Autor Tema: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla  (Pročitano 3167 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Vukšić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zagreb
Pozdrav svima iz Zagreba, imam jedno pitanje.
Razrojio sam dvije košnice sa starom maticom 28.5.2020. Na njihova mjesta u starim košnicama sam dodao mlade oplođene i tu je sve ok.
Želim zamijeniti i ove dvije matice sa novim oplođenim. U jednoj je matica započela intenzivnije zalijeganje,ima jednodnevnog legla (danas 9.6.2020.)
Mogu li u takvoj situaciji dodati novu oplođenu maticu?
U drugoj košnici, očito je nestala matica, jer nema nikakvog zalijeganja. U nedjelju 7.6.2020. sam stavio dvije neoplođene matice (izlegle se na drugom mjestu), jer me je zanimalo hoce li stara matica(ako je unutra) ove dvije neutralizirati. Danas sam nasao samo ovu jednu mladu neoplođenu, što mi je dodatno potvrdilo da stare matice uopce nema unutra. Stoga novo pitanje, mogu li ovdje također staviti mladu oplođenu maticu, naravno u kavezu?

Hvala.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla
« Odgovor #1 poslato: Jun 10, 2020, 12:57:59 »
Поздрав...поставио бих питање, шта подразумевате под једнодневним леглом: јаја или једнодневне ларвице. Ако су јаја, зашто се десило да матица не носи толико дуго?

Могуће је додати младу матицу, али је неугодно променљиво време при којем пчеле мало теже прихватају матицу. У оба случаја се може додати матица. Да би био сигурнији пријем, је стављам стару матицу у кавез који је без погаче и отворе за излаз  (не и остали отворе - мрежни део, преко којих  постоји некакав додир са матицом) затворим лепљивом траком. Водити рачина да се затвори тако да се онемогући излаз матице (то значи не само комадић траке преко отвора, који може спасти).

Сутрадан се додаје млада матица, у свом кавезу са погачом. Стару матицу уклањам дан касније по постављању кавеза са матицом коју додајем (пријем је по принципу тихе смене). Пчеле обично изграде пуно „звончића“ као за ројење. Ако започну неки матичњак на леглу може се тај матичњак уништити, мада то не радим јер су то тек започети матичњаци. Ако би било старијих матичњака (нпр. тихе смене или су пчеле одгајиле матичњаке док је стара матица била у кавезу), то обавезно порушити. Иначе, пчеле врло често не започну да граде матичњаке са легла првог дана (понекада и два или више дана) јер су у додиру са старом матицом преко мреже кавеза, али граде „звончиће“ је је додир са матицом непотпун.

Пазити где се поставља кавез са младом матицом јер се у случају јачег захлађења пчеле повлаче ка леглу и запусте матице у кавезу. Налазили смо понекада стару матицу која је угинула у кавезу. То значи, да треба водити рачуна колико има пчела у роју којем се додаје матица и колико има легла. Ако је мало легла, неће запоставити матицу у кавезима, које постављам између две сатоноше (пазити да постоји добра изолација ако је нпр. кров од поцинкованог лима и греје кошницу превише) рамова са леглом и кавезе обе матице постављам један до другог.

У друштву где је млада матица, може исто, али је углавном довољно да се само уклони млада матица (овде је битно додати да пријем младе матице не значи потпуно поуздано да нема и старе матице; може се десити да стара матица није способна да носи, и да је она још у друштву). Најпоузданија провера је са младим леглом. Ако започну матичњаке на леглу, то би био знак да нема никакве матице. То додато младо легло не склањам, него само порушим започете матичњаке и додам кавез са матицом (мало пробушити отвор погаче чачкалицом, да ослобађање иде брже).

Пазити да се безматак у беспашном раздобљу не држи дуго отворен.

Додао бих да на овај начин успостављам двоматична друштва, али је потребно да је друштво јако, а не неки слабић.


ПС

Ако се намерава сачувати стара матица, у кавез се убацују пчеле пратиље. Погаче може бити у било ком случају (само што се у случају уништавања старе матице не ставља погача јер ничему не служи), али траком се затвори отвор да пчеле не ослобеде матицу.


