Autor Tema: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)  (Pročitano 26875 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« poslato: Februar 15, 2018, 11:26:57 »
Pozdrav svima , imam jedno pitanje za korisnike jenter i nikot aparata. Ako je poznato da navedeni aparati nude mogucnost prenosa celije u svakom momentu , zasto se ceka larva i sta bi se desilo ako bi odgajivacka drustva starovali sa jedno,dvo,trodnevnima jajima ?

Unaprijed hvala
Lpl

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #1 poslato: Februar 15, 2018, 18:58:12 »
Citat
Pozdrav svima , imam jedno pitanje za korisnike jenter i nikot aparata. Ako je poznato da navedeni aparati nude mogucnost prenosa celije u svakom momentu , zasto se ceka larva i sta bi se desilo ako bi odgajivacka drustva starovali sa jedno,dvo,trodnevnima jajima?

Interesantno pitanje. I sam sam se to pitao.
Prije nekoliko dana sam bio na predavanju koje je u udruženju održao Rajko Radivojac baš na temu uzgoja matica. Nisam imao vremena da postavim pitanje njemu a on je u sklopu svoje video prezentacije prikazao tabelu koja je prema njegovim navodima rezultat istraživanja objavljen u knizi prof. Stojanovića i Mladenovića "Uzgoj visokokvalitenih matica". Slikao sam tabelu telefonom i prilažem je ovdje. U tabeli se vide neke od bitnih karakteristika matica koje su dobijene iz jaja i larvi različite starosti.

Šole će nam vjerujem reći više o tome a ja mogu samo pretpostavljam da je stvar možda praktične prirode vezano za bolji prijem matičnjaka. Nekako ne vidim drugo objašnjenje ali ja i ne vidim baš daleko tako da...čika Šole...?  :)

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #2 poslato: Februar 15, 2018, 21:48:56 »
Zdravo komso :) ! Da i ja sam slusao predavanje gospodina Radivojca , pa mi je tj detalj zapao za oko... Volio bih da se jos neko ukljuci pa da razmjene iskustvo...

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #3 poslato: Februar 15, 2018, 22:38:39 »
Citat
Zdravo komso :) !

Pazi stvarno nisam ni skontao da smo u komšiluku.   ;D

Pa komšija, vidim da si se odavno registrovao na forum ali da nisi aktivno učestvovao u diskusijama pa bih ti predložio da se predstaviš u za to predviđenoj sekciji foruma kako bi te drugi članovi foruma malo bolje upoznali. Nekako je tako red, da se prvo upoznamo pa onda da se družimo i razgovaramo.
Evo i link na sekciju http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?board=58.0

Citat
Da i ja sam slusao predavanje gospodina Radivojca , pa mi je tj detalj zapao za oko... Volio bih da se jos neko ukljuci pa da razmjene iskustvo...

Malo strpljenja pa ako Šošić bude imao vremena vjerujem da ćemo svi biti zadovoljni odgovorom na ovu dilemu.

Naravno i svako drugi je dobrodošao da se uključi u diskusiju. To što ja tipujem na Šoleta ne znači da niko drugi nema pravo da diskutuje i izloži šta ima...

Inače komšo ja sam nekad ranije nabavio Nikot aparat sa eBay-a jer je relativno jeftin u odnosu na Jenter. Nisam ga još koristio ali ima vremena. Radivojac opet kaže da preferira Jenter. Svako ima svoje razloge...

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #4 poslato: Februar 15, 2018, 23:09:10 »
Pozdrav svima , imam jedno pitanje za korisnike jenter i nikot aparata. Ako je poznato da navedeni aparati nude mogucnost prenosa celije u svakom momentu , zasto se ceka larva i sta bi se desilo ako bi odgajivacka drustva starovali sa jedno,dvo,trodnevnima jajima ?

Unaprijed hvala
Lpl
Kada presađujem ličinke iz Jentera onda od stotinjak ćelija koje se mogu presaditi uzmem 30 koje su najbolje popunjene matičnom mliječi. Računam da će to biti bolji matičnjaci nego oni "suhi".

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #5 poslato: Februar 15, 2018, 23:54:56 »
Anto nemam iskustva kao što rekoh ali načelno se slažem sa tvojim obrazloženjem načina odabira. Znam iz ranijih diskusija da si već radio sa Jenterom, rekao bih dosta uspješno.

Ono na šta se ovdje stavlja akcenat a mislim da će se i kolega koji je započeo temu složiti je zašto se u matičnjak "presađuje" larva a ne jaje ako se tvrdi da su matice kvalitetnije ako se već od polaganja jajeta njeguju kao matice. Toj tvrdnji u prilog ide i tabela koju sam priložio u temi.

Mislim da mi je jasno zašto je to slučaj kod presađivanja iglom (kineskom ili bilo kojom drugom).
Opet razlozi praktične prirode. Jaje premalo, teško se presađuje, manji procenat uspješnog presađivanja, lošiji prijem itd.

