Autor Tema: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše  (Pročitano 113802 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #30 poslato: Mart 17, 2013, 22:21:07 »
Ivo, kažeš oko 1 mm. To su pupoljci koji su probili koru i vide se. Tada su naravno osetljiviji.

Ja govorim o onome što se ne vidi. Pupoljcima koji su vrlo mali i koji su se tek uobličili ispod kore. To mi je davno pokazao moj stric (i moj učtelj pčelarstva, Bora Šošić). Krenu drugi pupoljci pčelari uglavnom i ne obraćaju pažnju na prvo izmrzavanje.

Ali, kažem to je već jedan udar, koji utiče na kasniju osetljivost pri lošijem vremenu ili promenama vremena, tokom medenja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #31 poslato: Mart 17, 2013, 23:37:41 »
Šole, ja i nisam neki stručan poznavalac bagremove paše. O tome od tebe mogu mnogo da naučim i za to ti veliko hvala. Ovde sam od tebe već dosta naučio. Posebno je važno sa kojom ozbiljnošću prilaziš mogućim problemima. Bagremova paša je veoma važna za pčelare Srbije i to je paša koju bi najveći broj pčelara trebao da posećuje i koristi. Međutim ja sam dosta daleko od bagremovih šuma ili bagremovih pašnih terena. najbliža bagremova paša mi je na više od 100 kilometara a osim toga u to vreme spremam više stotina rojeva na RV i EV ramovima koje treba nešto malo kasnije isporučiti pčelarima tako da i nemam mnogo vremana niti uslova za puno korišćenje ove paše.
Ovde sam od tebe naučio da se tokom proleća  svakodnevno moraju pratiti vremenske prilike i vršiti procene stanja bagremovih pupoljaka kao i drugi faktori koji utiču na lučenje nektara u toku pašne sezone. Takvo neophodno precizno praćenje kada je pašni teren tako daleko kao što je slučaj kod mene, skoro je nemoguće.

Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #32 poslato: Mart 29, 2013, 20:29:56 »
Prva grančica bagrema koju sam proveravao deluje razočaravajuće. Ima puno osušenih rodnih grančica, ali se nije pojavio ni jedan pupoljak. Kreće samo list.

U žutom krugu je je deo prošlogodišnjeg roda-mahune sa semenkama. I ta grančica na kojoj se nalazi je suva.

Mislim da je uticalo ono prvo jako zahlađenje u decembru. Nakon kiša, stablo je verovatno „povuklo“ vlagu i potom je dobar deo grana izmrzao i sasušio se. Pre toga, nije bilo posledica suše, jer se nije moglo primetiti da ima suvih grana. Na svim granama (i sitnijim grančicama), bilo je lišće.

Danas sam stavio još jednu veću granu na proveru i pratiću šta se dešava. Mada, skidanjem kore se može videti samo braon masa iz koje još ne mogu zaključiti da li je izmrzli pupoljak ili drvo još „miruje“, u šta sumnjam.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže pero perić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Đakovo
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #33 poslato: Mart 30, 2013, 08:20:45 »
Jučerašnjih 16C potjeralo prvu kajsiju...znači za 42 dana ide bagrem(kaže, čini mi se Umeljić)..

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #34 poslato: Mart 30, 2013, 14:03:17 »
Kajsija u punom cvetanju. Dzenerika od jutros otvara cvetove. Iza njih bi trebalo da krene crni trn. Ima nešto i perka u blizini pandam uljanoj repici. Drvo koje se u ovom kraju zove klen obično cveta iza crnog trna a pre jabuke i pčele ga masovno posećuju. Mesto je idealno samo da posluži vreme. Bagrem raste po manjim šumama i živicama (obala, međa između njiva) pa ga u krugu poluprečnika 3km ima u izobilju. Samo da ga posluži vreme. Ima i varijanta drugog bagrema na 600 metara n.v. na svega 40km od mene. Kad bi poslužilo vreme moglo bi se dobiti i neko kilo meda po košnici do bagrema. Ovde gde sam ja nikad nije problem rana prolećna paša. Kritično je u julu i avgustu kad je obično suša mada uvek ima polena.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #35 poslato: April 10, 2013, 22:27:39 »
Druga provera grane uzete sa stabla 03. aprila. U odnosu na prošlu godinu, razlika u vegetaciji je oko 10 dana.

Velika je neujednačenost u promenama na pupoljcima iste grane. Negde je pupoljak veliki, a par okaca niže se tek pojavljuje novi. Ima pupoljaka sa dve pa i tri cvasti. Ima suvih grana.

Po ovim fotografijama se vidi da prošlogodišnja suša nije „uništila“ pupoljke i da to priroda malo drugačije rešava.

