Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85987 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

• Prijatelj foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rensonova metoda
« Odgovor #60 poslato: Avgust 12, 2015, 13:55:33 »
Hvala još jednom gospodinu Jurišiću što je preneo ovaj metod na naše prostore. Ove god je bila proba a sledeće god radićemo po Rensonu sa više društava tj sa alpskim devetoramnim košnicama koje su dušu dale za ovaj načim pčelarenja. Zbog formiranja novih društava nisam ispoštovao sam sebe i ostavio šest košnica u formaciji po rensonu do polovine avgusta već samo jednu. Ipak mogu zaključiti da u toj košnici ima najviše hrane i ako bude potrebno krajem avgusta možda dobije par hranilica sirupa. Godina je katastrofalna i od polovine juna praktično i nema neke paše. Odakle nastavak meda ni sam ne znam.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže slavko asanovic

• Član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: danilovgrad
« Odgovor #61 poslato: Septembar 15, 2015, 20:52:19 »
Kolege, ja sam novi clan foruma pa uzeh da se ukljucim u ovu pricu oko rensona jer sam ove sezone probao sa jednom kosnicom.
ppcelarim sa lr kosnicama,a kao medista koristim polunastavke farar 170 mm.Kosnicu sam naslozio ovako: na podnjacu sam stavio tijelo lr na njega polunastavak
farar 170 mm, kad su pcele popunile obadva tijela ogranicio sam maticu tako sto sam stavio MR na tijelo lr, iz polunastavka sam makao 1 i 10 okvir.Umjesto 1 okvira sam stavio stirodur a umjesto okvira 10 okvir gradjevnjak, nakon toga sam na polunastavak stavio drugu MR pa onda polunastavak kao mediste.
Maticu sam ogranicio 25/4 a 28/4 je procvjetao bagrem.5/6 u njoj je i drugi polunastavak bio skoro pun i prema mojoj procjeni ya nekoliko dana je trebalo da i ovaj nastavak bude pun meda. Istovremeno u ostalim polunastavcima je bio pun jedan polunastavak i drugi poceo da se puni.Utom momentu sam bio potpuno yadovoljan. Medjutim zbog velike suše livade su se ovih dana pokosile i nastupila je ogromna susa(prva kisa je pala prije desetak dana), tako da su pčele morale da jedu med koji su pokupile.Kad sam vrcao u rensonovoj košnici je ostao jedan polunastavak pun zarvorenog meda i nista više, dok je u stalim košnicama količina meda bila simbolična.Moj skromni zaključak je da je metoda odlična ako je paša dobra. iduće sezone ću vjerovatno probati da usijem plantažu nekog medonosnog
bilja, jer ne selim.
pozdrav

Van mreže Radivoje Stojanović

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Beograda
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 25, 2015, 18:41:40 »
Kosnicu sam naslozio ovako: na podnjacu sam stavio tijelo lr na njega polunastavak
farar 170 mm, kad su pcele popunile obadva tijela ogranicio sam maticu tako sto sam stavio MR na tijelo lr, iz polunastavka sam makao 1 i 10 okvir.Umjesto 1 okvira sam stavio stirodur a umjesto okvira 10 okvir gradjevnjak, nakon toga sam na polunastavak stavio drugu MR pa onda polunastavak kao mediste.
Maticu sam ogranicio 25/4 a 28/4 je procvjetao bagrem.5/6 u njoj je i drugi polunastavak bio skoro pun i prema mojoj procjeni ya nekoliko dana je trebalo da i ovaj nastavak bude pun meda.
KOlega Slavko, molim Vas za jedan odgovor na pitanje ×Da li je matica u vreme bagrema bila u fararu 170 ili na podnjači u Lr? Unapred hvala

