Autor Tema: Izrada loših košnica  (Pročitano 38001 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #60 poslato: Mart 24, 2015, 10:28:47 »
Уважени колега Раковац,
Шта се теби даје или не, немам појма. Дал у такмичењу, дал у комисији, ти се подразумеваш, а ти рођо одабери дал ћеш тамо ил вамо, како год да одабереш, иће и пиће те неће мимоићи па ти сад види  ;D
Боже здравља, пошто влада прилично занимање за поменуту тему, могли би да окупимо и међународни жири?
Па реално речено људи моји, тако ће нам и комисијски резултати бити значајнији  ;) :) 
Благоја, јел да сам ово лепо рекао?


Нека се лепо одмори наша успавана лепотица, па полако са извештајем. Знаш шта Горане, ми смо рођо давно прошли та званична звања. Знате где сам, па кад год дошли, добро дошли  8) :)


Поздрав свима  :) 


пс.
Не волем столаре који уваљују пчеларима лоше кошнице! Морам да напишем нешто и у теми, јбг.

Van mreže Daniloski Blagoja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Тајмиште 1069мнв
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #61 poslato: Mart 24, 2015, 20:15:02 »

 
                      Мени се изгледа не да да судим. Нећете ме у комисију па се зато  пријављујем за такмичење.
                      Драгане синоћ док смо се Воја и ја враћали од мене из Радовања пао је договор да те посетимо ових дана. Звао Ти не звао исто Ти се хвата. Ми долазимо.
                      Јуче смо нашминкали РВ полошку . Чекам да се Воја пробуди и постави слике па следи извештај.
                      Благоја што се тебе тиче спомињемо те често ,наравно у добру. Много си далеко али се никад не зна . Ако Бог да потражићемо летос где је то Тајмиштанце.
                      Мирославе Воја није ни столар ни мајстор. Он је перфекциониста. Част ми је да му будем помоћник макар само и да донесем хладно пиво. Заједно смо провели цео викенд , лепо се дружили, испрегледали пчелињаке а јуче специјалитет - цревца са печуркама и кромпиром. Још ми иде вода на уста.
                       Поздрав свима Раковац.
Хвала вам Пријатељи,и ја се такоѓе врло често сетим на наше сусрете и дружење на сајмовима пчеларства!
Позвани сте културно и уредно,на вас је остало,предпостављам да је обеќање тешко неиспунити!
Колко се дало приметити,Ти и Воја сте одлични мајстори,слике све говоре,а пропратне догодовштине,па то је нормална ствар кад се сретну пријатељи!
Поздрав Горане за тебе и Воју,свака вам част,тако треба радити удруженим снагама!
Уважени колега Раковац,
Шта се теби даје или не, немам појма. Дал у такмичењу, дал у комисији, ти се подразумеваш, а ти рођо одабери дал ћеш тамо ил вамо, како год да одабереш, иће и пиће те неће мимоићи па ти сад види  ;D
Боже здравља, пошто влада прилично занимање за поменуту тему, могли би да окупимо и међународни жири?
Па реално речено људи моји, тако ће нам и комисијски резултати бити значајнији  ;) :) 
Благоја, јел да сам ово лепо рекао?


Нека се лепо одмори наша успавана лепотица, па полако са извештајем. Знаш шта Горане, ми смо рођо давно прошли та званична звања. Знате где сам, па кад год дошли, добро дошли  8) :)


Поздрав свима  :) 


пс.
Не волем столаре који уваљују пчеларима лоше кошнице! Морам да напишем нешто и у теми, јбг.

Ја предлажем да се ми прво окупимо,па остало ќе да усвојимо на састанку,пребројавање па онда се види ко коси а ко воду носи! ;) ;D
Комисија ќе да каже и остале ствари,значи,пре свега кворум је много битан,остало је све на учеснике! ;)
Поздрав за све људе добре воље и моје Пријатеље из Македоније!

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #62 poslato: Mart 24, 2015, 20:27:35 »
Мудро збориш Благоја, мудро! Поздрав  :)

пс. Не волем столаре који уваљују пчеларима лоше кошнице! Морам да напишем нешто и у теми, јбг.  ;D




Van mreže Radisa Zdravkovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 216
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Naupare Podnožje planine Jastrebac
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #63 poslato: Mart 24, 2015, 20:39:58 »
Samo Vas posmatram  :D ;D

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #64 poslato: Mart 24, 2015, 22:52:44 »
Tema je otišla u aut. Opšte veselje i raspad sistema. Propade suština.





Šalim se narode i svakako da se slažem da nema razmirica i ljudi budu dobro raspoloženi i dobro sarađuju.

 Večeras mi se javio Anđelko sa iskrenim izvinjenjem. Naravno da prihvatam izvinjenje i nadam se da je ova rečenica način na koji će raditi.

Ne sumnjam da je počeo da radi bolje.

