Autor Tema: ZAMENA MATICA  (Pročitano 41619 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #15 poslato: Septembar 25, 2011, 23:01:52 »
Zamena matica krajem leta ili u jesen se lako i efikasno obavlja. Pčele su već usporene i tako grupisane u košnici pa je maticu lako pronaći. Kavez se postavlja prema stanju u košnici. Ja ga vrlo često stavljam na podnjaču, kao što se na slikama vidi.
Za dan ili dva oslobađam maticu, odnosno puštam je na ram. Procena za ovu radnju je ponašanje pčela na kavezu. Veći broj pčela na žici kaveza pri čemu i jedan broj pčela „grize“ žicu su jasan pokazatelj da matica još nije primljena. Kada nekoliko pčela, naizgled nezainteresovano šeta po mreži kaveza, to je znak da je matica prihvaćena. Ako imam vremena, pustam ih na ram.
Na slikama je obavljeno više poslova odjednom. Košnica  je  pregledana, uklonjena je matična rešetka, zamenjena matica i posut timol po ramovima.
Ovo sa timolom možete raditi tek kada dobro upoznate ponašanje pčela pri tretiranju timolom.
Naravno, sledi i „šlag“ na tortu: na satonoše gornjeg nastavka je nanesen i Brstivar. I pri ovako „ubitačnoj“ kombinaciji, matice su normalno primljene. Dodatni problem je što je žica kaveza okrenuta na gore i postoji mogućnost da nešto timolovih kristala upadne u kavez. Tako, da ponavljam ovo je najradikalnija zamena matica, koju bez problema uradim uspešno ali nemojte to raditi kada se društvo tretira.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #16 poslato: Septembar 26, 2011, 13:02:25 »
Interesantno kako su mirne

Van mreže Samir Piragić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #17 poslato: Septembar 26, 2011, 13:22:10 »
Nesretnim slučajem prije sedam dana prilikom obilježavanja matica dobila infarkt.
Za zamjenu sam se snašao kod jednog prijatelja i matica je dodana nakon 24 h u kavezu bez pratilja na satonoše. Nakon 24h od dodavanja u kavezu provjerim ponašanje pčela djelovalo mi je da bih mogao već da je oslobodim. Nisam pogriješio sve je super prošlo veselo su lepezirale i zahvaljivale se svojim divnim mirisom u kojem sam uživao kao i u svom prvom uspješnom dodavanju matice.
Sve je lahko kad se mnoge stvari poslože, može i naopako.

Van mreže Milan Miladinovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
  • skype ::: milan007miladinovic
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2011, 18:46:49 »
Alal vera na postu Sole,moze li nesto o postupku tokom prolecno - letnje sezone.Pozdrav

Van mreže Oskar Koso

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #19 poslato: Septembar 27, 2011, 18:45:39 »
Драге колеге потребна ми је помоћ. Наиме, вероватно мојом грешком у једној кошници изгубила се матица и пчеле су почеле да извлаче матичњаке. Обзиром да је касно за оплодњу нове матице, молио бих уколико неко планира да замени стару матици исту прода или уколико има неко матице на продају нека се обрати путем пп.
Жао ми је да спајам друштва, наиме имам седам јаких заједница у РВ и ЕВ кошницима. Уколико не нађем матицу мораћу да спојим два друштва  :(     
  Кошница, у којој се изгибила матица, има три наставка и пчелана  15 до 17 рамова.

Хвала унапред.

Van mreže Marjan Petrovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #20 poslato: Februar 29, 2012, 18:27:45 »

 Obavezno matice menjam kod pceljinih zajednica svake godine, posto je to i jedan od uslova pcelinje drustvo da ne udze u rojevni nagon (mlada matica)
Ovaj posao radim na sledeci nacin.
Pcelinja zajednica obezmaticim. izvadim staru maticu, tako da drustvo  bude jednu noc bez maticu.


