Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26857 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #15 poslato: Maj 15, 2017, 19:16:00 »
Јуче поподне сам обишао пчелињак на багрему у Делиблатској пешчари, јер сам чуо да је протеклих дана после кише медио. Када сам претходно вршио преглед 09.05. све је било суво на рамовима, унос нула. Међутим када сам јуче поподне прегледао кошнице пријатно сам се изненадио. Јаче пчелиње заједнице су унеле нектар у први и половину рамова другог медишног наставка, а плодиште је такође затрпано нектаром. Претходно додате сатне основе у плодиштима су експресно изграђене и попуњене нектаром такође, тако да матица није стигла да их залегне. Ове рамове сам дигао у медиште, пазеи да на њима нема легла.
У слабијим заједницама (са мање пчела) има уноса нектара само у једном медишном наставку.   
Све су ово вредне плелице урадиле за 4 дана са променљивим временом, пљусковима, сунчаним и спарним данима. Надам се да ће унос нектара са багрема потрајати још неколико дана.
Како је на свим рамовима нектар, питам искусније за колико времена ће га пчеле прерадити у мед и поклопити, због предстојеће селидбе и врцања ?
Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #16 poslato: Maj 16, 2017, 08:24:49 »



              Небојша треба им 7. до 10. дана да поклопе мед. Зависи пре свега од времена али и од снаге друштва.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #17 poslato: Maj 31, 2017, 23:05:01 »
S

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #18 poslato: Maj 31, 2017, 23:35:53 »
Са багремове паше 19.05. враћено 10 пчелињих друштава. Добар унос је трајао свега 3-4 дана, а имао сам свега 3-4 солидна друштва, док су остала била недовољно развијена. Такође било је доста младог легла и тек излежених младих пчела, што се у крајњем случају одразило на убрзану потрошњу унетог нектара. Изврцао сам из јачих друштава 22.05. 30-так килограма за сопствене потребе, а нешто сам оставио и пчелама. На стационарном пчелињаку имам мању површину под фацелијом која цвета већ 10 дана и пчеле је врло лепо посећују и уносе по мало нектара.
Након врцања 27.05. прегледао сам опет кошнице, плодишта и нигде нисам нашао ројевне матичњаке. На 3 најјаче кошнице сам урадио Пелетов систем, приметио сам да у две нема матице и у њима су по 4-5 матичњака.
Данас у касним поподневним часовима на лету једне кошнице уочавам повећану гужву пчела и браду. Отворио сам кошницу и уочио појачано брујање пчела. Плодиште је било препуно пчела, на рамовима у њему нема младог легла, значи нема матице, на три рама по 3-4 матичњака. Обзиром да је било касно и овде сам урадио Пелет.

Може ли ми неко објаснити шта је могући узрок нестанка матица у појединим кошницама и како даље поступити.  Унапред хвала.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #19 poslato: Maj 31, 2017, 23:57:24 »
Citat
Може ли ми неко објаснити шта је могући узрок нестанка матица у појединим кошницама и како даље поступити.
Izletele s prvencem... :D
Ni na mojima se, po količini pčela ne da na prvi pogled zapaziti da su se rojile.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #20 poslato: Novembar 20, 2017, 14:42:36 »
Na mom pčelinjaku ove jeseni sam zazimio 24 pčelinje zajednice, od čega su 10 ovogodišnji rojevi.
Pre nešto više od mesec dana iz zbega, odnosno dela sa žičanom mrežom izvadio sam sav novinski papir /kao utopljavajući materijal/, kako bi ih rashladio i matica prekinula zaleganje. Ispod krova sam ostavio samo po par listova novina.
Prilikom brzinskog pregleda juče oko 13 časova, kada sam podigao krovove nekoliko košnica utvrdio sam da su sve pčele u klubetu. Nije bilo pčela na satonošama i samo se čulo tiho zujanje. U fiokama antivaroznih podnjača bilo je pored nešto ostataka otvorenih ćelija saća i po nekoliko mrtvih varoa.
Tretiranje oksalnom kiselinom planiram za 7 do 10 dana.
Vojo, da li sam dobro postupio.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #21 poslato: Novembar 20, 2017, 17:41:28 »
Нешо пријатељу,

Мислим да је све урађено како треба. Мало ме брине ово мало варое у подњачама, мада не мора да значи да је неки проблем..