Kada će bagrem cvetati zavisi od osunčanosti u toku dana i svakako temperetura tokom perioda do cvetanja. Za sada nema dovoljne osunčanosti i to ga svakako usporava.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #36 poslato: April 11, 2013, 21:02:08 »
 Данас код мене на Озрену, џанарика је отворила 70-80% цвјетова. Вријеме тихо, без облака, температура 20 ºC .  Сутра ће бити први дан врхунца цвјетања, само да киша не поквари. Прогнозирани су  пљускови у наредна три дана.  На мјесту одакле пчеле узимају воду, видио сам само једну пчелу у интервалу од петнаестак минута,  што би требало значити да је лучење нектара добро. Вечерас  су радиле до самог мрака и то високим интензитетом. Ово прољеће је специфично по много чему па ће вјероватно бити и по редослиједу цвјетања. Примијетио сам да крушка убрзано пролази кроз припремне фенофазе па постоји велика вјероватноћа да би могла цвјетати истовремено са трешњом, или мало послије ње што се доста ријетко дешава. 
 

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #37 poslato: April 11, 2013, 21:23:16 »
Po mojim zapažanjima, pri dužim vremenskim intervalima sa sličnim vremenom kao što je bilo u poslednje vreme, dolazi do preklapanja cvetanja. Jednostavno, prvi (raniji bagrem) sporo napreduje, a kasniji se „budi“. I kada otopli, sve počinje naglo da gura ka cvetanju. Ja sam današnji dan doživeo kao da ima 30 °C, a ne 20.

Što se tiče medenja kod nas je bilo kao da bagrem medi. Samo što je „džana“ gotova. Ima još stabala u cvetu, ali sličnost polena i nektara sa crnog trna i nektara i polena sa džanarike je velika pa izgleda da je unos samo sa „džane“. Inače u Bariču (pet šest km dalje od mene i na nižem terenu) ima cvetalih krušaka. Još malo pa su cvetale pre rane trešnje.


Nadamo se da se neće puno preklopiti prvi i drugi bagrem
« Poslednja izmena: April 11, 2013, 21:42:53 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #38 poslato: April 12, 2013, 01:17:09 »
I kod mene danas počela da cveta džanarika.

Jedno stablo se otvorilo oko 20-30% a ostalih dva tri stabla tek počinju da otvaraju.
Vrba još nije krenula ali mrtve koprive imamo u izobilju.

Za koji dan će i trnje krenuti...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #39 poslato: April 12, 2013, 20:49:36 »
U Makovištu još nije procvetala džanarika, možda će za 7 dana. Za sada ima još uvek maca, mrtve koprive, mišjakinja, poneki maslačak i ljubičice. Koliko mi se čini sve će odjednom da procveta, pa ako se okiša onda pčele neće imati neke velike koristi. Pozdrav.

Van mreže milic dragoslav

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 53
  • Pol: Muškarac
  • Pcelarim kosnicom Rodna Voja
  • Lokacija pčelinjaka: bozevac
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #40 poslato: April 12, 2013, 20:54:43 »
Kod mene se beli kao da je pao sneg.Pozdrav

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #41 poslato: April 12, 2013, 21:02:42 »
Danas slikan bagrem koji je kod mene najranije počinjao sa cvetanjem.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #42 poslato: April 12, 2013, 22:43:35 »
Poslednja tri dana sam se čudom čudio otkud toliki unos. Procevetao je perko mada je i đzenerika, crni trn, glog, mrtva kopiiva i još svašta nešto u cvetu. Perko je odlična medonoša i brat blizanac uljanoj repici a stočari ga seju  jer rano pristiže za košenje.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #43 poslato: April 24, 2013, 21:24:15 »
Bagrem će izgleda opet iznenaditi vremenom cvetanja. Uglavnom se očekuje da će kasniti, ali su temperature danima povoljne, a po prognozi biće i više. Treba obratiti pažnju kojom brzinom pupoljci postižu prirast.


Inače, one prve kontrolne grančice (u ovoj poruci), pokazale su da su ta stabla sa vrlo malim brojem cvasti i da se razvija uglavnom list.




PS
Inače, ne znam kako mi se potkrala greška u datumu na slikama u ovoj poruci. Trebalo je da bude 10. april, a ne 10 mart. Proveravao sam i orginalne fotografije imaju pravi datum, a greška je nastala kod smanjivanja i preimenovanja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Милош Антонић

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 32
  • Pol: Muškarac
    • www.pcelarm.com
Odg: Praćenje cvetanja medonosnog bilja – pčelinje paše
« Odgovor #44 poslato: April 29, 2013, 22:27:46 »
Багрем ове године неслућеном брзином иде од пупољка до цвета.
Очекивао сам да неће цветати пре 8 - 10. маја али сам омануо за
читавих десетак дана. Тропски дани у априлу учинише своје.
Према данашњој ситуацији цветање ће почети већ 1. маја.