Autor Tema: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ  (Pročitano 26992 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« poslato: Januar 08, 2013, 14:36:25 »
Ова мала пчелинја друштва која чувамо и негујемо у малим или преградјеним великим сандуцима стварају се због различитих потреба у пчеларству.
Могу бити створена природним или вештачким ројенјем на безброј начина.
Главни задаци нуклеуса су за искориштаванје матичнјака ,оплоднју матица,чуванје резервних матица.
појачаванје основних заједница са леглом или са пчелом из нуклеуса,стваранје јаких заједница итд. Нуклеуси као и оквири у нјима могу бити различитих облика и величина.
Покренуо сам ову тему да поделимо своја искуства у пчеларенју са нјима.



Van mreže Živorad Žika Ilić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 118
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Simićevo -44.39°N 21.21°E 90m N.V.
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #1 poslato: Januar 09, 2013, 13:13:55 »
Ja za oplodnjake koristim pregrađen nastavak farara na tri sekcije , i tri mala zasebna leta . U svaki odeljak se nalaze po četiri rama , a pregrada je od najčešće šper ploče 5 mm , šliceve ne pravim već ukovem sitne ekserčiće obično ove za ramove što ih koristim  da bi držali lesonit pregradu . Iznad satonoša a između dve pregrade , koristim žičani ram kroz kojeg dodajem sirup ili letimice vršim odokativno pregled u društvu . Kako koja se matica vrati sparena sa izleta i vidim kvalitet njenog legla , prebacim sve ramove u novi nastavak koga postavljam na osnovno društvo kojoj sam oduzeo lošu maticu , i preko novinskog papira pridodam nastavak sa svim ramovima i pčelama . posle par dana kada na letu primetim da društvo izbacuje delove novinskog papira , ja podignem pridodati nastavak odstranim ostatak papira i sjedinjim društvo . To je moj rad sa oplodnjacima i nikad mise nije desilo da pridodato mini društvo ostane bez matice , ma koliko dugo bilo osnovno društvo bez matice , ili imale ,,lažne matice" , Same pčele odrade svoj posao oko primanja dodate nove mlade matice . Dok sam dodavao u žiru ili kavezu , bilo je problema oko primanja u 80 % sluičaja , ovo je najsigurnije dodavanje po mom iskustvu . Sigurno ima i drugih načina,ali ja sam opisao svoj način rada .
svi smo mi ljudi treba biti čovek . Patrijarh Pavle .

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #2 poslato: Januar 10, 2013, 20:14:59 »
Свака част и ја сам увидео предност кориштенја стандардне опреме . једноставност и стандард.
Заднјих година сам губио време али раније и прошле године развијам систем са неразвијеним заједницама ,нуклеусима и нјиховим кориштенјем у касним пашама.Овде се ради о лр раму.
У пар следећих реченица ћу представити овај практичан начин пчеларенја и лаке борбе против варое.
Са почетком уноса полена презимела заједница се прихранјује са сирупом , о прихранјиванју је опширно  писао г. Воја нисам нигде прочитао болје информације о томе.
До почетка маја месеца заједница мора да има минимум 8 рамова легла .
Тада се приступа подели
Направи се нуклеус и помери са старог места са старом матицом  ,два рама углавном затвореног легла и пчеле са једног рама отвореног легла још се дода два рама са медом  и поленом и једна сатна основа.
Мед се на рамовима изгребе на свим странама да матица што пре положи јаја
И за седам дана и ова два рама ће бити залежена тако да ће овај нуклеус имати  4 рама легла ,одмах се врате 2 рама са затвореним леглом без пчела у основну заједницу  .
Овај нуклеус са матицом се развија следећа два месеца или  раније док не добије 8 рама легла .
Затим одстраним матицу,сачекам да пчеле повуку присилне матичнјаке и после  направим 4 нуклеуса за презимлјаванје са по 2 рама легла,једним оквиром хране и два  лепа празна рама.Могу се третирати против варое у периоду док матица не пронесе али и не мора пошто овим другим прекидом циклуса обично се реши проблем, евентуално се може ухватити у клопку у првом леглу вароа.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #3 poslato: Januar 10, 2013, 20:44:51 »
Dražene jel ovde reč o IBN ili standardnim lr nukleusima sa 5 ramova?
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #4 poslato: Januar 10, 2013, 20:54:04 »
У основној заједници је остало 6 рама легла и пчеле чим осете да су без матице повуће присилне матичнјаке .
Прве матичнјаке би требало поништити пошто их пчеле праве од старијих ларви.
После 7 дана у основну заједницу се враћа она два рама легла из нуклеуса.
Од ових 8 рама легла може се направити 4 нуклеуса са по 2 рама легла на којима мора бити барем један матичнјак .
Најболје би било да се се однесе на другу локацију и тако сачува своју излетницу.
У сваки нуклеус ставити три  рама изградјена која ће сигурно пчеле напунити са нектаром с обзиром да нема матице и новог легла које се мора хранити.Матице би требало да пронесу до почетка јуна ( код мене).
На крају их за  пашу липе и касније паше све ујединим ,одузмем матице са по једним рамом отвореног легла а остатак легла и пчела  спојим преко новинског папира у једну кошницу обично  која има преко 12 оквира легла ,  поништи се вишак матичнјака , оставим само два ,матице из оваквог друштва јесу мало ситније али су јако доброг квалитета .Обично додам и доста изградјеног саћа да пчеле имају где да складиште мед.
Наравно кошница је на 4 наставка лр  са 10 рама а по потреби се може додати  наставак.
Ова се заједница после узими на два наставка.
Опет се у периоду без легла може доста урадити против крпелја.
Још увек радим на овој методи,нисам аутор али се трудим да јој дам свој допринос.
Лакше је радити са манјим форматима оквира мада смо радили и са великим полошкиним 40 пута 30.
поздрав ...

