Autor Tema: Пчелињак Пешић  (Pročitano 26876 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #75 poslato: Decembar 01, 2022, 22:47:37 »
     Нисам стално на форуму, те сада пишем. Да Душане преко фолије сам постављао термоизолацију од стиропора. Када сам радио третман оксалном киселином, у само пар кошница било је тек нешто мало замагљених и понека капљица са доње стране фолије. Остале су биле сасвим суве.
Да их не урекнем, али су ми ове године заједнице узимљене као врло здраве, виталне и са врло добрим залихама хране. Зима тек почиње, надамо се добром презимљавању.
     Какво је стање у твом пчелињаку,

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #76 poslato: Decembar 02, 2022, 08:02:57 »



Драго ми је да си пчеле ове године добро узимио. Где си се сада стационирао ? Делиблатска пешчара или ... ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #77 poslato: Decembar 02, 2022, 23:47:12 »
Срећно зимовање драги мој пријатељу!
У мом крају на врху средњег Баната  :D током целог августа није пала ни једна киша па није било довољно полена верујем да нам  пчеле нису ушле у зиму са довољним количинама масног ткива.
У многим кошницама пчелиње клубе је нешто мањег обима него што је обично у овом периоду зимовања.
Заједнице које су имале мање легла у септембру боље ће зимовати од оних са више септембарског легла. Треба само молити драгог нам Господа да нам подари хладан јануар и фебруар без легла макар до друге половине фебруара како нам се пчеле не би трошиле на штетном зимском леглу. Они који су били поред река током августа мислим да ће боље проћи ове зиме.
Поздрав драгим пријатељима...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Ostojic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 50
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Donja Slatina, BiH
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #78 poslato: Decembar 04, 2022, 12:31:55 »
    Друштва су враћена у стационар 01.09. баш пред велике кише. У другој половини септембра добиле су по 3 -4 литре сирупа са нозев ојем. Ове године обезбедиле су баш добре залихе хране. После обилних киша процветало је коровско биље, па је током октобра било доста уноса полена и легла, што није баш добро.
Третман оксалном киселином сам урадио у недељу, по облачном времену. У већини кошница пчеле су биле у клубету, а поједине су биле у растреситом и раширеном. Све је брзо и ефикасно обављено.
Већ неколико дана трају повољни временски услови за дејство оксалне киселине, те сам јуче у неколико кошница са антиварозним подњачама проверио деловање и било је од 5 до 10-так опалих вароа.
На већини друштава стављена је фолија, залихе хране ове године су баш обезбедиле тако да их не дирам до краја фебруара.
Izvini, interesuje me ako su ti pcele vec imale kako kates dobre zalihe hrane sta ce im onda sirup i drugoj polovini septembra, pa to samo produzuje bespotrebno leglo i naknadno trosenje polena za kog mislim da je ove godine bilo manje zbog velikih susa koje su bile, ambrozija je malo izvadila stvar  ali opet mislim nedovoljno.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #79 poslato: Decembar 04, 2022, 16:24:31 »
   Горане, Ненаде, заједнице су биле на ободу шуме поред реке Тамиш од 27.05. до 01.09. Током лета било је по мало и уноса медљике са јасена, тако да је мед био тамније боје чак и за време медења сунцокрета. Последње врцање сам урадио почетком августа, ставио летвице херба стрипа и вратио изврцана медишта преко. Крајем августа медишни наставци су опет били лепо попуњени  2/3. Тај мед због третмана нисам врцао, али сам из предострожности због могуће медљике по повратку у стационар код куће додао шећерни сируп.
   Као што ми је Воја једном рекао, а и Горан је о томе писао прошле године после багрема, друштва се лепо опорављају у шуми поред реке, где и за време сушних дана увек има неког уноса, а и мања су загађења него у њивама Војводине.
   Поздрав свима и сретно зимовање.
   





Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #80 poslato: Decembar 09, 2022, 23:51:57 »
   Горане, Ненаде, заједнице су биле на ободу шуме поред реке Тамиш од 27.05. до 01.09. Током лета било је по мало и уноса медљике са јасена, тако да је мед био тамније боје чак и за време медења сунцокрета. Последње врцање сам урадио почетком августа, ставио летвице херба стрипа и вратио изврцана медишта преко. Крајем августа медишни наставци су опет били лепо попуњени  2/3. Тај мед због третмана нисам врцао, али сам из предострожности због могуће медљике по повратку у стационар код куће додао шећерни сируп.
   Као што ми је Воја једном рекао, а и Горан је о томе писао прошле године после багрема, друштва се лепо опорављају у шуми поред реке, где и за време сушних дана увек има неког уноса, а и мања су загађења него у њивама Војводине.
   Поздрав свима и сретно зимовање.
   





Све си одлично урадио Нешо пријатељу.
Реке су спас за пчелиње заједнице а посебно у августу када се отхрањује зимско легло и формирају зимске пчеле.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #81 poslato: Januar 07, 2023, 21:04:15 »
   Мир Божији, Христос се роди. Срећан Божић свима.
Последњих недељу дана врееменске прилике су као пролећне. Из свих кошница у најтоплијем делу дана пчеле излећу. У понеким уносе полен од мртве коприве и маслачка.

     Дана 04.01. иако то нисам планирао брзински сам преконтролисао неколико друштава како бих утврдио потрошњу хране. Код појединих заједница приметна је потрошња хране у 2 - 3 централна рама у којима су ћелије испражњене. У понеким има легла пречника 7, 8 цм. У таквим заједницама примакао сам ближе центру по пун рам са медом. У принципу има још добрих залиха хране, тако да додавање погача није потребно.
      Сада би ваљало да се зима коначно покаже зубе током јануара и фебруара. Само да не загуди у другој половини марта.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #82 poslato: Januar 08, 2023, 01:52:35 »
Ваистину се роди!
Добро је то све Нешо. Пчеле нису до сада потрошиле пуно хране и имају  углавном довољно за даље зимовање и пролећни развој. За мало више од два месеца ето нас у средини марта и у цветању воћа.
Ако мало захлади пчеле би оставиле само затворено легло и  то мало што су затвориле оно би изашло у наредних десетак дана. Па се надам да ће доћи до прекида легл а тиме и до бољег чувања залиха хране.
Срећно зимовање!
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #83 poslato: Februar 09, 2023, 10:25:35 »
       После ветровите суботе, у недељу 05.02. проверио сам да ли је све у реду са крововима кошница и утврдио да је све како треба. Био је хладан дан. Испод лета једне кошнице приметио сам већу количину измрвљеног саћа. Одмах сам посумњао на миша, али због хладног времена ништа нисам радио.
       Јуче 08.02. после јутарњег мраза од 11 сати сунце је ипак лепо угрејало, те сам отворио наведену кошницу. Иначе приликом примене оклалне киселине запазио сам да се у њој клубе спустило у доњи - други наставак, а изнад њега је био дупке пун наставак са храном. Претпостављам да је већа количина хране потиснула клубе у доњи наставак са мање хране. У питању је био рој чију конфигурацију приликом зазимавања нисам хтео да реметим.
      Пошто сам сада отворио наведену кошницу средњи наставак у коме је било клубе подигао сам горе и у њега убацио са сваке стране по 3 рама са храном. Испод тог наставка сам спустио извађене рамове са мање хране. Наставак који је био на подњачи са изгрицканим саћем сам избацио. Приликом ове манипулације миш је успео да побегне из кошнице.
      Поздрав другари и видимо се на сајму у недељу.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #84 poslato: Februar 23, 2023, 18:21:49 »
      Већ 15 дана време је више него пролећно. Пчеле излећу највише у периоду од 11 до 15 или 16 сати. Код мене скоро недеље дана цвета туја и сибирски брест, те пчеле уносе полен беж боје.
      Обишао сам јуче пчелињак и сипао воду у појилице. Пошто је била повољна температура рекох ајде да проверим да ли јебило повећане потрошње хране. Прва коју сам отворио имала је доста пчела и запоседнутих улица. Три рама у средини са залегнутим леглом и нешто мањим залихама хране. Следећих неколико које сам гледао су имале по 4 пуна рама са медом, те сам из сваке извадио по један рам и додао у првој кошници 2 пуна рама. Свака заједница имала је по 2 рама перге обезбеђене јесенес и још делимично на 1 до 2 рама са свеже унетим поленом.
       У већини заједница на 2 до 3 рама има свежије залеженог легла пречника око 10 цм и по мало затвореног легла од раније.
       Закључио сам да је стање са залихама хране у мојим Родна Воја кошницама такво, да ми не пада на памет да стављам погаче ( како ме иначе питају пчелари из мог окружења), а скоро сам сигуран да им неће требати ни кап сирупа овог пролећа.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #85 poslato: Februar 24, 2023, 08:02:31 »



