Autor Tema: Pogace za prihranu  (Pročitano 47571 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #15 poslato: Januar 20, 2011, 12:02:01 »
Ja sam u početku otvarao odozdo (isecao nekoliko uskih traka), ali sam odustao od toga zato što pčele prospu mnogo. Sada otvaram odozgo i mnogo je bolje, jer nema prosipanja pogače. Pozdrav.

Van mreže Boban Petrović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #16 poslato: Januar 20, 2011, 13:03:29 »
To sam primetio i ja pa zbog toga sam i pitao. Takođe sam mislim da je bolje otvaranje sa gornje strane i u slučaju kada je pogača malo ređe skuvana, da ne dođe do curenja.

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #17 poslato: Januar 20, 2011, 17:32:30 »
Zavisi od kvaliteta pogace ja otvaram odozdo,mislim da je tako hrana pcelame uvek dostupna u slucaju

da dodje do naglog zahladjenja pcele nece preci na gornju stranu a ovako uvek su u kontaktu sa hranom,

ovo se odnosi vecim delom kada krene leglo znamo da pcele nece napustiti leglo pa kada bi sve uginule od gladi.

Pogaca ako je kvalitetno napravljena nesme da curi,a secer ako je sitno samleven(u prah)nece se rasipati po kosnici.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #18 poslato: Januar 20, 2011, 17:42:34 »
pogace ja otvaram odozdo,mislim da je tako hrana pcelame uvek dostupna

Pored nedostatka hrane, to je jedini valjan razlog da se dodaje pogača. Kad se pčela veže za leglo, a hladno je, za nju je prostor od dva prazna rama prevelik i lako može da ugine od gladi. ovako. pogača je uvek iznad, ma dohvat ruke.

I ja uvek pogaču stavljam da su isečene trake od najlona do satonoše. Ako je pogača loše napravljena, previše je žitka, može da se sroza i da, ne daj Bože, strada matica.
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 22:39:15 od strane admin »

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #19 poslato: Januar 20, 2011, 21:33:29 »
...Kad se pčela veže za leglo, a hladno je, za nju je prostor od dva prazna rama prevelik i lako može da ugine od gladi. ovako. pogača je uvek iznad, ma dohvat ruke...

  Ali u voja kosnicama  med im je iznad "glave" uvek na dohvat "ruke", pa zato pcele nemaju potrebe od pogace koje se nalazu daleko iznad mednog puta  ;)

  Pozdrav svima :D :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #20 poslato: Januar 20, 2011, 22:03:40 »
Jeste im iznad glave i ima ga dosta, ali ovu pogaču jedu kad je toplo, kao što je bilo ovih nekoliko dana u januaru.  Ovo je pogača u mojoj EV. Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #21 poslato: Januar 21, 2011, 00:16:06 »
  Dali pogaca moze da izmami pcele da se sa klubem pomestuju prema gore u ramovima sa medon. Mislim da ovo bi mogao da bude stetno za pcele.
 ______________
  U ovim slikama se gleda da pcelno klube je daleko ispod poklopne daske. Znaci da iznad sebe imaju visoke medne kape ili dolg medni put ;)
  Slike su napravene sa mob pa zato nisu kvalitetne.

  Pozdrav :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #22 poslato: Januar 21, 2011, 00:23:59 »
Ne znam zašto bi bilo štetno za pčele. One neće ići gore ako je hladno. Da si stavio pogaču na ovaj tvoj nastavak, u nekom toplom danu kad pčele mogu da izađu na pročisni let ili da donose nektar i polen, kao šđto je bilo ovih dana, one bi sigurno prešle preko tog mednog puta i bile bi na pogači, a kako bi se temperatura smanjivala, sišle bi ponovo dole ispod medne kape. Pozdrav.

Van mreže Valon Mustafi

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 259
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija: Tetova, Macedonia, ~500m.n.v.
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #23 poslato: Januar 21, 2011, 00:30:48 »
  Ja mislim da ako pcele imaju dovoljno meda nema potreba da im se dodava pogaca.

