Autor Tema: Cirkular stoni - samogradnja  (Pročitano 24647 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Cirkular stoni - samogradnja
« poslato: Februar 08, 2015, 18:34:36 »
Pravim stoni cirkular jer cu sam da radim kosnice i ramove - radi se o manjim kolicinama pa cu lagano sam. Medjutim bez alata nema ni zanata a kako nemam svoj prvo sam mislio da mi neki stolar odradi delove ja sam da sklapam. Medjutim ko sto biva - ne mogu danas, sad imam posla za pet sest dana, pa danas je crveno slovo pa jao gradja ...


Zato sam prekopao internet i ima mnogo videa gde ljudi dorade rucni cirkular u stoni pa ja odlucio da je za moje potrebe to sasvim dovoljno. Nasao sam polovni rucni cirkular od 1100W i slajfericu za samo 3200 din lageri na cirkularu su ok, kupio dobru reznu plocu od 184 mm i od nekog starog stola za stamparsku presu i tri ploce iverice napravio stoni cirkular. Ovako sam pricvrstio cirkular...





pogled odozdo kasno sam se setio da slikam.


Zatim sam poceo da pravim plocu koja klizi po radnom stolu za secenje kracih komada koje je nezgodno ravnati levo ili desno od lista cirkulara. Na samom stolu su ostavljena dva proreza po kome ce kliziti vodjice.


Ploca i klizaci - prvo je ploca precizno prorezana a onda zalepljeni klizaci








Ovako izgleda sa zalepljenim klizacima


A sad na plocu idu napred i nazad gredice za ravanje daski i letvica koje se seku





a deo uz koji se ravna mora da bude pod pravim uglom u odnosu na list cirkulara





Ovako izgleda zavrseno tj zalepljeno.





Ostaje da sve spojeve jos pojacam srafovima za drvo a sutra cu da napravim i bocnu sinu za ravnanje pa da se bacim na posao.


Ovo je posluzilo kao inspiracija ...





Nastavak sledi...






« Poslednja izmena: Februar 09, 2015, 00:34:42 od strane Global Moderator 3 »

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #1 poslato: Februar 08, 2015, 21:46:09 »
Možda dobiješ i ovdje kakvu ideju...







Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2015, 08:45:20 »
Sve sam ispregledao i odlucio se za ovu varijantu kao najjednostavniju. Imam mogucnost podesavanja visine reza nisam hteo da komplikujem za secenje pod uglom i estetika mi sad nije mnogo bitna jer treba sve spremiti do marta meseca posto u selu ne mogu da radim.

Inace da bi se doslo do ove faze treba jedan dan i jos jedan za bocni granicnik i zavrsne probe. Danas cu mozda uspeti da sve sklopim i malo ozbiljnije odradim neke stvari pa cu viodeti sta treba popraviti i doraditi.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2015, 15:26:23 »
Postovanje, evo i ja da iznesem svoje iskustvo sa ovako pravljenim stonim cirkularom.


Prosle godine sam i ja, iako nisam bio dovoljno upucen, napravio cirkular stoni tako sto sam rucni cirkular usrafio odozdo, bas kao na vasim slikama, na koji sam mogo da podesavam visinu reza, i isti me je sluzio dosta dobro i sa njim napravio dosta ramova, podnjaca i zbegova, dok za nastavke i nije bio tako precizan, ali imao sam mogucnosti da i to sredim. Mojom greskom isti nije vise u funkciji zbog toga sto sam pokusavao da istim secem i daske deblje od 2 cm, tako da se cirkular pregrejavao, a ja nisam primecivao, te je doslo do kvara masine. I dan danas se kajem zbog toga sto nisam vodio racuna prilikom rada tj. seko deblju dasku i preopterecivao ga i mozda dok sam ga koristio testera nije bila ostra. Da su mi tada bile slike (gore postavljene) i ovi sajtovi, bio bi cirkular napravljen mnogo bolje a i bolje i pozljivije bi bio koriscen.


Nadam se da sam bio od pomoci i hvala vam sto ste mi opet dali ideju za pravljenje stonog cirkulara, mada sada razmisljam o prevljanju slicnog cirkulara, za ramove, od motora ves masine ima na sajtu SPOS-a, ako vas zanima.


Pozdrav 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2015, 16:48:00 »
Motor od ves masine je preslab ima preveliku brzinu i nije bas pogodan za te stvari. Ja sam sa ovim probao bez problema sece daske od cola kao i bukov parket poduzno znaci rez duzine 40 cm.

Oko grejanja cu da proverim nisam za sad radio nesto puno ali videcu. Rucni cirkular koji ja koristim je 1040 W i moze da sece ovako postavljen nekih 6 cm bez problema - ali svakako ne u duzem vremenskom periodu.

Za mene je dobar danas sam zavrsio kliznu plocu za uze delove i sad ostaje da pocnem sa radom.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2015, 17:07:17 »
Praticu kolegu na SPOS-u koji pravi cirkular od motora ves masine i videcu njegova iskustva, pa cu odluciti.

Moguce da je moj rucni cirkular bio slabiji, a ja sam ga sigurno preopteretio, vec sada uvidjam greske koje sam pravio. Radio bi jos uvek da sam pravio cesce pauze prilikom rada, ali greske se i placaju.

Zelem Vam sve najbolje i da vas dugo-dugo sluzi cirkular koji pravite, i naravno pratici vasa iskustva u radu sa istim.

Pozdrav, svako dobro.
 
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2015, 19:45:47 »
Pazi sta radis da ne popijes sud i zatvor - sve je to intelektualna svojina foruma SPOS-a nemoj ni slucajno da kazes da je to i to odatle ...

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2015, 13:44:48 »
Nece valjda biti problema, idemo dalje sa pravljenjem cirkulara.
Ocekujem novosti.
Pozdrav
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Stevica Devrnja

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: indjija
ko hoce nadje resenje,ko nece nadje razlog

Van mreže Stevica Devrnja

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: indjija
Odg: Cirkular stoni - samogradnja
« Odgovor #9 poslato: Mart 16, 2015, 20:14:14 »
nadam se da ce vam ove slike pomoci
ko hoce nadje resenje,ko nece nadje razlog