Autor Tema: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja  (Pročitano 40459 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #30 poslato: Januar 19, 2011, 23:42:47 »
Nismo se mnogo udaljili, matičnjaci su, kao po pravilu, skoro uvek, na tamnom saću. Nismo ga samo spomenuli u svojim izlaganjima.

Nadam se  da neć biti kaznenih poena.

Forumi bi trebalo po nečemu i da se razlikuju.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2011, 23:50:44 »
Da li se prilikom odstanjivanja matice ili njinim ugnječenjem, društvo ponaša na isti način kao kod tihe smene, tj. da li pčele povlače samo par kvalitetnih matičnjaka ili više od toga?

E, ovo je pitanje baš za totalne početnike. Trebao si ga drukčije i kvalitetnije formulisati, naravno ako se pitanje odnosi na mene, a izgleda da jeste.
Pozdrav.

Uzastopna Poruka: Januar 19, 2011, 23:53:55
Dobar i iskusan pčelar će nepogrešivo uočiti da li se radi o "tihoj smeni" ili "prinudnoj zameni" matice bilo da se to uoči pre ili posle izvođenja nove matice.
Ako neko ima slike jednog i drugog stanja neka postavi.
Za kvalitetnu maticu pored porekla, neophodan je solidan unos nektara i obilje mladih pčela hraniteljica u vreme negovanja matičnjaka. Ima tu još mnogo "sitnica", ali je ovo od ključnog značaja.
Pozdrav svima.

Jasno.
Pozdrav.
« Poslednja izmena: Januar 19, 2011, 23:53:55 od strane admin »

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2011, 23:52:30 »
Kolega Esade, taj odgovor čekam i ja.

Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #33 poslato: Januar 20, 2011, 00:06:49 »
Kolega Esade, taj odgovor čekam i ja.

Pozdrav.

Kad pravilno postaviš pitanje, možda ti i odgovorim, a do tada mani se onoga "svakom loncu poklopac".
Pozdrav.

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #34 poslato: Januar 20, 2011, 08:57:27 »
Da li se prilikom odstanjivanja matice ili njinim ugnječenjem, društvo ponaša na isti način kao kod tihe smene, tj. da li pčele povlače samo par kvalitetnih matičnjaka ili više od toga?
Koji deo pitanja nije jasan?
« Poslednja izmena: Januar 20, 2011, 22:59:02 od strane admin »

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #35 poslato: Jun 09, 2011, 17:45:34 »
Ja tek planiram ove godine da se bavim pcelarstvom, zato i citam sve vase teme i iskustva.Odlucio sam da pcelarim sa RV kosnicama, i posle ovakve diskusije ne ostaje mi nista drugo nego da probam i sa toplim i sa hladnim sacem pa cu videti kako se pcele ponasaju i koje su razlike

Van mreže Vojko Aleksic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 538
  • Pol: Muškarac
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #36 poslato: Jun 11, 2011, 16:11:05 »
Ja tek planiram ove godine da se bavim pcelarstvom, zato i citam sve vase teme i iskustva.Odlucio sam da pcelarim sa RV kosnicama, i posle ovakve diskusije ne ostaje mi nista drugo nego da probam i sa toplim i sa hladnim sacem pa cu videti kako se pcele ponasaju i koje su razlike

Ако купиш нове кошнице, ожићиш рамове, населиш пакетни рој, е, онда ћеш мало да попричекаш за топло саће.

Поздрав.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 11, 2011, 11:22:12 »
Veći problem može biti prelazak klubeta kod nastavljača (tipa LR), a imao sam slučajeve kada su društva u polumedištima jednostavno „sišla“ u donji nastavak, krenula sa nešto više legla jer je bilo toplo i stradala jer su se kasnije temperature spustale do -20 i bilo je jako vetrovito.

Ovo je citat kolege Dragana i moje iskustvo je da sam bas na ovaj nacin izgubio jedno vrlo jako LR drustvo,sa posednutim svim ulicama,zimi.Prevesao sam ga bio krajem avgusta,digao leglo u najvisi treci nastavak,a ispod u sredini sam ostavio u drugom LR nastavku 4,5 ramova braon saca sa mednim vencem od 1,2 cm.Nisam predvideo da ce matica da se vrati dole u drugi nastavak i da krene sa leglom ponovo,sto se desilo,i u tom jesenjem periodu je mlado leglo i pcele slistilo bocne ramove drugog nastavka,ali su ostali dole,pa kada je zahladnelo vise nisu mogli preci u najgornji nastavak gde u sredini jesu imali kvalitetno radilicko braoncrveno sace,sa mednim vencima od 10tak cm,plus 10 kg meda u 4 bocna rama,2 levo i 2 desno.Zatekao sam rano u prolece gomilu mrtvih pcela u svim ulicama i ramovima drugog potpuno suvog LR nasrtavka i gornji LR nastavak sa oko 16 do 18 kg meda.

