Autor Tema: Dvomatično pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 159493 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Saša Milojević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rečka
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #225 poslato: Februar 23, 2015, 21:47:33 »
Kolega Esade,
Prvo,hvala na komplimentu za košnice. A sad da ti odgovorim na pitanja.
Moje košnice nisu bile napravljene namenski za dvomatično pčelarenje nego za jednomatično.Ja sam hteo da ih napravim za dvomatično ali da u oba dela budu po 6 rama.Zbog toga je kod mene pregradna daska lesonitn od 3 mm.Ne vidim da je to neki nedostatak u odnosu na neku deblju pregradnu dasku.S time što je kod mene greška jer mi je pregradna daska zamrežena.To ću sada da promenim.Inače sve pregradne daske su pokretne.


Ja sam ove godine prevešao ramove samo 2 puta i to je bilo potpuno dovoljno da ne dođe do rojenja.Mada (ako ima više paša)to se može uraditi i više puta.


Iz prevešanih ramova se ne vrca med.Ti ramovi itekako dobro dođu za dopunu hrane u jesen.Svi znamo da posle suncokreta nema ozbiljnih paša,pa još ako se desi (kao u mome kraju unazad nekoliko godina sem 2014) da udari suša onda nema mnogo ni livadske paše,nego pčele donose samo za dnevnu potrošnju
 (a i to da li uvek bude) onda ti ramovi baš dobro dođu.


Što se leta tiče možda bi bilo bolje da su na suprotnim stranama mada je i ovako dobro.Pčele se ponašaju kao da su iz jedne košnice.Ne dolazi do međusobne borbe.Tako da ja neću da menjam ulaz u košnicu.


Nadam se da sam uspeo da pojasnim to što te interesuje.


Pozdrav iz Rečke kod Negotina.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #226 poslato: Februar 24, 2015, 21:00:19 »
Saša:
Citat
Nadam se da sam uspeo da pojasnim to što te interesuje.

Nisi, ali zasad je i ovo dovoljno.
No, nemoj da te moja pitanja poljuljaju, svi mi radimo po svom nahođenju. Privukle su me lijepe slike lijepog pčelinjaka pa sam se, eto, malo i uključio. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #227 poslato: April 21, 2015, 08:24:41 »
Jabuka je cvetala a ja smatram da je to neki početak za pripremu bagrema. Matice u oba dela zalegle na po četri rama. Po tri sam podigao u medišta kroz dva polunastavka a u plodišta dodao po tri so. Ramovi za med su bez satne osnove jer želim da dobijem nešto meda u saću. Plan je da ako povuku matičnjake na prevešanim ramovima napravim jedan roj pre bagrema. Nadam se da neću bitno umanjiti snagu  ove dvomatične zajednice.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #228 poslato: April 21, 2015, 10:16:25 »
Miroslave, dvomio sam se da li komentarisati jer, i kad najbolje želiš, neko to pogrešno protumači, ali da probam još jednom.

Nećeš nešto umanjiti snagu zajednice formiranjem jednog roja, to sam i sam radio. Čak je to i opravdano kao jedna od mjera borbe s rojenjem.

Da sam uradio kao ti, a radio sam, dalje bih ovako (govorim kako sam radio): kad u plodištima izgrade onih 6 ramova sa satnim osnovama te leglo bude poklopljeno, njih dižem u medište jer je na njima samo leglo i, ako su unijele nešto, to je nektar pa je to tada zaista neprikosnoveno medište (izuzimam bilo kakvu prihranu). Naravno,  iz medišta u plodište vratim onih 6 prevješenih ramova i dalje je sve jasno.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Srdjan Savic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Lokacija pčelinjaka: Vinik, Nis.
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #229 poslato: April 20, 2016, 13:37:22 »
Procitao sam skoro sve postove ove teme i nikako da ukapiram u cemu je prednost dvomaticnog pcelarenja osim sto se ustedi na materijalu za izradu kosnicei prostoru na pcelinjaku. Umesto dve kosnice imate samo jednu sa duplo vise medista.
Pitanje je da li su prinosi veci ili manji u odnosu na dva jednomaticna drustva.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #230 poslato: April 20, 2016, 22:07:52 »
Сигурнији принос по кошници, сигурност уобичајеног рада друштва услед губитка матице, смањена могућност ројења итд. Има пуно предности у односу на једноматично пчеларење. Снажно друштво, са сигурнијим зазимљавањем и презимљавањем врло јаког друштва (или и даље двоматичног - двојног друштва), а тиме и бољи почетак наредне године. Прављењем роја се не слаби сабирачка могућност друштва.

У сваком случају, боље је пчеларити двоматично, уз услов да је пчелар оспособљен да испрати све могућности оваквог начина пчеларења.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Srdjan Savic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 42
  • Lokacija pčelinjaka: Vinik, Nis.
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #231 poslato: April 22, 2016, 09:13:18 »
Hvala na odgovoru.
Pregradio sam jednu DB12 pa da probam, drugacije necu moci da znam.

Van mreže Blagoje Rodic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #232 poslato: Septembar 16, 2016, 13:08:24 »
Dobar dan svima.
Pise da se ovde nije razgovaralo 90 dana.

Imam 80 drustava, pcelarim sa manjim uspehom 7 godina. Selim se po ravnici na bagrem i suncokret, po lipu idem na Frusku Goru (nasu planinu).
Pcelinjak mi je na platformama od 3x8 kosnica. Tu su DB 10 i LR, nadje se i po koji FR.

Razmisljam o dvomaticnoj formaciji sa 2 kom DB 10 sa zajednickim DB 10 polunastavcima, platforma mi je u jednom redu 8 kosnica sto znaci da bi bilo 4x2 DB10.

Svakako umesto 2 kom DB 10   bi moglo da se napravi u jednoj kutiji ( kao poloska) 3x8 ramova DB pa bi to onda bila tromaticna DB konfiguracija sa zajednickim medistem....ili ja fantaziram puno vec na pocetku.

Vidim na forumu da ste svi sa velikim dvomaticnim iskustvom, trebaju mi saveti.



Van mreže Predrag Ivanković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvomatično pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #233 poslato: Septembar 19, 2016, 20:08:05 »
Teska kombinacija