Autor Tema: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka  (Pročitano 341007 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #60 poslato: April 01, 2012, 07:36:59 »
Evo najsvežijeg stanja kod mene.
Juče je bio praznik za moje oči. Novi život je uveliko krenuo. Prezadovoljan sam! Polena i meda dovoljno, a legla najčešće 5-6 ramova. Minimalno je bilo 4, a maksimalno 8 ramova legla.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #61 poslato: April 22, 2012, 21:55:46 »
  Evo snimka danasnje aktivnosti na pcelinjaku,jabuka od juce pocela sa cvetanjem.U drustvima u proseku 8 punih ramova sa leglom.Ima i ekstrema gde je matica u 2. nastavku zalegla 8 punih ramova a zatim se spustila u 1. nastavak i zalegla jos 4 rama (leglo na 1/3do 1/2 rama) takvo stanje sam zatekao kod dva drustva.
  Najslabije drustvo (2 kosnice) ima 6 ramova sa leglom.

  U toku proleca nisam prihranjivao.
  Bagrem u mom kraju definitivno izmrzao jos u toku zime,na mladjem drvecu izdanci su velicine 3-4mm,ako ne nadjem lokaciju sa ranijim bagremom bice rojenja.

[/URL]
 satna osnova ubacenaza vreme cvetanja sljive(drustvo sa leglom u oba nastavka)

[/URL]
isto drustvo

[/URL]
stanje jabuke



 
 danasnja aktivnost drustava
« Poslednja izmena: April 23, 2012, 01:22:13 od strane admin »

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #62 poslato: April 22, 2012, 22:18:55 »
Kolega Ivane, moraćeš ponovo da postaviš slike. Moraš ih pripremiti za postavljanje pomoću dodatnih opcija, prethodno ih smanjivši na veličinu ispod 200 Kb. Pozdrav.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #63 poslato: April 22, 2012, 22:52:51 »

  Slika ima i na SPOS-ovom forumu, ista tema.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #64 poslato: Maj 06, 2012, 10:36:35 »
Bagrem procvetao, drustva spremna ko zapete puske, al nesto traljavo medi, do sad. Nadamo se bice bolje....

pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Ivan Simic 1

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Blendija
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #65 poslato: Decembar 25, 2012, 17:35:07 »

    Danas temperatura oko podneva bila 10 stepeni,delimicno oblacno bez vetra.Po koja pcela izletala,izgleda da im se ne zuri sa procisnim letom.
    Do sada su mi otvori na zbeg-hranilici (10x1cm) bili otvoreni u potpunosti,nije bilo direktne promaje jer krovovi nalezu dobro ( radjeni od iverice), danas sam na otvore postavio jedan list novine. Ista situacija je bila i kod drustava i kod rojeva.
    Kod nekoliko drustava sam odigao zbeg-hranilicu ,vise iz radoznalosti , prvi put da nema ni traga od vlage u kosnici a i stanje sa hranom je zadovoljavajuce cak i kod rojeva.
    Od kasnog popodneva jugo-zapadni vetar i otopljenje,trenutno 11 stepeni.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #66 poslato: Decembar 25, 2012, 17:53:42 »
Ni  kod mene danas pčele nisu izletale.
Juče smo imali 4 stepena a danas 7 stepeni u najtoplijem delu dana.

Ako sutra malo otopli pa temperatura dođe makar na desetak jedanaest stepeni onda bi možda i mogle malo da izađu.
Poslednji pročisni izlet je bio krajem novembra pa i ako ne otopli u mom kraju mogu one bez ikakvih problema izdržati i do kraja februara.
Juče sam čitao kako je na pčelinjacima oko Beograda bilo čak 13 stepeni ili 9 stepeni više nego kod mene oko 100 kilometara severnije. Takođe, juče mi se javio kolega sa Fruške Gore i javlja kako kod njih pčele izlaze na pročisni izlet.
Jutros gledam na TV na Zlatiboru 9 a kod mene u isto vreme tek nešto oko 1 stepen.
Kao da živimo na dva različita kontinenta.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #67 poslato: Decembar 25, 2012, 18:03:49 »
Kod mene je u dvorištu tokom podneva zabeleženo + 14 stepeni. Celog dana duva i dalje
vrlo jak jugoistočni vetar, ali pčele su imale priliku za PRVIM DECEMBARSKIM pročistnim izletanjem
iz košnica.

