Autor Tema: Rensonova metoda  (Pročitano 85599 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #30 poslato: April 28, 2015, 17:33:33 »
Evo postavke renson metoda onako kako sam ja shvatio.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #31 poslato: April 28, 2015, 21:30:47 »





                             То је то Мирославе. Исто сам и ја урадио. Воја је усликао надам се да ће објавити слику.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #32 poslato: April 28, 2015, 21:32:43 »
Postoji li neki izlaz za trutove?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #33 poslato: April 28, 2015, 21:39:34 »
Nema iylaza za trutove. Koliko sam ja uspeo da se informišem to je mama ovog metoda a trutovi mogu izlaziti jedino prilikom pregleda koji su predviđeni deveti dan.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #34 poslato: April 28, 2015, 23:02:38 »
Nema iylaza za trutove. Koliko sam ja uspeo da se informišem to je mama ovog metoda a trutovi mogu izlaziti jedino prilikom pregleda koji su predviđeni deveti dan.

Nemoj tako, dobro ti je Dragan skrenuo pažnju. Aku bušilicu u šake i probuši rupu 7-10 mm, to nije nikakva šteta, nije problem začepiti kad ne treba, a puno znači.

Nemojte pogrešno shvatiti, nisam ni mislio komentarisati, ali, evo, hoću. Probao sam i za mene je to samo zvučna metoda za mučenje pčela i pčelara. To je moje mišljenje, a uvijek dopuštam da nisam upravu, i da valja probati i sam zaključiti jer sam ja baš takav tip: ne vjerujem da boli dok se sam ne opalim po prstu. Zato i jesam "uspio" u pčelarstvu, ali, ko hoće, neka vjeruje ili ne - nije mi krivo, i opet bih "njuškao" pokušavao..., ali to je već priča van teme.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #35 poslato: April 28, 2015, 23:25:40 »





                       Бојим се да је дошло до забуне Есаде. Ренсонова метода подразумева ограничавање матице са младим леглом у другом наставку који је са обе стране, дакле и испод и изнад ограничен двема матичним решеткама. По изворном ренсону ограничавање треба вршити у наставку са 30.000.ћелија. Зато сам се одлучио за ЕВ наставак јер има 28.000 ћелија ,приближно изворном ренсону. Из овог наставка - плодишта трутови док ограничење траје не могу излазити. Ипак дозволићете да ту и не може бити неки велики број трутова те не видим да би било неке штете.
                       Лета за излазак пчела су на првом и трећем наставку и ту и трутови из првог и медишних наставака - трећег и оних изнад нормално излазе. То се лепо види на слици коју је Мирослав поставио. Округло лето отворено на првом и трећем наставку док је лето на другом - плодишном затворио.Суштина ренсона и јесте да је матица у том делу без лета.
                       Након паше у првом наставку на подњачи би , бар по теорији, требало да буде магацин перге. Теорија тако каже а шта ће показати пракса видећемо за месец дана. Први пут ово радим па не могу унапред ништа да тврдим.
                       

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #36 poslato: April 28, 2015, 23:40:28 »
Goran:
Citat
Теорија тако каже а шта ће показати пракса видећемо за месец дана. Први пут ово радим па не могу унапред ништа да тврдим.

Nije došlo do zabune. Mislio sam da sam ovdje govorio o ovoj metodi, ali mislim da je to bilo na druga dva foruma, a bogami mi je mrsko ponovo to prežvakivati. Jedno je sigurno, ja sam koristio aku i borer 10 mm, i ne bih tu metodu više ni u snu. Ima tu još ihaj-haj priče, ali, evo, sačekaćemo i tvoje iskustvo, nije to dugo čekanje pa ćemo uporediti. Sretno!

Metode, metode... Prošla godina je bila loša (za mene i kod i oko mene). Od svega, najbolji rezultati na DB 12 bez H.R., a najmanje je dirao, nije se rojila, i odlična izašla iz zime.

Kad imadneš viška vremena, dokopaj se nekako knjiga Franje G. Tomažina, Zdravka Avrama i još nekih, pa ćeš vidjeti "metoda". Valja svašta pročitati, poštošta i probati pa saznati šta je tu šta.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Ipak, poslije svega što sam probao, vratih se na početak: najbolje su priproste metode (za mene).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #37 poslato: April 28, 2015, 23:51:22 »
Htio sam ugasiti ovu spravicu pa u krevet, ali nisam odolio da ne kažem i ovo, pa - možda nešto i valjadne.