Драго ми је да чујем да је некоме комплетан пчелињак у најбољем реду а то је изгледа баш код тебе. Значи да си извукао поуке из ранијих сезона па кад се на јесен све благовремено уради онда је и пролеће права песма. Слажем се да им не дајеш погаче али са следећим лепим периодом отвори неки рам са медом и заротирај наставак за 180 степени.
Тамиш је изгледа урадио своје баш као и Морава код мене. Ту се крајем лета и у рану јесен навуче довољно полена и направи перге која је сада суво злато.
Поздрав и медно ове године.


П.С.


Како су ти се показали ројеви које си прошле године узео од мене ?

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #86 poslato: Februar 24, 2023, 10:40:22 »
     Хвала Горане.
     Јесте, баш сам се потрудио прошле године, да најпре максимално удовољим пчелама по питању добре локације после багрема. То се показало као добитна комбинација по приносу и квалитету меда током лета, али што је најважније и по кондицији пчела. Пратио сам, шта си ти писао у вези пчелињака поред Мораве, а и Воја ми је саветовао да их већи део године држим у близини Тамиша.
     Ројеви које сам набавио од тебе су екстра и то су врло витална друштва. Баш прекјуче гледам на тим рамовима који су изгледа ручни рад, матица и даље радије залеже. Има нешто на тим рамовима што нема у Банату. 😀.
     Надам се да су и твоја друштва добро, да ли си их гледао ових дана.
     

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #87 poslato: April 13, 2023, 21:15:48 »
       По лепом и сунчаном дану урађена је ротација наставака код већине пчелињих заједница, које имају 8 до 9 рамова легла. У горњем наставку сада су 3 до 4 рама млађег легла, а у доњем 4 до 5 рама затвореног легла. Додати су празни изграђени рамови за залегање и по једна сатна основа, јер се очекује излегање младих пчела.
       У околини су се расцветале вишње и трешње, а уљана репица ће за који дан.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #88 poslato: Maj 04, 2023, 10:02:01 »
      Пролећна паша се завршила, репица је дала свој допринос бурном развоју заједница.
Због ветра и облачног времена јуче пре подне се није могло радити. По подне се време мало смирило тако да сам започео преглед  заједница, проналазак матице и спуштање плодиша на подњачу.
Легла је било баш пуно, од 13 до 15 рамова, од чега 8 до 10 затвореног легла. Сређено је 15 заједница, а за данас је остало још 12. Јутрос нема ветра, али је облачно и прохладно, тако да ћу покушати да одрадим у другом делу дана.
   Закључак је да су се заједнице овог пролећа изузетно лепо развиле. Багрем ће почети да цвета тек за 7 до 10 дана, тамо где није измрзао.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Пчелињак Пешић
« Odgovor #89 poslato: Maj 04, 2023, 10:37:36 »



Привилегија је имати у близини пчелињака плантаже репице јер је са њом осигуран добар пролећни развој што потврђује и твој пчелињак. Ту је Војводина у предности у односу на нас јужније од Саве и Дунава јер се код нас ретко и спорадично сеје.
Ипак , обрати пажњу на појаву ројевог нагона. Ово посебно стога што како сам кажеш багрем неће за 7 - 10 дана а твоја друштва са 13 - 15 рамова легла су атомске бомбе пред ројевну експлозију.
Поздрав и свако добро ти желим.