Autor Tema: EV ram  (Pročitano 48580 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran vrhovski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
EV ram
« poslato: Januar 26, 2013, 12:05:23 »
Evo jedne ideje kako bi mogli postavljati satne osnove u EV ram,a možda i u RV. Radi se o običnim čačkalicama,pretrgnutim na pola,i zabijenim u prethodno izbušene rupe.
Nismo još probali u praksi,ovako izgleda super,i prednost je da možemo osnove postavljati u okvire i zimi,a sa čicom baš i nije tako.
Mišljenja i komentari poželjni.
pozdrav svima !
http://img688.imageshack.us/img688/6429/evokvir.jpg
EV ram


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Dragan Petkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #1 poslato: Januar 26, 2013, 17:30:32 »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: EV ram
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2013, 22:41:49 »
Bravo momci! Sviđa mi se ovo što ste prikazali. Na Zoranovom pokazanom primeru jasno se vidi slobodan prostor od nekoliko milimetara od osnove do donje letvice EV rama što je veoma bitno.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Odg: EV ram
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2013, 09:45:44 »
slobodan prostor od nekoliko milimetara od osnove do donje letvice EV rama što je veoma bitno.
Зашто?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: EV ram
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2013, 11:23:29 »
Rajko, osnove se u toploj košnici i na toplom vremenu, posebno ako su izložene direktnom suncu i ako pčele ne zauzimaju preko 80% prostora u košnici počnu opuštati i dolazi do krivljenja saća u donjoj zoni rama. To je u EV ramovima daleko manje izraženo nego što je to slučaj da drugim višim i dužim ramovima ali ipak može da se dešava u uslovima koje sam opisao.
Pčelari radi boljeg iskorišćavanja na primer burne bagremove paše, posebno oni koji doseljavaju košnice iz udaljenih krajeva i nisu u mogućnosti da postepeno dodaju ramove i nastavke, dodaju mnogo više prostora to jest ramova i nastavaka nego što pčele mogu da pokriju.
 Ako još u ramovima postave osnove do dna letvice eto problema...
I taj problem može da se popravi isecanjem donjih delova iskrivljenog saća. Pčele to sve poprave u narednoj paši tako što nadograde novo saće ali to obično bude trutovsko saće ako u košnicama nema dovoljno trutovskog saća.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Prijić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Um je poput padobrana- funkcionira jedino otvoren
  • Lokacija pčelinjaka: Bilogora
Odg: EV ram
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2013, 21:44:04 »
kako je nastala ideja...
ovako... RV ram sastavljam isključivo tako da spoj satonoše i bočne letvice učvrstim bez ljepila sa iver vijkom 3x30 mm, dolje je čavao 1.8x30, užicavanje 3 žice vodoravno.
U potpunosti sam zadovljan čvrstoćom rama.
Navedenu metodu sam primjenio i na EV okvirima sa malim razlikama(2 vodoravne žice, iver vijak 3x20 i čavao 1.8x 25). sastavio sam tako 100-tinjak okvira i vidim da to meni sporo ide jer ipak EV ramova treba sastaviti 75% više u odnosu na RV... uzmem štopericu i ona pokaže 5 min za jedan okvir(od rinfuze ram do utopljene S.O.)
razmišljam, gledam mali ram(EV), mislim... ma idem ja da uradim to sa čačkalicama
radim sljedeće:
na satonošu rama stavljam poliuretansko ljepilo, sastavim, "udarim" klamericom 5.7 x 25 mm, bušim rupe 2 mm(čačkalica je debljine 2.2), stavljam čačkalice jednu stranu, pa S.O. pa čačkalice i gotovo.  pogled na štopericu i kad ono 3.5 min. navedeni metod je brži u odnosu na onog gore za 40%
čvrstoća satne osnove je na pritisak jednaka kao i da su 2 žice.
vjerujem da bude dobro i mrzi me što nisam bar 100-tinjak ramova sa čačkalicama isprobao prošle godine u košnicama.
Ove godine ako bude zdravlja i sreće definitivno ću probat 100-tinjak RV ramova sa čačkalicama...
sad vidim da nisam nigdje spomenuo da će S.O.  biti rađene metodom toplog ljevanja. ta metoda izrade daje kruće listove S.O. za razliku od metode hladno valjanih.
S.O. sam naručio dimenzije za EV 335 x 95 a za RV 335 x 165.
ako bude potrebno s.o. od RV mogu da presečem na pola i opet ima prostora između satne osnove i dolje letvice rama.
Vojo, hvala na važnom opažanju te dobronamjerno savjetu.
Neki problem se ne može riješiti istim načinom razmišljanja koji je i doveo do problema...