1.Potrebni stvari
-secerno testo, kafez za matice, spricalka u kojim ima sirup koji mirise na limon ili matocine



2.Trebamo znati i pravila za unesenje matice u kafez.
Ovaj postupak unosenja je pogresan ,ovako mozemo samo povrediti maticu, nemojte nikako ovako



3.Matica znamo da se stremi da ide ugore, zato to moramo iskoristiti odnosno postavimo otvor kafeza  tako da matica udze bez problema, samo maticu treba drzati za krilca ,glava matice se ubaci u otvor kafeza ,maticu pustimo i ona bez problema ulazi u kafez.



4.Matica je uspesno unesena u kafez



5.Otvor kafeza zatvorim secernom testom



6.Kafez postavljam u obezmaticenu zajednicu, no prijem da bude sigurni kafez premackujem medom koji pripada obezmaticenoj zajednici, mnogo je vazno i postavljenje pozicija kafeza zato kafez postavimo sa otvorom da bude ugore , nikako otvor da bude dole ili sa strane, kako bi mogla matica da izadze iz kafeza.
Obezmaticena zajednica poprskujem sirupom koji mirise na limon ili matocine.



7.Za kratko vreme pcele pocinju sa gostevanjem razmackanog meda i secernom testu, a matica svojim feromonom opija pcele.



8.Sledeceg dana matica je oslobodzena odnosno izasla iz kafeza



9. I proverujem da je uspesno prihvacena



Pozdrav svima.


Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #21 poslato: Februar 29, 2012, 18:33:29 »
Kolega Marjane, odlična prezentacija zamene matice. Pozdrav.

Van mreže Marjan Petrovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skoplje ,selidbeno pcelarenje
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #22 poslato: Mart 01, 2012, 20:46:02 »
Kolega Marjane, odlična prezentacija zamene matice. Pozdrav.
Hvala kolega Sveto , Pozdrav !

Van mreže Tomislav Ilić

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 19
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aranđelovac
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #23 poslato: Mart 01, 2012, 23:58:15 »
Peletov postupak uzgoja i zamene matice može i kada se pčelari polumedištima.U toku paše jakim društvima dodajem dva polumedišta.Posle čišćenja izvrcanih ramova u sredinu ubacim ramove sa zatvorenim leglom kada procenim da se dobar deo pčela izlegao ubacim ram sa zigotima(jajima).Leta su ovorena na medištima.Radi svake sigurnosti prekinuti kontaskt sa plodištem dva tri dana pregradnom daskom,dok pčele ne povuku matičnjake.Svi maričnjaci biće povučeni od mladfih larvi pošto je dodato poklopljeno leglo a pauzom od nekoliko dana dok nije dodato mlado leglo je eventualo leglo sa larvama poklopljeno ili došlo u stadijum kad je kasno da pčele od njega povuku matičnjak.Ostalo je isto kao kad se ta operacija izvodi sa istim nastavcima.
Toma

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #24 poslato: April 21, 2015, 19:20:48 »
Nastavljam prvi pregled društava ove godine (kakvo je vreme, završiću do kraja bagrema  :) ).

U jednoj košnici sam našao kavez i on je tu od kraja novembra prošle godine (2014). U novembru sam zamenio više matica i do sada nisam ništa proveravao.

PS

Na slici je jedna zanimljvost, a to je bezbedno hvatanje matice sa rukavicom na ruci. Preporučivao sam da se nauči bezbedno hvatanje matice rukom, jer je to često potrebno (pre nekoliko dana nisam tu „obavezu“  ispunio i matica mi je spala sa rama). Društvo je ostalo bez matice. Problem je što je to izolator i utiče ritam rada. Još veći problem bi bio da se desi kod društva koje nećete gledati skoro. Ostaje mogućnost da ne uspe sparivanje matice i da čak dođe do pojave lažnih matica.

Hvatanje matice rukom se uvežbava prvo na trutovima, „usavršava“ na pčelama (tako da se pčela ne dovede do bilo kakvog oštećenja – pritiskom i da ne ubode), a potom tek hvatati matice.


Treba paziti kada se uhvati matica samo za jedno krilo, da se tako drži što kraće i prihvata drugom rukom što pre (ali potpuno mirno i bez panike - ako ste nesigurni, bolje je pustiti je iz ruke), jer se okreće u nameri da se oslobodi i može se i krilo otkinuti (zavisi koliko traje) ili naneti povreda u predelu mišića krila, a da toga i nismo svesni.

