sam uspeo da udjem u 2016. Te godine, za koju svi znate kakva je bila, sam se na svoj rizik odlucio da ako vec nema berbe daj da makar uvecam pcelinjak. I razrojih ja tako svih 5 drustva u Julu 2016. Uzimio sam 10 komada a prolece je docekalo 8.

Zamolio bih iskusne pčelare da odgovore gospodinu, i mene zanima odgovor. Nisam pčelar ali redovno pratim forum u nameri da se edukujem i jednog dana započenem i sam. Otac više amaterski ima evo sad treću-četvrtu sezonu 10ak košnica pa se i ja malo zanimam sa tim, raspitujem, čitam, posejali smo faceliju.... I kao što rekoh interesuje me i odgovor, ali i dati smernice i podršku gospodinu.

Ako smem da kažem neko moje mišljenje, iz očevog iskustva, ali i našeg porodičnog (jer se i mi osladismo :) ) i u vidu neke podrške, mislim da ne može ujedno svi ciljevi da se ostvare, i da se proširuje broj košnica, čime se verovatno slabe društva, i da se ima meda. Otac je počeo sa tri košnice, i evo već dve godine imamo med za svoje potrebe a malo se i proširilo (sprečava rojenje ali koji izleti lovi ga :) nije ništa sam razrojavao). Kao što rekoše već treba biti strpljiv, pa kad se ostvare ciljevi proširenja biće i meda, ili neku godinu usporite sa proširenjem pa idite na jačanje društava i prinos meda.... Možda ovo što sam napisao i nema smisla, ali čini mi se da kao i su svema ne može i jare i pare :) pozdrav svima

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #73 poslato: Maj 16, 2017, 20:46:07 »
Malopre sam se čuo sa kolegama koje tvrde da je danas bilo unosa. Naime na Grebencu ima pčelara sa vagama i prema njihovim rečima danas i juče u plusu 0,5 kg. Međutim kolega koji je negde u Deliblatskoj peščari tvrdi da je vaga juče i danas bila u minusu 0,5 kg.
U svakom slučaju u petak selim nazad pčele. Jutros posmatram PZ koje su kraj Tise i samo vuku polen. Čini mi se da je bagrenac krenuo da cveta kao i topola?!
Pitanje za kolege, ako ne zatvore bagrem da li će bagremcom to uraditi?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Aleksandar Nadrljanski

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sanad 89m
Odg: Багрем 2017.
« Odgovor #74 poslato: Maj 16, 2017, 20:55:43 »
Jutros posmatram PZ koje su kraj Tise i samo vuku polen. Čini mi se da je bagrenac krenuo da cveta kao i topola?!
Pitanje za kolege, ako ne zatvore bagrem da li će bagremcom to uraditi?
Bagrem okasnio, a bagremac poranio....Zašto tako,...........?