Autor Tema: Zazimljavanje malih društava (rojeva)  (Pročitano 32221 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #30 poslato: Novembar 10, 2011, 22:36:34 »
Zazimio sam alpsku na 3 i slovima tri rama jer sam hteo da probam a imao sam maticu viska i bilo je žao nje pa rekoh da probam.Stresao sam pčele iz drugih košnica na izgradjeno saće i obilno prihranjivao tako da su počele da izvlače i jednu osnovu.Dodao sam stirodur trojku sa obe strane i pogaču odozgo kontrolisaću redovno količinu hrane pa kako im bog da.Nukleus je u drugom nastavku

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #31 poslato: Novembar 10, 2011, 23:42:56 »
Zazimio sam alpsku na 3 i slovima tri rama jer sam hteo da probam a imao sam maticu viska i bilo je žao nje pa rekoh da probam.Stresao sam pčele iz drugih košnica na izgradjeno saće i obilno prihranjivao tako da su počele da izvlače i jednu osnovu.Dodao sam stirodur trojku sa obe strane i pogaču odozgo kontrolisaću redovno količinu hrane pa kako im bog da.Nukleus je u drugom nastavku

Uh, to je malo,
Zato i ja kažem što i ti: kako im Bog da.
Zavisi kad si formirao to društvo, koliko se iscrpilo preradom sirupa, izgradnjom saća i odgajanjem legla. Pošto vjerujem da imaš još koju alpsku, da si bar u tu novoformiranu dodao dva okvira legla sa pčelama. To bi bilo nešto. Njih ne bi naročito oštetio, a novoformiranoj bi dodao ne benzin nego kerozin.
No, nema veze, na greškama se uči. Da sam ih pisao, mogao sam knjigu napisati, ustvari, pisao sam sve uredno i detaljno, ali neću valjda knjigom sam sebe deklasirati.
Pozdrav, svako dobro!  Biće dobro.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #32 poslato: Novembar 11, 2011, 07:46:37 »
Kolega Vojkane
Moraju se sopstvenim eksperimentima proveravati mnoge stvari pa i u pčelarstvu.
Ovo ste uradili iz nužde a sa pogačom je možda malo prerano da ste je postavili.
Podsetiću vas da kolega Brndušić Ivan za svoje petoramne nukleusa insistira da
se oni u prvim godinama rada sa njima radi isključivo na zazimljavanju u samo
jednom nastavku gde je neophodno u decembru dodati pogaču, a ukoliko je
potroše sledi dodavanje i druge do početka proleća.
Veličina pogače koja bi se dodala može biti i polovina normalne kupljene.
Sledeći iskustvu za te nukleuse, verujem da se isto može primenjivati i kod
drugih manjih tipova nukleusa iz nužde koji nisu normalno pripremljeni da
opstanu sami u svojim normalnim nukleusima.
Želim vam da uspete u pokušaju, ali bi nadalje bilo potrebnije alpske košnice
pripremiti sa većim brojem izgradjenih ramova i dovoljnom količinom hrane
do proleća.
Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #33 poslato: Novembar 18, 2011, 22:52:08 »
Malo kasno se javljam ali kako rekoh kako im bog da.Znam da je malo a i prilicno kasno je formirana na izvucenom sacu tj.Isecenom iz DB-a i ubacenom u ram Alpske.Trebalo je da to bude uradjeno znatno ranije ali sticaj okolnosti nije dozvolio pa kad mi je natrcala matica rekoh da probam pa sta bude.Nemam drugu da bih pojacao to mi je prva i jedina letos pravljena cisto onako da probam (tad jos uvek nisam znao da postoji RV,EV) inace bih odmah napravio RV sto zimus i planiram da uradim.Pokusacu da upotrebim svo svoje (a i vase ) znanje da prezivi i svestan sam toga da iako prezivi bice jadna ali ja nisam ekonomski pcelar vec hobista tako da nisam previse opterecen time da ce tek dogodine da se razvija kako treba i da nece biti meda i da ce zena da me UDAVI kad vidi da pravim sirup itd.itd.
pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #34 poslato: Decembar 22, 2011, 07:44:55 »