Вађење папира и расхлађивање кошница још од краја августа или почетка септембра има за циљ да легло што раније престане како би вароа завршила са својим развојем и како би се тек излежене зимске пчеле сачувале од израбљивања у неговању касног легла..
Мислим да је још рано за оксалну и да је добро што ниси радио до сада.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #22 poslato: Novembar 20, 2017, 20:54:43 »
Hvala Vojo. Još da napomenem da sam na uvlakama podnjača primetio delove po nekoliko uginulih pčela i osa koji su propali kroz mrežicu podnjače, pa su možda te varoe sa uginulih pčela. Pre desetak dana ih nije bilo.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #23 poslato: Decembar 03, 2017, 12:42:46 »

Поздрав свим члановима форума.
У суботу 02.12.2017.г. од поднева при доста ниској температури урадио сам третман оксалном киселином на 24 ПД.
На више од половине друштава пчеле су биле дубоко испод сатоноше и захватале су доњи наставак. Био сам зачуђен малом величином клубета у појединим кошницама 4, 5 улица, а до пре месец дана су биле препуне пчела.
У отприлике 10 друштава клубе је било у горњем делу наставка, растреситије и шире па је захватало 6 до 7 улица. Претпостављам да је ниска температура ових дана имала утицаја на величину клубета. Иначе у кошницама су рамови лепо попуњени поклопљеним медом, тако да мислим да су залихе довољне до пролећа.
Иако је још рано сутрадан сам прегледао фиоке на антиварозним подњачам, које сам истресао на снегом прекривене кровове. Снег је идеалан за овај конгролни преглед. Приметио сам тек по коју угинулу вароу (2,3).

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #24 poslato: Decembar 25, 2017, 19:04:08 »
Juče po lepom i sunčanom danu posle 11 sati na mom pčelinjaku pčele su imale pročisni let. Naročito je masovan izlet bio iz duže osunčanih košnica, dok je iz košnica koje su bile u hladu znatno manji broj pčela izletao.
Time sam konstatovao da su sve pčelinje zajednice za sada vitalne.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #25 poslato: Mart 05, 2018, 18:11:33 »
Kao i ostali članovi foruma nemam ništa značajno da prijavim od dnevnih aktivnosti, osim što sam zaražen virusom gripa već 4 dana. I pored toga u subotu 03.03. sam na par minuta obišao pčelinjak, samo da proverim da li je sve u redu. 
Konstatujem da su uspešno prebrodile minuli ledeni talas. A i ja sam ovih dana najgore prošao. Kada se vreme prolepša i pčele počnu da izleću biće slikanja.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #26 poslato: Mart 07, 2018, 18:42:44 »
S obzirom da nisam na poslu danas sam obišao pčelinjak u selu. Prizor je bio fascinantan, koliko su pčele izletale i radosno pevale. Po neka pčela je donosila polen, jer tek po neka biljka cveta.
Bio je to melem za oči i dušu. Napravio sam nekoliko snimaka telefonom, koje ću prebaciti kasnije.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #27 poslato: Mart 08, 2018, 20:19:11 »
   Evo nekoliko slika sa stacionara u selu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #28 poslato: April 15, 2018, 11:59:48 »
Detaljniji prolećni pregled zajednica na mom pčelinjaku obavio sam 06.04. Pomalo sam bio razočaran stanjem, jer je u 10 bilo svega 4 rama legla, u 6 košnica po 3 rama legla, po par ramova legla u 4 košnice i tek po 1 ram u 2 košnice. Očigledno da je poslednje martovsko zahladjenje uzelo danak i usporilo razvoj. Prilikom pregleda pčele su bile izuzetno agresivne.
Kod mene u kraju džanarika je završila cvetanje i sada cveta višnja, trešnja i šljiva.
Ponovo sam pregledao zajednice 14.04. odnosno nedelju dana kasnije. Utvrdio sam da jača društva imaju od 6 do 7 ramova legla, da imaju po 3 do 4 rama sa polenom i medom,  te sam spustio ramove sa medom i dodao izvučene ramove da ih matica zaleže. Kod nekoliko jačih sam izvršio rotaciju nastavaka. Srednja društva imaju sada od 4,5 do 5,5 ramova sa leglom, a nekoliko slabijih od 2,5 do 3,5 legla. U svim društvima broj ramova sa leglom se povećao za 2 do 3 rama, što mi je vratilo nadu da će ipak stići da se razviju do bagremove paše. Pčele su prilikom ovog pregleda bile dosta mirnije.
 Pored toga u prilog tome ide i to što u blizini pčelinjaka počinje da cveta uljana repica, što će stimulativno delovati na nihov razvoj.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #29 poslato: April 15, 2018, 20:25:41 »
Нешко пријатељу,
од количине поленовог праха донешеног током августа и септембра зависи количина масног ткива којом зимске пчеле улазе у зиму.
Уколико је у окружењу пчелињака било мало полена а пуно кошница а имали смо током августа  температуре са преко 35 степена када је све спржено, у тим условима на многим пчелињацима пчеле нису имале довољно полена и у зиму су ушле ослабљене са слабијим масним ткивом..
Пчелари који пчеларе поред Саве, Мораве, Дрине, Тисе и Дунава немају толико проблема јер поред река је већа влажност ваздуха и ту се у јутарњим сатима налази доста полена од мноштва биљака.

Управо из ових разлога имамо различите извештаје од одличних заједница до врло слабих заједница.
Година изузетно касни па и то још додатно ствара проблеме. Ипак ако и багрем закасни и не почне пре 10 маја пчеле ће успети да се развију и ако Бог да финог времена у цветању багрема успеће да искористе багремову пашу.

Поздрав драгим пријатељима...

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.