Kod Jentera nema tih praktičnih razloga jer nema potrebe za manipulacijom jajetom već se presađuje kompletna ćelija.

Pitanje bi glasilo zašto se sa Jenterom čeka da se jaje razvije u jednodnevnu larvu pa da bi se presadilo u matičnjak ako stručnjaci tvrde da je bolje da je matica od samog početka već u stadiumu jajeta njegovana kao matica?

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #6 poslato: Februar 16, 2018, 00:15:06 »
Na tvoje pitanje - kontrapitanje: zašto onda neke ćelije budu pune mliječi a neke suve, zašto neki matičnjaci budu bolji od drugih. Ako se već igramo Bogova i biramo najkvalitetnije onda možemo birati i larve koje ćemo presađivati jer MI mislimo da su najbolje. U prva tri dana sa jajetom se ništa ne događa dok ne pukne opna onda slijedi hranjenje, dakle nema potrebe za presađivanjem. Ako pčele neke ćelije više zaliju mliječi možda to naprave sa razlogom i onda ja te ćelije odaberem za nove matice...

Van mreže marko stevanovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kololeč
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #7 poslato: Februar 16, 2018, 08:24:09 »
Evo jedne slike od prosle godine.Kao larve prijem 100%,presadjena trodnevna jajajasca 60%.
Tako se namestilo da matica nije lepo zalegla aparat pa morao da presadim i jajasca.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #8 poslato: Februar 16, 2018, 09:09:06 »
Citat
Na tvoje pitanje - kontrapitanje: zašto onda neke ćelije budu pune mliječi a neke suve, zašto neki matičnjaci budu bolji od drugih. Ako se već igramo Bogova i biramo najkvalitetnije onda možemo birati i larve koje ćemo presađivati jer MI mislimo da su najbolje. U prva tri dana sa jajetom se ništa ne događa dok ne pukne opna onda slijedi hranjenje, dakle nema potrebe za presađivanjem. Ako pčele neke ćelije više zaliju mliječi možda to naprave sa razlogom i onda ja te ćelije odaberem za nove matice...


Eto tvoje kontra pitanje je možda i odgovor na moje pitanje. Znači naknadno presađivanje nam omogućuje da biramo larve kojima su i pčele dale neki vid prednosti jer ih obilnije hrane mliječom. Sa jajima nemamo tu mogućnost jer mi teško da možemo razlikovati jaja po kvalitetu. Ovom u prilog ide i Markovo pisanje i njegovi procenti kod prijema.

Onda nas to navodi na zaključak da ovi stručnjaci koji tvrde da su matice dobijene presađivanjem jaja kvalitetnije nisu u pravu tj. da griješe negdje u njihovim istraživanjima.

Pozdrav svima...

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2018, 09:15:58 »
Na tvoje pitanje - kontrapitanje: zašto onda neke ćelije budu pune mliječi a neke suve, zašto neki matičnjaci budu bolji od drugih. Ako se već igramo Bogova i biramo najkvalitetnije onda možemo birati i larve koje ćemo presađivati jer MI mislimo da su najbolje. U prva tri dana sa jajetom se ništa ne događa dok ne pukne opna onda slijedi hranjenje, dakle nema potrebe za presađivanjem. Ako pčele neke ćelije više zaliju mliječi možda to naprave sa razlogom i onda ja te ćelije odaberem za nove matice...

Kolega Anto , pa to je logicno... Ne mogu sve larve plivati u istoj kolicini mleca jer se nisu ispilile u isto vrijeme ! Koliko vremena prodje od zaleganja prve i zadnje celije...  Ali ajde kad se vec igramo kontra pitanja , evo jedno od mene... Nakon koliko sati od pucanja opne ,larva dobija mlec ?


Ja bih ipak dao prednost nikot aparatu , jer matica moze zaleci samo korisne celije ...

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2018, 11:13:28 »
Citat
Na tvoje pitanje - kontrapitanje: zašto onda neke ćelije budu pune mliječi a neke suve, zašto neki matičnjaci budu bolji od drugih. Ako se već igramo Bogova i biramo najkvalitetnije onda možemo birati i larve koje ćemo presađivati jer MI mislimo da su najbolje. U prva tri dana sa jajetom se ništa ne događa dok ne pukne opna onda slijedi hranjenje, dakle nema potrebe za presađivanjem. Ako pčele neke ćelije više zaliju mliječi možda to naprave sa razlogom i onda ja te ćelije odaberem za nove matice...


Eto tvoje kontra pitanje je možda i odgovor na moje pitanje. Znači naknadno presađivanje nam omogućuje da biramo larve kojima su i pčele dale neki vid prednosti jer ih obilnije hrane mliječom. Sa jajima nemamo tu mogućnost jer mi teško da možemo razlikovati jaja po kvalitetu. Ovom u prilog ide i Markovo pisanje i njegovi procenti kod prijema.

Onda nas to navodi na zaključak da ovi stručnjaci koji tvrde da su matice dobijene presađivanjem jaja kvalitetnije nisu u pravu tj. da griješe negdje u njihovim istraživanjima.

