Autor Tema: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu  (Pročitano 75859 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #30 poslato: Avgust 18, 2014, 21:36:40 »
Prijatelju Vojo,e pa izvini ali kod mene neće moći Brstivar da ide u supu.Pa zar ti ne znaš šta kod nas u Banatu može da ide u supu.Pored matore koke može i poo koja patka,morka a i za fazana se nećemo buniti.Ali dragi prijatelju Brstivar nikako,taj deo  što si namenio da ga stavljamo u supe kod mene će ići u jednu litrašku pa da probamo onu čuvenu Brstivarku.. :D Šalu na stranu da ja vas nešto upitam.Posle oko dve nedelje tretmana dimljenja sa deset kapi Brstivara nakapanog na listić izbrojao sledeći broj otpalih:14.08:1-1,2-1,3-1,4-6,5-40,6-5,7-3,8-1,9-1,10-1...16.08:1-0,2-1,3-0,4-12,5-70,6-3,7-2,8-20,9-0,10-10......17.08:1-1,2-0,3-0,4-5,5-20,6-2,7-3,8-2,9-0,10-0.....Imam još dva tretmana na po dva dana,da li da posle toga nastavim sa tretmanom sa tračicama natopljenim Brstavarom ili da pravim pauzu.Moje pčelice su se izgleda "navukle"na dim pa ne znam kako će podneti to mazanje.Kako samo blago bruje i sve što su napolju uleću unutra kad osete dim,isto i sa Nozevojom,pa mi se čak i čini da se njima sviđa kad dobiju malo"pića"pa i kad u smiraj dana "zapale"po malo....Ali šta da im radim...od sad više nema pušenja,samo mazanje.....Pozdrav iz komšiluka...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #31 poslato: Avgust 18, 2014, 23:54:33 »
Hvala Miroslave.
Nema potrebe za bilo kakvim pauzama sa tretmanom.
Možeš slobodno da nastaviš ali umesto zadimljavanja sada imamo lakši i delotvorniji način sa dodavanjem truleks trakica sa Brstivarom.
Ne moraš trakicu sa Brstivarom da spustaš u supu samo iscediš Brstivar iz te trakice i veruj da će supa biti dosta ukusnija.  :D

Samo napred, ako budem imao slobodnog vremena u nedelju se vidimo u udruženju pčelara u Kikindi.. 

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Милан Делић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Коцељева
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #32 poslato: Avgust 19, 2014, 20:30:30 »
    Данас сам димио једно друштво брстиваром са
    два натопљена листића, после сат времена
    прегледао сам уложак и избројао 15 опалих
    вароа.
   

Van mreže Милан Делић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Коцељева
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #33 poslato: Avgust 20, 2014, 23:04:06 »
    Код јуче димљеног друштва  данас сам нашао
    опалих 19 вароа.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #34 poslato: Avgust 21, 2014, 10:55:27 »
Postovanje,
Vojo Brstivar je stigao i truleks trakice sam postavio 18.08. u 18 casova. posle sat sam proverio limove ispod mrezaste podnjace, i nije bilo ni jedne opale. sledeci pregled sam obavio 19.08. u 18 casova i opet na 4 kontrolna drustva ni jedne opale varoe. Zatim 20.08. pregled izvrsen oko 19 casova i samo na jednom drustvu pronadjena jedna varoa koja je bila jos ziva.....
Moje pitanje je da li je to normalno, ili treba sacekati jos neko vreme i pratiti stanje opadanja....?
s postovanjem
Dejan
Apatin

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #35 poslato: Avgust 21, 2014, 13:03:47 »
Dejane, možda su u pitanju mravi...?

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #36 poslato: Avgust 21, 2014, 18:02:55 »
Dejane, možda su u pitanju mravi...?