• Prijatelj foruma
« Odgovor #63 poslato: Decembar 14, 2015, 22:59:38 »
Pošto sam uy Rakovca fan ovog metoda izneću svoj plan i svoja razmišljanja. Kolega je otvorio temu u Eko voja o svom planu a moje viđenje se razlikuje u par sitnica. Kako sam već ranije pisao imam devetoramne alpske košnice kvadratne osnove  340x340x210. Pri samom formiranju društva treba ga razviti do kraja sezone na tri nastavka od čega će dva uvek biti plodište. Zazimiti na tri nastavka a nastavak sa najsvejlijim saćem postaviti na podnjaču. Pun nastavak meda tj treći garantuje bezbedno zimovanje. Ako smo uspeli zaštititi društvo od varoe (brstivar i herbastrip) uz par prskanja nozevojem nema razloga da nam društvo ne prezimi. Kada krene prolećni razvoj i pčele zaposednu svih 9 ramova vreme je za prvu intervenciju. Gornji nastavak koji je matica zalegla sada ide na podnjaču. Drugi nastavak ostaje drugi. Zatim matična rešetka i na nju nastavak sa svetlim saćem koji je bio na podnjači. To je po nekoj mojoj proceni u vreme cvetanja jabuke. Dali ćemo dodatno stimulisati društvo prihranom zavisi od vremenskih prilika i unosa. Po logici matica osvaja i drugi nastavak i zaleže ga. Posle 10ak dana pregled i ako je matica zalegla 14+ ramova uvodim i drugu matičnu rešetku. Bagrem se očekuje za 8 do 10dana. Posle tri dana mora se utvrditi u kom je nastavku matica. Kako razvoj napreduje i svaki dan izlazi masa mladih pčela za očekivati je da je košnica u potpunosti zaposednuta. Ako je matica u drugom nastavku tu i ostaje stim što se mora oduzeti jedan ram da bi ispoštovali ograničenje na oko 30000 ćelija i dodati jedan prazan zatvoren lesonitom sa obe strane. Ovom prilikom planiram dodati i četvrti nastavak. Posle 9 dana od uvođenja druge matične rešetke pregledati nastavak na podnjači i ako ima matičnjaka porušiti ih. Ako je proleće pogodno i vreme lepo za očekivati je da ima i nešto voćnog meda koji se može izvrcati i kasnije dobiti sortni med bagrema. Za sada toliko...

• Prijatelj foruma
« Odgovor #64 poslato: Decembar 15, 2015, 18:51:24 »
U ovoj postavci čekamo bagrem i ako zamedi i posluži lepo vreme imaćemo lep prinos. Da napomenem da nema potrebe otvarati više leta već samo na prvom nastavku. Taj prvi nastavak služi za prihvat nektara i skladište polenovog praha. Posle vrcanja plan je skloniti prvu matičnu rešetku i dati matici 10 do 15 dana za zanese što više legla. Ako se planira selidba na suncokret postupak ponoviti. Ako se želi uvećanje pčelinjaka onda peletov način razrojavanja. Peletov metod svakako i ako ne širimo pčelinjak. Dobro će nam doći da u avgustu ta dva društva spojimo i tako zamenimo staru maticu mladom što nam povećava šansu da na poleće nemamo problema sa rojenjem. Možda se drugim metodama mogu ostvariti bolji rezultati ali ovim načinom smanjujem rad na minimum. Nema rada ramom već nastavcima. Nema potrebe ni za menjanjem saća.  Ps. Očekujem komentare kolega ... Rakovac molim mišljenje.

Van mreže Rakovac Goran

• Više od prijatelja foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
« Odgovor #65 poslato: Decembar 22, 2015, 11:49:34 »

Мирославе начелно се слажем у свему што си и како навео. Грешка је по мени једино у томе што остављаш само једно лето ( претпостављам на подњачи или округло на првом наставку ако имаш само округла лета ). Мислим да то не иде. У том случају пчеле би да би складиштиле мед у трећем и четвртом наставку морале би да се провлаче кроз две матичне решетке. Непотребно. По мени друго лето изнад другог наставка је обавезно. Багремова паша је бурна треба им олакшати. Почеле су већ и врућине добро је и због вентилације. У теорији Ренсон предвиђа ово друго лето. Пробао сам га и у пракси се показало као пожељно и добро.
                         Друга моја примедба је при коришћењу Пелета. Чисто ради појашњења због других колега који га нису пробали. Испод највишег наставка обавезна матична решетка.Овај наставак мора имати своје лето да би млада матица која ће се ту извести могла да изађе на спаривање и ту се врати. Пожељно је да овај наставак има лето са стране али није обавезно. Онако како си га Ти описао фактички би формирао двоматично друштво од друге половине јуна до августа. Ја не бих чекао толико. Ако бих мењао матицу учинио бих то чим млада пронесе ,односно чим се код ње у највишем наставку појави затворено легло . Једноставно највиши наставак са младом матицом иде на подњачу а старо плодиште  први и други наставак са подњаче на ново место на пчелињаку. Тако проширујеш пчелињак. Друштво на старом месту остављаш са младом матицом. На новом месту ти је фактички рој са старом матицом коју ће пчеле ако оцене да је потребно заменити тихом сменом. Ни у старом ни у новом друштву немаш више страха од ројења. Ни код тебе ни код мене у овом периоду нема неке    обимније паше и све што тада донесу је за њих за зимовање. Ако селиш опет је овако боље. Када овај рој поставиш на ново место старе пчеле ће се вратити на старо место за пар дана и онда то селиш на сунцокрет. Ту имаш врло мало легла код младе матице коју опет ограничаваш на један наставак док не вратиш са сунцокрета. У роју са старом матицом на новом месту ти остаје затворено легло са младим пчелама. Прихраниш пар дана док не добију излетнице и до зазимљавања имаш супер друштво.
                      Надам се да сам био јасан. Чист Ренсон са Пелетом  без Севића кога сам ја у оној другој теми планирао би по мени био овакав и верујем да би дао добре резултате.

