Autor Tema: Mini-oplodnjak za RV  (Pročitano 44400 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #15 poslato: Novembar 15, 2011, 18:27:41 »
Na ovakva tri rama zazimio sam jedno mini društvo.Provjerom (sinoć) utvrdio da je živo i zdravo. Imam i fotografije, ali dok  savladam kako se postavlja učinit ću to.
Ničim nije tretirano, zazimljeno na medu, varoe nema, ovo me Esade daje na razmišljanje.

Znam, ali, da to nije premalo društvance, Azeme? Ali, ako čovjek ne proba, kako će saznati i naučiti, osim da pita i vjeruje drugima.

Ja slike smanjujem ovako. Otvorim datoteku svojih slika, na sliku koju hoću poslati kliknem desnom tipkom miša i odaberem opciju. "Edit picture". Na desnoj strani pokažu mi se opcije. Izaberem "Resize", a onda gore iz ponude odaberem u prozorčiću "web large", snimim i to je to. Poslije ovdje ukucaš "dodatne opcije", odabereš "Brovse" potom na svojim slikama klikneš onu koju si smanjio te ovdje klikneš "Pošalji".
Savo ti je maher za to pa će on svakako reagovati ako nešto zabrljamo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #16 poslato: Novembar 15, 2011, 20:27:38 »
Bravo momci, sviđaju mi se vaši oplodnjaci.
Laza me sad sa svojim oplodnjacima naterao na razmišljanje.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #17 poslato: Novembar 15, 2011, 20:32:33 »
Kolega Pavele, ako vam nije teško, napišite malo podrobnije o namerama. Kako, za šta i u koje vreme je najbolje upotrebiti ovaj oplodnjak? Imam ozbiljnu nameru da ga napravim od drveta. Za sada sam samo napravio  model u 3D na svom kompu.
Veliki pozdrav
Malo sam u nedoumici sta da napisem kao koristan odgovor.
Iskustva jos nemam mnogo,vec sam posao samo kao sa idejom kao sto je to uradio kolega (ako uopste smem da se nazovem kolegom)Brndusic sa njegovim LR.oplodnjakom.

Najvise me potaklo sto je dobro resenje kao oplodnjak radi laksek manipulisanja sa maticnjacima i obezbedjivanja uslova za uspesno oplodjenje matice.
Posto je kolega Brndusic radio sa RL.i to sa 5 ramova,ja sam hteo da se bar malo prilblizim toj zapremini na RV.pa sam isao sa 6 ramova. Cini mi se da je bolje, tj. prakticnije sa 6 ramova,nego sa 5 ramova.

Dakle,prvenstveno bi mi posluzilo kao oplodnjak,zatim  za cuvanje rezervne matice i kao pomocno drustvo iz kojeg bi pojacavao slabija drustva sa zatvorenim leglom,takodje mozda bi pokusao da zazimim na 2 i vise nastavka sa dodatkom celih RV ramova sa medom koje bi stavio uspravno kroz oba nastavka u sredinu. Mozda ce se  izroditi jos neka ideja za sta bi se jos iskoristiti ovi nukleusi.

Puno pozdrava.

Nemojte me sad strogo drzati za rec,jer ovo su vise neka razmisljajna nego iskustvo.
Kazem,uzor su mi Brndusicini RL oplodnjaci,pa cu se malo "baciti" na studiranje istih,pa da to koliko je moguce probam primeniti na RV. nukleusima.


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #18 poslato: Novembar 16, 2011, 13:18:45 »
Azeme,
Evo ti jedan praktičan pregled šta sam koristio i koristim pa ti vidi i razmišljaj. Šta fali da te malo u brige bacim? Tačno sam ti poredao po kriteriju prednosti.

Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2011, 13:27:42 od strane Esad Jusić »

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #19 poslato: Novembar 16, 2011, 18:17:29 »
Osim ovog prvog oplodnjaka, a to je vjerovatno Velagićev tip oplodnjaka, ostale sam isprobao i svi su OK.
Uglavnom ih koristim u zavisnosti potrebe i namjene.
Ja preferiram troramne LR ili Farar oplodnjake iz kojih lako proširenjem dođem do novog društva, naravno ako ga na vrijeme formiram.
Ovaj prvi oplodnjak, reći ćeš mi dimenzije (unutrašnje).
Lijep pozdrav i svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #20 poslato: Novembar 16, 2011, 21:17:41 »
Hvala, kolega Pavele, za iscrpan odgovor. I razmišljanja na glas pomažu.
Veliki pozdrav

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #21 poslato: Novembar 16, 2011, 21:48:57 »
Osim ovog prvog oplodnjaka, a to je vjerovatno Velagićev tip oplodnjaka, ostale sam isprobao i svi su OK.
Uglavnom ih koristim u zavisnosti potrebe i namjene.
Ja preferiram troramne LR ili Farar oplodnjake iz kojih lako proširenjem dođem do novog društva, naravno ako ga na vrijeme formiram.
Ovaj prvi oplodnjak, reći ćeš mi dimenzije (unutrašnje).
Lijep pozdrav i svako dobro!

