Autor Tema: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja  (Pročitano 16038 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #15 poslato: Februar 23, 2018, 12:48:35 »
Pa ima ovde kolega koji se bave prodajom rojeva, mislim da je to jednostavnije resenje.Ono sa DB je muka,  PAKETNE, IZ ISKUSTVA, ne bih nikome preporucio, jedino ako je bas nuzda...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #16 poslato: Februar 23, 2018, 13:35:37 »
Što kaže majkan mora da ima neko u okolini niša. Miloš Obradović je cirka 70-80KM od tebe u Blace. Možda on zna nekoga ko prodaje rojeve na RV okvirima. Pa ne mora da bude baš ni blizu. Uvjek im a neka varijanta da se nađe za prevoz jer ljudi stalno putuju nekud.

Na kraju ako ništa ne skontaš juri prirodne rojeve da te glava ne boli. Eto Majkan ima loše iskustvo sa paketnim rojevima.
Ja nemam nikakvo iskustvo sa tim ali sam se naslušao raznih tuđih priča i niko se nije hvalio...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #17 poslato: Februar 23, 2018, 13:54:12 »
Ma muka sa tim paketnim majkane, struktura pcela, upitne matice, muce se u izgradnji novog saca, prelet pcela u druge zajednice u prvim danima, nedugo posle useljenja sam ostao bez mase izletnica a novo leglo tek zalezeno, 21 dan dok izadje, isto toliko dok postanu izletnice a u medjuvremenu umiru postojece izletnice, nista mi ti rojevi nisu doneli sl. godine i nisu stigli da se razviju za bagrem.. To je moje iskustvo, neka se ne ljute kolege koje prodaju paketne rojeve.. Paralelno sa njima sam kupio i na ramovima, razlika , kao nebo i zemlja.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #18 poslato: Februar 23, 2018, 18:50:12 »
Срећан ти повратак у пчеларство Немања....ја бих лепо купио ројеве на РВ рамовима и решен проблем..
Ништа јефтиније нећеш проћи ни са ДБ и исецањем...а то је мука велика,по мени беспотребна...

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #19 poslato: Februar 23, 2018, 20:45:06 »
Zdravo Nemanja.
Ja bih ti predložio nešto, obrnuto...: Kupi dva(na primer) društva, pa ih onda TI razrojavaj ...i uživaj. :D
Pozdrav.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #20 poslato: Mart 06, 2018, 10:12:56 »
Хвала колеге на саветима.
Јуче уговорио 2 роја на ДБ рамовима. Рок испоруке до 15 маја. Резервисао и 3 природна роја код пчелара из села. Из ДБ ћу сасећи саће, а природне населити на СО и рамове са медом. Тако сам га некако пресекао.

Е сад поново имам дилему са положајем ћелија легла. Пошто мора доћи до ротације саћа за 90 степени приликом пребацивања, нисам нигде прочитао да ли смета леглу што ћелије неће имати природну оријентацију на горе. Мислим да неће толико утицати јер сам код ментора запазио да се на раму који је додат на сатоноше(ДБ кошница је у питању) по некад појави и легло које је сасвим нормално а ћелије вертикално на доле, е сад да ли сам у праву не знам.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #21 poslato: Mart 06, 2018, 23:17:49 »
Nemanja lično mislim da neće da smeta ako zarotiraš leglo ali probaj to da izbjegneš ako je moguće.
Kako bi što više iskoristio leglo koje isjecaš možeš reslove koji ti ostaju da posložiš u okviru jednog rama tako da više manjih komada popunjavaju cjelinu i da ih fiksiraš privremeno sa kanapom dok to pčele malo ne povežu voskom. Naknadno ćeš te ramove svakako da pretapaš jer nisu užičeni pa nisu baš ni naročito čvrsti ali za početak će da posluže.

Pozdrav svima...

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #22 poslato: Jun 16, 2018, 11:52:00 »
Pozdrav. Proslog utorka preuzeo 2 roja na db ramovima. Prebacio sace u rv ramove. Jedan roj odlično podneo razaranje gnezda i sad je na 10 ramova pčela i 5 legla i izgradio 4 satne. Drugi roj okrivio mladu maticu za haos koji sam mapravio sasecanjem saca i ubio je tako da je dobio drugu maticu koju sam jedva pronasao. Sad gradi osnove i polaki se širi.
Juče pazario još jedan roj na rv ramove.
U planu mi je kupovina još 2 matice koje cu sačuvati u jednom nastavku. Kad slikam postavljam slike.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #23 poslato: Jun 16, 2018, 12:42:22 »
Неверујем да је рој "окривио" матицу. Врло је могуће да је напала туђица или да си је мало притиснуо.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #24 poslato: Jun 17, 2018, 10:11:39 »
Maticu sigurno nisam pritisnuo jer je bila u kavezu i dodata je sa kavezom. Moguće je da je stadala i zbog grabezi mada nisam primetio da je bilo borbe na letu i mrtvih pcela ispred kosnice. Prebacivanje sam izvrsio uvece,ostavio otvor na letu da mogu da prođu samo dve pčele i kad sam se sutra dan vratio sa posla nasao sam nekoliko lutki ispred kosnice i maticu. Bilo kako bilo bitno je da se situacija sanirala i da nije nastala veća steta od potencijalne grabezi .