Izgleda da su tu priliku pčele i iskoristile.
Evo par slika i pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Zivorad Pesakovic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • mudrost
  • Lokacija pčelinjaka: Lazarevac
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #68 poslato: Decembar 25, 2012, 19:32:08 »
Kod mene jedanas mnogo toplo neznam bas tacno kolka je temperatura ali izmedu  13 /16 stepeni. Isao sam danas na pcelinak i tamo prao kola pcele su letele kao da je pravo prolece  i velikibroj pcela biooko mene na vodu pile su vodu kao da je 30 stepeni ajos me iznenadilo pcele su unosile polen ito mnogo prosto nisam verovao sta se desava


 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #69 poslato: Decembar 26, 2012, 00:09:54 »
Evo malo današnjih (25.12.2012.god) sličica sa pčelinjaka na 7 stepeni u najtoplijem delu dana.


Pozdrav svima.....
« Poslednja izmena: Decembar 26, 2012, 00:16:18 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #70 poslato: Decembar 26, 2012, 12:50:21 »
Lijepe slike Vojo ,ovo šta se vidi ispod krovova je papir ili tkanina?  Pozdrav svima.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #71 poslato: Decembar 26, 2012, 18:52:09 »
Hvala kolega Mirko, to je običan papir od džakova od stočnog brašna a mislim i da se pšenično brašno pakuje u iste. Prilikom zazimljavanja a pre početka prihranjivanja to jest dodavanja lekovitog sirupa, preko hranilica postavim po jedan sloj papira.

Slikali smo, letos formirane zajednice, koje su bile u nukleuzima a kojim smo dodali po jedan nastavak sa saćem.

Kod mene danas 10 stepeni ali oblačno i tmurno vreme tako da pčele ni danas nisu izlazile na pročisni izlet kome smo se nadali.
Ko zna, možda će sutra biti još malo toplije.

Na pčelinjaku se primete gomilice rastresene vlažne zemlje koju rovčice izbacuju iz svojih podzemnih hodnika.
Povremeno treba pripaziti da ne iskopaju rupe ispod postolja.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #72 poslato: Decembar 26, 2012, 20:31:51 »
Pre dva dana 16 stepeni. Masovno izletanje oko 13 ha.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #73 poslato: Decembar 26, 2012, 20:57:33 »
Ne treba se čuditi što pčele unose polen. One ga unose kad god ganađu, pogotovo u ovo doba godine. Ne treba zaboraviti da je zbog suše ove godine bio smanjen unos polena tako da nas treba više brinuti da li ga dovoljno ima u košnicama. Sva je sreća da je novembar bio povoljan, bilo je više polena nego u avgustu i septembru. Mene raduje što ovih dana pčele imaju priliku da sakupe nešto polena. Pozdrav.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Dnevni izveštaj sa pčelinjaka
« Odgovor #74 poslato: Januar 02, 2013, 21:55:41 »
Danas sam konačno završio sa regulisanjem stanja oplodnjaka (spajanje i kontrola onih koje sam mislio da treba spojiti). Jes’ brate, stvarno sam loš pčelar kada to nisam sredio u avgustu (pčelarska sezona više od 365 dana) :D.

Imalo je i šta da se vidi. I pored nepostojanja poklopne daske (samo zbeg visine 70 mm), ima legla. I ne samo da ima na jednom ramu, već ima i jaja na drugom. Kod onih kod kojih nema, vide se dobro uglačane ćelije i spremaju se i može se desiti da već sutra bude i jaja.

Tamo gde je saće mlado (nije uopšte bilo legla u njemu) nema legla ali vrše pripreme. Inače ima maslačka u cvetu. Na pojilicama ima pčela.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).