Autor Tema: Mini-oplodnjak za RV  (Pročitano 44406 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #30 poslato: Novembar 06, 2016, 19:32:29 »
Dno oplodnjaka je zalepljeno a ugradio sam i antivaroznu mrezicu.


Ja sam radio sa 30mm stirodurom zato sto ima onaj falc za oslanjanje ramova.


Isprobavao sam i lepak, definitivno lepak za drvo D5 (za tvrdo drvo)
najbolje lepi stirodur.


Ovo je prvi i sada sam video gde mogu da popravim neke stvari.
Izrada je veoma laka, skalpel sve resava.
Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #31 poslato: Novembar 06, 2016, 22:22:44 »
Hvala. Ako možete pustite i snimak te antivarozne mrežice. Pozdrav.

Van mreže Dragan Miskin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta, 257 mnv
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #32 poslato: Novembar 11, 2016, 08:50:08 »
Mrezica



Per aspera ad astra.
Trnovit je put do zvezda.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #33 poslato: Januar 18, 2017, 13:35:36 »
Pcelinjaci se bude, matice se spremaju da zalezu jaja neke su mozda i pocele tako da je vreme da se i pcelar lati alata i da pocne pripreme i da spreman doceka pocetak najvece srece a to je rad sa pcelama...prosla godina je bila veoma losa mozda i medju najgorim godinama u zadnjih 50 god po recima starih pcelara...los prinos los razvoj rojeva kod mene cak i losa oplodnja matica zato sam resio da izradim ove male oplodnjake sa 6 polu rama ako se i moze reci da je to mini oplodnjak po meni je sasvim dovoljana zapremina oplodnjaka za nesmetan rad matice...koristio sam i bejbi oplodnjake i cetvorodelne i dvodelne sa dva tri i cetri rama , problem kod ovih oplodnjaka je po meni nepotrebno uznemiravanje pcela i mladig matica jer dok trazimo maticu u prvom oplodnjaku uznemiravamo i ostale matice u oplodnjacima pored dolazi do guzve u zbegovima...zato sam odlucio da napravim ove male Rv oplodnjake jer laksi je rad sa njima i nema uznemiravanja pcela u ostalim oplodnjacuma...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #34 poslato: Januar 18, 2017, 16:46:19 »
Miloše mislim da je to što radiš gubljenje vremena i novca. I ja sam odlučio da od ove godine proizvodom matice za sebe. Nastavak rv je idealan kada se pregradi na tri oplodnjaka. Oduzimanjem dve matice i uklanjanjem pregrada dobijamo jak roj koji će bez problema dz se razvije do jeseni. Od jedne rv možemo formirati bez problema 12 oplodnjaka i sačuvati osnovnu zajednicu. Znači osam matica i pet društava. Oplodnjak sa ramom legla ramom hrane i so je više nego dovoljan.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #35 poslato: Januar 18, 2017, 20:41:45 »
Radio sam tako ove godine i nisam bio zadovoljan tim oplodnjakom sa dve pregrade jedina solucija koja mi se svidja je podela nastavka na pola tako da cu trodelbe i cetvorodelne oplodnjake da preradim na dvodelne a napravicu i 10 tak malih oplodnjaka ...trazim oplodnjak koji mi najvise odgovara pa videcemo jako ce se koji pokazati
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Миливоје Филиповић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #36 poslato: Januar 28, 2017, 23:32:22 »
Пре неколико месеци направио сам овај осмоделни оплодњак. Основа - Родна Воја. Верољуб Умељић израђује и ради са сличним оплодњацима али на основи ДБ кошнице. Ја сам се руководио нацртом тог његовог мини оплодњака и наравно прилагодио димензијама РВ. Ватрено крштење ускоро очекује овај први мини оплодњак на бази Родне Воје.
Такође, и рамови су прилагођени. Од једног нормалног настану три мала.





Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #37 poslato: Januar 29, 2017, 07:29:37 »
Sto se tice ovog oplodnjaka veoma se lako formira zbog male kolicine pcela ali neznam dali ivaj vas ima antivaroznu podnjacu tj mora da ima mrezastu podnjacu zbog ventilacije jer zatvaranjem pcela u np.podrumu na par dana ima posledice na pcele u njima...ovo je iskustvo mog prijatelja koji korusti ove oplodnjake
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #38 poslato: Januar 29, 2017, 08:16:24 »
Da li se, i pored pregrada, izmešaju feromoni matica u ovim osmodelnim oplodnjacima?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #39 poslato: Januar 29, 2017, 10:35:55 »
Da li se, i pored pregrada, izmešaju feromoni matica u ovim osmodelnim oplodnjacima?