ПС од ПС :)

Мало је опширније, али „извуците“ битне ствари и поступак је врло једноставан када се мења матица у роју у једном наставку јер не треба подизати наставке, већ се само ради „око сатоноша“ и подиже само поклопна даска и збег, тако да је то врло мало рада. Најбоље је да недостаје бар један рам и ако се нешто поново проверава при склањању старе матице да се само размакну рамови и не вади ни један ван и ставља поред кошнице. Када све буде у реду (када нова матица пронесе), комплетира се број рамова.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla
« Odgovor #2 poslato: Jun 10, 2020, 15:28:44 »
Oдговор си добио од правог мајстора.

Шоле добро дошао. Већ сам планирао ,кад дођем до кума у Моштаницу, да свратим и видим како си, јер се ниси ни чуо ни видео.

Van mreže Zoran Vukšić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zagreb
Odg: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla
« Odgovor #3 poslato: Jun 10, 2020, 21:55:51 »
U pitanju su bila jednodnevna jaja. Nova oplođena matica je dodana u kavezu 26.5.2020. Da, dobro si postavio pitanje, zašto nije nosila tako dugo??
To je lanjska matica koju sam sa leglom, polenom i medom premjestio u novu košnicu-nukleus. Sada odjednom je zalegla skoro 4 okvira obostrano. Je li u pitanju stres,
ovo ludo vrijeme ili nesto trece ne znam (prihrana sirupom je bila regularna). Dodao sam Fortex (kobalt klorid ) 4.6.2020. pa je možda i on djelovao?!
Inace ta matica je bila i u staroj zajednici ćudljiva, pa sam ju odlucio zamijeniti, ali igrom slučaja ostaje do daljnjeg, jer...
Danas mi je došla samo jedna matica, jer je prijatelj narucivao sebi, te je meni zabunom umjesto tri narucio jednu. Zapravo je dobro ispalo, jer tu jednu sam stavio
u košnicu gdje nema zalijeganja, a ni matice. Odradio sam to bas kako si preporucio u sredinu gdje jos ima zatvorenog legla od prije.
Ovaj preporuceni sistem u kojem se oponaša "tiha smena" je odlicna stvar i to cu svakako koristiti ubuduce. Vrlo je logičan plus tvoje iskustvo!
Veterinar sam, imam dosta teoretskog iskustva, a u praksu sam ušao slučajno, jer brat nije imao dovoljno vremena, pa sam sve preuzeo.
Kako se bavim konjima i ovcama, nije mi se bio problem prebaciti na pčele , iako je to vrlo specifično područje.
Iskreno, pčele su me oduvijek privlačile, ali eto tk su sada došle na red.
Dragane, hvala ti na jasnom i opširnom objašnjenju, nadam se da će postavljena pitanja i tvoji odgovorio jos nekome pomoci. Inace pratim tvoje postove
koji su vrlo edukativni. Također, super je što pišeš ćirilicom, jer mi je to odlična vježba da ostanem u formi :)

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla
« Odgovor #4 poslato: Jun 11, 2020, 12:28:41 »
Oдговор си добио од правог мајстора.

Шоле добро дошао. Већ сам планирао ,кад дођем до кума у Моштаницу, да свратим и видим како си, јер се ниси ни чуо ни видео.

Здраво Зоки. Сврати када год хоћеш. Увек сам код куће. Ако ти није тешко, јавни телефоном када долазиш јер смо углавном у гужви (мислим, ја баш и нисам :), али треба неко и да скува кафу а ја не умем :) ).

U pitanju su bila jednodnevna jaja. Nova oplođena matica je dodana u kavezu 26.5.2020. Da, dobro si postavio pitanje, zašto nije nosila tako dugo??
To je lanjska matica koju sam sa leglom, polenom i medom premjestio u novu košnicu-nukleus. Sada odjednom je zalegla skoro 4 okvira obostrano. Je li u pitanju stres,
ovo ludo vrijeme ili nesto trece ne znam (prihrana sirupom je bila regularna). Dodao sam Fortex (kobalt klorid ) 4.6.2020. pa je možda i on djelovao?!
Inace ta matica je bila i u staroj zajednici ćudljiva, pa sam ju odlucio zamijeniti, ali igrom slučaja ostaje do daljnjeg, jer...

