Autor Tema: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe  (Pročitano 83896 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« poslato: Avgust 06, 2012, 16:14:23 »
Kako ja radim sa mravljom kiselinom:

Ovu temu postavljam zbog onih koji ne koriste ili nisu u mogućnosti da koriste neko drugo sredstvo. Slična tema postoji i na SPOS-ovom forumu.

Uglavnom koristim mr. kiselinu koju proizvodi "Zorka" Šabac u staklenoj litarskoj ambalaži zelene boje na kojoj piše da je prehrambena. To je koncentrovana 85%-na kiselina koju ja razblažim na 60%-nu tako što u plastičnu bocu od 1,5 litara sipam 294 ml destilovane vode a zatim u istu sipam litar mravlje kiseline. Od zaštitne opreme imam gumene rukavice ( za pranje posuđa ) i naočare za čitanje ( poželjno bi bilo neke bolje zaštitne naočari ), a pored imam dovoljno obične vode za slučaj da se nehotično popršćem kiselinom. Kao nosače za kiselinu koristim "Boni" uloške koje stavim popreko preko satonoša na sredini nastavka. Kiselinu iz flaše naspem u neki plići sud da bih lakše mogao da uzimam špricom. Pošto su kod mene uglavnom LR ja po društvu dajem 25 ml kiseline na taj način što na krajeve uloška ubrizgam po 5 ml a ostatak u sredinu uloška, pazeći da ne probijem donji sloj uloška. Ovo ponavljam 5 puta sa razmakom od 4 do 7 dama ( ovaj interval zavisi od vremenskih uslova, od moje zauzetosti i slično ). U toku prihranjivanja obavezno prihranjujem društva šećernim sirupom ( 1:1 )sa najmanje pola litra sirupa po društvu. Postaviću ovde neke slike pa će vam verovatno biti jasnije.
 Ove godine još nisam počeo sa tretiranjem, bio sam zauzet. Počinjem sledeće nedelje, pa ću napraviti i nove slike. A
« Poslednja izmena: Avgust 06, 2012, 16:26:38 od strane stevanovic sveto »

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2012, 12:43:32 »
Dali odozgo preko uloška stavljaš foliju?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #2 poslato: Avgust 11, 2012, 17:34:00 »
Foliju obavezno stavljam i uložak punim kroz nju (samo prvi put kiselinu u uložak ubrizgavam direktno). Pozdrav.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #3 poslato: Avgust 13, 2012, 00:28:45 »
 Ove TopStar rukavice su zakon.  ;D Jeftina a veoma izdržljive i štite.
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #4 poslato: Avgust 13, 2012, 17:16:36 »
Dobre su za tretiranje mravljom i oksalnom kiselinom, ali nisu dobre za rad na pčelinjaku. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #5 poslato: Avgust 28, 2012, 18:22:50 »
Zbog stalne zauzetosti tek sam danas uspeo da prvi put istretiram pčele mravljom kiselinom. Počeo sam u 9 sati, a završio u 11. Temperatura je bila 24oC, na završetku tretmana (ujutru je bilo hladnije). Pčele su dobro podnele kiselinu, nijedno društvo nije napuštalo košnicu. Obaviću još dva do tri tretmana, a kontrolu ću izvršiti u oktobru brstivarom. U TEMPU sam našao novo pakovanje BONI uložaka (ranije ga nisam video) koje ima 16 komada. Ulošci su po sastavu i kvalitetu isti kao i oni u roze pakovanju. Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #6 poslato: Septembar 13, 2012, 19:04:55 »
Danas sam završio sa tretiranjem sa MK (4. put). Od prethodnog puta (prošli petak) na jednoj DB-12, ispod koje sam stavio lesonit, opalo je 56 varoa. Ostale košnice nemaju ništa ispod podnjače, pretpostavljam da i druge imaju slične rezultate. Danas mi je pomagao moj drug Živomir. Nakon tretiranja počela je da pada kiša što me je posebno obradovalo (nije padala skoro 3 meseca). Mrzilo me da nosim fotoaparat na pčelinjak pa ovog puta nema slika. Pozdrav.

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #7 poslato: Maj 28, 2013, 18:26:52 »
Sveto kada je optimalno vreme za pocetak tretiranja ja sam u planinskom kraju gde su pase produzene i slabije tako da do polovine septembra moze biti unosa tada uglavnom medljike.Mravlja je organska kiselina nema posledica po med i vosak tako sam bar citao komentare.Dali se moze primeniti i u toku pase i da se ne desi da ulozak propusti sa donje strane pa da ode na pcele.Pozdrav i svako dobro.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #8 poslato: Maj 29, 2013, 13:57:20 »
Kolega Bojane, moj stacionarni pčelinjak nalazi se na 760 m n. v. Pretpostavljam da su nam uslovi slični. Ja tretiranje počinjem u periodu od 1. do 15. avgusta (u zavisnosti od slobodnog vremena, a može biti i zbog ksnije paše, kao što je bilo 2011.). Mislim da pčelama neće smetati uložak sa mravljom kiselinom, ali ćeš, u zavisnosti od broja nastavaka na društvu morati u uložak ubrizgati i odgovarajuću dozu kiseline. Ovo gore što sam objašnjavao važi za moje uslove i dva LR nastavka.
Uložak može da propusti kiselinu samo ako se desi da ga pčelar nepažnjom probuši iglom (meni se to dešavalo, srećom bez posledica po maticu), ili ako mu je interval veći od 7 dana, pa pčele stignu da progrizu uložak, pogotovo kad oslabi dejstvo mravlje kiseline. Uložak njima smeta pa nastoje da ka komadanjem izbace iz košnice. Ako se pčelar pridržava uputstva i redovno tretira sa poštovanjem razmaka između tretiranja, onda pčele ne stignu da izgrizu uložak, ali ga dobro oblepe propolisom.
Za med i vosak se nemoj sekirati, kiselina brzo ispari kad se izvade ulošci iz košnica. Nadam se da sam ti dobro odgovorio. Pozdrav.