Da radi dobro u svoju korist i korist pčelara. Svakako da uvek uvažavam ljude koji ulože određen trud i rade. To ne znači da čemo ubuduće sarađivati, ali ako je dobro neka bude u korist drugima.

Srdačno vaš…čika Pera  ;D ;D


(Nemoj da neko slučajno pita koji čika Pera  ;D )
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #65 poslato: Mart 31, 2015, 01:08:16 »
Jendo pitanje u vezi drveta za izradu ramova, poznato je da je lipa najbolja za izradu ramova za ksonice, a rade se ramovi i od topole koja je dosta tvrdja od lipe i zna dosta da se bacaju-krive letvice na ramovima.

Kako pravilno razlikovati gotove letvice za ramove da li su lipa ili topola? Da li po boji drveta, godovi, tezina?
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #66 poslato: Mart 31, 2015, 18:14:54 »
Može se prepoznati čak i po mirisu. Oseća se slab miris koji odgovara mirisu smole na pupoljcima topole.

Toplov ram se može prepoznati i dodirom ruke, ako čovek ima iskustva.

Topolov ram nije potpuno glatko i jasno rezan (nema onog sjaja na površini koji nastaje i kada se reže vrlo oštrim alatom, kao što je to kod lipe. Kao da na površini ima "paperje". Moguće je i prema godovima.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #67 poslato: Mart 31, 2015, 18:24:30 »
Hvala Dragane na peciznom odgovoru. I ja sam zapazio ovu poslednju razliku na letvicama od topole, a to je da su letvice "dlakave" pravi cupavci, a za busiti tvrde za medaju.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #68 poslato: Mart 31, 2015, 18:41:18 »
Nije nešto precizan odgovor, jer ovo je par sitnica koje ja znam. Iskusniji majstori bi verovatno imali opširniji odgovor.


I lipa može biti jaka da liči na jasen. Imao sam takvu lipu nabavljenu sa Fruške Gore (nisam siguran da li se piše veliko g  :) ). Vrlo je tvrda, ali kada se napravi ram to fantastično izgleda.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #69 poslato: Mart 31, 2015, 18:55:44 »
Najbtnije je da se ne cepa letvica kod skivanja i kasnije da se ne baca-krivi kao topola.
Do sada sam video da su najbolje one bele kao sir i glatke i ravne naravno bez cvorova i grana. Da primetio sam da ima i razlike u tezini letvica, one sto su uvek tvrdje za busenje su i teze.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #70 poslato: Mart 31, 2015, 19:41:45 »
Ređe puca ram kod skivanja. Veći problem je kada dođe u košnicu i dođe do promene dimenzije drveta (što je i normalno, jer elementi košnice nisu prozor i nalaze se u neugodnim uslovima naročito na na početku korišćenja).

Problem je što se izrađuju ramovi sa priličnom negativnom tolerancijom. Kažu majstori da kupci tako traže, zato što se lakše skiva. Kada se sastavlja ram mora da se bije čekićem da bi letvice legle u ležište. To majstori kojima sam objašnjavao da nikako ne valja smatraju majstorskim dostignućem (a i kupci). Onda tu utrči ekser i dodatno napregne bočnu letvicu. Kada vlaga odradi svoje, pri razdvajanju rama od susednog, ostane pola bočne letvice na susednom ramu i pukne po pukotini koju je satonoša pri uglavljivanju započela a  ekser dokusurio.

Hoće i lipa da se krivi, jer uvaljuju sve i svašta. Ja sam ranije probavao da koristim lipovi granu od max 10 cm (i još tanje). Zanimalo me kako đe to izgledati kada se naprave letvice za ramove. Prepolovio sam po dužini sekirom i sve isekao u donje letvice. Ništa se nije iskrivilo. Fora je bila da se dobro osuši (ali baš dobro). Korišćeno je i srce grane i sve do same kore.

PS

I od te bele, jake lipe možeš od nekih majstora dobiti ram koji se iskrivi tako da deca mogu da se igraju Indijanaca. Koriste i mesta gde se odvajaju grane, gde se rašva stablo i slično i eto problema. Ali zarade...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #71 poslato: Mart 31, 2015, 23:33:24 »
Mogli bi ramovi i od topole al koje. Ima jedna sorta koja se zove klon M114. Od nje se recimo prave drške za sladoled. Domaće sorte topola nisu pogodne za obradu. To su te čupave.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #72 poslato: Mart 31, 2015, 23:43:19 »
Mogli bi ramovi i od topole al koje. Ima jedna sorta koja se zove klon M114. Od nje se recimo prave drške za sladoled. Domaće sorte topola nisu pogodne za obradu. To su te čupave.

E upravo te cupave cesto i vidjam u ponudi kao lipa.Okolo lipa a u sredini cupavci 8)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Ivan Stajic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Izrada loših košnica
« Odgovor #73 poslato: April 05, 2015, 19:52:51 »
Evo od Andjelka slike iz radionice .... pozdravlja sve clanove foruma !!!