Pozdrav svima...

Bojane , ja ne bih tek tako odbacio nauku... Mislim da su se oni u ovom slucaju bavili kvalitetom a ne kvantitetom... Znaci istrazili su kvalitet dobijene matice na taj nacine , a ne broj prihvacenih maticnjaka... Moje skromno misljenje :)

Pozz

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #11 poslato: Februar 16, 2018, 11:14:38 »
Citat: Ljubomir Kragulj
Ali ajde kad se vec igramo kontra pitanja , evo jedno od mene... Nakon koliko sati od pucanja opne ,larva dobija mlec ?
Ja bih ipak dao prednost nikot aparatu , jer matica moze zaleci samo korisne celije ...
Iskreno NE ZNAM, 4. dan presađujem larve koje već dobro plivaju u matičnoj mliječi (slika u prilogu), koji je to sat bio POJMA NEMAM

Ne znam za Nikot, kada puštam maticu budu zaležene sve ćelije (uglavnom) i onda izaberem one koje su sa najviše matične mliječi, po meni one su ili prve izležene ili su kvalitetnije od drugih. Mislim da razlika u par sati ne igra ulogu

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #12 poslato: Februar 16, 2018, 11:43:13 »
Dali netko iglom presađuje jaja, radi sa Nikotom, Jenterom, ili pusti da mu se društvo zaroji možda nije ni bitno. Važan je krajnji rezultat. Meni Jenter odgovara jer mi vid ne dozvoljava da čačkam iglom po jajima (u saću ;) ). Posao se odradi relativno brzo i sigurno. Uspio sam dobiti matice koje imaju prosječne rezultate i mirnu pčelu. Kao prvo volim da sam čačkam i vidim rezultate rada. Matica uzgojena na 3 LR okvira i dodana sa svojim pčelama društvu je po mom mišljenju bolja opcija nego matica iz nekog mini oplodnjaka koja je putovala poštom u kutiji šibica i onako uplašena dodana u društvo. Potrebno je uzgojiti više matica nego je potrebno i vidjeti kako će se koja pokazati, ako ne valja taman da je iz zlatnog kaveza - leti van!

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #13 poslato: Februar 16, 2018, 11:48:50 »
Citat
Bojane , ja ne bih tek tako odbacio nauku...

Ma ne Ljubomire nisi me dobro shvatio. Ništa ja ne odbacujem nego povlačim tezu o mogućem scenariju koji je zapravo malo vjerovatan.

Citat
Mislim da su se oni u ovom slucaju bavili kvalitetom a ne kvantitetom... Znaci istrazili su kvalitet dobijene matice na taj nacine , a ne broj prihvacenih maticnjaka...

Anto mislim da si ovdje u pravu. Oni su se bavili kvalitetom a ne kvantitetom a podatak o prijemu kod takvog načina presađivanja nije prezentovan u tabeli. Ali ovakav stav se malo kosi sa tvojim pređašnjim navodima, citiraću te:

Citat
U prva tri dana sa jajetom se ništa ne događa dok ne pukne opna onda slijedi hranjenje

Dakle ako se ništa ne događa zašto bi matice bile kvalitetnije. Da li je to možda zbog onih par sati za koje opet kažeš, citiram:

Citat
Mislim da razlika u par sati ne igra ulogu

A možda ipak igra nekakvu ulogu ko bi ga znao...

Anto nemoj da pomisliš da te pokušavam, da tako kaže diskreditovati na bilo koji način.  ;D
Namjera mi je samo da probamo dokučiti do smislenih odgovora koji "drže vodu".


Ja kao neko ko ne pretenduje da matice prodaje smatram da mogu da podnesem lošiji prijem matičnjaka ako će to da poboljša kvalitet matica koje bih proizveo isključivo za svoje potrebe.

Kolega ljubomir je prisustvovao pomenutom predavanju koje je održao Radivojac na temu proizvodnja matica. Predavanje nije bilo orjentisano ni prilagođeno komercijalnim proizvođačima matica nego je tako postavljeno da pčelarima približi način i mogućnosti samostalne proizvodnje matica za vlastite potrebe.

Jasno je da komercijalnim proizvođačima nije prihvatljivo da rade na način koji ne garantuje dobar prijem matičnjaka jer je tako nemoguće planirati i ugovarati isporuku krajnjeg proizvoda kupcu, ali za nas entuzijaste mislim da je ovakav rizik prihvatljiv ako od toga može da bude neke vajde u pogledu kvaliteta dabijenih matica.

Možda se ovdje bavimo filozofiranjem i "mlatimo praznu slamu" ali neka, razmjena mišljenja je uvjek dobrodošla...

P.S. Malo smo ušarenili temu sa ovim bojama.  8)

P.P.S. Anto je već poslao još jednu poruku ali nema veze ova ide ovako kako je već napisana.

Pozdrav svima...

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #14 poslato: Februar 16, 2018, 12:02:21 »
Bojane , citirao si moji objavu, a ne Antinu :)