  Pozdrav :)
"If thϵ bϵϵ disappϵars from thϵ surfacϵ of thϵ ϵarth, man would havϵ no morϵ than four yϵars to livϵ." - Albϵrt Ԑinstϵin
Moje predstavljanje

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #24 poslato: Januar 21, 2011, 09:55:57 »
Jeste im iznad glave i ima ga dosta, ali ovu pogaču jedu kad je toplo, kao što je bilo ovih nekoliko dana u januaru.

Utrošeno je malo vremena, malo radne snage i malo para, a efekat isti. Možda grešim?
« Poslednja izmena: Januar 29, 2011, 15:31:57 od strane admin »

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #25 poslato: Januar 28, 2011, 18:54:53 »
Ja pripadam pristalicama pčelarske škole koja je protiv bilo kakve prihrane pčela u vreme zimskog perioda mirovanja, kad su u stanju hibernacije. Izuzetak je krajnja nužda da ne staradaju od gladi.
Razlog za ovakav stav je jednostavan i lako razumljiv. Pčelinja društva u takvom stanju nisu prihranjivana milionima godina, pa ne vidim razlog zašto bi to radili sada.
Uvek je bolje sprečiti nego lečiti. Zašto ne bismo pčelama na vreme obezbedili dovoljno hrane,( 20 kg. po mom mišljenju) pa sada mirno spavali.
Ako je društvo obezbeđeno dovoljnom zalihom hrane za zimovanje i ako je ta hrana pravilno raspoređena (o tome se pčele najbolje staraju), nema šanse da pčelinje klube do sredine marta potroši hranu sa ramova koje je zaposelo ( ne računajući hranu u ramovima levo i desno od klubeta). Takođe nikad nisam video da se desilo da društvo strada od gladi a da ostane hrane na ramovima na kojima je bilo klube. Može da strada samo slabić šaka pčela) kome bi dodavanje pogače samo ubrzalo kraj.
Kad pčelinje zajednice izađu iz stanja "zimskog sna" aktiviraju se i krenu u ubrzan prolećni razvoj, apsolutno nema ništa protiv dodavanja pogače.
Medljika, dodajte pčelinjem društvu oko 5-7 litara šećernog sirupa nakon završetka paše krajem avgusta ili početkom septembra  i rešili ste problem. Pčele će medljikovac koristiti u vreme kad učestaju pročisni izleti.
Apsolutno sam siguran da ovakav pristup odgovara pčelama, zašto ne odgovara pčelarima meni nikad nije bilo jasno.
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #26 poslato: Januar 28, 2011, 22:11:36 »
Ima li ovde tema Prolećno stimulativno prihranjivanje?

Izvinjavam se što prvo nisam pogledao, več odmah pitam.

Čini mi se da je nisam video prilikom prvog i jednog prelistavanja tema.

Pozdrav svima

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #27 poslato: Januar 28, 2011, 22:57:19 »
Vojko,nema ta tema.Ima tema "šećerni sirup" u "ostale teme u pčelarstvu".Otvori je ako hoćeš.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Mario Ratancic

  • Gost
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #28 poslato: Januar 29, 2011, 11:01:23 »
Ja pripadam pristalicama pčelarske škole koja je protiv bilo kakve prihrane pčela u vreme zimskog perioda mirovanja, kad su u stanju hibernacije.

Želim da ispravim kolegu Milića, a nadam se da mi on to neće zameriti.

Hibernacija je stanje neaktivnosti i metaboličke depresije kod životinja sa karakteristikama snižene temperature tela, usporenim disanjem i smanjenom metaboličkom razmenom materija. Hibernacija može biti zimska (kod medveda, glodara, gmizavaca i sl,) i letnja hibernacija u sušnom periodu (na primer kod vodozemaca u Africi). Proces hibernacije je prilagođavanje životinja na ekstremne prirodne uslove kada nemaju dovoljno hrane za preživljavanje. Poznato nam je da mrki medved, kod nas, ima period zimske hibernacije, ali zato beli medved ne ulazi u period hibernacije.

