Autor Tema: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)  (Pročitano 10517 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« poslato: Decembar 07, 2011, 20:44:01 »
 ZELENA ŽUNA

U januaru 2009. godine imao sam problema sa ovim pticama. Žune su mi tada oštetile 27 košnica. Nisam znao kako da ih oteram sa pčelinjaka. Tako je bilo sve do marta te godine, dok je bilo snega. Zadnje dve godine sam na košnice stavljao ter papir i nisam imao više problema. Žune nisu nestale, čak mi se čini da ih ima još više. One u Makovištu nemaju prirodnih neprijatelja, tamo je pravi raj za njih i detliće koji su, takođe napadali na košnice. Te 2009. godine sam stavljao postere ptica grabljivica na košnice, jer se, navodno žune boje istih, ali nije ništa vredelo. Čak su probijale košnice i kroz same postere, nisu se uplašile. Zanima me da li je neko imao sličnih problema. Evo nekoliko slika iz 2009. godine. Slika 1028 je pozajmljena. Pozdrav.
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2011, 20:53:59 od strane stevanovic sveto »

Van mreže Branko Obranovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 513
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Poden - Kostel na Kočevskem SLO 310 m n/m
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #1 poslato: Februar 02, 2012, 11:57:32 »
Izgleda, i kod mene radi svoj posao žuna. Evo jednod početka. Kad če da prestane zna samo ona.
Leglo je živo.
Lp Branko

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2012, 12:11:39 »
Ovih dana su žune i detlići ponovo na mom pčelinjaku. To mi je javio jedan kolega iz Makovišta koji živi u blizini mog pčelinjaka i povremeno obilazi isti. Sledeće nedelje moram u selo, pa makar i peške. Evo slika iz januara 2009. godine. Tada su žune i detlići napravili haos na pčelinjaku. Pozdrav.

Van mreže Hajriz Suka

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Suva Reka
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #3 poslato: Februar 03, 2012, 11:48:20 »
Ja sam ulovio detljica,evo kako: nabiju se dva kolcica koji se spoje horizontalno drvenom motkom duzine koje imate.Horizontalna motka se namaze sa ljepkom za miseve,za koji se lepe noge i krila detljica,kad isti sleti na istu prije sto krene da busi kosnice.Ostalo ostaje na vama,ako prije toga nije naisao koji ogladneli macak.
Iskreni pozdrav:Zdravi bili

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #4 poslato: Februar 04, 2012, 18:35:30 »
Nije loša ideja to sa motkom namazanom lepkom, ali meni je pčelinjak daleko 70 km. Ja sam svojevremeno na košnice stavljao postere ptica grabljivica, lisica i mačaka, ali ni to nije vredelo. Srećom, zima nije dugo trajala. Čim otopli ptice se lakše snalaze za hranu. Po ovakvoj zimi i one moraju da se snalaze, ali gde baš u mom pčelinjaku. Kako bi dobro bilo imati na pčelinjaku nekoliko gladnih mačaka, ali da im život zavisi samo od sveže hrane koje u Makovištu ima u izobilju (mislim na žune i detliće). Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #5 poslato: Februar 04, 2012, 19:23:46 »
Убиј неку свраку или неку другу птицу, на 10 м од пчечињака пободи један стуб висине 3 м, стави једну летву у Г у горњем делу стуба и на крај те летве окачи птицу да виси на канапу од 0м5 м. Неки кажу да их то плаши и да ће да оду.

Нисам то пробао.

Пробај са двоцевком, пуцај где год их видиш у околини пчелињака.

То би требало да их растера.

Ако и то не помогне, види шта воле од семеније, паа то истретирај као ови што третирају сунцокрет и сличну семенију, па нам трују пчеле.

Једна њива у мом селу црнела се од врана. Пола сата после сејања кукуруза навратиле да се наједу.

Како ли то делује, кад чак нису ни полетеле.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #6 poslato: Februar 26, 2012, 16:31:21 »
Juče sam na pčelinjaku napravio nekoliko slika na kojima se vidi šteta od dejstva Žuna i Detlića. Jednog detlića sam oterao sa pčelinjaka, ali nisam ga slikao. Šteta je mnogo manja nego 2009. godine. Sada mi neke košnice imaju nova leta koja mi se ne sviđaju. Najčešća oštećenja su na sastavu hranilice i gornjeg nastavka. Nadam se da će ovo otopljenje odvratiti ptice od pčelinjaka. Pozdrav.

Van mreže Jasmin Ucambarlic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 88
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: BUGOJNO
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #7 poslato: Februar 26, 2012, 17:45:47 »
Ja sam probao ovo što je rekao kolega Vojko.Dakle smakneš tu jednu ptičurinu i okačiš je negdje blizu na neko drvo sigurno više neče dolaziti dok god visi poz.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #8 poslato: Mart 07, 2013, 21:00:22 »
Ove zime nisam imao štete od Žuna i Detlića. Oštetili su mi samo jednu hranilicu na jednoj košnici. Na jednoj DB10 pokušali su da kljucaju kroz ter papir, ali su odustali. Nastavak je ostao neoštećen, a ter papir ima manju rupu. Juče sam poskidao ter papir sa svih košnica. Nadam se da je zima prošla i da pčelinjak nije više zanimljiv za Žune i detliće. Pozdrav.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #9 poslato: Avgust 21, 2017, 21:16:08 »
Ja do sada nisam imao problema sa zunjama ali sada, u mesecu avgustu ima ih dosta. Kako mi je pcelinjak odmah uz dvoriste porodicne kuce u selu, vitlaju i lete svuda u krug. Klikcu, jure se, pa neznam kako li ce se ponasati u toku zime. Nastojacu da ih sto pre nekako oteram. Kako zaklikcu i prelete preko dvorista i pcelinjaka, mene nesto sekne.
 Citao sam na forumima da ih je uspesno oterati sa slikama, fotografijama sokola, jer je on njihov predator ili pak sa nekom, kako bih rekao skulpturicom istih postyavljenon na kosnici u pcelinjaku, medjutim, vidite Stevino iskustvo, ni slike nisu pomogle.
Pozdrav iz Sumadije   

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #10 poslato: Avgust 22, 2017, 08:29:18 »
Miroslave, dobra vazdusna puska je jedino resenje, znam da se ovo nece svideti pojedinima ali sta da radim..

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: ZELENA ŽUNA ( Picus viridis)
« Odgovor #11 poslato: Avgust 25, 2017, 10:19:50 »
 Ma tu je i sacmara, dvocevka.
 Svaka cas svakom ali moramo se boriti protiv napasti.