Autor Tema: Oj Karlovci, mesto moje drago..  (Pročitano 2445 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #15 poslato: April 04, 2023, 07:19:51 »
sada će ta jaka da ima veliku potrošnju meda, obrati pažnju na nju. i čim ti se ukaže prilika oduzmi joj još ali nemoj jedan oduzmi 2 3 rama. pozdrav. alib ipak neka Voja ili Goran daju odgovor na ovo jer su malo iskusniji pozdrav.

Мислим да си у праву Славољубе и да се треба одузети два рама са леглом из којих почињу да излазе и да се рађају младе пчеле.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #16 poslato: April 19, 2023, 09:47:23 »
Poštovane kolege, hvala Vam na savetima i asistenciji pruženoj do sada.
Da vam prenesem iskustvo i korektivne mere koje sam preduzeo uzimajući vaš i Goranov savet.

03.04.2023. - intervencija, narednih dana je bilo snega i niskih dnevnih temperatura.
Košnica 1. od 16 ramova legla, 4 rama zatvorenog legla sam izvadio i pojačao Košnicu 3. Preostalo leglo centrirao u oba nastavka dodao po SO. sa obe strane legla i do zida po ram meda i polena. Ostalo ukupno 12 ramova legla.
Košnica 2. imala je 13 ramova legla, ovde je u gornjem nastavku bilo 9 u donjem 3. Rotirao sam ove nastavke i dodao 2 SO. u gornji.
Košnica 3. je imala 7 ramova i pojačana sa 4 rama iz košnice 1. Rotirani nastavci, njen nastavak sa 7 ramova je otisao ispod, a na gornju poziciju došao je novi sa dodata 4 rama legla iz košnice 1. Dodao 2 SO., 2 prazna rama i po jedan ram meda i polena. Ostalo ukupno 11 ramova legla.
Svim košnicam sam po jedan ram punog meda blago zagrebao i spustio u donji nastavak na podnjaču medju SO.

15.04.2023. - pregled i ograničavanje
Košnica 1 - zatečeno 12 ramova legla (izgleda da je zahladjenje uradilo svoje) - Matica ograničena, dodata MR, zatvoreno leglo centrirano u drugi i treci nastavak.
Košnica 2 - zatečeno 13 ramova legla. Jedan ram zatvorenog oduzet i dodat košnici 3. Matica ograničena, dodata MR, zatvoreno leglo centrirano u drugi i treci nastavak.
Košnica 3 - 11 ramova legla, pronadjena 3 matičnjaka (2 zatvorena i jedan otvoren) i 5-6 započetih zvončića. Zvončiće i otvoren matičnjak sam porušio ostavio samo ona lepa dva. Nisam bio siguran da li je Rojevni nagon ili tiha smena. Pa sam uradio sledeće:
Pošto je matica stara, obelezena zelenom bojom, mislim da je iz 2019. odlučio sam na brzinu da je uklonim i ostavim samo dva velika matičnjaka u društvu.
Ram sa matičnjacima spušten u sredinu donjeg nastavka, dodata MR, zatvoreno leglo centrirano u drugi i treci nastavak.
U svako društvo sam dodao: Ram gradjevnjak u plodište, jedan prazan ram za med u saću u prvo medište do legla, prazna mesta dopunjena SO. Ukupno dodato po 6 SO na svako društvo.

Imam pitanje za vas, da li sam trebao ukloniti staru maticu?

Cvetne resice Bagrema su kod mene za vikend bile oko 2cm duzine na medjašima 10-15god starim.
Sada cvetaju Oskoruša, Judino drvo, Glog i vidim ih u krošnji na velikim Jelkama (ne znam šta ih tu privlači).

Hvala Vam unapred,
Srdačan pozdrav

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #17 poslato: April 19, 2023, 09:59:42 »
Mogao si u neku novu košnicu staviti jedan ram sa maticom i malo legla i jedan izgrađeni ram i jedan ram sa hranom, a ako nemaš sa hranom napuni izgrađeni ram sa sirupom. pa neka zaleže koliko bilo, pozdrav.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #18 poslato: April 19, 2023, 10:38:16 »
По мени почетнику, идеално одрађен посао, као и само стање друштава. Само је питање (пошто не познајем околину што се тиче цветања) дал' је још увек рано за ограничавање?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #19 poslato: April 20, 2023, 01:10:05 »
Верујем да је појава матичњака узрокована додавањем веће количине затвореног легла са пчелама па је зато велико питање да ли је требало уклонити стару матицу.. Ако је више матичњака у питању онда је у питању ројеви нагон а квалитет матице се може одредити и по количини залеженог легла у рамовима где излазе младе пчеле у претходно доданим рамовима где су се пчеле излегле и ослободиле матици простор за залегање. Свакако да ће код старијих матица ројеви нагон доћи нешто раније него код млађих али и у заједницама са млађим матицама може доћи до покретања ројевог нагона након што се дода три или четири рама легла са пчелама одједном.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #20 poslato: Maj 04, 2023, 11:17:06 »
Poštovane kolege,

Hvala Vam na savetima. Košnica u kojoj sam odstranio maticu je povuka oko 20 ak matičnjaka. Sad vidim da sam napravio grešku uklanjanjem matice i loše iskoristio priliku.
Nadam se da ću ovaj vikend zateći novu lepu maticu koja uspešno produžava život zajednice.

