Autor Tema: Šta koristiti u dimilici  (Pročitano 31951 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #15 poslato: April 10, 2013, 13:24:43 »
Za mlade kolege. Može i trulo drvo tj panj od topole ili od vrbe, ko šta nađe i kako se snađe, samo trec koristiti materijal koji lepo i dugo dimi, nema mnogo smole i prijatno miriše. Dragane ja izbegavam šapurinu, to kod nas tako zovu, čini mi se da na isto mislimo. Daje mnogo smole. Pozdrav

Van mreže dragan manasijevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • 063-1659782
  • Lokacija pčelinjaka: reljan
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #16 poslato: April 12, 2013, 21:55:57 »
kod nas na jugu ima najvise truda na vrbi ja prosle godine sam ubrao dva puna djaka truda ali nisam ga kuvao ostavio jos da se osusi i kad bude malo vise boljeg vremena skuvacu ga i osusiti .pozdrav sa juga.
moje predstavljanje.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #17 poslato: Decembar 10, 2017, 17:47:48 »
Народе претпостављам да вам је познато али да подсетим да се на време снабдете пелетом.

У ранијим порукама, закључили смо да много тога ствара превише смоле, да је потребна већа количина труда нпр. који не могу сви набавити у довољној количини, да неки материјали пребрзо сагоревају и при томе и ослобађају превише топлоте итд.

Добрим пелетом се многи проблеми решавају. Потребно је наћи пелет који нема превише смоле и који има и пријатнији мирис. Такав би био липов, буков, храстов и слично.

Ако вам је ово познато, подсећам јер је и мени познато и не набавим га на време, па користим неке брикете од сламе, који нису лоши, али има их лошијих, који имају "додатке" од неких травуљина и могу чак мало и побуђати.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #18 poslato: Decembar 10, 2017, 18:09:37 »
U stolarskoj radionici u kojoj radim imamo različitog drveta, ali šta je pelet?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #19 poslato: Decembar 10, 2017, 18:12:40 »
Није Пелетов систем :).

Ево једног линка, на брзину одабраног (има и мало подсећање на несташицу крајем ове зиме 2017)


http://www.peletbukov.rs/pelet-cena/?gclid=EAIaIQobChMI7pKqhfj_1wIVp7vtCh3cUgocEAAYASAAEgKu2vD_BwE

Мало је теже правити у сопственој радионици. Ако немаш јаку пресу, распадаће се. То гуши сагоревање.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #20 poslato: Decembar 10, 2017, 18:37:43 »
Jasno mi je sada.
Da li se sredina panja trule vrbe ili topole, kod mene kraj Tise ih ima, može koristiti u dimilici? Koliko je poželjno jer ovde neki koriste i taj materijal u dimilici?
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #21 poslato: Decembar 10, 2017, 18:51:53 »
Користио сам трулу врбу. Некада буде добро, некада лоше.

Тополу нисам користио, али мислим да она има јак „горак“ дим.

То може препоручити неко ко користи редовно. Користио сам врбу неко време и нисам баш био задовољан.

Пелет је врло добар материјал и не бих превише расправљао нечем другом.

Уједначен је, има довољно простора да се димилица не гаси, не разгорева се и јако дуго траје рад са једним пуњењем. Цео дан радим са два пуњења димилице. Чак и по ветровитом времену се добро показао као материјал за димилицу.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #22 poslato: Decembar 10, 2017, 19:04:09 »
Ја користим трину од јеловине-чамовине.
некад сам користио трину од тополе али пуно лепи димилицу са чађи и што рече Шоле има горак или јак дим..
Пробао са да ставим и осушен материјал од Нозевоја, али када се дуже ради од тог дима ми се врти у глави. После сатима треба да се потпуно освестим.
Од тврдог дрвета не ваља трина јер се ствара висока тепература у димилици...

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #23 poslato: Decembar 10, 2017, 19:05:33 »
Nabavio sam 3 vreće sijena od lavande nakon destilacije. Isprobao sam i vrlo sporo gori i ima prijatan miris, pčele dobro reagiraju na njega. Moram još samo smislit kako da ga pripremim u male svežnjiće da ne petljam kod pčela nego da samo ubacujem po potrebi. Proljetos kupio u Vinkovcima na sajmu prešana piljevina sa lavandom veličune hrenovke. Također vrlo dobro i dugo gori a nije preskupa

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #24 poslato: Decembar 10, 2017, 19:27:20 »
Нараво да постоји пуно материјала и начина како се сналазимо (боље рећи како смо се сналазили). Моја намера је да упутим на добар материјал који користим неколико година.

Јако растресити материјали имају недостатак да се лако разгоревају и брзо се празни димилица уз јако загревање. Струготина се понаша како сам навео, а пиљевина гуши ватру ако је има пуно, а ако је мало потпомаже сагоревање.

Анто, могуће је да је та смеса добра. Али се углавном показало да материјали где има дела трава полако „нарасту“ промене запремину и не падају на дно димилице (у том случају долази до разгоревања и потом релативно брзог гашења). Могуће је разгоревање (моја претпоставка, јер нисам користио ту смесу, али сличне јесам). Уз то, ако се сећаш био сам опрезан према материјалима који имају мирис који може не неки начин привући пчеле и узнемирити их до грабежи (воштина, миришљаве траве). Ако ти је искуство добро, настави тако.

Са пелетом нема разгоревања, не гаси се и не загрева димилицу и не узнемирава пчеле (не подстиче их на грабеж). Оставља мало пепела и готово нимало смоле (ако се изабере пелет од доброг дрвета).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #25 poslato: Decembar 10, 2017, 19:41:56 »
Ako stavljam samo to sijeno od lavande mora biti gusto nabijeno i onda nema razgorijevanja, dobro dimi i to čak i po sat i pol ako previše ne koristim dimilicu. Zato sam i napisao da bi trebao pripremiti guste svežnjiće koji su uvezani npr špagom

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #26 poslato: Decembar 10, 2017, 19:51:16 »
Jа предлажем материјал којим се може радити и цео дан са једним пуњењем (ако је по мери заложена димилица).

Пробајте ништа не кошта... 25.000 "динџи" тона  :) :) :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #27 poslato: Decembar 10, 2017, 20:00:57 »
Pošto kod nas i konoplja počinje biti legalizirana, možda nabavim i tog sijena za dimilicu (zgodno, pogotovo u kontejneru ;) )
Nebi mi trebao više ni šešir :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #28 poslato: Decembar 10, 2017, 21:01:19 »
Наравно, да се неко не уплаши без разлога. Не треба једна тона :).

Једна врећа је довољна за целу сезону. Можда две, ако је више димилица у „погону“. Ми често радимо са 3 димилице и не потроши се две вреће.


И цена је самим тим знатно нижа  :). А вреди све паре.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Šta koristiti u dimilici
« Odgovor #29 poslato: Decembar 10, 2017, 22:35:12 »
Probacu pelet sledece godine, ove godine trud pa kad mi treba on se zagasio