Autor Tema: Које је лето боље класично или округло ?  (Pročitano 17600 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #30 poslato: Februar 08, 2018, 23:05:59 »
Ivice, možeš li da slikaš, da vidimo kako stoje ti otvori?! I (ako možeš) proveri kako je saće izgrađeno.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #31 poslato: Februar 08, 2018, 23:37:13 »
Evo fotografije koja se nalazi na temi o mom pcelinjaku, a slikacu sutra pa cu postaviti sliku da se vidi da na otvorima nema propolisa uopste, isti su kao i kad se roj uselio. Sace su izgradile, gledajuci ovako u leta ukoso na desno. Slikacu ako uspem kroz te otvore. Inace pcele u tom buretu su samo tretirane protiv varoe i nista drugo im nije radjeno. Za sad su zive.😀

Van mreže Edi Daruši

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 487
  • Pol: Muškarac
  • Nemoj da mi daš ribu, nego me nauči da pecam.
  • Lokacija pčelinjaka: Elemir, Babatovo
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #32 poslato: Februar 09, 2018, 08:48:52 »
I kod mene ne propoliziraju leta (imam na nekim nastavcima okrugla leta). Šošić je već pisao koje pukotine-otvore pčele zatvaraju.
Da bi se prešao put od hiljadu milja potrebno je načiniti prvi korak.

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #33 poslato: Februar 09, 2018, 10:05:31 »
http://i66.tinypic.com/14kfam9.jpg
Које је лето боље класично или округло ?

Okacio sam sliku, da se vide pomocna leta, sva su izbusena na 60mm visine od donje ivice nastavka, isto sam busio i na polunastavcima od. 121mm(sto mu dodje na sredinu polunastavka). Na slici se vidi da je na nekim nastavcima pomocno leto na oba nastavka, negde je samo na gornjem. Na nekim kosnicama imam  poletaljke na podnicama na nekima ne(i to je uradjeno za probu). Pomocna leta sam busio negde  fi 25,fi 30, fi35 zavisno od otvora na regulatoru leta. Do sada sam koristio plasticne maticne resetke ,bez okvira. Posle duzeg uvoda da iznesem svoja zapazanja.

Pcele mnogo vise koriste okrugla leta nego klasicna, lakse ih brane od osa i drugih pcela tudjica, interesantno je da u donjem nastavku gde imam i leto na podnici i okruglo leto , u toku intezivne pase nekako se organizuju da izlaze da donje leto na podnici, a dolaze na okrugla leta na oba nastavka,sto je ekstra dobro, to se najbolje vidi rano ujutro kada krene vojska u juris da skuplja nektar ,bukvalno masa pcela izlece na donje leto,i krece sa poletaljke, nijedna ne polece sa okruglih. Kod  kosnica koje nemaju poletaljku cu videti ove godine kako se ponasaju,tj. Da li prave jednosmerne ulice( to su mi rojevi, ovogodisnji) i nisu mi ucestvovali u nekoj jacoj pasi.
 
Zasto sam busio rupe na nastavcima na visini od 60 mm? Evo zasto,  kolega je busio  pomocna leta na sredini nastavka i onda u medistima su 3-4 srednja rama  bili poluprazni, sav med pcele sklanjaju od leta, jos znaju da navuku i nesto polena u mediste,kada prevesa ramove sa leglom,da bi naterao pcele da brze predju u mediste,pa je onda zatvarao leta, i pcele su provlacile nektar kroz maticnu,sto mislim da je bezveze,te probleme nisam imao.

Takodje tokom zime klube je pozicionirano  oko pomocnog leta,u prednjem delu ramova, nema vlage u kosnici.Inace drustva zazimljavam na dva nastavka sa redukovanim brojem ramova(9gore-9 dole, 8-8,             7-7,zavisno od jacine drustva), otvorena je podnica(izvucen ulozak), izmedju gornjeg nastavka i zbega hranilice(koji ima poklonu dasku) je folija, a ispod pokloca je stavljen 2-5cm stiropora, koji ne skidam cele godine.Klube se po mom misljenju idealno formira u donjoj trecini gornjeg i pri vrhu donjeg nastavka. Pcele vise koriste pomocno leto za procisni let.

Leti gde god imam pomocno leto drzim otvoreno, ako je pasa, ako nije onda na plasticnom regulatoru leta ima opcija ventilacije. Pcele su mi ventilirale i pravile malu bradu na dve kosnice,bas kada su bile temperature 35+ stepeni,  posle se ispistavilo da tu nisam stavio stiropor ispod poklopca, cim sam to uradio nema vise problema. Pomocna leta mnogo poboljsavaju ventilaciju,mnogo manje pcela se angazuje na lepezanju. Imao sam vece prinose gde sam koristio 2 polunastavka( sa dva pomocna okrugla leta) nego jedan nastavak. Podnice i leti drzim otvorene, uloske koristim samo kada tretiram od varoe.

 Koriste i donje leto, na podnici, ali mnogo manje, njemu je glavna funkcija da izbacuju mrtve pcele i odpad,sto je i normalno,mrtve pcele padaju dolena zicani ulozak . Nisam video do sada da mrtve pcele iznose na okrugla leta, i mislim da je to glavni nedostatak,tako da sam x puta video npr. da u medistu provlace mrtvu pcelu ili truta(koga komadaju),kroz maticnu resetku, pa je posle iznose vani na donje leto. Zato mislim da je uokvirena maticna resetka sa letom bolje resenje, probacu to ove godine.