Ove godine sam poveo racuna,pa sam najjaca drustva zazimeo u 3 LR nastavka ili u EV polunastavak na podnjaci,pa iznad 2 LR nastavka,naravno plodiste u najgornjem nastavku.Nadam se da ce ovoga puta sva LR drustva i ostati u najgornjem nastavku tokom zime.

Nadam se da nije greska,ali nastavak ispod najgornjeg nastavka sam razredio na 8 do 9 ramova,s tim sto sam tamo gde je bilo pune LR ramove sa medom stavio u sredinu tog drugog nastavka,a bocno sam rasporedio ostale ramove,medju kojima ima naravno i zaleganih ramova sa nesto polena,ali bez meda.Tako da tamo gde zimuju na 3 nastavka na podnjaci je prazno mediste,sa 8 do 9 ramova,zatim ide nastavak sa medom u sredini gde ga ima,a najvisi nastavak je tamo gde je dignuto leglo pocetkom septembra sa 10kg meda bocno,levo i desno i oko 6 do 8 kg meda u sredini.Ukupno imam zazimljenih 29 LR drustva i 8 DB.Jedan broj LR drustava sam zazimeo sa EV polunastavkom,praznim na podnjaci,pa prazan lr nastavak sa nesto radilickih ramova u sredini,pa LR nastavak sa leglom i 16 do 18 kg meda,pa iznad jos jedan EV polunastavak sa 5,6 kg meda u sredini nastavka.

Sto se meda tice,moj zakljucak je da ni u DB ni u LR drustvima nije dobro vrcati med iz plodista,vec samo iz medista.Dakle kod standardnih LR kosnica sa 3 nastavka,obicno je plodiste tokom aktivne sezone na podnjaci,ili na plitkom EV polunastavku od ove godine,pa ide drugo plodiste,koje je zapravo njihova glavna medna rezerva,pa iznad ide 3 LR telo koje je mediste za vrcanje,ili na nekim imam EV ili polunastavke sa sirokim ramovima od 15 cm visine.Sto se tice DB 10ki kod njih je leglo obicno na svih 8 srednjih ramova a bocno je med na 2 krajnja rama,ili je cak samo 1 krajnji ram pun meda a cak 9 ramova su sa leglom i mednim vencima.Iznad su polumedista,od kojeg u najnizem isto ostavljam bar 5,6 kg meda unutra dok ne budem siguran da dole imaju 2 bocna puna,sto je oko 6 kg meda plus bar 10 kg meda u srednjih 8 ramova pred zimu.A 2 DB 12 ce takodje imaju krajnje ramove pune meda,a leglo se proteze u srednjih 10 ramova.Kod njih obicno nema potrebe za ostavljanjem meda u polunastavku,jer dole u plodistu ima uvek bar 12 kg minimalno,do uglavnom 15tak do 20tak kg pred kraj leta.

Uzastopna Poruka: Oktobar 12, 2011, 09:04:27
Sto se tice saca,ja pokusavam da crveno braon sace sa kvalitetnim radilickim sacem a minimalnim brojem trutovskog saca ili bez njega bude u srednjih 8 ramova glavnog LR plodista.Obicno onda kada vreme dozvoljava u prolece spustim jedan ili 2 rama u sredinu donjeg nastavka,a dodam jednu ili kasnije i drugu SO.do legla da bih angazovao mlade pcele koje se izlezu u vocnoj pasi i nakon nje.Pokusavam da i u glavnom plodisnom LR nastavku i u njihovom drugom plodisnomedisnom nastavku u sredini bude kvalitetnog plodisnog crvenobraon ili tamnobraon saca,tako da su posednuta leglom oba njihova LR nastavka.

Meni deluje da je zlatna sredina najbolja,tj da je crvenosvetlobraon sace dobitna kombinacija za plodista.Jer sve ima svoje 2 strane,tako da na primer tamnije braon sace vise pogoduje razvoju varoe ili invaziji voskovog moljca,dok ga definitivno matica radije zaleze,dok svetlo sace manje pogoduje i varoi i moljac ga slabije napada.Crno sace nemam uopste,jer ga vec u tamnobraon fazi,obicno prvo prebacim u novoformirani roj,a ono sa vise trutovskog saca pretapam nakon izlaska legla.