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #5 poslato: Januar 10, 2013, 21:09:29 »
Не разумем се ја у ту ИБН технологију. ;)

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #6 poslato: Januar 10, 2013, 23:37:45 »
Ja sam Dražene mislio da si jedan od jačih poznavalaca IBN tehnologije. I još razgovarajući sa lokalnim pčelarima da je moguće ne tretirati pčele u ibn navodio tvoj primer kao dokaz.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #7 poslato: Januar 11, 2013, 11:33:34 »
Да јесам познавалац (онога што је доступно)не само те него и других технологија која се применјују широм света и  која се баве овом проблематиком
борбе против варое.
Наравно да је могуће не третирати само треба знати како.
Имам једног познаника пчелара који не третира од 1997 године ,замисли исто користи и те полурамове лр у малим нуклеусима а није из Србије , шта ради са нјима једноставно прекида легло у нјима у три наврата.
поз...

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #8 poslato: Januar 11, 2013, 13:54:09 »
Kolega Dražene, ako prekida leglo u tri navrata, šta se tu dešava osim što kontroliše broj varoa? Može li on uopšte proizvesti med za sebe? Možda grešim jer nisam probao.  Znao sam jednog čiču u selu Jakalj (Bajina Bašta), zvali su ga Čvoko (nisam siguran kako mu je bilo pravo ime), imao je 30-tak DB-12 društava, nije tretirao pčele, ali im je u jesenjoj i prolećnoj prihrani u sirup dodavao KAS-81. Imao je vrt pun Pelina pa mu nije bio problem da pravi velike količine tog čaja. Po njegovom kazivanju nije imao problema sa varoom. Ali i davanje preparata KAS je neko tretiranje. Pozdrav.

Van mreže drazen.kasapovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sremski karlovci
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #9 poslato: Januar 11, 2013, 15:25:13 »
Па да колега ти оплоднјаци са полурамовима му користе само за производнју матица.
За производнју меда користи велика друштва али су му губици и до 50 посто преко сезоне.
Губитке покрива са већим бројем нуклеуса петорамних које оставлја преко зиме.
позз..

Van mreže Mirsad Mehic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zavidovicki put46
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #10 poslato: Avgust 28, 2014, 20:16:30 »
Pozdrav za kolege pcelare
pcelarstvom sam, se poceo baviti tek koji mjesec imam pet drustava za pocetak
trenutno  izradjujem oplodnjake standarno LR tjelo izdjeljeni na tri djela imam pitanje za iskusne pcelare da mi pojasne da li mogu ovako uraditi pregrade naime da u razdjejnoj dasci koja djeli oplodnjake pčele ugradim metalnu mrezu,






 u ovoj razdjeljnoj dasci razmisljam zbog toga da ta tri oplodnjaka imaju isti miris radi kasnijeg lakseg sjedinjavanja oplodnjaka znacci ako recimo od jednog drustva oplodnjaka uzmem maticu zbog nekakvih potreba i neccu da imam visse tri oplodnjaka nego onaj nukleus drustvance koje je ostalo bez matice da pridruzim jednom od ova dva jednostavnim vadjenjem pregrade razmisljam  ako ima metalna  mrezica na razdjeljnoj dasci da ce se pcele bez ikakvih problema sjediniti medjusiobno prihvatiti tokom jednostavnog zahvata sklanjanja razdjelne daske
Nadam se da ce netko od iskusnih pcelara odgovoriti na moj upit da li ccu pogresiti zbog necega ako ugradim u tu razdjelnu dasku metalnu mrežu
Ljep i srdacan pozdrav za sve kolege pccelare aktivne na ovome ljepom forumu
Mirso

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2014, 13:51:14 »
 
 
                  Sestodelni RV oplodnjak kupljen letos bez krova. U toku je sredjivanje i prepravljanje na trodelni. Sluzice prevashodno za cuvanje rezervnih matica.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2014, 20:40:47 »
Mirsade, ja sam također LR nastavak pregradio na tri djela pa imam trodjelni oplodnjak. Ove godine je ispod bila jednostavna podnjača sa tri leta za svaki odjeljak. Takav bi nastavak jednostavno stavio na vrh neke LR košnice. Za nagodinu planiram staviti umjesto podnjače Rošfusovu pregradu tako da pčele same dođu u nastavak iz donjih nastavaka. Ista stvar bi se mogla napraviti i sa dvodjelnim nukleusom.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #13 poslato: Novembar 07, 2014, 13:38:26 »
 
 
           Pre nesto vise od mesec dana napisah da sam letos pazareci puno kosnica kupio i jedan sestodelni RV oplodnjak. Nakon malo sredjivanja on sada izgleda ovako.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: НУКЛЕУСИ И ОПЛОДНЈАЦИ
« Odgovor #14 poslato: Novembar 08, 2014, 13:03:35 »
Браво Горане,
Значи са пролећа ће бити одличних радовањских матица. Само напред колега, треба уселити оне силне наставке.
Да не бих писао много порука, поставио си заиста одличне слике. Свака част.
Поздрав и свако добро  :)