Zbog novih pašnih prilika, našao sam se u nedoumici šta raditi dalje..

Na mojoj lokaciji Bagrem je počeo sa cvetanjem od juce (mlad bagrem, za starija stabla pitanje je sata) – pitanje je kako da razdvojim prolećni med i budući da se ne pomešaju?
Sve tri kosnice su mi na 3 nastavka ( plodište + matična + dva medišna)
U svakom gornjem medišnom nastavku imam po 4 do 6 ramova slabo poklopljenog prolećnog meda (voće + livada) I po negde ceo poklopljen ram.
Šta da radim sa tim medom? Da li smem da ga vrcam (problem visoke vlage) ili da im ostavim da se pomešaju?

Pošto nemam više nastavaka sa izgradjenim saćem da li bi vredelo mozda sledeće:
 - da im podbacim kao prvi medišni na matičnu novi nastavak sa 5 SO i da spustim 5 izgradjenih ramova iz sadasnjeg prvog medišnog, a budućeg drugog?
A ostatak od 5 SO da ubacim u budući drugi medišni?

Tada bih ovaj rani med digao u 3 medišni I ostavio dovoljno mesta za prijem novog nektara ispod.
Kasnije bih mogao ovaj gornji ostaviti njima za zimovanje..

Ovo je moje mišljenje, molim Vas za savet.

Hvala Vam unapred,
Srdačan pozdrav

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #21 poslato: Maj 04, 2023, 13:06:05 »
odvoj ramove bez meda i umesto njih stavi satne osnove pa podigni na četvrto mesto a satne osnove stavi na treće mesto a izgrađeno iznad matične da odmah pune i lagano izgrađuju satne kada im bude trebalo. pozdrav.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #22 poslato: Maj 05, 2023, 13:01:27 »
Poštovani Slavoljube, hvala Vam na savetu, poslušaću Vas.

Srdačan pozdrav,

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #23 poslato: Maj 08, 2023, 10:46:30 »
Poštovane kolege,
U subotu 06.05. sam preuredio medišta na moje tri košnice po savetu Gosp. Slavoljuba i napravio jedan nukleus sa 3 rama legla i 2 rama hrane.
Taman što sam počeo sa pakovanjem opreme i udaljio se oko 10ak metara od pozicije košnica, doživeo sam neverovatno iskustvo..,
od jednom se čuo snažan huk sa pčelinjaka, bio je toliko bučan da su se komšije uplašile – pojavio se oblak pčela u prečniku oko 8-10m.

Prizor je bio veličanstven, svečaniji od krunisanja.. 😊 Roj pčela krenuo je svojim putem novog života.

Za nekih 30ak min smestio se na stari badem na komšijskom imanju. Zbijeni roj dugačak oko 50ak cm obesio se u sredinu krošnje.
Srecom što sam bio prisutan, roj sam uspešno stresao u prazan nastavak i košnicu uveče prebacio na novo mesto.
Dodao sam 5 RV ramova sa SO i 5 praznih ramova EV. Sipao sam im sirupa sa Nozevojem oko 3dl i poželeo im dobrodošlicu.

Juče 07.05. otvorio sam ovu košnicu da vidim šta se dešava, oduševila me je mirnoća pčela..
Niti napadaju, niti lete.., bukvalno zbijene u vrstu, jedna do druge u ulicama vire i gledaju u mene. Vrlo čudno ponašanje, tek su započele jedan zaperak veličine 2-3cm u jednom ramu EV.
Mislim da ova matica nije oplodjena.., nekako mi društvo ne oslikava ono raspolozenje roja o kom su često kolege pisale.

Inače, roj je izašao iz košnice br.3 – ona je imala staru maticu koju sam uklonio kada sam video matičnjake (15.04.)
Ostala je tada sa jednim lepim matičnjakom. Dokle god je bilo legla, nedeljama u nazad rušio sam ostale matičnjake.
Skoro uvek sam počistio sve, ali izgleda mi je neki promakao. Na greškama se uči.