Pčele spadaju u red organizama koji nikada ne ulaze u hibernacioni proces.
Tokom zime one se hrane, greju, kreću, proces disanja nije usporen, metabolizam nije usporen. Mislim da bi približan opis stanja bio "zimska faza mirovanja" ili "faza klubeta".

Video sam da dobar deo kolega pčelara koristi termin hibernacija za zimski period mirovanja pčela (u donosu na letnji),
a to nije pravi naziv za stanje pčelinjih društava (u klubetu) tokom zimskog perioda.

U proces hibernacije ulaze bumbari, ose, solitarne pčele i tako dalje, ali ne i medonosne pčele.

Puno pozdrava
« Poslednja izmena: Januar 29, 2011, 11:09:20 od strane Mario Ratancic »

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pogace za prihranu
« Odgovor #29 poslato: Januar 29, 2011, 15:19:46 »
    Mario, nisam biolog, pa nisam siguran da je termin hibernacija pravilan kad je u pitanju zimsko mirovanje pčela. Činjenica je da sam ga ja našao u brojnim knjigama u kojima se opisuje stanje pčelinje zajednice u jednom periodu zime.
   Međutim, nisam siguran da si u pravu kad kažeš da pčeli zimi nemaju usporen metabolizam, i da se kreću, hrane, greju, dišu isto kao i u drugim periodima godine.
    I golm okom se da zapaziti da kad u to vreme otvorite košnicu pčele su umrtvljene, zakačene su jedna za drugu ili za saće i miruju. Ako probate dimom da ih oterate sa satonoša one se jako sporo kreću. Ako podignete ram one padju na podnjaču kao zrele kruške, nisu u stanju da polete.
    To meni govori da je metabolizam usporen i sve druge funkcije su potpuno ili delimično smanjene, sa ciljem da se maksimalno štedi i sopstveni organizam i rezerva hrane. Pčelinje društvo u tom periodu jedino proizvodi toplotu, radi održanja potrebne temperature u klubetu koja je za skoro 20 stepeni niža od temperatute klubeta u aktivnoj sezoni. Pčele tada ne lete (osim kad spoljna temperatura pređe +10C, kada privremeno izlaze iz faze mirovanja, aktiviraju se, izleću da izbace izmet,), ne neguju leglo, ne grade saće i td.
     Pčelinje društvo jeste neka vrsta superorganizma ili složene porodice, koja ima dva vrlo različita perioda u godišnjem razvoju.
Teško je praviti paralelu između organizma medveda u zimskom snu (hibernaciji) i pčelinjeg društva u periodu zimskog mirovanja. Ipak ni medved u tom stanju ne prestaje da diše, da hrani organizam (troši rezerve ), da održava potrebnu minimalnu temperaturu, sve sa ciljem da što duže preživi sa što manje utroška hrane.
Slično radi i pčelinje društvo, troši minimalne količine hrane iz rezerve u klubetu, održava minimalno potrebnu temperaturu da bi ostalo u životu, žlezde ne luče ili luče samnjeno, ne luči se mleč, leglo se ne neguje i td.
    Poželjno je da ovo stanje traje do otpočinjanja buđenja biljnog sveta za koji je pčela sudbonosno vezana.
    Profesor Dr Jovan Kulinčević to naziva buđenjem pčelinjih zajednica. On recimo kaže da je za pčelinju zajednicu poželjno da u našim uslovima ne pokrene maticu da snese prvo jaje pre kraja februara.
    Iako je pčela insekt, kao recimo osa ili stršljen, način preživljavanja pčela u nepovoljnom zimskom periodu je sličniji  zimskom snu mrkog medveda nego ose i stršljena  To je zahvaljjući činjenici da živi u brojnoj zajednici, koja je u stanju da održava temperaturu. slično toplokrvnim živim bićima.
Mnogo sam se raspisao izvinite.
Pozdrav