Rekao jedan saobraćajni stručnjak da je puna uzdužna linija na putu - betonski zid, a kad ga je početnik upitao šta su dvije linije, rekao je - dva betonska zida. To su za mene rešetke.

Pitanje. Može li bez rešetke bolji uspjeh? Pritvaranje matice? Je li to ko probao? Mogu li i druge manipulacije? Ima ovdje starih pčelarskih "vukova" koji su dosta toga, siguran sam, probali, ali o tome ne govore.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #38 poslato: April 28, 2015, 23:59:54 »
Ja nisam nikad koristio ovu metodu, ali Radoje Kiperović me sasvim slučajno zainteresovao za ovo. U principu nisam za neke stavri koje mogu biti primerne hobi načinu rada (traženje matica ili slično). Takođe, ako se ne stine na vreme, drvo opet ne gine. Kako reče Esad, bolje dadanaka i čim skloniš poklopnu jasno je šta se dešava u košnici.

S obzirom da nisam nešto proučavao ovaj način rada, primeniću ono što meni treba.

U drugoj poruci u temi je Stantić napisao da je ovo dobro za područja gde ima malo polena. Biće dobro i tamo gde ima previše polena. Ja ću ovo koristiti kod odgajivačkih društava koja su u polumedištima. Ali, neću zatvarati leta. Meni je to sa zatvaranjem matice u prostor bez leta nejasno i nepotrebno. S obzirom da oko odgajivačkih društava stalno radim, mogao bih da povremeno ispustam trutove, ali čemu to. Neka izlaze sami.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #39 poslato: Maj 14, 2015, 16:20:07 »
Radi ovaj renson. Imamo 6 košnica sa ovim metodom. Ova na slici je najjača i nisu sve ovakve. Uporediću prosek sa prosekom ostalih. Ako se pokaže dobro nastavićemo. Tri ću posle bagrema da razrojim a tri ću da ostavim do početka avgusta. Sad mi treba mišljenje iskusnijih. Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda? Ova košnica je iygradila 18 ramova bez satne osnove što je u poređenju 18 fararovih ili 9 db plodišnih.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Branko Radovanović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #40 poslato: Maj 14, 2015, 18:50:42 »
Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda?
To sigurno nije tačno, jer pčele koje donose med ne grade saće. Ali je za izgradnju tih 18 ramova sigurno potrošena izvesna količina meda ali ne više od ram-dva. Mada da im nije to saće trebalo teško bi ti njih na to nagovorio da grade.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #41 poslato: Maj 14, 2015, 22:31:58 »
Radi ovaj renson. Imamo 6 košnica sa ovim metodom. Ova na slici je najjača i nisu sve ovakve. Uporediću prosek sa prosekom ostalih. Ako se pokaže dobro nastavićemo. Tri ću posle bagrema da razrojim a tri ću da ostavim do početka avgusta. Sad mi treba mišljenje iskusnijih. Dali je tačno da pčele gradeći jedan ram voska bez satne osnove smanjuju prinos za isti takav ram meda? Ova košnica je iygradila 18 ramova bez satne osnove što je u poređenju 18 fararovih ili 9 db plodišnih.

Mićo, nedavno sam Nikoli napisao da je „gubitak“ nečeg što smo nakako prisvojili (planirani prinos, odnosno očekivani) stvar ličnog doživljaja. Nekako mi je bez veze da tebi slično napišem (Nikoli smem, jer je mlađi :) ).

Taj gubitak ne postoji. Ako medi, gradiće saće. Ako ne medi, mrljaviće. Ako su u rojevom nagonu, „ispeglaće“ osnovu tako da više neće da grade radiličko saće (sastružu i onaj šestougaoni „reljef“). Pčela radi i gradi.