Iz mog pisanja se vidi da preferiram rupe na nastavcima i to da budu okrugla leta.Poleteljke na podnici i da i ne, da zato sto olaksava ulazak i izlazak pcelama u kosnicu,......ali onda je onda lakse da udje u kosnicu i tudjica, osa , strsljen zna tu da stane i ceka pcele....teze brane kosnicu pcele kada ima poleteljka

Van mreže Dusan Miletic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #34 poslato: Februar 09, 2018, 10:33:54 »
Jos jednu stvar sam zaboravio. 2016. Godine u jeku jake vocne pase, pcele su bas radile ko lude ,i odjedanput slosilo vreme, krenuo je  jak vetar i naglo je zahladnilo,spremala se oluja. U roku od nekoliko minuta su se sjatile sve izletnice , bezeci od nevremena,kosnice su pocrnele od pcela. Tada sam imao dve kosnice na tri nastavka i jak roj na dva nastavka,roju sam prosirio brze bolje sva leta. Da nije bilo pomocnih leta ,nego samo leto na podnici,masa pcela bi stradala u tom metezu i tarapani,ne bi stigle da sve udju na jedno leto.Posle deset minuta je krenuo nenormalno jak pljusak,prosaran gradom jedno 10 minuta, i onda samo pljusak jos 15 minuta.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #35 poslato: Februar 09, 2018, 11:23:55 »
Po meni pčele će sužavati ili zatvarati otvore na staništu samo ako ih takvi otvori ugrožavaju na neki način.

To može biti recimo zbog rarušavanja mikro klime unutar staništa nepovoljnom ili prekomjernom promajom, zbog mogućnosti ulaska štetočina, ili zbog nemogućnosti održavanja higijene staništa kada se radi o malim pukotinama u koje pčele nemogu da dopru pa ih popunjavaju propolisom i voskom.

Gledali smo takođe na košnicama od stirodura da pčele progrizu otvore na nekim za nas nepoželjnim mjestima. Mislim da ni to nije slučajno. Takav materijal (stirodur) im ide na ruku u tom pogledu jer mogu lako da ga oblikuju prema instinktima i potrebama kolonije i one to koriste. Sa drvetom to ide mnogo teže. 

Mislim da smo mi navikli da o pčelama razmišljamo kao o domaćim životinjama koje žive u drvenim četvrtastim sanducima i zaboravljamo da je priroda u tom smislu mnogo kreativnija i pčelama nudi izobilje različitih staništa kojima se pčele prilagođavaju ili ta staništa prilagođavaju svojim potrebama.

Uobrazili smo sebi da znamo i razumijemo šta pčelama treba i odgovara a zapravo ako smo iskreni prema sebi priznaćemo da mi u stvari na kraju priče o pčelama gledamo samo vlastitu korist.

Moje viđenje stvari je takvo što ne znači da je ispravno i tačno a i više je intuitivno nego iskustveno pa može svak da uzme kako mu volja.

Pozdrav svima...

Van mreže damirgajic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #36 poslato: Februar 09, 2018, 14:55:24 »
Izvinite,

Nisam znao da Nenad nije vise na ovom forumu.

Srdacan pozdrav,

Damir

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #37 poslato: Februar 09, 2018, 15:37:36 »
Ma, doćiće ponovo...znam čoveka. :)
(Zbilja nam nedostaje)

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #38 poslato: Februar 10, 2018, 11:34:08 »
Ivice, možeš li da slikaš, da vidimo kako stoje ti otvori?! I (ako možeš) proveri kako je saće izgrađeno.
Evo fotografija. Na otvorima nema ni malo propolisa.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #39 poslato: Februar 10, 2018, 12:19:56 »
Ivice, bure je prelepo. Vredno za posmatranje.
Imaš li neki plan sa njim...?






Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #40 poslato: Februar 10, 2018, 14:50:38 »
Imao sam plan da isecem jedan "prozor" i da silikonom zalepim staklo, ali sam odustao. Verovatno ce ostati ovako samo ce biti tretirane protiv varoe i to je to, prepustene same sebi sto se hrane i ostalog tice.

Van mreže Lazovic miodrag

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Krivaja
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #41 poslato: April 12, 2018, 20:15:49 »
Pozdrav svima meni nije jasno na koliko komada tela (nastavaka) se buse okrugle rupe na samo dva nastavka ili na sva cetiri ako su u funkciji dalje sa koje strane se buse okrugli otvori popreko u odnosu na sace ili uzduz ulica .mislim na ramove i postoji li neka mera za preporuku na rv kosnicama .pozdrav svima i hvala na pomoci

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #42 poslato: Mart 24, 2021, 14:46:18 »



Било би добро да Душан Лазић овде постави слике контејнера и округлих лета које је објавио на теми Временска ситуација.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #43 poslato: Mart 24, 2021, 16:40:46 »
Какве везе има округло (или неко друго) са промрзлим пчелама на страни која је у хладовини, при врло неугодном (хладном) времену?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Које је лето боље класично или округло ?
« Odgovor #44 poslato: Mart 24, 2021, 16:52:58 »
Па можда, ако су се већ "докопале" полетаљке, лакше би ушле (допузале) у кошницу кроз класично лето, него да улете (за шта им вероватно треба више енергије) на округло...