Pa, zato sam i postavio sve da vidiš jer se sve može primijeniti i na RV ili EV. Primijetio si da neke obilježavam brojevima, a neke slovima. Potrošio sam cijelu abecedu na veće pa su brojevi na manjim. Najdraži mi je trodijelni troramni sa standardnim ramovima koji potpuno isti može biti i za RV (to ti je onaj C,D,E) samo što bih sada leta okrenuo na razne strane, a najbolji dvodijelni petoramni sa standardnim ramovima (to je na slici onaj A,B) jer su najbolje matice iz njega.
Na zadnjoj slici, prvi i treći su četverodijelni dvoramni s letima na 4 strane (odlični kad natrčiš na nekoliko društava u rojevom nagonu).
Samostalne nukleuse ne bih više pravio jer je bolje imati ih u košnicama kojima pčelariš, u ovom slučaju RV i EV, pošto tako imaš više mogućnosti sa najmanje rada.
Onaj prvi zaboravi. Pretijesno je to, ali ako baš hoćeš, slikaću i postaviti i slike i dimenzije (jeste, to su oni koje koriste Velagić i Franjo Tomažin).
Eh, sad, druga je stvar ako želiš samostalne nukleuse koje ćeš tretirati kao male košnice i tako njima raditi pa i zazimljavati ih. Kod RV bih za to izabrao 270x270 mm ili 270x248 dužina (unutrašnje dimenzije; sedmoramni; ili bar petoramni, tada se širina smanjuje).

Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Novembar 16, 2011, 21:54:33 od strane Esad Jusić »

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #22 poslato: Novembar 17, 2011, 14:32:33 »
Hvala, kolega Pavele, za iscrpan odgovor. I razmišljanja na glas pomažu.
Veliki pozdrav
Nema na cemu,drago mi je ako bar malo moze da pomogne,nadam se da cemo zajedno doci do jos boljih ideja i rezultata.

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #23 poslato: Novembar 19, 2015, 08:01:36 »
Ova tema odavno cuti i nevidim izneto nijedno iskustvo sa predlogom izrade mini nukleusa ya RV kosnicu  po Brndinom nacinu da li se neko oprobao i kakva su iskustva. Hvala unapred.

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #24 poslato: Februar 09, 2016, 07:37:58 »
                   Sama RV kosnica je kao stvorena za oplodnjak.Podeliti je jednom pregradom od 5mm debljine MDFa (da se ne bi krivila i eto ga dupli oplodnjak. Moze da bude i trostruki sa dve pregrade i modifikacijom regulatora leta. Naravno za hranilicu postoji vise mogucnosti.Moze se Milerova podeliti na dva ili tri dela a mogu se koristiti i ram hranilice. Jos uvek nisam probao ali mi je to sledeci zadatak.


                                         Pozdrav

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #25 poslato: Jun 03, 2016, 21:02:25 »
Ево и ја да поставим фотографије мог мини оплодњака, кога сам "сковао" пре багремове паше, малко мењајући нацрт са ове теме. Заправо мој оплодњак прима пет полурамова РВ или како сад стоји: 4 полурама са хранилицом, коју сам добио прерадом куповне хранилице, од чини ми се, 1.5л.

Па, кажите своје утиске, да ја као почетник видим у чему грешим у овом случају а у чему сам добар.
Иначе, оплодњак сам израдио од универа од остатака старог дечијег орманчића, па рекох да се не баци, а било га је таман толико за комплетан оплодњак, ни мање, ни више.

Након што сам га 19. маја населио пчелама, додао сам два зрела матичњака и прилепио их за саће, сутрадан је матица већ била ослобођена и била у овој мини кошници, а у наредним данима сам пратио њено присуство, осим једног дана када је нисам затекао у оплодњаку, редовно је била присутна. 2. јуна је пронела, има једнодневног легла.





Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #26 poslato: Jun 03, 2016, 21:49:38 »
Још понека сличица:










Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #27 poslato: Novembar 01, 2016, 18:37:59 »

Uhvatio sam malo slobodnog vremena i resio da se oprobam
u samostalnoj izradi mini oplodnjaka po ideji Lazovic Zivojina.


Napominjem da nisam bas vican ovim radovima ali evo
rezultata mog pokusaja.


Materijal:
1 tabla stirodura debljine 30 mm
1 tabla stamparskog lima
1 silikon
1 dl farbe (vodena baza)
malo mrezice
parce lesonita
parce laminata


Utroseno vreme oko 4 sata


Rezultat
Mini oplodnjak sa 6 (sest) mini ramova koji su pripremljeni za
medjusobno uklapanje (2 mini rama) i formiranje jednog rama koji staje u
redovni nastavak RV kosnice. Ovo omogucava da se ovi ramovi
iskoriste za formiranje nukleusa ili pojacavanje kosnice.


Izradio sam i malu hranilicu zapremine 0,5 lit. po uzoru na
originalnu hranilicu za RV kosnicu, na njoj sam uradio i
otvore za ventilaciju.


Ako neko ima primedbu ili sugestiju dobro ce mi doci.




Pozdrav svima iz Bajine Baste.
Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #28 poslato: Novembar 01, 2016, 19:18:59 »
Došlo vreme da se nauči nešto novo...  :)

Moje je pitanje - zbog čega mini oplodnjaci ( 6 ramova "na prelom"), a ne normalnih dimenzija rama, recimo 3 komada?
U čemu je štos, obzirom da površina saća biva gotovo identična? U održavanju temperature i mikroklime?
Hvala unapred.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #29 poslato: Novembar 06, 2016, 17:04:23 »
Dragane lepi su vam oplodnjaci od stirodura i sigurno laki za izradu. Možete li mi napisati da li je dno oplodnjaka zalepljeno, odnosno fiksirano ili je u pitanju mini podnjača. Ja planiram da pravim oplodnjake od stirodura debljine 2 cm.
Hvala.