Mada mi iskreno nije krivo, prisustvovao sam veličanstvenom dogadjaju i bogatiji sam za iskustvo skidanja prvog roja. :)

Srdačan pozdrav!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #24 poslato: Maj 08, 2023, 23:13:05 »
Колега, проверите стање у кошници бр 3. Дешава се да скоро све пчеле из друштва које је без матице и практично му сво легло буде излежено, крене за матицом при последњем спаривању. Имао сам случај када су на другом багрему изашле све пчеле, до једне (а кошница пуна меда...и ништа није променило ситуацију – отресао сам огромни рој и вратио га у његову кошницу :) ).

Саће не граде зато што има помешано, изграђеног и СО...наравно да ће градити заперак у празном простору испод малог рама...није добро помешати рамове различите величине. Требало је сместити рој нпр у ЕВ наставку са свих 10 СО...или било како (у складу са могућностима) само не са мешаним дубоким и плитким рамовима

Значи, понашање пчела је у складу са ситуацијом, али то изгледа није рој у правом смислу речи (када се друштво спрема за ројење и када се мења и телесни састав пчела)...по условом да је изашао из тог друштва које од 15-тог априла нема матицу.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #25 poslato: Maj 10, 2023, 08:40:54 »
Poštovani Dragane, hvala Vam na savetu kao i na deljenju iskustva..

Ja sam u mogućnosti samo vikendom otvoriti košnice jer preko radne nedelje dolazim kasno kući.
Sinoć dok sam prihranjivao nukleuse, kucnuo sam po košnici da čujem zujanje – u obe košnice (broj 3. odakle su izašle i nukleus gde sam ih smestio) umiri se za recimo 5-6 sekundi.
Osetno je brujanje tiše u košnici 3. definitivno ima manje pčela, ali su prisutne.

Nadam se da će Košava usporiti do subote pa da je pregledam i izmenim ramove kako ste rekli.
Želeo sam iskorititi snagu roja i napraviti EV ramove sa devičanskim saćem, nisam stavljao SO u njih, samo liniju rastopljenog voska od prolecnih zaperaka.

Potrudiću se da slikam što više zatečeno stanje.
Hvala Vam još jednom,
Srdačan pozdrav!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #26 poslato: Maj 10, 2023, 17:00:44 »
Написао сам вам да се не би десило да дође и до грабежи, када јој време није (у доба када има паше до грабежи не долази тако лако...док пчелар не погреши) и да вам се не десе проблеми.

Нећу даље овде*...

Није ми баш најјасније али ја сам разумео да кажете да је брујање осетно тише у кошници бр 3 (слабо брујање)...управо то би могао бити проблем – када пчеле пођу за матицом (јер углавном немају више „обавеза“ око легла), остану само најмлађе пчеле. Оне су једва способне да се брину само о себи а не да могу бранити кошницу. Углавном могу страдати...а кошница буде предмет грабежи (у доба, када сматрам да је „уметност“ изазвати грабеж :) ).

Иначе, у тако изашлом роју матица може пронети истог дана када се смести у кошницу...или бар сутрадан па јој уједначите рамове, првом приликом...да вам не ствара даље проблеме.


ПС

*Даље нећу у овој теми јер:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=159.msg1041#msg1041

"Komunikacija između vas će biti jasnija i vrednija ukoliko znate neke osnovne informacije o vašem sagovorniku.

Takođe vas obaveštavam da će svaka tema u Predstavljanju novih članova nakon 5 dana od postavljanja biti zaključana."

Значи, поред неравноправности јер многима није омогућено да пишу у овом поглављу „Predstavljanje novih članova“ ова тема је предвиђена да се члан укратко представи...а не да од тог прави „сваштару“. Отворите тему у поглављу Predstavite vaš pčelinjak или о  овоме можемо у некој одговарајућој теми...а тема о вашем пчелињаку би била „довољно одговарајућа“  :).

Наравно и тему о сопственом пчелињаку није лепо претварати у „сваштару“...много подсећа на једног „регионалног стручњака“ :) који је имао тему: Мој пчелињак база знања  ???...а у ствари је то била обична каљуга. :)

Ако некоме није јасно, шта подразумевам када кажем „сваштара“ то је када у теми о пчелињаку има свега: од праћења цветања биљака па до астрономије...мислим вероватно је нема...али биће је... :)

Извините што сам у вашем представљању поновио моје размишљање о некаквом реду на форуму...

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #27 poslato: Maj 16, 2023, 08:56:40 »
Poštovani Dragane,

Hvala Vam na sugestiji. Slažem se i u potpunosti podržavam. Odmah ću prebaciti temu i tamo nastaviti sa odgovorom.
Takodje moderatori mogu prebaciti suvišne poruke.

Srdačan pozdrav!  :)