Autor Tema: Potreban savijet oko prosirenja plodista...  (Pročitano 7664 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milojko Vasic

• Stari član foruma
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Potreban savijet oko prosirenja plodista...
« Odgovor #15 poslato: Jul 09, 2016, 22:51:06 »
Sa pet ramova legla nije jos za prosirenje. Mozes da izvadis npr jedan ram sa hranom ako je ima dovoljno i ostavis ga a umesto njega postavis osnovu do legla. Tako sve dok ne dodjes do 8 ramova legla sto mislim da u ovom periodu ce tesko da bude. Eventualno mozes da podmetnes nastavak ispod i da u njega spustas ramove sa medom i pergom a leglo da siris u jednom nastavku

Van mreže Milomir Mihajlović

• Stari član foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zaječar
« Odgovor #16 poslato: Jul 09, 2016, 23:07:15 »
To ti je trenutno slaba zajednica za dodavanje drugog nastavka.Ja nikako ne bih cepao leglo u dva nastavka.Ako je je plodište trenutno blokirano pa matica nema mesta za zaleganje,onda dodaj iznad prvog nastavka drugi nastavak i u njega prevešaj ramove sa medom, a u donji nastavak pored legla dodaj po jednu satnu osnovu.Jednu sa leve strane legla, a drugu sa desne strane legla.Ovo u slučaju da pčele izvlače satne osnovejer ,kažeš da je veliki unos polena.Prihranjuj stimulativno ukoliko nema unos nektara.Donji polodišni nastavak može imatii devet ramova legla,neka ostane tako.Oko10-15 avgusta prevešaj celokupne nastavke,pa na podnjaču spusti drugi nastavak sa medom a kao drugi stavi onaj koji je bio na podnjači(plodišni).U njemu se nalazi starije saće sa leglom čime obezbeđuješ siguran prelazak legla tokom zime iz donji u gornji nastavak.
Tuđa ruka svrab ne češa!
Nije srećan onaj koji ima sve što želi već onaj koji ne želi ono što nema.
Čovek se uči dok je živ.

Van mreže Stankovic Miodrag

• Prijatelj foruma
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
« Odgovor #17 poslato: Jul 10, 2016, 09:08:18 »
Za LR nisam nikakav strucnjak a za RV znam sta bih kod sebe radio u mojim pasnim uslovima ...

A DB12 ne bih stavljao pa da je poslednja to je kao da sleperom vozis kubik drveta na prodaju a moze da stane u Ficu...