Rukaice treba da su "dva broja veće"...šalim se, naravno  ;D. Ako rukavice ne naležu dobro na prste i ne pokušavajte da u rukavicama hvatate maticu. Inače, moralo je da se radi u rukavicama jer je juče bilo 'ladno  :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #25 poslato: April 22, 2015, 10:34:54 »
Dragan:
Citat
Za dan ili dva oslobađam maticu, odnosno puštam je na ram.

Dragane, nisam ovu temu do sada vidio pa je to razlog što kasnim 4 godine.
Naime, odgledao sam video i čuo "pijev" matice dok si plavu puštao iz kafeza na ram. Sjećaš li se kako je prošla plavka? Ili se možda "pijev" čuo iz susjedne košnice? Pijev stavljam pod navodnike jer su to davno prije pogrešno imenovali, za mene je to smrtni poklič.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #26 poslato: April 22, 2015, 10:39:39 »
Nesretnim slučajem prije sedam dana prilikom obilježavanja matica dobila infarkt.
Za zamjenu sam se snašao kod jednog prijatelja i matica je dodana nakon 24 h u kavezu bez pratilja na satonoše. Nakon 24h od dodavanja u kavezu provjerim ponašanje pčela djelovalo mi je da bih mogao već da je oslobodim. Nisam pogriješio sve je super prošlo veselo su lepezirale i zahvaljivale se svojim divnim mirisom u kojem sam uživao kao i u svom prvom uspješnom dodavanju matice.
Sve je lahko kad se mnoge stvari poslože, može i naopako.

Ne govorim ovo zbog Samira jer je kasno, a slučajno sam nalutao na ovu temu, nego zbog drugih i uopšte. Kad matica dobije "infarkt" (nije, to je katalepsija, ukočenost matice), ne treba žuriti sa dodavanjem druge i badava se mučiti i izlagati troškovima. Ukočenu maticu samo nježno vratite na ramove i zatvorite. U 90 % slučajeva, za dan-dva, naći ćete maticu živu, zdravu i veselu. Kažem 90 %, a kod mene je to bilo 100 % jer mi nikad nije stradala ukočena i ofarbana matica kad sam je kao mrtvu vratio u košnicu.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Kristian Njari

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mokrin
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #27 poslato: Jun 09, 2016, 06:39:24 »
Pozdrav svim pčelarima!

Ja sam početnik u svetu pčelarstva, pa me interesuje da li možemo po ponašanju pčela na letu posumnjati da je društvo ostalo bez matice?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #28 poslato: Jun 09, 2016, 22:16:09 »
Поздрав Кристијане,

Може. искуснији пчелари могу много тога да закључе по понашању пчела на полетаљци, али нама почетницима треба мало времена да повежемо неке ствари.
У суштини, требало би да пчеле у безматку слабије и невољније излећу, доносе слабе товаре полена, а пчеле које се налазе на лету да су лење и да су мање активне од пчела из нормалног друштва.
Ако куцнеш у кошницу и ослушнеш можеш чути како ће пчеле јаче да забрује (што је нормална појава) и да се смире након неколико секунди (4-5 секунди). Уколико наставе да брује и доста дуже од тога онда немају матицу.

Свако добро.

Van mreže Ratko Zlatkovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Okolina Pozarevca 170m nadmorske visine
Odg: ZAMENA MATICA
« Odgovor #29 poslato: Jun 10, 2016, 09:15:48 »
U praksi nista ne mora da znaci ,unos polena nije znak da ima matice,lepezanje krilima kada se podigne poklopac takodje ne znaci da nema matice,kucanje isto mozda ima mozda nema , knjige su jedno,a praksa drugo.... samo pregledom se moze utvrditi tacno stanje,za mene je iskusan pcelar onaj koji pcelari preko 20 godina ,u pcelarstvu svega ima ,taman mislis da sve znas i onda nesto novo ,kao i ova jako cudna godina ,kada roj prvenac treba da izadje sa starom maticom,a on izadje sa mladom maticom,a stara ostane u kosnici to je jedan od primera...