Mislim da je jako vazno da se jaki nagon za gradjenjem stanista kod pcela,naravno lucenjem voska obavezno redovno koristi kod mladih pcela,jer se desava da pcele ne pipnu dodata polumedista ili medisat sa SO ,vec se opredele da neangazovane iz plodista gde nema nikakvog posla predju u rojev nagon kada se njihova brojnost poveca iznad kriticnog nivoa u plodistu,sto je obicno pred pocetak bagrema,ako su ostale samo u 1 LR nastavku,iz njima znanih razloga,sto je verovatno niza temperatura napolju,pa se tiskaju oko legla i ne prelaze ni u donje plodiste ako su u 2 nastavku,ni u gornje mediste kada su u sredini,ni u gornja tela kada su u leglu na podnjaci.Ali dodavanjem SO u plodiste a prebacivanjem 1 ili 2 rama poklopljenog legla u drugi nastavak kosnice dobijaju i posao i moraju da posedaju i taj naredni nastavak sa prebacenim leglom.Nije mi se desilo ni jednom da ce napustiti leglo u hladnijem nastavku.

S druge strane u Timockom regionu suncokret ne medi zadnjih bar 20 godina jer je klima suva aridna a zemljiste posno,smonica i hibridi suncokreta takodje manje medonosni,pa propustanje bagremove pase je nenadoknadiv gubitak kako za pcele tako i za pcelara,sto znaci da se pcele moraju uposljavati da izvlace bar par ramova SO u plodistu,da bi se izbegao rojev nagon pred bagrem,jer je to jedina burna pasa u sezoni kada pcele mogu sakupiti znacajne kolicine meda i za sebe i za pcelara.
« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2011, 09:04:27 od strane admin »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 20, 2011, 00:56:16 »
Kolega Dragane,
Kad uhvatiš daha, volje i vremena - nastavi temu, ako nije naročit problem. Dobra je to tema. Usput, volio bih čuti tvoje mišljenje o ovoj godini i još koječemu.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 30, 2011, 19:34:22 »
Koji Dragan, ima nas više.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 30, 2011, 20:03:14 »
Koji Dragan, ima nas više.

Ovaj Dragan, kojem odgovaram.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 30, 2011, 21:45:11 »
Ne znam šta bi koga zanimalo. Puno je o tome rečeno. Jedino da potražim u Pčelaru konkretne podatke, jer je tu objavljen članak na ovu temu i ponovim neke činjenice. Znači trebalo bi postaviti i konkretna pitanja.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 30, 2011, 23:10:27 »
Ne znam šta bi koga zanimalo. Puno je o tome rečeno. Jedino da potražim u Pčelaru konkretne podatke, jer je tu objavljen članak na ovu temu i ponovim neke činjenice. Znači trebalo bi postaviti i konkretna pitanja.

Ti si započeo temu i unekoliko si bar moralno odgovoran za nju. Tema se 2-3 puta razudila i zastala, zato sam te ponukao da je nastaviš.
Kažeš da je o ovome puno toga rečeno, jeste, ali nije ovdje, a ne prate svi sve forume kao što nisu pročitali ni sve knjige (niko to nije niti će), a ni "Pčelar" mnogima nije dostupan.
Jedno vrijeme sam pratio Brndine rasprave na slične teme, njegov stav je poznat. Još dok nisam ni čuo za Brndu niti imao kompjuter, nisam često mijenjao saće, a nikad "svake godine trećinu saća", kako ih dosta preporučuje u knjigama.
Jasno i bespogovorno je da je tamnije saće toplije, ali je, isto tako, jasno i to da će i tamno ubrzo postati crno saće. E, ono me zanima. Postoje li relevantni podaci o sastavu crnog saća i dokazi za sve navedene njegove negativne strane? Ipak pitam, mada znam šta si u prvom postu rekao na kraju.
Po svemu sudeći, ovdje je trojno razvrstavanje saća na: hladno, toplo (tamno) i crno saće. Zar i crno nije tamno? Bijelo nije sigurno.
Znam za dosad rečene negativne strane crnog saća. Ali, zar pčele nisu tu da se brinu za njega? Zar baš mi toliko više od njih znamo?
Mogu povući i argument prirodnog staništa, ali neću jer ni naše košnice nisu prirodno stanište.
Jednom postavljena pravila, nisu i zauvijek, složićemo se svi.
Posebna su priča satne osnove. Šta to s njima zajedno sve dodajemo pčelama?
Mislim, dakle, da ni izbliza nije sve rečeno pa tako ni tema završena, no možda griješim.
Ako ostanem u pčelarstvu, troje je sigurno: neću biti pčelar "medar", neću mijenjati saće kako mnogi preporučuju i nipošto neću dodavati satne osnove, nego ću od svoga voska napraviti starter trake širine 10 mm, što nije nikakav problem, a ostalo neka dame rade, ja ću samo posmatrati. Nešto takvo već imam u nekoliko različitih košnica, a ako bude života i zdravlja, biće toga još.
Cijenim tvoje razmišljanje, znanje i zaključivanje pa sam te zato i ponukao da nastaviš temu.
Ne želim da išta shvatiš kao provokaciju jer mi zaista nije do toga, nije mi to ni nakraj pameti.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 30, 2011, 23:53:29 »
Da, znam da ne pratiš Pčelar, već si to naveo u jednoj od ranijih poruka. Malo sam na početku teme bio pod utiskom načina na koji se o tome diskutuje na drugom forumu, pa se posle malo otišlo od teme i izgubio sam volju.  I naravno ne shvatam kao provokaciju (ako misliš na nekakvu vezu sa ovom porukom). Ja sam jednostavno bio razočaran u šta zajebanti mogu pretvoriti nešto dobro, pa sam bio malo nervozan (Laki je malo nervozan, jel’ da :D). Malo su mi smetala i pitanja tipa: oslanjam  li se na teoriju ili praksu, što me podsetilo na provokacije sa SPOS-ovog foruma (o mudrovanju i filozofiranju i to da nemam pčelinjak a trtim se itd.). Pčelarska praksa, teorija i činjenice ne mogu biti dobro obrađene ako čovek emotivno reaguje i tu sam pogrešio. Umesto da iznosim činjenice i svoj stav, bavio sam se nekim likovima koji daju pogrešne savete. To se tako ne radi. Nedokazne ne možeš naučiti ni usmeriti.