Ne znam sta da kazem, ali da li je moguce da sve pociste?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #37 poslato: Avgust 21, 2014, 22:47:52 »
Postovanje,
Vojo Brstivar je stigao i truleks trakice sam postavio 18.08. u 18 casova. posle sat sam proverio limove ispod mrezaste podnjace, i nije bilo ni jedne opale. sledeci pregled sam obavio 19.08. u 18 casova i opet na 4 kontrolna drustva ni jedne opale varoe. Zatim 20.08. pregled izvrsen oko 19 casova i samo na jednom drustvu pronadjena jedna varoa koja je bila jos ziva.....
Moje pitanje je da li je to normalno, ili treba sacekati jos neko vreme i pratiti stanje opadanja....?
s postovanjem
Dejan
Apatin
Dejo prijatelju, očigledano da nemaš varoe.
Amo ne veruješ proveri nekim drugim sredstvom.
Ni ja nisam verovao da Brstivar na trakicama ima tako snažno dejstvo pa sam (mada nevoljno i na tuđ predlog) proverio mitakom i zaista Brstivar je počistio skoro svu varou ili preciznije 98%.
U najinvadiranijoj zajednici u kojoj je Brstivar za 13 dana oborio 1073 varoe od mitaka je palo samo 4 varoe.
Boris je takođe nakon upotrebe Brstivara kontrolisao svoje zajednice sa Apigardom i uverio se da nema mnogo varoe i da ih je Brstivar uglavnom počistio sa pčela to jest počistio onoliko koliko ih je bilo na pčelama. Moguće je da neka i preživi ali njeni potomci sigurno neće.

Svakako da nije bilo niakve potrebe dodavati apigard ali je dobro što se upotrebom Apigarda vidi rezultat prethodnog dejstva Brstivara.

Znači Dejo ako želiš da proveriš imaš li ili nemaš varoe kontoliši nekim drugim sredstvom.
I da, javi nam rezultate.  ;)


Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #38 poslato: Avgust 22, 2014, 16:04:34 »
Postovanje,
Vojo Brstivar je stigao i truleks trakice sam postavio 18.08. u 18 casova. posle sat sam proverio limove ispod mrezaste podnjace, i nije bilo ni jedne opale. sledeci pregled sam obavio 19.08. u 18 casova i opet na 4 kontrolna drustva ni jedne opale varoe. Zatim 20.08. pregled izvrsen oko 19 casova i samo na jednom drustvu pronadjena jedna varoa koja je bila jos ziva.....
Moje pitanje je da li je to normalno, ili treba sacekati jos neko vreme i pratiti stanje opadanja....?
s postovanjem
Dejan
Apatin
Dejo prijatelju, očigledano da nemaš varoe.
Amo ne veruješ proveri nekim drugim sredstvom.
Ni ja nisam verovao da Brstivar na trakicama ima tako snažno dejstvo pa sam (mada nevoljno i na tuđ predlog) proverio mitakom i zaista Brstivar je počistio skoro svu varou ili preciznije 98%.
U najinvadiranijoj zajednici u kojoj je Brstivar za 13 dana oborio 1073 varoe od mitaka je palo samo 4 varoe.
Boris je takođe nakon upotrebe Brstivara kontrolisao svoje zajednice sa Apigardom i uverio se da nema mnogo varoe i da ih je Brstivar uglavnom počistio sa pčela to jest počistio onoliko koliko ih je bilo na pčelama. Moguće je da neka i preživi ali njeni potomci sigurno neće.

Svakako da nije bilo niakve potrebe dodavati apigard ali je dobro što se upotrebom Apigarda vidi rezultat prethodnog dejstva Brstivara.

Znači Dejo ako želiš da proveriš imaš li ili nemaš varoe kontoliši nekim drugim sredstvom.
I da, javi nam rezultate.  ;)


Pozdrav svima...