Da ako ne dihtuju dobro. To usporava odlazak mladih matica na parenje.. Ako slučajno negde uđu pčele iz nekog susednog oplodnja odmah ubiju maticu..

Zato ne sme ni jedna tuđa pčela preći u neki drugi oplodnjak.

 Pozdrav dragim prijateljima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #40 poslato: Januar 29, 2017, 10:55:05 »
Da li se, i pored pregrada, izmešaju feromoni matica u ovim osmodelnim oplodnjacima?

Da ako ne dihtuju dobro. To usporava odlazak mladih matica na parenje.. Ako slučajno negde uđu pčele iz nekog susednog oplodnja odmah ubiju maticu..

Zato ne sme ni jedna tuđa pčela preći u neki drugi oplodnjak.

 Pozdrav dragim prijateljima...
Postoji li mogućnost da uđu tuđice na leto? Ili da matica vraćajući se sa oplodnje ''promaši'' leto?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #41 poslato: Januar 29, 2017, 15:40:03 »
Еди: Postoji li mogućnost da uđu tuđice na leto? Ili da matica vraćajući se sa oplodnje ''promaši'' leto?

Не улазе туђице ако се кошница са оплодњацима не помера. Ако уђе, уђе одмах на почетку формирања или насељавања оплодњака али тада није проблем ако се не додају матичњаци приликом насељавања оплодњака.

Када се неки оплодњак расформра и затвори му се лето, пчеле истресу а напољу остане још мало пчела на паши, онда настају проблеми за суседне оплодњаке..

матица такође може да промаши лето и да уђе у други оплодњак зато треба да на истој страни кошнице делови оплодњака да буду у другим бојама. Добро би било и да висина лета не буде иста као и положај лета.

У љубавним страстима мало је оних матица које могу све да држе под контролом... Већи степен задовољстава умањује степен нормалног стања... Како и не би залутала, млада, неискусна и још после неколико трутова...  :D

Поздрав драгим пријатељима... 

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #42 poslato: Januar 29, 2017, 19:25:53 »

Не улазе туђице ако се кошница са оплодњацима не помера. Ако уђе, уђе одмах на почетку формирања или насељавања оплодњака али тада није проблем ако се не додају матичњаци приликом насељавања оплодњака.

Sa koliko ramova treba istresti mladih pčela za jedan oplodnjak? Da li je dovoljno sačekati 6 sati da bi se dodali matičnjaci?


Када се неки оплодњак расформра и затвори му се лето, пчеле истресу а напољу остане још мало пчела на паши, онда настају проблеми за суседне оплодњаке..
Recimo da ne želim da rasformiram veća dalje da razvijam. Kakav je raspored u nastavku: SO ili možda izvučenog saća i ramovi sa maticom iz oplodnjaka?


матица такође може да промаши лето и да уђе у други оплодњак зато треба да на истој страни кошнице делови оплодњака да буду у другим бојама. Добро би било и да висина лета не буде иста као и положај лета.

Kolika visina leta na oplodnjacima da bi imale različite visine. Vojo šta vi preporučujete kada je reč o tipu oplodnjaka? Ukoliko dođem do rojevih matičnjaka u repici mogu da formiram oplodnjake?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #43 poslato: Januar 29, 2017, 20:40:58 »
Edi. ako oduzmes iz osnovne zajednice tri rama sa leglom i smestis ih u nukleus sa polenom i medom, dobices rojeve maticnjake u aprilu. Ne moras da cekas da udje u rojevo stanje, kasnije te maticnjake koristis za oplodnjake...Ali ovo samo do bagrema, posle su to prisilni maticnjaci..

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Mini-oplodnjak za RV
« Odgovor #44 poslato: Januar 29, 2017, 20:49:58 »
Da li sa jednodnevnim jajima? Ili da obeležim ram sa jednodnevnim jajima pa da ostavim na njima izvučene matičnjake, a ostale matičnjake, ako izvuku na starijem leglu, da porušim. Čitao sam da je najbolje dodati ram sa jednodnevim jajima jakom odgajivačkom društvu, kojem ćemo oduzeti maticu sa ramom legla i smestiti je u nastavak sa satnim osnovama. Da li matica ostaje na starom mestu zbog izletnica?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.