Занимљива ми је та лањаска матица која одједном „груне“ да носи. Опет, то би било дуже време проношења у роју. Јели била у кавезу када је одвојен рој? Или сам ја погрешно разумео и она носи сасвим уобичајено. Са овим сам мало досадан, али је питање постављено са намером да укажем да се може десити, ако је матица додавана у кавезу да је погача неки „ изопачени вештак, кознаодчеганаправљен“. Имао сам такве случајеве са куповном погачом. Читавих 15 дана нису ослободиле матицу. Пронела је некако, али се пореметила и на крају упропаштено је и друштво. У другим кошницама где је нешто краће време ослобађања (до 11 дана, највише) матице су биле у реду, али ипак су доживеле одређен стрес и то се приметило по стању у тим друштвима.


Иначе, у одвојеном роју је уобичајено да матица слабије носи у почетном раздобљу јер не буде довољно пчела да обимније проширују легло. Обично колеге пчелари кажу „има ту пчела“ али када јаче захлади, примети се да их има и недовољно јер се образује клубе да заштите лело. Не треба заборавити да су крајем маја и почетком јуна, јутарње температуре пале на седам - осам степени. То је врло неугодно ако се одвоји рој са леглом и недовољно пчела, а још неугодније ако се рој одваја на „лицу места“ и рој постави на пчелињак (не однесе се пар километара даље – прволинјских пар километара) и тада га напусти пуно пчела, које се врате у своју кошницу. „Стручњаци“ препоручују такав начин одвајања роја јер успева (понекад, када време послужи) а када захлади ето великог проблема.


Удаљио сам се од теме, али ако не користи, бар не штети.


Ту ћудљиву матицу треба заменити на време јер може свашта да буде са њом. Наравно, ако „ћудљивост“ подразумева изразито одступаље у понашању друштва (претерана узнемиреност, петерана љутина пчела – агресивност, неравномерност у залегању – залегање легла у „таласима“ па „одмарање“ матице које није ускладу са природом итд.). Такве ћудљиве матице могу одлагати тиху смену врло дуго и на крају сведу друштво на снагу ројчића, ако имају проблем носивошћу. Други „тип“ ћудљивих матица нпр. може бити технички добар и онда у једном моменту изведу рој иако још увек носе добро и уопште не треба да се роје.

ПС

Чему тај кобалт хлорид служи? Убеђен сам да се не треба заносити таквим стварима (тачније, убеђен сам 3 деценије да се такве ствари не дају пчелама). Нема корисних минерала и витамина док се не унесу из природе кроз храну...нити постоји хипервитаминоза ако се претера са уносом витамина из природе нпр.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vukšić

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zagreb
Odg: Dodavanje mlade oplođene matice u košnicu gdje ima jednodnevnog legla
« Odgovor #5 poslato: Jun 12, 2020, 12:01:39 »
Ne, nije bila u kavezu jer sam ju razrojio zajedno sa okvirima, leglom, medom pčelama...to je dakle lanjska matica od koje sam napravop novi nukleus, a na njeno mjesto u staru košnicu sam stavio mladu oplođenu u kavezu.
Da, i moja prtpostavka je bila da su jutarnje, ali i dnevne temperature doprinjele ovakvoj i sličnim situacijama.
Nukleus je ostao na istom mjestu, mozda je i to razlog kako navodis. Ma sve je povezano tako da je i to tema .
Kako mi je zabunom neki dan dosla samo jedna matica, ta cudljiva je i dalje u košnici, pratit cu je jos neko vrijeme, iako je bilo planirano da ju zamijenim.
Kobalt klorid služi za stimulaciju matice da bi više nosila. Bio sam skeptičan, no nagovor nekih pčelara sam ga dodao. Nakon toga sam primjetio intenzivniju nosivost,
posebno kod ove problematicne.
Hvala na dobrim savjetima.