Autor Tema: Jedan nacin unistavanja varoe  (Pročitano 5171 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Jedan nacin unistavanja varoe
« poslato: Februar 11, 2016, 22:09:41 »
Naisao sam na jedan zanimljiv nacin unistavanja varoe koji je primjenjivao jedan hrvatski pcelar isjecanjem saca ali ne trutovskog,evo tekst. Citajuci iskustva iz Njemacke razmišljao sam kako izolirati varoou u košnici. Izdvojio sam maticu
21 dan uz prvi okvir (ili u kasetu, ovisi o vrsti košnice), a pomocu Hanimanove rešetke onemogucio joj
prolaz do drugih okvira. Matica tako stvara mlado leglo u jednom okviru, dok su ostali prazni, pa prvi
služi kako mamac za varoou.
U tom razdoblju tri puta izrežemo to leglo i tako se uništi 95 posto varooe. Varooa manjim dijelom
ostaje u roju, ali to više nije opasno. Marko Vinkovic pcelar iz okoline Osijeka.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #1 poslato: Februar 12, 2016, 09:22:33 »


                   Нема текста , где је текст ?

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #2 poslato: Februar 12, 2016, 17:01:44 »
Prenio sam sustinski dio teksta iz Zbirke clanaka o pcelarstvu 3 od Branka Nikolica.                      31. BEZ LIJEKOVA PROTIV VAROOZE
http://www.vecernji-list.hr/VRT/2003/03/06/Pages/pcelar.html
Pcelar koji razmišlja zdravo poput pcele
Za pcele i med lijekovi su tri puta opasniji od varooze, smatra pcelar Marko Vinkovic
Premda dvije godine primjenjuje jedinstven nacin borbe protiv varooze u svom pcelinjem carstvu od
300 košnica, Marko Vinkovic, pcelar iz Livane kraj Osijeka, prošle je nedjelje prvi put javno
progovorio što radi. Osjeckim je pcelarima održao predavanje "Suzbijanje varooe po najnovijim, do
sada neobjavljenim, metodama u svijetu".
- Cekao sam da netko drugi progovori, uostalom nije to otkrivanje tople voda ni neka filozofija nego
postupak koji mi nalaže logika i iskustvo u pcelarstvu. Nitko to nije ucinio, a sada je krajnje vrijeme,
prije pocetka proljetnih radova, da se na vrijeme reagira protiv varooze - tek na nagovor predsjednika
Udruge "Pcela" Milana Kramera, dan uoci predavanja, ispricao nam je Marko Vinkovic. Njegovi
znanci kažu da je pravi znalac, cak da "razmišlja kao pcela", oni drugi znaju reci da je škrt,
samouvjeren, no cinjenica je tek da varooza desetljecima razara pcelarstvo, u mnogim je zemljama
gotovo dotukla nacionalnu proizvodnju meda, a ni znanost ni farmacija ne nalaze pravi "lijek".
U Hrvatskoj se pojavila prije 20-ak godina, a rijetki su pcelari kojima varooa nije uništila veci dio ili
cijeli pcelinjak bar u jednoj godini. Vinkovicu je odnijela najviše 10-15 posto pcelinjih zajednica.
- Nikada nije vjerovao jednome lijeku. Uvijek je prvo iskušao lijek na 2-3 košnice, a i poslije je uvijek
tražio više novih rješenja - dodaje Markova supruga. Marko pak, otvoreno se pitajuci treba li to reci,
kaže:
- Petnaest godine izbjegavam lijekove, a sada sam siguran da su oni tri puta opasniji za pcele od
varooe. Uostalom, unatoc stalnu trovanju varooa se sve više razvija.
Citajuci iskustva iz Njemacke razmišljao sam kako izolirati varoou u košnici. Izdvojio sam maticu
21 dan uz prvi okvir (ili u kasetu, ovisi o vrsti košnice), a pomocu Hanimanove rešetke onemogucio joj
prolaz do drugih okvira. Matica tako stvara mlado leglo u jednom okviru, dok su ostali prazni, pa prvi
služi kako mamac za varoou.
U tom razdoblju tri puta izrežemo to leglo i tako se uništi 95 posto varooe. Varooa manjim dijelom
ostaje u roju, ali to više nije opasno. Mogu se tada dodati i lijekovi, no može i bez njih - istice svjestan
da izaziva jamacno bijes i osudu farmaceuta. Uostalom, Milan Kamenar nam pokazuje dio sredstava
koja je upotrijebio protiv varooze.
- Varooza je uništavala i po 80 posto pcelinjih zajednica i to nas je natjeralo na masovnu uporabu
lijekova. Na žalost, na vecinu je ubrzo postajala imuna.
Osim gubitaka, varooza slabi pcele, a s manje pcela manji je i prinos, s više kemijskih sredstava
lošiji je med, no na srecu u Hrvatskoj nije bilo novca za vecu "kemiju", pa naš med redovito dobiva
visoke ocjene za kvalitetu. Primijenimo li model biološke borbe protiv varooze, dobit cemo ekološki
posve cist med i vrhunski izvozni proizvod - istice Kramer.
Hoce li hrvatski pcelari prihvatiti Vinkovicev prijedlog vidjet ce se ubrzo. Nužna je samo mala
dorada košnice, što stoji 10-20 kuna za rešetku ili kasetu, koji su jednom zauvijek napravljeni dok se
lijekovi kupuju svake godine.
- Pojedinici ce reci da ostaju bez legla, no moraju se ozbiljnije pozabaviti pitanjem kako se pcela
ponaša u pojedinom razdoblju, kada se i kako iscrpljuje ili ojacava, pa ce se uvjeriti da se na moj nacin
sacuva i veci broj pcela i da preostale budu znatno ojacane - zakljucuje Vinkovic koji ce svoj nacin
borbe protiv varooze primijeniti na svih 300 košnica.
                                                   

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #3 poslato: Februar 12, 2016, 17:24:34 »
Ovo bi mogao biti ogroman posao za velike pcelinjake. Sam nazalost imam malo iskustva sa Brstivarom i Nozevoj pripravcima ali smatram da su puno bolji od ovoga... Ljudi Vojina rijesenja hvale godinama.... To nije slucajno....
Vojine lijekove ne smatram lijekovima nego kao zdravu hranu koja sadrzi djelatne tvari stetne za varou    a pcelama za jacanje njihovog imuniteta. Svako izbacivanje legla iz kosnice bilo trutovskog ili radilackog smatram stetno.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #4 poslato: Februar 12, 2016, 18:08:23 »
Nisam ni tvrdio da je dobar ili los niti uporedjivao sa drugim.Samo sam prenio jedan nacin na koji se ljudi bore da bez upotrebe hemijskih preparata uniste varou.

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #5 poslato: Februar 12, 2016, 19:29:37 »
I to je skroz u redu da se ovdje postavljaju sve ideje.
Ovo mi je najbolji forum za pcelare.
Meni je eto tako doslo da ja iznesem svoja misljenja sto se tice te metode. Neka nitko ne zamjeri kad napisem da mi je nesto bolje.
Aleksandre samo pisite lijep pozdrav.
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Jedan nacin unistavanja varoe
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2016, 15:39:34 »
Slazem se i naravno da ne zamjeram na misljenju. Pozdrav Tomislave.