To što je neko merio, neka meri i dalje. Gledaj kako grade saće, pune medom i uživaj. Nećeš da ih prodaješ pa da te kupac pita kol'ko troše na 100 km :) .
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #42 poslato: Maj 15, 2015, 07:08:03 »
Šole ovo sam pitao ne zbog mojih prinosa ili dobiti ili gubitka. Pitam zbog samog načina pčelarenja. Nije isto kada pčele grade ram sa satnom osnovom i bez nje. Zasigurno da bi prinos meda bio veći kada se imaju već izgrađeni ramovi i koriste satne osnove. Ja sam amater koji voli pčele i sklon sam da probam sve i svašta pa sam zato i "namontirao" ovog rensona.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #43 poslato: Maj 15, 2015, 08:07:33 »
Miroslave trose med i kad grade SO - ne verujem da je razlika u dobitku voska ako koristis SO veca od 10% i to onako na silu i rastezanje pri merenju. Zasto ovo kazem:

SO kod DB kosnice u kilogramu ima oko 11 ramova. Ako uzmes 11 DB ramova koji su gradjeni bez SO i istopis ih kako treba neces dobiti kilogram voska to mogu da se kladim sa kim god. Znaci platis 1 kg satnih osnova one izgrade i dobijes vise od kilogram. Uzmes 11 ramova gradjenih bez SO i istopis vosak dobijes manje od kg voska. Sad ti vidi u cemu je stvar i ko koga zeza.

To je moje misljenje a ko ne veruje neka pusti da mu grade sace bez SO pa nek meri. Po tom mom misljenju potrosice manje meda - u najgorem slucaju isto) ako grade sa SO ili bez SO.

Pozdrav

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Renson-ova metoda
« Odgovor #44 poslato: Maj 18, 2015, 10:56:16 »
 
 
                   Ево мог овогодишњег искуства са Ренсоном.Реч је о прошлогодишњем роју.
                   Ренсонов метод сам применио на једној ЕВ кошници која је зимовала на три ЕВ наставка стим што је онај на подњачи био полуизграђен. Пчеле сам током пролећног развоја прихранио свега пар пута јер ми је пчелињак удаљен стотинак километара од места становања. Дакле све што су урадиле, урадиле су саме без стимулација.
                   При прегледу 26.04. и тај један недовршен наставак је био у потпуности изграђен. Тога дана сам урадио Ренсона и додао четврти наставак. На подњачу сам поставио наставак са пар рамова старог легла а остатак су били рамови са сатним основама и пергом и медом.. Изнад тога матична решетка без лета. У другом наставку матица са отвореним леглом и два рама са сатним основама. Затим опет матична решетка овога пута са летом.У трећем и четвртом наставку сам расподелио остатак. Дакле у сваком од наставака је додата по која сатна основа.
                    Багрем је процветао о5.маја али је замедио тек три, четири дана касније. До тада је све било мање више траљаво али и код других ЕВ са којима сам поредио Ренсонку је било исто.Уноса је било али није то било оно право. Бум је наступио 12.маја, на св.Василија, након кишовитог и хладног претходног дана. Тог дана сам је погледао и то само трећи и четврти наставак.Сатне основе је била у потпуности изградила. Било је још 5.рамова у којима је било затвореног легла.  Додао сам јој пети наставак тако што сам наизменично стављао рам са медом па сатну основу.
                     Након два дана сам је поново погледао из разлога што ми је друга ЕВ ушла у ројево стање па сам од Ренсонке хтео да узмем који рам . Сатне основе од пре два дана су биле скоро потпуно изграђене највиши наставак пун меда. Нажалост тада сам срушио Ренсона.  Наставак који је био на подњачи је био прпун перге и меда. Узео сам рамове са пергом за ројеве а уместо њих додао нове сатне основе. Матичну решетку између првог и другог наставка сам склонио тако да сам фактички плодиште проширио на два ЕВ наставка.
                      После два дана у суботу 16.о5. сам извршио нову интервенцију.Матица је легло проширила на оба наставка. Сав мед из наставка на подњачи је био пренет горе.Сатне основе за два дана поново изграђене. Пронашао матицу и са младим леглом је ограничио на један наставак, овога пута онај на подњачи.Узео сам јој два рама легла за нуклеус  и поново додао две сатне основе.
                      Резиме би био следећи.
                      Ренсона нисам испоштовао до краја јер је требало да такву поставку кошнице оставим до краја паше. Ситације је налагала да Ренсона порушим раније али ми није жао. Максимално сам експериментисао и стекао нека искуства за убудуће. Ројевог нагона није било. За двадесет дана је изградила преко 40.ЕВ сатних основа. Узео сам јој 4-5 рама перге, исто толико рамова меда и 2.рама легла . Преко тога је до јуче напунила три наставка са медом. Лично сам задовољан. Крајем недеље ћу је разројити.