Kolega Vojo
Ja ne sumnjam uopste u Brstivar. Pored Brstivara koristim i Nozevoj i fantastican je.....
Nadam se da nemam Varoe puno, i da Brstivar odradjuje posao, ali mi je cudno sto ne vidim na kontrolnim limovima ni jednu varou zivu ili mrtvu.
Kolega Dusan Lazic je dao jedno od mogucih resenja, da su u pitanju mravi, ali ni mrava nemam nesto preterano na tim limovima a ni oko kosnice......
Zanima me sta se desava sa palom varoom?
s postovanjem
Dejan
Apatin

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #39 poslato: Avgust 22, 2014, 21:46:19 »
Ja i dalje radim sa topom(skoro svaki dan).


19.08.2014.  48 sati posle tretmana izbrojano:                            60 min. posle tretmana izbrojano:
                     
                     kosnica br 1...................30 varoa                            3 varoe
                                  br 2...................60                                    22
                                  br 3...................20                                      2
                                  br 4...................70                                    29
                                  br 5...................50                                    14


20.08.2014.  24 sata posle tretmana izbrojano:                     


                     kosnica br 1....................10
                                  br 2....................60
                                  br 3....................12
                                  br 4....................50
                                  br 5....................60


21.08.2014.  48 sati posle tretmana izbrojano:                               60 min posle tretmana izbrojano:


                     kosnica br 1.....................12                                      1 varoa
                                  br 2.....................60                                    23
                                  br 3...................... 8                                      4
                                  br 4.....................70                                    17
                                  br 5.....................50                                    27
































Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #40 poslato: Avgust 22, 2014, 21:47:36 »
Greška ???

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #41 poslato: Avgust 22, 2014, 21:49:52 »
Hteo sam ovu sliku...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #42 poslato: Avgust 22, 2014, 22:56:52 »
Bravo kolega Dule, sada je veoma važno preseći razvoj varoe i ne dozvoliti joj da uđe u leglo.
Što češće korišćenje Brstivara kada se radi dimnim topom to je efekat bolji.
Od Brstivara nikada nije stradala ni jedna matica, pčele se uopšte ne uzbuđuju i ima se osećaj kao da ga jedva dočekaju.
Ne trebaju nikakva zaštitna sredstva prilikom rada i zašto ga onda ne bi koristili svaki drugi dan.
Pre tri četiri godine u nekim košnicama koje su mi bile kući tretirao sam po nekoliko dana svako jutro i svako veče, (ovo da bi procenio da li će biti nekih štetnih posledica na pčelinju zajednicu) i sve je bilo u redu.
Kada sam tretirao svaki treći dan mojim dimnim topom sam puštao po jedan mlaz na donje leto na podnjači i jedan mlaz na gornje leto na ramu matične rešetke. Nakon završetka stotinak zajednica koje bi istretirao za nekih petnaestak dvadeset minuta ponovo bi pustio još po jedan malaz.
Dejstvo je bilo odlično.
Opet da napomenem i ovde se pokazalo da je dejstvo Brstivara daleko sporije od dejstva amitraza (kojeg zbog opasnog kancerogenog dejstva nikom ne preporučujem) i da od Brstivara varoa pada više dana i ako počinje odmah nakon tretmana. 
I ako je dejstvo Brstivara značajno sporije ono je daleko efikasnije od amitraza zato što varoa danima pada i jedino što je potrebno to je malo češća upotreba to jest tretman svaki drugi dan.
Pčelari koji koriste mitak-amitraz i nakon 10-15 tretmana godišnje opet sledeće godine imaju daleko više varoe od pčelara koji su koristili i koji koriste Brstivar.
Ako Brstivar upotrebimo pre bagremove paše pa i nekoliko tretmana (jedan ciklus zatvorenog legla) tokom juna posle bagremove paše možemo sasvim bezbrižno dočekati avgust.
Ukoliko tokom juna nemamo mnogu varoe onda ovi junski tretmani nisu ni potrebni.

Kolega Dule, Hvala Vam još jednom za ove precizne podatke o dejstvu Brstivara sa Vašeg pčelinjaka.

Kolega Dejane,
Ako nemate ni mrava, onda definitivno nemate varoe. Da je ima na pčelama Brstivar bi je sigurno očistio.