 
Malo kasno se javljam ali kako rekoh kako im bog da.Znam da je malo a i prilicno kasno je formirana na izvucenom sacu tj.Isecenom iz DB-a i ubacenom u ram Alpske.Trebalo je da to bude uradjeno znatno ranije ali sticaj okolnosti nije dozvolio pa kad mi je natrcala matica rekoh da probam pa sta bude.Nemam drugu da bih pojacao to mi je prva i jedina letos pravljena cisto onako da probam (tad jos uvek nisam znao da postoji RV,EV) inace bih odmah napravio RV sto zimus i planiram da uradim.Pokusacu da upotrebim svo svoje (a i vase ) znanje da prezivi i svestan sam toga da iako prezivi bice jadna ali ja nisam ekonomski pcelar vec hobista tako da nisam previse opterecen time da ce tek dogodine da se razvija kako treba i da nece biti meda i da ce zena da me UDAVI kad vidi da pravim sirup itd.itd.
pozdrav

Vojkane, moraš je nekako ubediti da je ovo izuzetno koristan posao i privoleti da ti bude pomoćnica u radu.
Za takve male pčelinje zajednice treba dosta hrane u proleće da bi se razvile a ako su zazimljene sa malo  saća i hrane onda je neophodno mnoštvo prihranjivanja.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže vojkan randjelović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #35 poslato: Decembar 27, 2011, 11:10:50 »
U pravu si imenjace da je posao koristan bilo u materijalnom ali meni vise psihickom smislu.Samo sedenje pored kosnica i posmatranje kako i sta pcele rade meni toliko NAPUNI baterije i psihicki odmori da posle toga ne moze niko satima da me iznervira,mada nase zene misle (kako rece neko na nekom forumu) pcele su nam samo izgovor da pobegnemo od njih (naravno dok uce napamet neku tursku ili meksicku seriju).Znam da ce mitrebati dosta truda da ovodrustvance prezivi ida ga osposobim ali ne zalim truda.
poz. svima

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #36 poslato: Mart 18, 2012, 21:29:20 »
U mala društva spadaju i ovi moji oplodnjaci. Po količini pčela spadaju u klasu srednje jakih društava. I ne samo po količini, već i po kvalitetu pčela.

Potrošnja hrane je kod njih relativno velika, jer zimuju bez poklopne daske sa zbegom visine 7 cm, a i krovovi baš ne „dihtuju“, tako da ima promaje. To je potrebno zbog puno vlage u zadnjem delu i zbog toga vadim par ramčića do zadnjeg zida.

Zimuju na dva tela, a sada sam u prvom telu ostavio ramčiće da očiste med i da ih pretopim. Međutim, vidi se posledica nedostatka polena ipčele neće da prenesu ni nepoklopljen med.

U drugom nastavku je dodato 4 puna LR rama meda. Malo sam preterao i dva moram skloniti.


Zanimljivo je koliko kod ovog viđenog stanja pada u vodu teorija kako je (neverovatno) štetno hraniti pčele šećerom kao dopunom zimnice (verovatno je bolje polivati preparatima na bazi joda u proleće do iznemoglosti :P). To se vidi na onom ramčiću na poslednjoj slici gde sam oštetio med poklopaca. Inače, ovi oplodnjaci koji zimuju samo na malim ramčićima imaju sigurno oko 70% rezervi meda dobijenog prihranom. I preživeše nekako :D (idealno). I tako svake godine.

LR ramovi sa medom su iz onih koji su na istim nastavcima (jedno telo 4 LR rama) i koje selim. I pored toga što im je oduzeto po 15 ramčića sa mladom pčelom, za formiranje oplodnjaka i sa svim rezervama hrane do plodišta, doneli su prosečno oko 10-12 kg meda na bagremu (izvrcan) i oko 15 na suncokretu. To ne vrcam, već im sada vraćam.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #37 poslato: Mart 18, 2012, 23:44:52 »
http://i1176.photobucket.com/albums/x332/azemt/MINI_RAMOVI1.jpg
Zazimljavanje malih društava (rojeva)

Kolega Dragane jesu li tvoji ramčići kao ovi (1/3 LR rama)?
Lijep pozdrav!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Zazimljavanje malih društava (rojeva)
« Odgovor #38 poslato: Mart 19, 2012, 09:24:03 »
Jesu 1/3 LR-a. Samo je jednostavnija satonoša. Debljine je 10mm i satna osnova koje se ubacuje je vertikalno armirana. Kada sam počinjao sa maticama 1985, koristili smo one nešto pliće, po visini sa onom limenim uškama (vide se na drugoj slici). Međutim, ja sam to kasnije odbacio, ali je ostalo tih ramova i oplodnjaka i koristim ih kad zatreba.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).