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #9 poslato: Maj 29, 2013, 21:13:39 »
Sveto odgovor je jasan nema sta, interesuje me dali je dovoljno na jedan nastavak RV koji je pun pcela dati dozu od 15 ml na dva nastavka RV  30ml ili ipak vecu,ako menjam ulozak na 5 dana verovatno ga nece progristi.Sto se tice busenja uloska nemoze da mi se desi jer sam zdravstveni radnik a mogu i crevo od infuzije montirati na spric.Ja sam na nadmorskoj visini oko 500 m pod kopaonicki kraj.Pozdrav.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #10 poslato: Maj 29, 2013, 21:57:45 »
Ja sam na dva RV nastavka ubrizgavao istu količinu kao i za 2 LR nastavka, mala je razlika. 15 ml je malo i to ti ne bih preporučio. Uložak se ne menja svakih 5 dana, on se stavi jednom i traje tokom cele terapije. Zato sam i rekao da se treba pridržavati intervala jer ako se prekorači vreme između dva tretiranja, kiselina ispari i pčele počnu da rasturaju uložak i onda je u njega nebezbedno sipati kiselinu. To se meni jednom desilo na nekoliko društava jer sam prekoračio interval (tretirao sam drugi put nakon 10 dana). Tada sam morao da stavljam nove uloške.
Crevo od infuzije ti ne bih preporučio jer bi tada postojala opasnost da prospeš kiselinu po površini uloška, a mogle bi i neke pčelice da se bućnu u istu, a tada su završile karijeru. Najbilja je igla i polako se ubrizga sadržaj kiseline u unutrašnjost uloška. Takvim načinom obezbedimo da se kiselina zadrži u ulošku do sledećeg intervala jer na taj način sporije isparava.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #11 poslato: Maj 29, 2013, 22:11:21 »
Kolega Sveto, molim vas da malo opširnije opišete vaš postupak tretiranja mravljom kiselinom, jer ima dosta mladih pčelara a upotreba mravlje kiseline nije baš jednostavna. Pozdravljam otvaranje ove teme jer sam veliki protivnik raznih otrova, što se koriste za suzbijanje varoe. Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #12 poslato: Maj 29, 2013, 22:29:29 »
Kolega Jano, ako si pročitao temu od početka, trebalo bi da je sve jasno. Ipak, postavi konkretno pitanje, da znam šta te muči. Pozdrav.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #13 poslato: Maj 29, 2013, 22:57:20 »
Želeo bi da napišete kolika je spoljna temperatura, koje je temperature rastvor prilikom tretmana, šta biva sa leglom, na koji način obara varou, dali može tretman izvršiti i od dole ili samo na satonoše, ako može, kako? To verujte mi pitaju mnogi mladi pčelari i još mnogo sitnica. Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Upotreba mravlje kiseline u borbi protiv varoe
« Odgovor #14 poslato: Jun 01, 2013, 19:53:10 »
Mravlja kiselina se može koristiti na temperaturama od 14 do 250C, bez bojazni da će pčele napustiti košnicu. Ja sam jednom koristio na temperaturi od 390C, manji deo pčela izašao je na prednju stranu košnice, ali su se brzo smirile. Pretpostavljam da se iz uloška kiselina sporo isparava pa nema nagle reakcije, kao što je to slučaj kad se kiselina koristi u kartonu ili truleks krpi. Ja rastvor kiseline čuvam na sobnoj temperaturi (nikada nisam kiselinu čuvao u frižideru, mada sam čitao da je preporučljivo da se kiselina pre upotrebe drži u frižideru). Mravlja kiselina, upotrebljena na ovaj način ne smeta leglu, a u literaturi se spominje da ubija varou u samom leglu. Kiselina agresivno deluje na varou, razarajući joj helicere, tako da varoa opada sa pčela, ramova i saća.
Negde sam pročitao na forumu SPOSa da neki tretiraju stavljajući mravlju kiselinu na podnjaču, ali moje je mišljenje da to ne može biti efikasno kao stavljanje na satonoše. Isparenja mravlje kiseline su teža pd vazduha i padaju na dole, pa samim tim usput uništavaju varou. Za tretiranje preko satonoša sam već objasnio postupak na početku teme. Pozdrav.

PS Ovo je slika iz 2009. (04.08. u 11.52 č) gde se vidi reakcija pčela na mravlju kiselinu jer je temperatura bila veća od 300C.