 Tako da si apsolutno u pravu. Nastaviću pisanje u ovoj temi, jer si postavio neka konkretna pitanja. I biće mi zadovoljstvo da diskutujemo iako znam da će biti jako suprotnih stavova. Moja namera je: naći sredinu. Biće reči o saću još.


Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Toplo i hladno saće u tehnici pčelarenja
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 31, 2011, 10:28:24 »
Da, znam da ne pratiš Pčelar, već si to naveo u jednoj od ranijih poruka. Malo sam na početku teme bio pod utiskom načina na koji se o tome diskutuje na drugom forumu, pa se posle malo otišlo od teme i izgubio sam volju.  I naravno ne shvatam kao provokaciju (ako misliš na nekakvu vezu sa ovom porukom). Ja sam jednostavno bio razočaran u šta zajebanti mogu pretvoriti nešto dobro, pa sam bio malo nervozan (Laki je malo nervozan, jel’ da :D). Malo su mi smetala i pitanja tipa: oslanjam  li se na teoriju ili praksu, što me podsetilo na provokacije sa SPOS-ovog foruma (o mudrovanju i filozofiranju i to da nemam pčelinjak a trtim se itd.). Pčelarska praksa, teorija i činjenice ne mogu biti dobro obrađene ako čovek emotivno reaguje i tu sam pogrešio. Umesto da iznosim činjenice i svoj stav, bavio sam se nekim likovima koji daju pogrešne savete. To se tako ne radi. Nedokazne ne možeš naučiti ni usmeriti.

 Tako da si apsolutno u pravu. Nastaviću pisanje u ovoj temi, jer si postavio neka konkretna pitanja. I biće mi zadovoljstvo da diskutujemo iako znam da će biti jako suprotnih stavova. Moja namera je: naći sredinu. Biće reči o saću još.




Dragane,
Sve te shvatam, o ponekim spomenutim problemima znam ponešto jer sam nekad bio na SPOS-u i otišao. Svi smo mi ljudska, dakle osjećajna bića, i stoga, htjeli ili ne, reagujemo emotivno pa ponekad i pretjeramo, samo razlika je što neki to shvate i koriguju se, a neki zajune i ne popuštaju, iako su daleko od istine.
Ja samo kažem: valjda smo još ljudi pa hajde da razgovaramo. A, da sam filozof: nisam! Da sam neki pčelarski znalac: nisam ni to! Da žarko želim da neko za mene kaže kako sam osrednji ili dobar  poznavalac pčelarstva: ne želim brate! Da želim izdati knjigu i tako ostaviti traga u pčelarskoj teoriji i praksi: nije mi ni nakraj pameti! Eto, sad bi trebalo biti svima jasno da samo želim razmjenu iskustava na ljudski način jer imam pčele, jer sam štošta vidio, štošta me mlatnulo, štošta želim itd. Dakle, naravno da trebaš nastaviti temu.
Pozdrav, svako dobro!