Autor Tema: Kod Voje u Miloševu  (Pročitano 6328 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Selemba Ivan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
Kod Voje u Miloševu
« poslato: April 10, 2011, 21:26:53 »
Vetar duva.....
Nas dvojca krenuli za Banat.
Ko pravi Bačvani nismo poslušali Banaćane pa krenuli kraćim putem.
Ko nam je kriv...
A svi kažu "preko preče, naokolo brže..... ( i jeftiinije).
Krenuli smo oko 1,30 na put dug 23 km. Kraćim putem. Stigli smo za sat i 15 minuta. (Put nazad dužom trasom od 52km nas je koštao 62 minuta)
na naš poziv Voja je odmah stigao na mesto susreta, i odveo nas na njegov pčelinjak.
Čim smo izašli iz kola, dočekao nas je vetar, i odsvirao svoju nemilosrdnu dobrodošlicu.....

Zatim nas je Voja uveo u pčelinjak od nekih 120 i kusur košnica. Sve košnice su bile razne kombinacije Rodne i Eko Voje, poređane na Vojina rasklopiva postolja.

Za kratko vreme Voja nam je domaćinski demonstrirao svoje znanje, i objasnio njegov način pčelarenja.

Na svakom krovu košnice, upisana cela istorija.
Na nekim košnicama zapisi stariji od nekoliko godina.
Svuda datum pregleda, stanje zalihe hrane, trenutno stanje legla i pčela, zaštita od bolesti.... Sad znam kako Voja može da pčelari bez sveske i dnevnika......
Nasumično smo (po našem izboru) i na brzinu pregledali nekoliko društava bez upotrebe dimilice, (osim 1 manjeg palačnika i moje cigarete br 2,3).
Pčele izleću, polena ima, ali ima i legla, po 10-tak RV ramova. EV nismo dirali, pošto je nas prvenstveno zanimala RV.
Posle sat vremena na pčelinjaku, pozvani smo na kafu u njegov dom, gde smo nastavili sa razgovorom o Vojinom načinu pčelarenja, kao i u upotrebi Nozevoj-a i Brstivar-a. Uz kafu i piće smo dobili odgovore na sva pitanja koje smo se setilil postaviti.
U međuvremenu, videli smo i rezultate Vojinog sinođćnog rada. Gomilu skovanih RV ramova, koje je njegov brat užičavao.
Vreme je brzo proletelo, i oko 18.00 smo krenuli nazad, za Adu (ali sad dužim i bržim putem)
Ostalo nam je samo da dobro razmislimo o viđenom stanju i načinu pčelarenja VOJE BRSTINE.

I za kraj evo i par slika pregledanih košnica i ramova.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #1 poslato: April 10, 2011, 21:36:23 »
Lepo druzenje zao mi je sto nisam i ja bio kod Voje.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Selemba Ivan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #2 poslato: April 10, 2011, 22:12:50 »
Nikola. Sledeći put ću ti javiti :)
Stvarno je bilo dobro i veoma poučno, a kafa odlična. Čestitke domaćici!

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #3 poslato: April 10, 2011, 22:30:29 »
Ivane,sledeći put kad ga budeš posetio obavezno ponesi diktafon,jel tu količinu informacija koju ti Voja prenese nijedan čovek ne može da upamti.
I kad dođeš kući na tenane preslušaš snimak.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #4 poslato: April 11, 2011, 03:03:54 »
Druženje smo započeli na pčelinjaku.
Kao iz inata nekoliko košnica koje smo otvorili sve su bile baš dobre zajednice sa dosta pčela dosta legla i dosta hrane u košnicama a sve otvarane košnice zadnji put se otvorene sredinom septembra prošle godine.

Nadam se da su gosti bili zadovoljni i da su imali šta da vide. Ako sam malo preterao sa pričom o košnicama, pčela i lekovima, neka mi oproste. ;)

Momo, predlog ti je više nego odličan.

Nikola, i meni je žao što nisi došao. Poziv ti je otvoren.  ;)

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Selemba Ivan

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #5 poslato: April 11, 2011, 07:07:58 »
Momo.
Prvenstveno sam želeo da mi Voja reši neke nedoumice i nepoznanice, što se tiče rada sa RV.
Rad sa košnicama RV, pratim već više od godinu dana. Dok nebudem imao svoje košnice, imam vremena saznati i ostalo.
U principu, osnove rada poznajem. Sad kada su mi razjašnjene i stvari koje nisam znao, biće mi lakše vršiti upoređivanja.
Druga stvar koju uvek radim kad idem u posetu radi učenja: U telefon zapišem pitanja, koja me interesuju, da nebih nešto propustio. (Voja će se setiti, da sam za vreme razgovora uz kafu, nekoliko puta pogledao telefon) :D
Na sreću, Voja je na većinu pitanja odgovorio bez da sam ih morao postaviti. Zbog toga nisam morao da koristim podsetnik.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #6 poslato: April 11, 2011, 22:03:04 »
Eto bruka, zaboravih da se zahvalim dragim prijateljima na poseti pa to ovog puta činim.
To je tako kada se poruka piše u sred noći u tri sata.

Vidio sam da je Ivan po neki put pogledao na telefon ali nisam znao zbog čega.
Sad znam da mobilni može da služi i u te svrhe.  :D

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zvonko todorovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #7 poslato: Jun 26, 2011, 22:18:05 »
Jutros sa kolegom Ivanom krecem na put od 225 kilometara do Novog Miloseva u posetu kolegi Voji Brstini.
Posle zanimljivog putovanja po lepom danu stizemo na odrediste za malo vise od cetiri sata.Srdacan docek
od strane domacina i domacice.Posle kafe i pica pogledali smo malo po pcelinjaku kod kuce na pcelinjak
van sela nismo isli.Formirali smo dva nukleusa za koje sam i dosao da preuzmem naravno i lek protiv varoe.
Posle jos malo pica i neizbeznih i korisnih razgovora o pcelarstvu krecemo nazad.
Veliko mi je zadovoljstvo sto sam upoznao ovog nesebicnog coveka od koga sam naucio na forumu sve
sto znam o pcelarenju sa RV kosnicama i sigurno cu jos mnogo nauciti.
Pozdrav iz Arandjelovca.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Kod Voje u Miloševu
« Odgovor #8 poslato: Jun 28, 2011, 01:51:50 »
Dragi moj Zvonko,
Hvala vam na poseti i velikom trudu uložem u ovaj susret.
Bilo mi je zadovoljstvo upoznati divne ljude iz meni dragog Aranđelovca.
Nekoliko sati provedenih u pomoćnom pčelinjaku i u razgovoru proleteli su za tren.
Žao mi je što ste zbog velike razdaljine morali ranije da krenete.

Još jednom hvala.

Pozdrav svima iz Novog Miloševa..... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.