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #25 poslato: Mart 22, 2019, 08:33:19 »
Pozdrav. Od poslednjeg javljanja na forumu sam pazario jos jedan roj na RV ramovima. Sva 3 drustva su prezimila. U dobrom su stanju. Tretman protiv varoe sam jesenas radio mitakom dok sam oksalnu preskocio. Sredinom oktobra sam dodao po 3 litra sirupa sa Nozevjem i ukupna količina hrane u kosnicama je bila oko 11-15 kg. Od tad do 03.03.ih nisam otvarao, a tad sam dodao i po jednu pogacu jer svi iz mog kraja su se zalili da su im drustva potrosila velike kolicine hrane i  popreko me gledali kad bih im rekao da do oktobra nisam ni otvorio kosnice. Prilikom pregleda ustanovljeno prisustvo legla na 2-3 ramova, venci iznad legla 3-4cm i oko legla po 2 rama sa medom. Juče sam počeo sa prihranom. Džanarika se otvorila u utorak. U toku sledece nedelje ću ih ponovo pregledati pa saljem slike.
Svako dobro.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #26 poslato: Jun 07, 2019, 11:12:33 »
Dogurah skoro do 12, skoro. Dobio sam  na poklon i 4 prirodna roja, naselio sa ih ramom meda i jednodnevnog legla bez SO. Proverom nakon 5 dana bilo sve u redu, a kad sam juče pogledao da li su se matice sparile ono matičnjaka ko u priči u 2 zajednice. Da li je moguće da su pčele ubile nesparene matice kad se leglo počelo zatovrati, ili se jednostavno matica nije vratila sa oplodnje? Evo i koja sličica.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #27 poslato: Jun 10, 2019, 07:28:06 »
Evo još koja slika sve skupa. U priču proširenja sam ušao dosta nepripremljen pošto nisam planirao da ovoliko procentualno uvećavam pčelinjak, ali šta je tu je. Nastavke i hranilice sam radio od stirodura 3 cm, podnjače i krovove glumi stiropor od 5 cm, a imam skladišteno skoro 3 kubika lipove daske.  Postolja su samo od jednog reda betonskih blokova ali je dosta nisko pa cu morati da ih podignem za još jedan red. Uskoro sledi ograđivanje parcele i razvlačenje mreže pored puta koji se nalazi iznad košnica nekih 6 metara.
 U međuvremenu sam napravio spravicu za sečenje stiropora, pri kraju izrede je cirkular/abrihter(za sad je u funkciji samo cirkular).
Trenutno težim da ih maksimalno razvijem do kraja jula meseca pa će slediti ponovo razrojavanje, a na koliko delova videću kakvo bude stanje.

Van mreže Nikolić Nemanja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 90
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: grkinja
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #28 poslato: Jul 08, 2019, 10:10:46 »
U međuvremenu napravio još 2 roja i dodao sparene matice. U prirodnim rojevima se novoizležene matice sparile i štrikaju leglo ko lude. Prosto ne mogu da verujem da su za 6 dana napune 4 ramova sa leglom. Rojevi(2 kom) formirani 25.05. sa 2 rama legla i 4 ramova sa hranom i pčelama se razvili do 30.06. na po punih 8 ramova sa leglom i sve kipi od pčele pa sam im tad dodao i drugi nastavak. Ovo iskustvo mi je veoma značajno jer sad mogu bolje da predvidim brzinu razvoja drustva.
Probao sam i Vojin metod za udesetosrtučavanje pčelinjaka, više zbog iskustva za narednu godinu nego što mi je to stvarno bilo neophodno. Sve funkcioniše kako treba samo što su vremenski intervali malo pomereni. U glavno napravio sam od jedne košnice 5 rojeva. Matice se sparile i pronele pre skoro 2 nedelje. Od viška matičnjaka sam oformio još 6 mini oplodnjaka u kojima mi je uspela oplodnja 3 matice sa kojima trenutno ne znam šta ću :)
Celu proceduru sam počeo dosta kasno, mislim oko 27.05. tako da se nadam da ću uspeti i oplodnjake/nukleuse da razvijem na 2 nastavka do kraja jula meseca uz pojačanje leglom iz prvoformiranih rojeva i matičnog društva. Do sada sam na celom pčelinjaku od marta meseca potrošio 55kg šećera što i nije mnogo kad pogledam oko sebe pčelare koji su imali stvarno jaka društva, a i oni sirupiraju. Pre 10 dana odrađen jedan tretman Brstivarom treuleks krpicama. Na jedinom društvu na kom imam mrežastu podnjaču palo samo 3 varoje za 10 dana.
U međuvremenu kujem ramove, pravim nastavke od stirodura, dovršavam cirkular... Slika pčelinjaka je od 25.06.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Moj pčelinjak- Nikolić Nemanja
« Odgovor #29 poslato: Jul 08, 2019, 12:06:06 »



     Лепа прича. Напредује и пчелар са новим знањима и искуствима и пчелињак који се полако али сигурно увећава. Све најбоље у даљем раду. Поздрав.