Van mreže Dragan Djurović

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
« Odgovor #66 poslato: Februar 06, 2016, 18:32:40 »
Poštovane kolege ,da li bi se ova Rensonova metoda mogla primeniti i na RV,stim da bi prvi nastavak bio RV pa MR nastavak EV kao plodište,pa MR i medište sve Rodna Voja?Pozdrav Dragan

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #67 poslato: Februar 06, 2016, 22:45:10 »

Може Драгане, баш тако, ништа не смета. Суштина Ренсона је баш у том другом наставку у коме је заробљена матица. Тај наставак идеално треба да има 30.000 ћелија и томе је најприближнији ЕВ наставак. ЕВ кошница је идеалана за Ренсона али и ова твоја описана РЕВ комбинација завршава посао. Имао сам прошле године такву комбинацију једно време и успело је. Поздрав Раковац.

• Prijatelj foruma
« Odgovor #68 poslato: April 05, 2016, 13:07:44 »
Pokušaćemo renson metodu i sa pološkom.

Van mreže Kresimir Jurisic

• Član foruma
« Odgovor #69 poslato: Oktobar 28, 2016, 23:42:57 »
Dobro vece narode pcelarski.
Malo sam prelistao postove u ovoj temi i vidim kolega Miroslave da ide i da je to tu negdje.
Na susjednom sam forumu pisao nesto o ovoj metodi, pa da se nponavljam.
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/viewtopic.php?f=38&t=895&p=30830#p30830

Pozzz, Kreso.

Van mreže Dusan Miletic

• Napredni član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Vrbovac(opstina Boljevac)
« Odgovor #70 poslato: Februar 24, 2017, 11:19:16 »
Probacu ove godine ovaj metod na nekoliko kosnica, tj. na onim gde mi je stara matica,pa ako zeznem ide ili rojenje ili tiha smena :D. Buni me samo jedna stvar ,da li ce pcele uspeti da dovuku dovoljno polena matici,treba da se provlace kroz maticnu resetku. Da li bi levak bezalica mogla da resi nedostatak ovog metoda da trutovi ne mogu napolje? Ali kroz bezalicu moze i matica napolje.
Evo mog plana na slici ispod. U pitanju je LR kosnica,6800 celija po ramu,tako da matici treba 5 ramova.
Pije li ovo vodu na slici?

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

• Napredni član foruma
« Odgovor #71 poslato: Februar 28, 2017, 08:18:31 »
Ja sa RV probam razne metode,pa tako i ovu već dvije godine.Nema greške i nema rojenja.Trutove puštaš svakih 7-10 dana.Za polen ne brini ima ga dovoljno. Samo uradi kako piše i nakon nekoliko dana provjeri najdonji nastavak da nema matičnjaka ,slučajno.Ne znam kako to funkciniše sa LR bez pregradne daske,ali kod RV je to bez problema.Pozdrav za sve.

Van mreže Julijan Cordas

• Član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: kucura
« Odgovor #72 poslato: Mart 01, 2017, 22:06:03 »
Rajko,mozes li malo opsirnije tu metodu saRV.Da li koristis samo RVtela ,ili koristis i EVtela.Hvala.

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

• Napredni član foruma
« Odgovor #73 poslato: Mart 02, 2017, 08:07:44 »
Da samo RV tijela. U donju stavim svo zatvoreno leglo,pa matičnu rešetku bez lete. U drugo tijelo krajnja dva okvira sa medom i pergom.Do njih sa jedne strane ram gradjevnjak,a sa druge satnu osnovu,Ostalih šest popunim sa otvorenim leglom,lijepo izvučenim ramovima.Ako ih nemam stavim satne osnove.Ponovo matična rešetka na kojoj ima leto,ali koje držim zatvoreno 7-8 dana da bi sve pčele cirkulisale  kroz drugo tijelo gdje je matica.Gore medišta koliko treba u koje stavim ako ima koji ram preostalog zatvorenog legla.Možeš da ga dodaš i nekoj drugoj pčeli da je pojačaš ako hoćeš.Nakon 7-8 dana pregledam donje tijelo ,ako ima matičnjaka porušim.I otvorim gornje leto da olakšam izlaz i ulaz pčelama sakupljačicama.Ti ne moraš.Obavezno otvaraj svakih 10 dana zbog trutova i to oko podne kad oni izlijeću.Sve ovo uradi na 10-15 dana pred udarnu pašu. Pozdrav za sve.

Van mreže Rakovac Goran

« Odgovor #74 poslato: April 05, 2017, 08:32:23 »

Ове године сам оставио 6. Еко воја кошница. Тренутно су све на по четири наставка. У њих пет пчеле су освојиле по три наставка а у шестој су тренутно у два наставка.  Ових пет ће бити сређене по Ренсону док ће она задња шеста служити као помоћно друштво за појачавање. Испратићу све фазе рада и објавити на овој теми.