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dejan Vasic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #43 poslato: Avgust 23, 2014, 20:08:43 »
Kolega Dejane,
Ako nemate ni mrava, onda definitivno nemate varoe. Da je ima na pčelama Brstivar bi je sigurno očistio.

Iskreno se nadam da je tako, jer nemam nikakve sumnje u dejstvo Brstivara!!!!
pozdrav
Dejan
Apatin

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivar-novo uputstvo za upotrebu
« Odgovor #44 poslato: Avgust 24, 2014, 00:07:58 »
Danas sam svim ovogodišnjim rojevima dao po jednu trakicu sa Brstivarom.

U onoj prvoj košnici koja je imala 366 oborenih varoa za prva tri dana nakon ubacivanja Brstivara ili 1073 varoe za 13 dana, danas trideseti dan nakon postavljanja truleks trakice u 13 sati sam našao tek 6 varoa a podnjaču sam očistio juče oko 14 sati i 30minuta. Za oko 22 sata i 30 minuta ukupno 6 varoa ili u proseku na svakih 4 sata padne po jedna varoa.

Prvih trinaest dana nakon postavljanja trakica sa Brstivarom padalo je u proseku 3-4 varoe na svaki sat ili preciznije 3,44 varoe ili 82,5 varoa na dan.
 Dan1.    190
Dan2.     104
Dan3.       72
Dan4.       98
Dan5.       55
Dan6.       85
Dan7.     110
Dan8.       69
Dan 9.      78
Dan10.     74
Dan11.     50
Dan12.     59
Dan 13.    29

= ukupno  1073.

Da nastavimo:
Dan 14.    37
Dan15.     17
Dan 16.     9 varoa.

Odmah nakon pada ispod 10 varoa bojeći se da nije oslabilo dejstvo Brstivara isto jutro dodajem još 10ml Brstivara u istu truleks trakicu.
Sledeći dan nalazim još samo 8 varoa što je dokazalo da dejstvo Brstivara nalivenog pre 16 dana uopšte nije oslabilo i nije bilo potrebe dodavati novih 10ml Brstivara..
Znači:
Dan 17.   8 varoa
Dan  18.   12 varoa
Dan 19.    12 varoa
Dan 20.    17 varoa
Dan 21 i 22.    26 varoa.

Odmah nakon brojanja u 10 sati i 30 minuta (nevoljno na predlog drugih) istretirao 4 kontrolne zajednice sa MITAKOM. 
Osam sati nakon tretmana nađeno samo 4 varoe!

Toliko bi palo i od Brstivara!

Nije bilo nikakve potrebe kontrolisati dejstvo Brstivara, ali eto radi potvrde dejstva i to smo uradili.

Nastavljamo:
Dan 23.   12 varoa
Dan24 i 25.    25 varoa
Dan 26.    8 varoa
Dan 27.   14 varoa
Dan 28. i 29.  nađeno 20 varoa  (Juče sam u istoj košnici našao 20 varoa i to je palo za 2 dana).

I danas 30. dan nađeno  6 varoa.


Ukupno 1296 varoa.
Za prvih 13 dana 1073 ili 82,5 na dan.

Od trinaestog do dvadesetog dana za 7 dana nađeno još 108 varoa ili 15,4 na dan.

 Od dvadesetog do tridesetog dana za 10 dana nađeno još 115 varoa ili u  proseku 11,5 na dan.

A za poslednja tri dana to jest 28. 29 i 30. dan, što smo već obračunali palo je 26 varoa ili nešto manje od 9 varoa na dan.

Ne možemo a da ne primetimo da je zaista veliki pad u populaciji varoe u ovoj zajednici.

Nadam se da će Brstivar potpuno eliminisati svu varou u ovoj zajednici i da će u vreme kad potpuno prestane leglo za par dana dokrajčiti i poslednju varou u košnici.

Pozdrav svima....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.