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #6 poslato: Februar 01, 2013, 11:51:57 »
kolega voja, posto zeim da sve napravim po tvojim mjerama, a svugdje nailazim na razne dimenzije,  molim te da mi napises, sebljinu i sirinu te duzinu satonose eko voje, te isto kod bocnih letvica i donje letvice kako bi ispravno uradio ram za ev kosnicu. pozz

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: EV ram
« Odgovor #7 poslato: Februar 01, 2013, 14:56:28 »
Kolega Kenane, možda ti ovo pomogne. Pozdrav.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2013, 01:01:10 »
kolega sveto, ja slabo citam ove nacrte, ako moze ovako, koliko sam shvatio. satonosa je 390mm, donja letvica 360mm, e sad koliko sam shvatio visina je 122mm, sirina donje letvice je 4mm satonose 8mm,visina (debljina) donje letvice je 20mm, satonose 25mm? kako bi jos preveli ovo oko bocnih letvica?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: EV ram
« Odgovor #9 poslato: Februar 06, 2013, 13:01:11 »
Kolega Kenane, dužinu satonoše i donje letvice si dobro pročitao, kao i visinu. Širina donje letvice je 20 mm, a debljina 4 mm. Širina satonoše je 25 mm, a debljina 8 mm. Visina bočne letvice je 122 mm, a debljina 6 mm. Ove ureze si valjda dobro shvatio. Nadam se da nisam negde pogrešio, ako jesam Voja će me ispraviti. Na nekoj od tema sam napisao da bi možda bilo dobro da debljina bočnih letvica bude nešto veća, naprimer 8 do 9 mm, zbog slučajeva čupanja satonoše prilikom vađenja rama, a možda bi bilo dobro da bočne letvice imaju i Hofmanov razmak, jer bi pčele manje lepile ram za ram propolisom. Usput bi se satonoša mogla zavrnuti holšrafom što bi više učvrstilo vezu satonoše i bočne letvice (ekseri se lako izvlače). Nadam se da sam ti objasnio. Pozdrav.

Van mreže Kenan Halilagic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 52
  • Pol: Muškarac
Odg: EV ram
« Odgovor #10 poslato: Februar 06, 2013, 13:59:57 »
kolega sveto hvala na pojasnjenjima, ako bi isao hofman koje mjere bocne letvice bi tada preporucio?

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: EV ram
« Odgovor #11 poslato: Februar 06, 2013, 15:11:48 »
Već sam negde postavljao ovu sliku. Ovo na slici su bočne letvice od LR polurama, takve bi možda trebalo da su i letvice EV. Ovo suženje je na donjoj trećini letvice. Pozdrav.

Van mreže milutin peric

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Trsic Srbija Sepak R Srpska
Odg: EV ram
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2013, 09:45:42 »
Sveto nije mi jasno ovo suzenje bocnih letvica na donjoj trecini . Kod svih ramova suzenje je otprilike na dve trecine.Da li to ima neki razlog  za to?
Velika je nesreca kad covek ne zna sta hoce, a prava katastrofa kad ne zna sta moze.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: EV ram
« Odgovor #13 poslato: Februar 15, 2013, 11:43:44 »
Koliko sam ja razumeo, suženje služi za lakšu manipulaciju (prilikom UBACIVANJA ramova u nastavak da se izbegne povređivanje pčela) i da se smanji površina koju pčele zalepe propolisom, pa time olakša VAĐENJE ramova iz košnice. Što je ram duži ili dublji  i suženje treba da bude srazmerno. Međutim, kod malog rama kakav je kod EV gde bočne letvice ramova dodirujući se međusobno čine  još jednu pregradu u košnici i dodatno izoluju pčelinje klube od hladnoće pitanje je koliko će vam suženje doneti koristi a naneti štete ( uslovno rečeno, mislim na povećanje posla pri izradi bočnih letvica)...Ako grešim neka me neko ispravi.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: EV ram
« Odgovor #14 poslato: Februar 15, 2013, 17:22:09 »
Sveto nije mi jasno ovo suzenje bocnih letvica na donjoj trecini . Kod svih ramova suzenje je otprilike na dve trecine.Da li to ima neki razlog  za to?

Mislim da nije bitno da li je 1/3, ili 2/3, a može i 1/2. Ja sam to uradio samo zbog toga da pčele manje lepe propolis, a i lakše je izvaditi ram. Meni je bitnije da bočna letvica bude debela najmanje 8 mm i da se na nju zavrnuta satonoša ne može lako iščupati. Pozdrav.